Opublikowano 23 kwietnia, 2024

Oświetlenie wejścia do domu. Jak je zaplanować i które lampy wybrać?

oswietlenie drzwi wejsciowych

Do oświetlenia zewnętrznego warto podejść całościowo. Nie szukać po omacku pojedynczych lamp, a dokładnie zaplanować całą instalację, styl i rodzaj oświetlenia. Podwórko warto podzielić na sekcje i doświetlić każdą z nich. Dzisiaj skupimy się na tej najważniejszej, czyli oświetleniu drzwi wejściowych oraz drogi do nich. Dlaczego najważniejszej? Jest to część Twojej posesji, którą goście widzą jako pierwszą. Dodatkowo jest ona bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa. Nie każdy zna na pamięć rozkład Twojego podwórka, więc lepiej jest zadbać o odpowiednią widoczność po zmroku.

Zobacz również: Oświetlenie domku angielskiego bez dostępu do prądu

Wyprowadź instalację na zewnątrz domu

Na początek rzecz najważniejsza. Jeśli chcesz doświetlić drzwi wejściowe oraz alejkę do nich prowadzącą czy też furtkę wejściową, musisz pamiętać o tym, że potrzebujesz instalacji nie tylko w domu, ale też na zewnątrz. Poinformuj o tym elektryka. Musisz też zdecydować,  jakie napięcie ma mieć instalacja zewnętrzna. Dopiero kiedy podejmiesz taką decyzję możesz zacząć szukać odpowiednich lamp.

Oświetlenie drzwi wejściowych – kinkiet czy lampa wisząca?

Najbardziej reprezentacyjne są lampy zamontowane tuż przy drzwiach wejściowych, więc to od ich wyboru możesz zacząć poszukiwania. Zastanów się czy wolisz oświetlić drzwi lampami ściennymi czy też lampą sufitową lub wiszącą. Oczywiście bardzo często uwarunkowane jest to bryłą domu. Nie każdy ma możliwość montażu lamp sufitowych, jeśli jednak masz wybór, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

klasyczne oświetlenie przed wejściem

Lampa wisząca i sufitowa nad drzwi wejściowe

Jeśli przed drzwiami wejściowymi masz zadaszenie, lampa wisząca lub sufitowa jest bardzo dobrym pomysłem. Po pierwsze wygląda elegancko, po drugie równomiernie rozświetla całą przestrzeń przed drzwiami, co zwiększa bezpieczeństwo. Niestety, jeśli chodzi o zewnętrzne lampy wiszące, zdecydowanie większy wybór mają osoby szukające klasycznego oświetlenia. W przypadku nowoczesnych lamp zewnętrznych ten wybór jest jeszcze nieco ograniczony.

Kinkiety przy frontowych drzwiach

Kinkiety to wybór dla osób, które nie mają zadaszeń przed wejściem do domu, ale też dla osób, którym po prostu takie rozwiązanie bardziej się podoba. Tutaj zdecydowanie większy wybór mają osoby szukające nowoczesnych lamp. Oferta nowoczesnych lamp elewacyjnych jest naprawdę bardzo duża. Wybierając kinkiety przed drzwi warto też zwrócić uwagę na inne lampy. Oświetlenie zewnętrzne domu w elewacji i podbitce opisaliśmy już w poprzednim tekście.

 Zaletą montażu kinkietów przy drzwiach wejściowych jest możliwość punktowego oświetlenia klamki i zamka do drzwi. Światło kinkietów zewnętrznych łatwiej jest skierować w to konkretne miejsce, które ułatwi przekręcenie zamka w nocy. Przy montażu należy jednak uważać. Przede wszystkim na wysokość lamp. Nie powinny one znajdować się na wysokości wzroku, ponieważ zamiast pomagać, mogą po prostu oślepiać osoby wchodzące do domu. Warto też wybrać modele z delikatnie przysłoniętymi żarówkami, tak by światło kierowane było na boki, a nie bezpośrednio do przodu.

Naświetlacze do bramy garażowej

O ile oświetlenie drzwi wejściowych może być bardziej dekoracyjne, światło przed bramą garażową powinno być mocniejsze i wyraźniejsze. Po pierwsze z uwagi na to, że ma doświetlić samochód, po drugie dlatego, że ma zapewnić bezpieczeństwo po zmroku. Tutaj najlepiej sprawdzają się nowoczesne naświetlacze. Spokojnie, nie są to już tak masywne i przemysłowe oprawy, jakie można było spotkać jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj nowoczesne naświetlacze są naprawdę eleganckie i subtelne. Np. model XLED. Warto zwrócić na nie uwagę podczas wyboru oświetlenia. Dodatkowo bardzo łatwo wyregulować ich działanie i kąt padania światła, tak by doświetlały dokładnie tą przestrzeń, która wymaga oświetlenia.

Oświetlenie bramy i furtki

Wybór lamp oświetlających wejście do domu to nie wszystko. W tym samym czasie warto jest zastanowić się także nad oświetleniem drogi do drzwi. Szczególnie jeśli są one oddalone od bramy. Tak, jak pisaliśmy we wstępie, takie oświetlenie powinno stanowić całość i warto jest dobrać je za jednym razem, by wszystko do siebie pasowało. Jakie lampy można wybrać do doświetlenia bramy i podjazdu?

slupki ogrodowe oswietlenie

Słupki ogrodowe do oświetlenia alejek

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest montaż słupków ogrodowych, takich jak GL 80, wzdłuż podjazdu czy chodnika. Są to lampy często przypominające latarnie ogrodowe w miniaturowej wersji. Mają one mniej więcej 60-100cm i bardzo elegancko prezentują się zarówno w wersji nowoczesnej, jak i klasycznej. Przy furtce takie słupki można uzupełnić o pasujący kinkiet zamocowany na ogrodzeniu. Takie punktowe światło przydaje się szczególnie, jeśli furtka także zamykana jest na klucz. Pamiętaj też o tym, że podczas zakupu oświetlenia warto zwracać uwagę nie tylko na stylistykę lamp, ale też na kolor światła, który wybierasz. Pisaliśmy o tym w tekście dobór odpowiedniej barwy światła na zewnątrz domu. Zapraszamy do lektury, artykuł będzie pomocny w wyborze odpowiedniego koloru światła.

Oświetlenie najazdowe na podjazd

Kolejnym ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są oprawy gruntowe. Są to oczka bądź nieco większe punkty świetlne montowane w podłożu. Mogą być montowane w kostce lub na utwardzonych alejkach, ale także w zwykłym trawniku. Takie oprawy dają delikatne światło, które będzie rozświetlało przestrzeń, ale nie na tyle, by razić w oczy. Przy zakupie lamp tego typu szczególnie zwracaj uwagę na ich jakość. Powinny być nie tylko odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak woda czy pył, ale także trwałe. Jeśli lampa ma być umieszczona w podjeździe, zwróć uwagę na to, jaki ciężar jest w stanie wytrzymać.

Wybieraj oświetlenie zewnętrzne z czujnikami

Na koniec jeszcze mała wskazówka, pamiętaj o tym, że oświetlenie zewnętrzne powinno być nie tylko eleganckie, ale też funkcjonalne. Wybieraj lampy z dodatkowymi funkcjami. Przy wejściu do domu dobrze sprawdza się czujnik zmierzchu – tutaj delikatne światło może świecić całą noc. Przy furtce lub wzdłuż podjazdu możesz zastosować czujniki ruchu, które w razie potrzeby uruchomią lampę.

Warto też zapoznać się z ofertą nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego. W sprzedaży dostępne są lampy z możliwością ustawienia harmonogramu świecenia w konkretnych godzinach lub z funkcją sterowania światłem za pomocą aplikacji w telefonie. Rynek oświetlenia stale się rozwija, więc warto być na bieżąco z ciekawymi nowinkami oświetleniowymi.

Oświetlenie wejścia do domu – galeria

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Barwa neutralna, ciepła czy zimna? Jakie oświetlenie wybrać?

kolory swiatla

Jeszcze kilka lat temu nikt nie zastanawiał się nad tym, jaki kolor światła wybrać. Tradycyjne żarówki żarnikowe dawały żółte światło, a halogeny i świetlówki światło białe. Jednak z nadejściem żarówek led sytuacja znacznie się zmieniła, a kolor światła można swobodnie wybierać w każdym rodzaju żarówki. Pozostaje jednak pytanie, jaką barwę światła wybrać? Dzisiaj odpowiemy na to pytanie i mamy nadzieję, że po tej lekturze już nikt nie będzie miał wątpliwości podczas zakupów oświetlenia.

O tym,  czym jest barwa światła i co dokładnie oznaczają poszczególne wskaźniki pisaliśmy w naszym ostatnim artykule: Barwy światła – co oznaczają?

Dlatego dzisiaj nie będziemy zastanawiać się nad tym, jak wygląda ciepłe światło, zimne czy neutralne. Tutaj skupimy się na tym, który kolor światła należy wybrać do domu i pracy, aby lampy były funkcjonalne i bezpieczne. Przy każdej barwie światła odpowiemy na trzy pytania.

  • Do jakich pomieszczeń pasuje?
  • W jakich lampach warto ją zamontować?
  • Jak wpływa na nasze samopoczucie?

To w czytelny sposób pozwoli scharakteryzować każdą barwę światła i szybko odnaleźć informacje, które będą najistotniejsze. Zaczynamy!

Ciepła barwa światła

cieple swiatlo aranzacje

Na początek ciepłe światło, zwane też światłem żółtym. Jest to najbardziej przyjemne i łagodne oświetlenie, które chętnie wykorzystujemy w domach. Ciepła barwa światła kojarzona jest z naturalnym płomieniem świec i ogniem, nic więc dziwnego, że mamy z nią same przyjemne skojarzenia.

Do jakich pomieszczeń wybrać ciepłe światło?

Delikatne żółte światło należy wybrać do pomieszczeń, w których odpoczywamy. Sypialnia, pokój dziecka, domowe spa to miejsca odpowiednie dla ciepłego światła.

W jakich lampach zamontować ciepłe światło?

Są to przede wszystkim lampy pełniące funkcję oświetlenia dodatkowego. Lampki nocne ustawione na szafkach lub modne ostatnio lampki wiszące nad łóżkami. Do tego małe, dekoracyjne kinkiety zamontowane w salonie nad sofą. Ciepłe światło jest łagodne i przyjemne, to kolor idealny, jeśli ktoś chce kupić żarówkę dekoracyjną i zamontować ją bez klosza.

Samopoczucie przy ciepłym świetle

Żółte światło jest idealne do odpoczynku. Łatwiej się przy nim wyciszyć i zrelaksować. To światło idealne na jesienną chandrę i złe samopoczucie. Lampa z ciepłym światłem może poprawić nastrój po ciężkim dniu, a dzieciom pomóc uspokoić się po długiej zabawie.

 Neutralna barwa światła

To wszystkie lampy i żarówki, które dają przyjemne światło, jeszcze w delikatnie żółtej tonacji, ale już pozwalające na normalne funkcjonowanie i pracę. Ile kelwinów ma barwa neutralna? Przyjmuje się, że jest to przedział między 3300K a 4500K. Wybór neutralnej żarówki jest najbardziej bezpieczny, jeśli trzeba oświetlić wielofunkcyjne pomieszczenie.

Do jakiego pomieszczenia wybrać neutralne żarówki?

Tak, jak wspomnieliśmy światło neutralne jest bardzo bezpieczne i wielofunkcyjne, dlatego warto wybierać je do pomieszczeń, w których spędza się dużo czasu. Salon, kuchnia, rodzinny pokój zabaw… wszystkie te pomieszczenia, w których wykonywane są różne aktywności, ale w których domownicy nie będą chcieli czuć się, jak w biurze. To światło jasne, wyraźne, ale nadal przyjemne. Neutralne światło do pokoju nastolatka to też idealny pomysł, w końcu większość nastolatków spędza tam całe dnie, odpoczywa, odrabia lekcje i spotyka się s przyjaciółmi.

Do jakich lamp pasuje neutralne światło?

Światło neutralne najlepiej sprawdza się, jako oświetlenie centralne, dlatego najlepiej wybierać je do dużych lamp wiszących, żyrandoli i lamp podłogowych, które mają doświetlać ciemne miejsca w dużych pomieszczeniach.

Samopoczucie przy neutralnym oświetleniu

Jak sama nazwa wskazuje, jest to światło neutralne, które nie ma dużego wpływu na nasze samopoczucie. Spokojnie można wykorzystywać je zarówno w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku, jak i do pracy.

Zimna barwa światła

zimne swiatlo aranzacje

Na koniec omówimy światło zimne, zwane też światłem białym. To oświetlenie kojarzy nam się z branżą przemysłową i jest w tym cień prawdy. Kiedyś wykorzystywane głównie w świetlówkach oświetlających hale i magazyny, dzisiaj coraz częściej wykorzystywane jest także w domowych przestrzeniach.

Do jakich pomieszczeń wybrać zimne światło?

Białe światło należy wykorzystać w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy. Domowa biblioteka, biuro, warsztat, a także kuchnia. Tutaj jednak wystarczy wykorzystać zimne światło tylko nad blatami roboczymi. Przydaje się także w łazience. Zimne światło do oświetlenia łazienkowego lustra to idealny wybór. Zimne światło wykorzystywane jest też w biurach, sklepach i fabrykach. Chętnie wybierane jest także do oświetlenia zewnętrznego, szczególnie nowoczesnej architektury.

Do jakiej lampy pasuje zimne światło?

Zimne światło wykorzystywane jest przede wszystkim w oświetleniu sufitowym. Wszelkiego rodzaju reflektory i spoty sufitowe, a także reflektory ścienne, kinkiety punktowe i  lampy biurowe, które mają doświetlać przestrzenie robocze, na przykład kuchenne blaty lub biurka.

Jak zimne światło wpływa na samopoczucie?

Białe, zimne światło pomaga nam w pracy. Przy takim świetle łatwiej się skoncentrować i na dłużej pozostać w skupieniu. Warto jednak pamiętać, że długie przebywanie w zimnym, intensywnym świetle biurowym może powodować złe samopoczucie, dlatego warto robić sobie czasami przerwy w pomieszczeniach o nieco łagodniejszym oświetleniu.

Często zadajecie nam pytania typu: lepsza żarówka ciepła czy zimna? Wybrać światło neutralne czy zimne? Jaki kolor światła na zewnątrz? Jaka barwa światła do domu? Mamy nadzieję, że ten prosty podział oświetlenia pomoże w wyborze żarówek do Waszych domów. Jeśli jednak nie znaleźliście jeszcze odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania, mamy kilka przydatnych wskazówek.

Jak odróżnić żarówkę LED ciepłą od zimnej?

Podczas zakupu żarówki warto zwracać uwagę na wskaźnik Kelwinów. Im wyższy, tym zimniejsze jest światło. Jeśli jednak nie pamiętasz, jaką wartość wybrać. Na opakowaniach żarówek znajdziesz też graficzne oznaczenia ze skalą barwy światła lub z przybliżonym kolorem tej konkretnej żarówki.

Styl pomieszczenia a kolor światła – ciepłe czy zimne?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kolor światła ma wpływ także na odbiór wnętrz. Jeśli urządzasz mieszkanie w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, w którym króluje chłodna paleta barw, wybierz do niego zimne lub neutralne światło. Ciepłe żarówki mogłyby zniweczyć cały projekt współczesnej aranżacji.

Jeśli jednak zależy Ci na przytulnym wnętrzu w stylu skandynawskim lub boho, koniecznie postaw na żarówki w ciepłej barwie.

Jakie światło będzie najlepsze do czytania i pracy przy komputerze?

Niezależnie od tego czy czas przy komputerze lub lekturze jest dla Ciebie służbowym obowiązkiem czy też chwilą relaksu, koniecznie wybierz zimne światło. Takie czynności wymagają od Ciebie mocnego skupienia i wytężenia wzroku, co okaże się zdecydowanie zdrowsze przy białym świetle.    

Czy można łączyć różne kolory światła?

Wiele osób obawia się wykorzystania światła zimnego i ciepłego w jednym pomieszczeniu. Zupełnie niepotrzebnie. Łączenie kilku kolorów światła poprawia funkcjonalność pomieszczenia i zupełnie nie wpływa na jego estetykę. W kuchni warto wybrać neutralne światło centralne i uzupełnić je zimnym oświetleniem punktowym. Z kolei w salonie światło neutralne można uzupełnić o kilka lampek dekoracyjnych z ciepłym światłem. Ważne, aby pomieszczenie było praktyczne i funkcjonalne w każdej sytuacji.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Jaka barwa światła będzie optymalna w sypialni?

barwy światła w sypialni

Marzysz o sypialni idealnej? Takiej, która będzie Twoją oazą i miejscem wyciszenia? W takim razie koniecznie musisz zwrócić uwagę na to, jakie oświetlenie do niej wybierasz. Nie każdy wie, że moc i kolor światła ma ogromny wpływ nie tylko na postrzeganie danego pomieszczenia, ale także na samopoczucie osób, które się w nim znajdują. Jeśli zależy Ci na tym, by światło w sypialni było dobrane idealnie, zapraszamy do lektury, po tym tekście wszystko stanie się dużo łatwiejsze.

Jaka barwa światła do sypialni?

Na początek jeden z ważniejszych aspektów podczas wyboru lamp do sypialni, czyli barwa światła. Żarówki dostępne na rynku, różnią się nie tylko mocą, ale też kolorem światła. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule o barwach światła. Jaka barwa będzie najlepsza do sypialni? Najczęściej słyszy się, że światło w sypialni powinno być ciepłe, w żółtej tonacji, ponieważ właśnie przy tym kolorze najłatwiej się zrelaksować i wyciszyć. Jednak czy oświetlenie sypialni jest tak zero-jedynkowe? Niestety nie zawsze, więc warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników.

Owszem, jeśli chodzi o światło w lampkach nocnych lub delikatne, dekoracyjne oświetlenie sypialni, warto wybrać ciepłe żarówki, odpowiednie będą te w przedziale 2200K-2700K. Dodatkowo jednak należy pamiętać o innych zastosowaniach sypialni, bo przecież bardzo często pełni ona szereg dodatkowych funkcji. Niektórzy w sypialni mają jeszcze biurko, inni toaletkę, a jeszcze inni dużą szafę, która zastępuje im garderobę. Czy w tym przypadku delikatne, ciepłe światło sprawdzi się równie dobrze? Zdecydowanie nie.

W takich sytuacjach warto zdecydować się na dodatkowe lampy do sypialni i wybrać do nich światło o zimnej lub neutralnej tonacji, minimum 3500K. O tym, że nie trzeba obawiać się mieszania różnych kolorów światła w jednym pomieszczeniu pisaliśmy już w tekście o tym gdzie wybrać ciepłe i zimne światło.

W takim przypadku warto wybrać ciepłe światło do lampek nocnych, lampę sufitową o nieco chłodniejszej barwie i lampę biurkową świecącą zimnym światłem odpowiednim do pracy. Zimne światło dobrze sprawdzi się też, jako oświetlenie szafy. Takie światło lepiej oddaje barwy – kolory ubrań będą wyglądały bardziej realnie (tak jak w świetle dziennym). Osoby, którym zależy na dobrym doświetleniu szafy lub toaletki do wykonywania codziennego makijażu, powinny wybrać punktowe reflektory sufitowe z zimnym światłem lub długie kinkiety na wysięgnikach, których światło można skierować w odpowiednim kierunku.

oswietlenie do sypialni

Jaką moc żarówki wybrać do sypialni

Oprócz koloru światła ważna jest także moc lamp i żarówek wybieranych do sypialni. Z jednej strony sypialnia nie powinna być pomieszczeniem prześwietlonym, ale nie oznacza to, że wystarczy zamontować w niej tylko małe lampki nocne. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie oświetlenia centralnego z funkcją włączania tylko części żarówek, tzw. lamp 3-fazowych. Dzięki temu, w razie potrzeby, delikatne oświetlenie można uzupełnić dodatkową żarówką. To dobre rozwiązanie na przykład podczas porządków czy wieczornej lektury. Co do lektury, pytaniem, które często nam zadajecie jest:

Barwa światła do czytania w sypialni, jaką wybrać?

Wątpliwości pojawiają się dlatego, że wiele osób czyta przy świetle lamp nocnych, które z założenia świecą bardzo delikatnie. Niestety, jest to bardzo zły nawyk, który w dłuższej perspektywie może być szkodliwy dla wzroku. Czytanie w półmroku nigdy nie jest dobrym pomysłem, a lampa do czytania zawsze powinna świecić zimnym, jasnym światłem. Jak rozwiązać ten problem w sypialni? Dobrym sposobem są lampki nocne do czytania z dodatkowymi reflektorami. Taka lampa świeci delikatnym, ciepłym światłem, często okrytym abażurem, a dodatkowo posiada mały reflektor LED z zimnym światłem odpowiednim do czytania. Idealnym przykładem jest kinkiet Harvey lub Ravello.

oświetlenie do nowoczesnej sypialni

Nowoczesne możliwości – lampy led do sypialni

Aby uniknąć wielu różnych lamp w sypialni, szczególnie jeśli jest to pomieszczenie o małym metrażu, warto wybrać nowoczesne oświetlenie Led. Takie współczesne, funkcjonalne lampy mają wiele funkcji, takich jak możliwość ściemniania światła, a nawet zmiany barwy światła. Jedna lampa może świecić zimnym lub ciepłym światłem, w zależności od potrzeb. Dzięki temu główna lampa może pełnić wiele funkcji. Co więcej takie lampy coraz częściej mogą być obsługiwane za pomocą aplikacji na smartfonie, więc jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Czy światło LED jest zdrowe?

Kilka razy spotkaliśmy się z obawą wśród naszych Klientów, że światło LED jest niezdrowe i nie warto wybierać takich lamp do sypialni. Nie jest to jednak prawdą, a wszelkie badania na ten temat zaprzeczają, by światło LED miało jakiekolwiek szkodliwe właściwości. Jeśli ktoś odczuwa dyskomfort w sypialni oświetlonej lampami LED, może to oznaczać, że wybrał zbyt mocne i chłodne światło. Wystarczy zmienić żarówkę na nieco łagodniejszą, a wszystkie nieprzyjemne dolegliwości powinny ustąpić.

Pamiętaj, wyłącz światło przed snem

Omawiając oświetlenie sypialni nie możemy pominąć aspektu oświetlenia sypialni podczas snu. Wiele osób lubi zostawiać delikatne światło włączone przez całą noc. Niestety, to bardzo złe rozwiązanie. Naukowcy coraz głośniej mówią o tym, że sen nawet przy bardzo delikatnym oświetleniu nie jest korzystny dla naszego zdrowia. Nawet delikatne źródło światła może zahamować wydzielanie melatoniny, która zwana jest hormonem snu, a przecież nie od dziś wiadomo, że odpowiednia ilość efektywnego snu jest znacząca dla zdrowia i samopoczucia. Dlatego apelujemy, korzystajcie z lampek nocnych, by wyciszyć się i odpocząć po ciężkim dniu, ale wyłączajcie je tuż przed zaśnięciem.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Polecane barwy światła do pokoju dziecięcego – jakie wybrać?

oświetlenie pokoju dziecka

Każdy rodzic wie, że zdrowie dziecka jest rzeczą najważniejszą. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak na zdrowie malucha wpływa odpowiednie oświetlenie. Szczególnie ważne jest oświetlenie pokoju dziecięcego, w którym pociechy spędzają najwięcej czasu. Jak oświetlić pokój dziecka? Przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek.

Zwróć uwagę na barwę światła

Wbrew pozorom, oświetlenie pokoju dziecka jest wymagającym zadaniem. To przestrzeń wielofunkcyjna, w której maluch nie tylko odpoczywa, ale też bawi się i odrabia lekcje. Do każdej z tych czynności należy dobrać odpowiednie światło. Pewne jest to, że jedna lampa do pokoju dziecka to zdecydowanie za mało. Pokój należy podzielić na kilka stref i każdą z nich oświetlić innymi lampami.

Przeczytaj tekst o barwie światła, by dowiedzieć się więcej.

Ciepła lub neutralna barwa w oświetleniu sufitowym

Na początek światło centralne, czyli takie, którym oświetlany jest cały pokój. Powinno być w miarę jasne i przyjemne. Tutaj dobrze jest wybrać oświetlenie o ciepłej lub neutralnej barwie, dobry będzie przedział od 2700K do 3500K.

WSKAZÓWKA!  Jeśli przygotowujesz pokój dla noworodka, pamiętaj o tym, że większość czas spędza on leżąc na plecach. Wybieraj takie lampy sufitowe, które nie będą go raziły – z mlecznymi dyfuzorami lub kloszami zamkniętymi od dołu.

Sen dziecka i barwa światła nocnego w pokoju

Kolejna strefa to oświetlenie nocne. Chodzi nie tylko o lampę przy łóżka dziecka, ale też o nocne światło komunikacyjne. Takie oświetlenie powinno być bardzo delikatne, łagodne i przyjemne dla wzroku, tak by nie oślepiało włączone nawet w środku nocy. Ciepłe światło sprzyja wyciszeniu, dziecko łatwiej i szybciej będzie mogło uspokoić się po całym dniu wrażeń. Do dziecięcych lampek nocnych dobrze jest wybrać światło w zakresie barwowym od 2200K do 2700K.

WSKAZÓWKA! Pamiętaj o tym, że światło włączone przez całą noc nie jest zdrowe. Więcej możesz przeczytać w artykule o oświetleniu sypialni.

Barwa jest ważna także przy nauce – lampki biurkowe

Następną, bardzo ważną strefą jest oświetlenie biurka i miejsca do nauki. Aby dziecko bez problemów mogło czytać, pisać i rysować, konieczne jest oświetlenie podobne do tego wykorzystywanego w biurach i gabinetach, czyli światło zimne (3500K-4500K). Przy takim świetle łatwiej jest się skupić, a wzrok nie męczy się tak szybko.

Nie każdy wie, że kolor światła ma ogromny wpływ nie tylko na wzrok, ale także na samopoczucie. Ciepłe światło uspokaja, chłodne pobudza. Zbyt mocne może powodować rozdrażnienie i niepokój. Właśnie dlatego dobór odpowiedniego oświetlenia dla dziecka jest tak ważny.

Na naszym blogu możesz przeczytać też, jak dobrać kolor światła do danego pomieszczenia.

Jeśli pokój dziecka jest duży, warto pomyśleć też o dodatkowym, jasnym oświetleniu nad przestrzenią przeznaczoną do zabawy. W takim przypadku dobrze mogą sprawdzić się dodatkowe spoty sufitowe nad dywanem lub punktowe kinkiety skierowane na półkę z zabawkami.

Moc oświetlenia w pokoju jest również istotna

Oprócz odpowiedniej barwy światła, pamiętaj też o dobraniu odpowiedniej mocy lamp w pokoju dziecięcym. Tutaj zawsze warto zachować zdrowy rozsądek. Delikatne światło nocne,  a do tego mocniejsze światło do nauki, wszystko dobrane według potrzeb. Ogólne wskaźniki mówią o tym, że pokój dziecięcy o powierzchni ok. 10m ² powinien zostać oświetlony lampami o łącznej mocy ok. 3500K. Jest to jednak tylko wartość wyjściowa, którą zawsze warto dostosować do warunków swojego wnętrza. Na odbiór światła wpływ ma wiele czynników, takich jak kolor ścian i mebli, kształt pomieszczenia czy nawet ilość dodatków, dlatego nie warto bez zastanowienia kierować się ogólnymi wskaźnikami.

oświetlenie dziecięcego pokoju

Oświetlenie dziecięce to nie tylko moc i barwa

Dobór odpowiedniej mocy i koloru światła do pokoju dziecka to bardzo ważna sprawa, ale co zrobić, by to pieczołowicie wybrane oświetlenie było funkcjonalne przez długi czas? W końcu potrzeby dziecka tak szybko się zmieniają. Jak sprawić, by lampy do pokoju dziecięcego wystarczyły na długo?

Niestety nie mamy złotej rady na to, by dziecięce lampy spodobały się także nastolatkom, ale przygotowaliśmy kilka wskazówek, aby te nieuniknione zmiany były jak najmniej odczuwalne.

  • Uniwersalna baza. To oczywiste, że wybierając oświetlenie dla dziecka najbardziej podobają Ci się lampki w kształcie zwierzątek lub z lampy z bajkowymi nadrukami, te jednak nie zostaną z Wami na długo, a dorastający maluch szybko będzie domagał się zmiany. Jakie jest rozwiązanie? Kolorowe lampki dziecięce wybieraj, jako oświetlenie dodatkowe. Oświetlenie sufitowe, centralne lepiej zachowaj w uniwersalnej kolorystyce, dzięki temu nawet przy zmianie aranżacji będzie można uniknąć większego remontu.
  • Jeśli jednak marzy Ci się duża, kolorowa lampa dziecięca, wybierz taką z wymiennym abażurem. W razie potrzeby łatwiej jest dokupić inny abażur niż wymieniać całą lampę.
  • Wybierz lampę ze ściemniaczem. Małe dziecko potrzebuje delikatnego światła, starsze powinno uczyć się i bawić przy jaśniejszym oświetleniu. Aby nie wymieniać lampy, wystarczy zamontować model ze ściemniaczem i regulować moc światła według potrzeb.
lampy do pokoju dziecka

Jak dobrać bezpieczne oświetlenie dla dziecka

Omówiliśmy już wpływ mocy i koloru światła na zdrowie dziecka, pozostaje jeszcze przypomnieć o kwestiach bardziej technicznych.

  • Na początek rzecz podstawowa, a jednak często pomijana. Małe dzieci są bardzo ciekawe świata, także tego zakazanego, dlatego wszystkie gniazdka i kontakty w pokoju dziecka powinny być poza ich zasięgiem lub odpowiednio zabezpieczone.
  • Unikaj przedłużaczy i długich przewodów. Dzieci lubią się bawić, są cały czas w ruchu, a wijące się po podłodze kable to dla nich niepotrzebne zagrożenie. Lepiej zawczasu zainwestować w więcej kontaktów.
  • Wybieraj trwałe materiały. Tworzywo, tkanina, drewno sprawdzą się w pokoju dziecka zdecydowanie lepiej niż lampy ze szkła.
  • Postaw na stabilne konstrukcje. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by lampka spadła z biurka lub przewróciła się na dywan. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj dla dziecka lampy wiszące lub kinkiety. Jeśli zdecydujesz się na lampę stojącą, wybierz te na stabilnych podstawach. W pokoju dziecka dobrze sprawdzają się tripody.
  • Żaróki LED. Wybieraj te wysokiej jakości, które nie migoczą (ten efekt może szybciej męczyć wzrok) i nie nagrzewają się. To ważne szczególnie w lamapch stojących, do których dziecko ma stały dostęp.

Pamiętaj, że oświetlenie pokoju dziecka to nie tylko kwestia estetyki. Na pierwszym miejscu postaw jego bezpieczeństwo. Zatroszcz się o odpowiednie, bezpieczne materiały i dobór światła, które pomoże mu się prawidłowo rozwijać. W końcu szczęśliwe dziecko to szczęśliwi rodzice.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Jaką barwę światła wybrać do salonu?

oświetlenie salonu klasyczne

Salon to jedno z ważniejszych miejsc w domu. To tutaj domownicy spędzają najwięcej czasu i to tutaj przyjmują gości. To pomieszczenie nie tylko wielofunkcyjne, ale też reprezentacyjne, więc nie ma nic dziwnego w tym, że każdy chce, aby było to wnętrze dopracowane w każdym calu. Aby salon wyglądał elegancko i stylowo trzeba przemyśleć nie tylko wybór mebli i dodatków. Bardzo ważny jest także dobór odpowiedniego oświetlenia i barwy światła. Jakie lampy wybrać, aby salon prezentował się dobrze? Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, o których piszemy poniżej.

Strefy oświetlenia w salonie – postaw na różne barwy

Salon to pomieszczenie wielofunkcyjne, często bardzo przestronne. Tak duże wnętrza trudno jest doświetlić tylko jedną lampą. Skoro czytasz ten tekst, na pewno zadajesz sobie pytanie, jakie światło wybrać do salonu? Jeśli chcesz, aby Twój salon nie wyglądał nijako, podziel go na kilka stref i każdą z nich oświetl inną lampą. Każdy salon może zostać podzielony na inne strefy, wszystko zależy od jego użyteczności, my skupimy się na kilku, najczęściej spotykanych.

  • Strefa relaksu
  • Strefa jadalniana
  • Strefa pracy
lampy dekoracyjne do salonu

Ciepła barwa nad sofą w salonie

Chyba nikt nie wyobraża sobie salonu bez wygodnej sofy lub narożnika. To właśnie ona stanowi centrum salonowej strefy relaksu. Jak ją oświetlić? Najlepiej sprawdzają się nisko zawieszone lampy wiszące, które tworzą przytulny kącik do wypoczynku. Taką lampę można zamontować nad kanapą lub nad małym stolikiem kawowym. Oprócz lampy wiszącej można wybrać lampę podłogową lub stołową. Ważne jest to, by ich światło kierowane było na niedużą przestrzeń. Taka lampa swoim światłem powinna wyznaczyć miejsce odpoczynku. Światło nie powinno rozpraszać się po całym pomieszczeniu.

Strefa relaksu powinna być rozświetlona ciepłym, przytulnym światłem w żółtej tonacji. Takie światło sprzyja wypoczynkowi i ułatwia wyciszenie się po intensywnym dniu. Jak wybrać odpowiednią żarówkę? Pamiętaj jedno, im mniej Kelwinów, tym lepiej.

Ciepła barwa światła dobra przy jedzeniu

Kto by się spodziewał, że oświetlenie stołu ma jakieś znaczenie, a jednak. Od barwy światła zależy to, jak postrzegane będą posiłki znajdujące się na stole. Co prawda w zimnym świetle kolory są bardziej rzeczywiste, ale czy o to chodzi podczas rodzinnej kolacji?

My jednak postawilibyśmy na światło w delikatnie cieplejszej tonacji, ok. 3000K. Warto też pamiętać, że moc i kształt lampy muszą być dobrane do wielkości stołu. Powinien on zostać w całości, równomiernie oświetlony. Praktyczną poradą jest to, by kształt lampy w salonie dobierać do kształtu stołu. Nad okrągły stół wybierz lampę kulę. Nad dużym, rodzinnym stołem zawieś podłużną lampę z kilkoma mniejszymi kloszami. Przeczytaj również nasz poprzedni wpis o tym gdzie wybrać światło ciepłe, a gdzie zimne. Każde pomieszczenie ma inne przeznaczenie przez co barwa światła będzie inna.

Moc światła ważniejsza niż barwa – lampy ze ściemniaczem

Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie nad stołem lampy z możliwością ściemniania światła. W końcu stół w salonie to często centrum rozrywki i nauki. Tutaj grasz z dziećmi w planszówki, odrabiasz lekcje, a często też pracujesz po godzinach. W takim przypadku światło powinno być zdecydowanie jaśniejsze niż podczas kolacji. Ściemniacz będzie rozwiązaniem idealnym. Jeśli nie masz takiej opcji, to wybieraj te lampy, w których możesz zaświecić tylko połowę żarówek, a w razie potrzeby włączyć lampę pełną mocą. Temat lampek ze ściemniaczami poruszaliśmy już w artykule barwy światła w pokoju dziecięcym. Tam znajdziesz kilka ciekawych wskazówek, które przydadzą się przy urządzaniu i oświetleniu salonu.

Domowe biuro w salonie oświetl zimną barwą

Wiele osób pracujących z domu decyduje się na wydzielenie dodatkowej przestrzeni biurowej w salonie. Jak zrobić, by takie miejsce było funkcjonalne i eleganckie? Najprostszym rozwiązaniem są lampy biurkowe, których wybór jest naprawdę imponujący. Jednak ciekawym rozwiązaniem jest też zamontowanie nad biurkiem praktycznych kinkietów, które sprawią, że biurowy kącik w salonie będzie miał wyraźnie zarysowane granice, a przy tym będzie bardzo stylowy. Jeśli chodzi o barwę światła do pracy, jak zawsze podkreślamy, że najważniejszy jest tutaj aspekt zdrowotny. Światło powinno być jasne, wyraźne i w zimnej barwie, w przedziale od 4000K nawet do 6000K.

oświetlenie salonu

Neutralna barwa żyrandoli w salonie

W odróżnieniu od zalecanej barwy światła w sypialni, salon potrzebuje także światła centralnego, które zespoli każdy element wnętrza. Do takiego oświetlenia najlepiej sprawdzają się duże, dekoracyjne żyrandole ze światłem neutralnym. Odpowiednie są te w przedziale 300-3500K. Oczywiście nie muszą to być żyrandole klasyczne. W sprzedaży dostępnych jest coraz więcej nowoczesnych, dużych lamp do salonu, które idealnie wpisują się w przestronne wnętrza.  

Jeśli szukasz lampy do małego salonu, zrezygnuj z wielkiego żyrandola. Zamiast niego wybierz płaską lampę sufitową, która zdecydowanie lepiej sprawdzi się w niewysokim pomieszczeniu. Dzisiaj znalezienie ładnego plafonu do salonu nie sprawi Ci żadnego problemu. W sprzedaży dostępne są lampy sufitowe równie piękne, co okazałe żyrandole, Twój salon na pewno na tym nie straci.

Nie zapominaj o oświetleniu dekoracyjnym z ciepłym światłem

Praktyczne podejście do tematu oświetlenia to jedno, ale przecież w salonie nie może zabraknąć dekoracji, także jeśli chodzi o lampy. To właśnie dbałość o takie detale sprawia, że pokój dzienny wygląda zjawiskowo.

Jeśli chodzi o oświetlenie dekoracyjne salonu, można podzielić je na dwie części. Pierwsza grupa to lampy , które same są dekoracją wnętrza. Piękne kinkiety z abażurami lub nowoczesne lampy stojące, które można pomylić z rzeźbami. Stanowią część wystroju i muszą być do niego odpowiednio dopasowane. Tutaj kolor światła zależy właśnie od stylistyki pomieszczenia. W klasycznym salonie, a także w przytulnym, skandynawskim wnętrzu dobrze sprawdzą się lampy z ciepłym światłem. W nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach o nieco surowym wyrazie, dobrze jest wybrać lampy w neutralnym lub zimnym kolorze.
Druga grupa to lampy, które mają doświetlić inne dzieła sztuki lub dekoracyjne detale. Mogą to być także pamiątki z wakacji lub rodzinne fotografie. W tym przypadku lampy powinny być jak najbardziej uniwersalne, by nie odwracały uwagi od właściwych dekoracji, a ich światło powinno być zimne. Biała barwa światła najlepiej oddaje rzeczywiste kolory i podkreśla kunszt detali, więc tak oświetlone dekoracje na pewno zostaną zauważone.

jasne lampy do salonu

Nie bój się oryginalnych połączeń

Pamiętaj, że salon to spora przestrzeń, która nie boi się różnorodności. Nie staraj się na siłę szukać wszystkich lamp z tej samej kolekcji. Baw się oświetleniem, dobieraj lampy według własnego uznania. Każdą wydzieloną strefę możesz doświetlić inną lampą, zwróć tylko uwagę na to, by wszystkie były zachowane w podobnej stylistyce lub miały jakiś wspólny aspekt. Tak zaaranżowany salon na pewno będzie oryginalny, wyrazisty i niepowtarzalny, a przecież właśnie o to chodzi.  

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Na jaką barwę światła do kuchni się zdecydować?

oświetlenie kuchni jak wybrać

Jesteś w trakcie aranżacji kuchni? Pamiętaj, że wybór odpowiednich mebli i sprzętów nie wystarczy. Aby kuchnia była praktyczna i w pełni funkcjonalna, musi zostać odpowiednio oświetlona. Jakie lampy wybrać do kuchni? Najważniejsze jest to, aby zwrócić uwagę na odpowiednią moc i kolor światła. Nie bez znaczenia jest także kształt i wielkość lampy, ale o tym już za chwilę

Wybierz neutralne światło sufitowe

Na początek musisz zdecydować, jaką lampę zamontujesz, jako światło centralne. Czym jest oświetlenie centralne? To lampy montowane na środku pomieszczenia, które mają za zadanie rozproszyć światło na całej jego powierzchni. W kuchni bardzo często wykorzystywane są do tego szklane plafony. W nowszych aranżacjach coraz częściej jednak jeden plafon zamieniany jest na cały zestaw spotów i oczek rozmieszczonych na całym suficie.  Do takiego ogólnego oświetlenia najlepiej jest wybrać neutralne światło. Żarówki powinny mieć ok. 3000K-3500K. Neutralne światło centralne dobrze sprawdza się także w oświetleniu sypialni. Jeśli nie za bardzo orientujesz się we wskaźnikach dotyczących oświetlenia, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem o barwach światła. Taka wiedza może okazać się bardzo pomocna podczas zakupu lamp i żarówek.

Wskazówka! Jeśli Twoja kuchnia nie jest duża, jako światło centralne możesz wybrać jedną lampę sufitową. W większych kuchniach, które są połączone z jadalnią, lepiej postawić na spoty lub zamontować dwie lampy sufitowe lub wiszące. Jedną na środku kuchni, drugą nad stołem.

nowoczesne lampy do kuchni

Ciepłe światło zamontuj nad stołem w kuchni

Inną metodą oświetlenia kuchni, która jest coraz bardziej popularna, jest zastosowanie zupełnie innej lampy nad stół niż do oświetlenia centralnego. Aktualnie coraz częściej są to lampy bardziej wyraziste i designerskie. Takie lampy stanowią część dekoracji  i często też bywają spoiwem między otwartą kuchnią a salonem.

Oświetlenie nad stół powinno być jasne i wyraźne, ale tutaj lepiej jest już wybierać żarówki w cieplejszej barwie. Żółte oświetlenie sprawia, że atmosfera przy stole jest domowa i przytulna, a posiłki od razu smakują lepiej. Podczas oświetlenia stołu warto pamiętać o tym, że lampa ma pasować do jego kształtu i wielkości, pisaliśmy o tym w tekście o barwie światła w salonie. Lampy nad stołem powinny kierować światło w dół. Dobrze sprawdzają się tu lampy z płaskimi kloszami, takie jak Anniversary i Asteria lub z kloszami w kształcie półkuli, na przykład Ella.

Nie zapominaj o zimnym oświetleniu roboczym w kuchni

Oświetlenie robocze często bywa pomijane, co jest bardzo dużym błędem. To właśnie lampy nad blatami znacząco poprawiają funkcjonalność kuchni. Owszem, światło centralne jest pomocne, ale gotując, bardzo często staje się tyłem do głównej lampy. Większość światła pozostaje za plecami, a blaty robocze są zaciemnione. Właśnie dlatego tak ważne jest ich odpowiednie oświetlenie. W kuchni z szafkami wiszącymi doskonale sprawdzają się podszafkowe listwy LED, którymi idealnie można rozświetlić blaty. Jeśli w kuchni nie ma szafek wiszących, do oświetlenia blatów można wykorzystać kinkiety na dłuższych ramionach, a także reflektory sufitowe i lampy typu downlight.

Dodatkowe oświetlenie warto też zamontować nad modnymi ostatnio wyspami kuchennymi. Tutaj też można wykorzystać oświetlenie sufitowe lub dekoracyjne lampy wiszące, na przykład modne tuby.

Do oświetlenia roboczego potrzebne jest mocne i zimne światło, tak samo jak w przypadku oświetlenia biurowego. Takie światło poprawi komfort pracy i będzie najbezpieczniejsze dla wzroku. Podczas wyboru lamp do domu, nie tylko do kuchni, warto bliżej przyjrzeć się temu, gdzie wybrać światło ciepłe, a gdzie zimne.

jasne lampy do kuchni

Zamontuj neutralne lampy w szafkach kuchennych

W nowoczesnych aranżacjach liczy się minimalizm. Blaty są puste, a wszystkie kuchenne akcesoria schowane są w głębokich szafkach i szufladach. Jednak czy projektując kuchenną zabudowę każdy pamięta o tym, że im głębsza szafka, tym gorzej będzie znaleźć w niej konkretną rzecz? Już na etapie projektu warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu szafek. Można zamontować w nich ledowe listwy lub specjalne, ledowe oczka do szafek, które nie zajmują dużo miejsca i nie nagrzewają się.

Osoby, które nie przemyślały tego wcześniej mogą wybrać oprawy meblowe zasilane na baterie. W sprzedaży jest ich coraz więcej. Takie lampki można zamontować do szafek na małe wkręty lub bez większej ingerencji, przykleić na taśmę klejącą.

Zimne światło do kuchennych witrynek

W kuchni często zapomina się o oświetleniu dekoracyjnym, a przecież ono też jest ważne. Jeśli w zabudowanej kuchni nie ma miejsca na dekoracyjny kinkiet, warto połączyć oświetlenie dekoracyjne z tym bardziej praktycznym. Dobrym sposobem jest delikatne podświetlenie przeszklonych szafek, w których znajduje się zastawa. Do takiego oświetlenia dobrze jest wykorzystać zimne, punktowe oświetlenie, które wykorzystywane jest także, chociażby w wystawach sklepowych.

jak oświetlić kuchnię lampy

Lampy łatwe do czyszczenia w kuchni

Na koniec dobra rada dla każdego fana porządku. Kuchnia to miejsce, z którego domownicy korzystają bardzo intensywnie. Dużo się w niej dzieje i niestety… dużo bałagani. Czasami coś się przypali, czasami coś zachlapie. To jak najbardziej naturalne i trudno jest tego uniknąć, ale można nieco ułatwić sobie życie wybierając lampy łatwe do wyczyszczenia. Najlepiej sprawdzają się te z gładkimi kloszami z metalu lub szkła, które w razie potrzeby wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. Trudniejsze do wyczyszczenia będą lampy ze żłobieniami lub innymi małymi detalami. Zdecydowanie odradzamy też lampy z tkaninowymi abażurami. Tutaj czyszczenie z plam może okazać się mocno pracochłonne.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Jaka będzie najlepsza barwa światła do łazienki?

oświetlenie łazienki inspiracje

Projektując swoją łazienkę, na pewno każdy zastanawia się nad tym, jakie wybrać płytki, jakie meble, no i oczywiście, jakie do tego wszystkiego będą pasowały lampy. Na pewno  rozważania krążą w temacie kolorystyki, może kształtu i rozmiaru lampy, ale kto zastanawia się nad odpowiednią mocą i kolorem światła? Czy nie jest to temat nieco zapomniany, odłożony na boczny tor? Jeśli tak, to zdecydowanie trzeba to zmienić. W końcu łazienki to często pomieszczenia zaciemnione, czasami bez dostępu do dziennego światła, więc ich odpowiednie oświetlenie to kwestia kluczowa. Dzisiaj zastanowimy się nad tym, jakie światło jest najlepsze do łazienki.

Wybierz neutralne światło do lampy łazienkowej

Jeśli jesteś już po lekturze naszych poprzednich artykułów dotyczących barw światła w innych pomieszczeniach, na pewno wiesz, że kluczem jest podzielenie przestrzeni na kilka stref, a następnie odpowiednie oświetlenie każdej z nich. W jednym z poprzednich artykułów możesz przeczytać też kilka ogólnych informacji na temat kolorów oświetlenia, które wprowadzą Cię w temat Barwa neutralna, ciepła czy zimna? Jakie oświetlenie wybrać? Ważne jest to by rozróżniać pewne definicje, a nie są one zbyt skomplikowane.

Jakie strefy oświetlenia wyróżniamy w łazience? Podstawowe to:

  • Oświetlenie ogólne
  • Oświetlenie kąpielowe
  • Oświetlenie lustra

Na początek zajmiemy się ogólnym oświetleniem, które montowane jest przy suficie. W łazience dobrze sprawdzają się klasyczne, szklane plafony i podtynkowe oczka sufitowe, najlepiej te z regulowanym kątem padania światła. Z uwagi na to, że łazienki to często ciemne pomieszczenia, do ogólnego oświetlenia sufitowego najlepiej wybrać neutralną barwę światła, która jest zbliżona do światła dziennego. Mogą to być lampy z wbudowanym panelem LED w kolorze 3000K-4000K lub lampy na tradycyjne żarówki. Dzisiaj bez problemu można kupić zwykłą żarówkę z wybraną przez siebie barwą światła. Przed zakupem żarówki przeczytaj także wpis barwy światła – 2700k, 3000k, 4000k, 6000k. Dowiesz się co oznaczają i które to są ciepłe, zimne czy neutralne.

eleganckie lampy do łazienki

Jaka moc światła do łazienki

Omówiliśmy już kolor światła lamp łazienkowych, pozostaje pytanie. Jak mocną lampę zamontować w łazience? Przyjmuje się, że na 1m ² przypada 5W energii. Jeśli twoja łazienka ma 15m ², to wszystkie lampy sufitowe powinny mieć łączną moc ok. 75W. Do tego należy dodać jeszcze oświetlenie z kolejnych stref.

Wybierz ciepłe światło nad wannę łazienkową

Oświetlenie kąpielowe to kolejny ważny aspekt podczas aranżacji łazienki. Jeśli decydujesz się na wannę, to znaczy, że lubisz zrelaksować się podczas długiej kąpieli. Czy wyobrażasz sobie taką kąpiel przy zimnym, jasnym świetle? Do tego przy lampach sufitowych, których światło oślepia Cię, kiedy leżysz w wannie? Naszym zdaniem to zdecydowanie mogłoby popsuć klimat. Właśnie dlatego tak ważne jest zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia kąpielowego. W tej funkcji najlepiej sprawdzają się kinkiety z przysłoniętymi żarówkami, których światło jest delikatne i przyjemne. Tutaj też zdecydowanie lepiej jest wybrać ciepłe światło w przedziale od 2200K do 2700K. Takie oświetlenie będzie gwarancją pełnego relaksu. O takich lampach pisaliśmy już w tekście oświetlamy ściany w łazience – pomysły i porady. Jak wybrać odpowiedni kinkiet do łazienki? Warto pamiętać o tym, że może się zachlapać, więc powinien mieć odpowiednią klasę szczelności i powinien być wykonany z trwałych materiałów. Dobrze sprawdzi się tu tworzywo lub szkło, które nie podda się działaniu korozji.

lampy łazienkowe aranżacja

Zimne światło do oświetlenia lustra łazienkowego

Odpowiednie oświetlenie lustra to kluczowa sprawa podczas wyboru lamp do łazienki. Nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, zerkasz na lustro co najmniej kilkanaście razy dziennie. Nie tylko rano, ale też w ciągu dnia. To bardzo ważne, aby odbicie było realne, a to zależy przede wszystkim od doboru odpowiednich lamp. Jakie lampy wybrać do oświetlenia lustra? Tutaj należy zwrócić uwagę na dwa wskaźniki. Po pierwsze barwa światła. Powinna być zimna, w przedziale od 3500K do 4500K. Zimna barwa sprawia, że kolory są bardziej realne, a światło efektywne. To bardzo ważna przede wszystkim podczas wykonywania codziennego makijażu i dobierania garderoby. Lustro oświetlone ciepłym światłem mogłoby zakłamywać obraz – kolory wydawałyby się bardziej żółte.

Drugim wskaźnikiem jest RA lub CRI (ang. Color Rendering Index). Jest to wskaźnik pokazujący realność kolorów w danym świetle. Jest on wyrażany w skali od 0 do 100, gdzie 100 oznacza światło, które najlepiej oddaje rzeczywiste kolory. Aby kolory, które widzisz były realne, oświetlenie lustra powinno mieć wskaźnik o minimalnej wartości RA80.

Oświetlaj lustro równomiernie

Nie bez znaczenia jest też to, pod jakim kątem oświetlenie pada na lustro. Ważne jest, by cała tafla była oświetlona równomiernie, więc warto wybrać do tego zadania dwa kinkiety umieszczone po bokach lustra lub jeden długi kinkiet zamocowany nad lustrem. Na przykład model Isla. Pamiętaj jednak, by w takim przypadku kinkiet był takiej samej długość, co lustro.

oświetlenie łazienkowego lustra

Nowy trend – lampy wiszące nad lustro do łazienki

Jeszcze do niedawna oświetlenie lustra kojarzyło nam się wyłącznie z kinkietami. Jednak dzisiaj coraz więcej osób stawia na nowe rozwiązanie – lampy wiszące montowane jako dodatkowe oświetlenie lustra. Prezentują się bardzo efektownie i ciekawe, ale czy są praktyczne? Wszystko zależy od tego, jak zostaną zamontowane. Najważniejsze jest to, że powinny wisieć nad linią wzroku, by światło odbijane w lustrze nie raziło w oczy. Kolejny aspekt to klosz. Jeśli do oświetlenia lustra wybierzesz lampy, które świecą w dół, zdecydowanie nie spełnią one swojej roli, ale już lampy ze szklanymi kloszami, które dobrze rozpraszają światło lub te, których klosze skierowane są na lutro sprawdzą się idealnie. Wybierając rozsądnie, śmiało możesz zdecydować się na lampy wiszące przy lustrze. Ten trend zapowiada się bardzo obiecująco.

Dekoracyjne oświetlenie do łazienki –listwy led

Na koniec warto wspomnieć o nowoczesnych możliwościach oświetleniowych, które dają nam lampy LED. Najczęściej wykorzystywane do dekoracyjnego oświetlenia w łazience są listwy led, które można zamontować pod wanną, wokół lustra lub w podwieszanym suficie. Jakie kolory światła wybrać do ledowych listew? Tutaj panuje zupełna dowolność. W nowoczesnych łazienkach można postawić na zimne światło. W łazienkach skandynawskich, gdzie królują drewnopodobne płytki lepiej sprawdzi się światło ciepłe. Miłośnicy odważnych rozwiązań mogą postawić na listwy led RGB, które mogą świecić różnymi kolorami, w zależności od ustawień.  Wszystko zależy od rodzaju aranżacji i gustu inwestora.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Jak zaplanować oświetlenie małej łazienki? Aranżacje

oświetlenie łazienki

Mała łazienka to spore wyzwanie aranżacyjne. Jak zaprojektować wnętrze, by było praktyczne, eleganckie i by wydawało się przestronne? Istnieje kilka sztuczek, które pozwalają na optyczne powiększenie wnętrza. Jedną z podstawowych zasad jest odpowiednie oświetlenie, które może zupełnie odmienić pomieszczenie.

Neutralne lampy sufitowe do małej łazienki

Na początek kilka słów o kolorze światła, które w małych pomieszczeniach jest bardzo ważne. W domu lubimy otaczać się ciepłym światłem, które jest przytulne i przyjemne, jednak w małej łazience może nie sprawdzić się ono najlepiej. Żółte światło optycznie zmniejszy przestrzeń, czego tutaj należy unikać. Z kolei światło w neutralnej lub zimnej barwie dobrze doświetli pomieszczenie, optycznie je powiększy i sprawi, że będzie wydawało się przestronniejsze. Neutralne światło ma też do siebie to, że pomieszczenie wydaje się bardziej uporządkowane i czystsze, co w małej łazience także nie jest bez znaczenia. W tekście barwa neutralna, ciepła czy zimna napisaliśmy nieco więcej na ten temat. Jeśli masz chwilę czasu, zapoznaj się z podstawowymi definicjami – barwa zimna, ciepła i neutralna.

Wybierz jasne lampy do małej łazienki

Nie bez znaczenia jest też kolor wybieranych lamp. Ciemne oprawy pochłaniają sporo światła i przykuwają uwagę, czego też lepiej unikać w małych przestrzeniach. Najlepiej wybierać lampy, które kolorystycznie dopasują się do całej aranżacji. Na białym suficie dobrze jest zamontować biały plafon lub białe spoty, które będą prawie niewidoczne. Lampy z  kloszami też lepiej wybierać w jasnych kolorach. Te odbijają światło i są bardziej wydajne. Czarne lampy część promieni pochłaniają i nie oświetlają pomieszczenia tak dobrze.

oczka sufitowe w lazience

Oto kilka jasnych aranżacji, w których wykorzystane zostały wbudowane oczka sufitowe. O ile widoczne są po włączeniu światła, w ciągu dnia znikają na tle jasnego sufitu. To idealne rozwiązanie do niewielkich wnętrz, w których duże lampy nie sprawdzają egzaminu.

jasna lazienka oswietlenie lustra

Kolejne aranżacje to dowód na to, że kolor lampy ma znaczenie. Pierwsze wnętrze to lustro oświetlone zawieszeniami z dekoracyjnymi żarówkami. Warto zwrócić uwagę, że chociaż lampy nie są duże, ich ciemny kolor przykuwa uwagę. Druga aranżacja łazienki to również okrągłe lustro, tym razem oświetlone większą lampą, ale w jasnym kolorze. W tym przypadku model zdecydowanie mniej rzuca się w oczy. Ostatnia aranżacja to także lampa wisząca, tym razem z ażurowym kloszem. Wskazówka! Lampa została zamontowana za nisko,  by dobrze doświetlić lustro. Właśnie dlatego wykorzystano dodatkowe oświetlenie led wokół lustra.

Jaki rozmiar lamp wybrać do małej łazienki?

Aby mała przestrzeń prezentowała się elegancko należy pamiętać o zachowaniu jak największego minimalizmu. Warto zrezygnować ze zbędnych detali, ozdób i wszelkich elementów, które będą wydzielały granice w tej niewielkiej przestrzeni. Z tego powodu też warto wybierać jak najmniejsze lampy łazienkowe. Do małych łazienek zdecydowanie nie są polecane duże żyrandole łazienkowe i lampy wiszące z wielkimi kloszami. Te należy zachować do większych przestrzeni.

Jeśli zależy Ci na zamontowaniu modnych ostatnio łazienkowych lamp wiszących, postaw na modele z wąskimi kloszami – tubami lub na dekoracyjne zawieszenia, które można zestawić z żarówką w stylu retro. Ważne jest też to, by takich lamp nie wieszać na środku pomieszczenia. Zamontowane tuż obok ściany, jako dodatkowe oświetlenie lustra nie podzielą przestrzeni i będą stanowiły subtelną dekorację. O barwie światła do łazienki napisaliśmy już dość obszernie, dlatego przed zakupem konkretnej lampy, sprawdź jaka barwa będzie najlepsza.

Duże lustro sprzymierzeńcem małej łazienki

Kontynuując temat luster, w małej łazience są one niezwykle ważne. Nie tylko z uwagi na ich praktyczny aspekt. Duże lustro zamontowane w niewielkiej przestrzeni daje efekt głębi i nieskończoności. Takie lustro może zostać zamontowane nawet na całej długości ściany. Oprócz tego, że optycznie powiększy łazienkę, dodatkowo odbije światło lamp i podniesie ich efektywność. Lustra są zdecydowanym sprzymierzeńcem osób projektujących małe łazienki. Warto pamiętać też, że do oświetlenia lustra w niewielkiej łazience najlepiej wybierać smukłe lampy i kinkiety łazienkowe. Ważne też, by oświetlały lustro równomiernie. Tylko wtedy zabieg powiększenia wnętrza będzie w pełni udany.

duze lustro w lazience

Te kilka zdjęć powyżej to doskonały dowód na to, że lustro potrafi zaczarować aranżację. Łazienka, choćby mała sprawia wrażenie zupełnie innej, przestronnej i bardzo eleganckiej. Ciekawym zabiegiem jest też zastosowanie oczek sufitowych, które odbijając się w lustrze sprawiają wrażenie, jakby pomieszczenie było dwa razy większe.

Ważne jest równomierne oświetlenie

Małe przestrzenie nie lubią ciemnych miejsc, dlatego projektując oświetlenie do łazienki pamiętaj o tym, by oświetlić ją równomiernie. Nie wystarczy tylko lampa sufitowa. Koniecznie zamontuj dodatkowe światło do lustra, lampy doświetlające wannę lub prysznic i inne ważne strefy. Pamiętaj tez o doświetleniu takich miejsc, jak wnęki czy przestrzeń pod podwieszanymi szafkami. Owszem, to też jest ważne. Dzięki doświetleniu nawet takich zakamarków, mała łazienka prezentuje się dużo lepiej. Jakie oświetlenie wykorzystać do tego zadania? Dobrze sprawdzą się tutaj ledowe listy, które można dopasować do każdego kształtu lub łazienkowe oczka podłogowe.  Pamiętaj jednak, że muszą być one odporne na zalania, które czasami zdarzają się w łazienkach.

Zaprojektuj małą łazienkę – wskazówki

Oprócz tematów oświetleniowych, warto pamiętać też o innych przydatnych zasadach podczas projektowania łazienki. Przygotowaliśmy krótką listę

  • Postaw na jasne kolory. Nie tylko w oświetleniu, ale także w płytkach i innych elementach wnętrza.
  • Zrezygnuj z intensywnych wzorów. Wybieraj kafle w jednej tonacji.
  • Nie bój się luster połyskliwych wykończeń. One działają na Twoją korzyść. Odbijają światło i sprawiają, że wnętrze wydaje się większe.
  • Wybieraj meble w zabudowie. Małe pomieszczenia lubią porządek. Zamiast otwartych półek postaw na meble w zabudowie, to momoże Ci zachować ład.

Aranżacje oświetlenia w małej łazience

Na koniec przygotowaliśmy kilka inspiracji łazienkowych, które mogą być pomocne podczas projektowania małej łazienki.

nowoczesne lampy do łazienki
mała łazienka jak oświetlić
oświetlenie jasna łazienka
Opublikowano 23 stycznia, 2024

Czy oprawa IP44 będzie dobra do łazienki? Jakie lampy wybrać?

nowoczesne oświetlenie łazienki

Wybór lamp do łazienki wydaje się wymagającym zadaniem. Szczególnie dla osób, które na co dzień nie mają wiele wspólnego z oświetleniem. Z każdej strony słyszy się o trudnych warunkach, którym muszą sprostać lampy łazienkowe. Im większy natłok informacji tym większe wątpliwości. Dlatego postanowiliśmy na spokojnie wyjaśnić temat łazienkowego oświetlenia i udowodnić, że nie jest to tak straszne i trudne, jak się wydaje.

IP – stopień ochrony lamp w łazience

Większość osób wybierających lampy do łazienki prędzej czy później trafia na ten tajemniczy wskaźnik. Co właściwie oznacza? Więcej na ten temat pisaliśmy już w tekście klasa szczelności IP – co oznaczają skróty 20, 23, 44, 54, 65 wg normy. W skrócie chodzi o to, w jakim stopniu lampy odporne są na pyłki, kurz, a także wilgoć, co przede wszystkim ważne jest w takich pomieszczeniach, jak łazienka.

Kolejnym twierdzeniem, jakie na pewno usłyszysz podczas zakupu lamp do łazienki jest to, że wszystkie muszą mieć stopień ochrony co najmniej IP44. My jednak, dosyć odważnie, powiemy Ci, że to nie do końca prawda. I już tłumaczymy dlaczego.

Lampy z oznaczeniem IP44 to modele, które odporne są na małe pyłki oraz na zachlapania wodą. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy lampy umieszczone w całej łazience są zagrożone zalaniem? Raczej nie. Bardzo pomocna może okazać się poniższa grafika.

SCHEMAT IP

Jasno widać na niej, że nie cała łazienka musi być oświetlana super szczelnymi lampami. Wszystko zależy od tego, jak blisko źródła wody będzie znajdowała się lampa.

Lampy IP44 do łazienki

Lampy o szczelności IP44 / IP45 powinny zostać zamontowane w najbliższym otoczeniu źródeł wody, czyli wanny, prysznica i umywalki. Tu jednak szczelne lampy powinny znajdować się mniej więcej do wysokości 60cm od wody. Wyżej można już pozwolić sobie na mniejszą szczelność, na przykład w kinkietach nad lustrem lub w łazienkowych lampach wiszących.

Szczelne lampy IP44 w całej łazience?

Skąd przeświadczenie, że cała łazienka musi być oświetlona lampami o szczelności co najmniej IP44? Prawda jest taka, że to tylko pozostałość z dawnych czasów. Jeszcze jakiś czas temu dobrze wentylowana łazienka to była rzadkość. W łazienkach unosiły się tumany pary, a w powietrzu stale było czuć wilgoć. Nic dziwnego, że w takich pomieszczeniach lepiej było postawić na bardziej szczelne oprawy, nawet te oddalone od źródła wody. W nowym budownictwie i dużych, odpowiednio zaprojektowanych łazienkach nie ma już tego problemu, więc spokojnie można wybrać lampy o klasycznej szczelności IP20. Oczywiście nadal trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jeśli łazienka jest mała i masz wątpliwości, co do jej odpowiedniej wentylacji, lepiej wybierz wszystkie lampy ze stopniem ochronności IP44. W końcu bezpieczeństwo przede wszystkim. Miej na uwadze to, że szklane klosze będą inaczej pochłaniać światło, rozpraszać je, a nawet mają wpływ na barwę światła. Odpowiednia barwa światła w łazience będzie tutaj istotna na wiele czynności jakie w niej wykonujesz – makijaż, poranna toaleta i zabiegi kosmetyczne.

nowoczesne oświetlenie do łazienki

Wodoszczelne lampy do łazienki

Oczywiście w oświetleniu łazienki musi być też druga strona medalu. Lampy łazienkowe IP44 to złoty środek, ale czasami konieczny jest też wybór bardziej szczelnych lamp. W jakich dokładnie przypadkach? Chodzi przede wszystkim o miejsca narażone na mocne zachlapania i zalania. Jeśli marzy Ci się dekoracyjne oświetlenie kabiny prysznicowej lub doświetlenie wanny z hydromasażem, konieczne będzie zastosowanie w tych miejscach lamp wodoszczelnych IP68. Kinkiety i lamy montowane na linii wody powinny mieć stopień ochrony IP65. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie napięcie. Jeśli zdecydujesz się na oczka podłogowe, na które możesz nadepnąć mokrą stopą, oprócz ochrony IP68, konieczny jest także montaż w obniżonym zasilaniu 12V. To zapewni Ci pełne bezpieczeństwo w łazience.

Szczelność lamp do łazienki

Przedstawiony przez nas schemat oraz podział łazienki na strefy to dobry punkt wyjścia, jednak przede wszystkim, w każdym przypadku należy zachować zdrowy rozsądek i wszystko dokładnie zaplanować. Pamiętaj, że z prądem nie ma żartów. Jeśli nie do końca masz pewność, co do swoich wyborów, nie wahaj się pytać o pomoc obsługi sklepu oświetleniowego. Pamiętaj też, że instalację oświetlenia lepiej oddać w ręce profesjonalistów. Doświadczony elektryk nie powinien mieć problemu z odpowiednim doborem lamp łazienkowych.

Bezpieczna łazienka w dobrym stylu

Klasa szczelności lamp jest bardzo ważnym aspektem podczas oświetlenia łazienki, nie warto jednak zapominać o designie. Na szczęście w sprzedaży dostępne są wysokiej jakości lampy łazienkowe, które można dopasować do każdego stylu.

klasyczna łazienka oświetlenie

Oświetlenie nowoczesnej łazienki

Do nowoczesnej łazienki możesz wybrać minimalistyczne spoty i oczka z IP44, a nawet IP65. Doskonale sprawdzi się tu model Nova lub Faro. W sprzedaży nie brakuje także nowoczesnych, wodoodpornych kinkietów LED, takich jak Ibros oraz nowoczesnych, łazienkowych lamp wiszących. Taki zestaw na pewno pozwoli Ci na efektowne oświetlenie łazienki. Poznaj również kilka zasad doboru oświetlenia do małej łazienki, gdzie pod uwagę musisz wziąć także inne czynniki. To pomieszczenie, które da się powiększyć optycznie, a do tego potrzeba nieco innego spojrzenia.

Wybierz lampy do klasycznej łazienki

Jeśli lubisz klasykę, oświetlenie łazienki także nie powinno sprawić Ci problemu. W sprzedaży bez problemu znajdziesz piękne żyrandole łazienkowe IP44, a także dekoracyjne kinkiety, takie jak Classy lub Elegance. Na rynku pojawiły się także oczka sufitowe stylizowane na tradycyjny design. Zdobione są eleganckimi dekorami i kwiatowymi motywami. Takie lampy pięknie prezentują się w gustownych pokojach kąpielowych. Jeśli tylko poświęcisz chwilę na zapoznanie się z aktualną ofertą, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego do swojej łazienki.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Czy lampa IP44 nadaje się do montażu na deszczu?

lampy na zewnatrz IP

Wybór odpowiedniego oświetlenia często okazuje się wymagającym zadaniem. O ile zakup lamp do domu nie sprawia dużego problemu, tak już odpowiednie oświetlenie ogrodu bywa problematyczne. Tutaj oprócz stylistyki lamp trzeba wziąć pod uwagę także takie aspekty, jak ich odpowiednia trwałość i szczelność przed warunkami atmosferycznymi. Jakie lampy wybrać do ogrodu? Które okażą się odpowiednie? Dzisiaj odpowiemy na te pytania.

Czy wszystkie lampy pasują do ogrodu

Aby w ogóle zacząć temat oświetlenia zewnętrznego, konieczne zapoznaj się z artykułem Klasa szczelności IP znajdziesz tam podstawową wiedzę na temat tego, czym jest stopień szczelności lamp oraz o tym, jakie lampy wybrać do domu, a jakie do ogrodu.

Po przeczytaniu tych podstawowych informacji na pewno wiesz już, że nie każda lampa może zostać zamontowana na zewnątrz. Aby była praktyczna i bezpieczna musi posiadać odpowiedni stopień szczelności. Jaki? To już zależy od miejsca,  w jakim chcesz ją zamontować. Spójrz na poniższą grafikę.

klasa szczelnosci lampy do ogrodu

Widzisz na niej przykładowy, dobrze oświetlony ogród, w którym znaleźć można oczka w podsufitce, kinkiety elewacyjne, a także oprawy wkopane w ziemię. Każde z tych miejsc charakteryzuje się innymi wymaganiami i potrzebuje innych lamp. Czy każda z nich może zostać narażona na zalanie? Nie do końca. Każda z nich może mieć kontakt z wodą, ale najważniejszy w tym wszystkim jest stopień zalania czy zawilgocenia takich opraw.  

Jakie lampy zamontować w podbitce?

Podbitka dachowa to specyficzne miejsce, z jednej strony lampy narażone są na czynniki zewnętrzne. Z drugiej jednak ich większa część i całe zasilanie znajduje się wewnątrz, a oprawki ukryte są pod dachem. Zatem czy rzeczywiście oczka muszą być całkowicie wodoszczelne? Niekoniecznie. Jeśli wybierzesz oprawy wysokiej jakości i zamontujesz je w poprawny sposób, spokojnie możesz wybrać te ze stopniem ochrony IP21 – odporne na krople wody. Są to lampy umieszczone w takimi miejscu, że trudno będzie o ich mocne zalanie.

Wskazówka! Oświetlenie w podbitce wygląda bardzo efektownie, jednak na co dzień jest trudno dostępne. Jeśli żarówka w oczku się spali, jej wymiana może okazać się nie lada wyzwaniem. Warto więc zainwestować w lepszej jakości oświetlenie, a zamiast klasycznych żarówek wybrać oprawki z wbudowanym źródłem światła LED, które wystarczy na długo.

Kinkiety elewacyjne IP44 odporne na wodę

Nieco inaczej sprawa wygląda z kinkietami elewacyjnymi i wszelkimi lampami montowanymi na ścianach budynków. Tutaj oprawy są zdecydowanie mocniej narażone na zachlapania. Przy mocniejszym deszczu woda może nacinać z każdej strony, więc lepiej wybrać jest tutaj szczelne oprawy. Czy do oświetlenia elewacji wystarczą lampy IP44? Warto przypomnieć sobie, co oznacza ten wskaźnik. Oprawy IP44 to lampy odporne na drobinki kurzu i wodę chlapiącą pod każdym kątem. Oznacza to, że lampy z taką szczelnością są bezpiecznym rozwiązaniem do montażu na elewacji. Tutaj, nawet przy dużym deszczu, woda spływa dalej i nie ma zagrożenia zalania lampy na dłuższy czas. Jeśli nadal masz wątpliwości, co do bezpieczeństwa tego typu lamp, spokojnie możesz wybrać lampy z mocniejszą szczelnością. W tym przypadku dobrze sprawdzą się także kinkiety ze szczelnością IP65 – odporne na silne strugi wody.

Pamiętaj o tym, że kinkiety elewacyjne pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Zwróć uwagę na stylistykę lamp, na ich kolorystykę i kształt. Dobrze, by takie kinkiety pasowały do koloru elewacji czy do koloru drzwi i okien. Jeśli planujesz rozbudowane oświetlenie ogrodu, kinkiety elewacyjne możesz dopasować do pozostałych lamp zewnętrznych.

Wodoszczelne lampy IP67 i IP68

Najwięcej uwagi należy przyłożyć do wyboru lamp, które są narażone na ciągłe zalania, czyli wszelkie lampy montowane w podłożu. Tutaj zawsze trzeba liczyć się z tym, że po większym deszczu lampa może przed jakiś czas znajdować się pod wodą. Pamiętaj też, że nasz klimat także nie jest łaskawy dla takich lamp. W takim wypadku należy wybierać lampy o minimalnej szczelności IP67. Te mogą być zanurzone pod wodą do 30minut. Jeśli obawiasz się dłuższych i częstszych zalań lub szukasz lampy odpowiedniej do oczka wodnego lub basenu, zdecydowanie postaw na lampy zewnętrzne IP68, które mogą być poddawane ciągłemu zanurzeniu.

Obniżone napięcie w lampach ogrodowych

Jeśli odpowiedni stopień szczelności to dla Ciebie za mała gwarancja, możesz dodatkowo zdecydować się na instalację o niskim napięciu 12V lub 24V. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak lepiej na niewielkich działkach i ogrodach. Jeśli teren do oświetlenia jest większy, a punktów świetlnych sporo, lepiej pozostać przy zasilaniu sieciowym 230V. To pozwoli na podłączenie do instalacji nie tylko oświetlenia, ale też narzędzi i sprzętów ogrodowych.

Dobierz lampę do klimatu

Wybierając lampy do ogrodu, jak zwykle przy tematach oświetlenia, najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Jak zawsze przypominamy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zwróć się do wyspecjalizowanego elektryka, który pomoże Ci przy instalacji. Pamiętaj też, że wybór lamp zależy również od klimatu, w jakim mieszkasz. Jeśli budujesz dom nad morzem, musisz wybrać lampy odporne na morski klimat, wykonane z odpowiednich materiałów. W górach musisz przygotować się na więcej śniegu, a tym samym większe roztopy. Każda sytuacja jest inna i każdą należy potraktować indywidualnie.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Jakie oświetlenie wybrać do lustra w łazience?

lustro do łazienki

To, że łazienkowe lustro wymaga dokładnego i precyzyjnego oświetlenia nie powinno budzić żadnych wątpliwości. Każdy, kto aranżuje swoją łazienkę musi zdawać sobie sprawę z tego, że dobrze doświetlone lustro to rzecz, która znacznie ułatwia codzienną toaletę. Pozostaje jednak pytanie, jakie lampy wybrać do oświetlenia lustra, by było ono eleganckie, a przy tym wygodne i praktyczne? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te pytanie, a przy okazji rozwiać też kilka innych wątpliwości w sprawie doboru odpowiedniego oświetlenia lustra łazienkowego.

Jakie lampy wybrać do oświetlenia lustra?

Na początek pytanie podstawowe, jaką lampą oświetlić lustro? Najbardziej popularnym sposobem jest montaż kinkietów ściennych, które dobrze sprawdzają się w roli oświetlenia zadaniowego. Takie kinkiety zamontowane obok lustra lub nad nim doświetlają taflę wyraźnie i równomiernie, a przecież właśnie o to chodzi w doświetleniu lusterka.

Jak zamontować kinkiety? Najważniejsze jest to, by całe lustro było oświetlone równo, a na odbiciu osoby stojącej przed lustrem nie pojawiały się zacienione przestrzenie. Jak uniknąć takiego efektu? Należy dobrać rodzaj lampy do kształtu lustra.

Wysokie lustro oświetlaj po bokach

Jeśli Twoje lustro łazienkowe jest wąskie i wysokie, najlepiej doświetlisz je umieszczając dwa pionowe kinkiety po obu stronach lustra, dobrze sprawdzą się modele Mashiko i Cabaret. Wysokość lamp powinna być jak najbardziej zbliżona do wysokości lustra. To da gwarancję idealnego oświetlenia. Kiedy takie oświetlenie się nie sprawdzi? Jeśli Twoje lustro będzie za szerokie.

oświetlenie pionowego lustra

Szerokie lustra oświetlaj od góry

Jeśli Twoje lustro jest szersze niż 100cm, trudno będzie równomiernie oświetlić je kinkietami umieszczonymi po bokach. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdzi się lampa zamontowana nad lustrem, na przykład Isla i Padova. W sprzedaży dostępne są szerokie kinkiety ze zintegrowanymi ledami, które mają 100cm, a nawet więcej. Z takim kinkietem doświetlenie nawet bardzo długiego lustra nie będzie stanowiło żadnego problemu. Tak szerokie lustro możesz też doświetlić reflektorami sufitowymi z regulowanymi głowicami, które skierujesz tak, by ich światło odbijało się od tafli i oświetlało twarz przed lustrem.

oświetlenie poziomego lustra

Jak oświetlić okrągłe lustro?

Modne ostatnio lustra w kształcie koła można oświetlić na dwa sposoby, zarówno do góry, jak i z boku. Można też postawić na nowoczesne oświetlenie zamontowane wokół lustra, sprawdzą się tutaj ledowe taśmy lub lustra z wbudowanym już światłem. W takim przypadku jednak warto pamiętać o tym, że lustro musi być oświetlone wyraźnym, mocnym światłem. Wiele taśm ledowych może sobie nie poradzić z takim oświetleniem zadaniowym.

oświetlenie okrągłego lustra

Co oprócz kinkietów? Ciekawe pomysły na oświetlenie lustra

Oświetlenie lustra kinkietami to nie jest jedyna opcja. Coraz większą popularnością cieszą się lampy wiszące montowane przed lustrami. Zarówno te z małymi, szklanymi kloszami, takie jak Solaris czy Dallas, jak również długie listwy, takie jak Beam i A Led.

Ciekawą opcją jest też, wspominane już wcześniej, dobrze dobrane oświetlenie sufitowe. Kilka reflektorów skierowanych na lustro doskonale spełni funkcję światła zadaniowego. Jeśli Twoja łazienka nie jest zbyt duża i nie masz inspiracji w jej urządzeniu, zobacz aranżacje i to jak oświetlić małą łazienkę. Na pewno znajdziesz tam wiele trafnych porad.

lampy wiszące oświetlenie lustra

Lustro z podświetleniem do makijażu

Osoby, którym zależy  na precyzyjnym oświetleniu lustra mogą wybrać nie tylko dodatkowe oświetlenie, ale całe dodatkowe lustro do makijażu i codziennej toalety. W sprzedaży pojawiają się wygodne lustra na wysięgnikach, z praktycznym powiększeniem i wbudowanym podświetleniem. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się podczas wykonywania makijażu i codziennego golenia. Świetnym przykładem są lustra Bela i Gena. Tego typu lustra można wykorzystać nie tylko w łazience, ale na przykład w sypialni, przy kobiecej toaletce.

Oświetlaj lustro światłem rozproszonym

Wiemy już, gdzie zamontować lampę oświetlającą lustro. Pozostaje pytanie, jaką dokładnie lampę wybrać? Przy oświetleniu lustra najważniejsze jest to, by światło nie odbijało się bezpośrednio w tafli. Jeśli promienie odsłoniętej żarówki będą skierowane bezpośrednio na lustro, osoba spoglądająca w nie zostanie oślepiona. O wygodnym wykonaniu porannej toalety nie może być wtedy mowy. Światło powinno być delikatne i równomierne rozświetlone. Aby osiągnąć taki efekt, najlepiej jest wybierać lampy łazienkowe z całkowicie osłoniętymi żarówkami. Najlepiej jeśli źródło światła znajduje się pod mlecznym szkłem, taka oprawka daje gwarancję równomiernego i subtelnego rozproszenia światła, bez efektu olśnienia. Jeśli zdecydujesz się jednak na lampę z odsłoniętą żarówką, wybierz taką z mlecznego szkła, skutecznie zastąpi to mleczny klosz lampy.

Wybierz neutralne światło do oświetlenia lustra

Ostatnim aspektem, na jakim należy zwrócić uwagę jest kolor i moc światła, którym doświetlane jest lustro łazienkowe. Aby odbicie były wyraźne i wiarygodne, lustro należy doświetlić neutralnym światłem zbliżonym do światła dziennego. Żarówki do tego wykorzystane powinny mieć ok. 4500K-5500K. Przeczytaj, jaka będzie najlepsza barwa światła do łazienki. Światło powinno być też wystarczająco mocne, w tradycyjnych żarówkach powinno mieć ok. 50W. Warto też zwrócić uwagę na wskaźnik oddania barw RA. Im wyższy, tym bardziej realnie wyglądają kolory, na przykład wykonywanego makijażu czy garderoby, którą właśnie starasz się dobrać. Lampy i żarówki wykorzystane do oświetlenia lustra powinny mieć wskaźnik 85RA lub większy.  Nie zapominaj tez o tym, że niektóre lampy do łazienki powinny mieć podniesiony stopień szczelności, więcej na ten temat możesz przeczytać w tekście Czy IP44 będzie dobre do łazienki?

Oświetlenie lustra łazienkowego – poradnik

Na koniec przygotowaliśmy krótkie, punktowe podsumowanie. Jeśli podczas oświetlenia lustra będziesz pamiętać o tych kilku wskazówkach, na pewno doświetlisz je prawidłowo.

  • dopasuj lampę do kształtu lustra
  • doświetl równomiernie całe lustro
  • wybieraj lampy z osłoniętymi żarówkami i mlecznymi kloszami
  • oświetlaj lustro światłem rozproszonym
  • wybierz światło w neutralnym kolorze
Opublikowano 23 stycznia, 2024

Kamera zewnętrzna z lampą, czujnikiem ruchu i funkcją nagrywania

zewnętrzny kinkiet z aplikacją

Dzisiejszy tekst będzie gratką dla miłośników technologicznych nowinek i zwolenników wielofunkcyjnych rozwiązań. Jest to też tekst dla nas nietypowy, ponieważ chcemy przybliżyć Wam działanie dwóch produktów dostępnych w naszej ofercie. Mowa tu o nowoczesnych kinkietach zewnętrznych, które pełnią nie tylko funkcję oświetlenia, ale też domofonu i monitoringu. Brzmi ciekawie, prawda? Opisaliśmy dla Was funkcje lamp CamLight oraz CAM1, które zaskakują swoją funkcjonalnością. Zapraszamy do lektury.

95158 CloseUp L600 1

Kamera przed domem – wygoda i bezpieczeństwo

Czy zastanawiasz się czasami, jak często ktoś wchodzi na Twoją posesję, kiedy w domu nikogo nie ma? Kurier, listonosz, sąsiadka… a może ktoś jeszcze? Dzisiaj, kiedy większość czasu spędzamy poza domem, trudno mieć nad tym kontrolę. W takim razie, co powiesz na lampę, która uruchomi się po wykryciu ruchu, a tym samym rozpocznie nagrywanie? Tak. Wystarczy, że ktoś zbliży się do lampy, by tak uruchomiła nagrywanie, co więcej. Nagranie zostanie przesłane na Twój telefon, więc na bieżąco możesz śledzić to, co dzieje się przed Twoim domem. Po wykryciu ruchu otrzymasz powiadomienie push, by móc reagować na bieżąco. Lampy posiadają też karty pamięci, które zapisują nagrania. A to jeszcze nie wszystko.

Domofon nowej generacji

Jesteś na drugim końcu domu i słyszysz dzwonek do drzwi? Może to tylko kurier, a może jednak to coś ważnego? Teraz możesz to sprawdzić w mgnieniu oka. Wystarczy, że zerkniesz w podgląd w swoim telefonie, by zobaczyć, kto stoi za drzwiami. Jeśli to coś ważnego, spokojnie możesz otworzyć drzwi. Jeśli to kolejny akwizytor, możesz mu grzecznie podziękować nie ruszając się z miejsca. Co więcej, usłyszysz też jego odpowiedź. Proste i wygodne rozwiązanie.

Funkcjonalne oświetlenie przez całą noc

Oczywiście, poza dodatkowymi funkcjami, lampy z serii CamLight zapewniają też wysokiej jakości oświetlenie. Wbudowane panele Led są bardzo efektywne, wydajne, trwałe i przede wszystkim energooszczędne. Dodatkowo lampy wyposażone są w wysokiej jakości czujniki ruchu i zmierzchu oraz funkcję światła bazowego. Na czym to polega? Po wykryciu zmierzchu, lampa uruchamia się delikatnym światłem ( do 40% mocy). Jeśli noc przebiegnie spokojnie, lampa wyłączy się o świcie. Jednak jeśli w nocy czujnik wykryje ruch, lampa rozświetli się pełną mocą, co zapewnia bezpieczeństwo na wysokim poziomie. Nie tylko z uwagi na domowników wracających do domu, ale także z uwagi na nieproszonych gości, których z pewnością zaskoczy takie oświetlenie. Jeśli zależy Ci na pełnym bezpieczeństwie wokół domu, warto pomyśleć o oświetleniu posesji całościowo. W grę wchodzi tu zarówno doświetlenie ogrodu, podjazdu, jak i ogrodzenia. Przeczytaj oświetlenie wjazdu i bramy do garażu, a także oświetlenie ogrodzenia. Warto na spokojnie podejść do tematu oświetlenia, poznać wszystkie dostępne opcje, ich wady i zalety, a dopiero później zdecydować się na zakup tych najlepszych lamp.

Wysoka jakość wykonania i komponentów

Dlaczego warto zainwestować w lampy marki Steinel? Przede wszystkim z uwagi na ich wysoką jakość. Steinel to niemiecki producent oświetlenia, który stale rozwija się i pracuje nad ulepszaniem swoich produktów. Jest to marka, której zależy na jakości, co udowadnia, od lat będąc w czołówce producentów inteligentnego oświetlenia zewnętrznego.

Lampy CamLight oraz CAM1 wyprodukowane są z trwałych materiałów odpornych na warunki atmosferyczne (IP44), a także na uderzenia(IK03). Żywotność diod led wykorzystanych w lampach to aż 50 000godzin. Lampy odporne są także na wysokie i niskie temperatury. To oświetlenie, które trudno będzie zniszczyć.

Obsługa lampy za pomocą aplikacji

Czym byłaby nowoczesna, inteligentna lampa bez możliwości sterowania telefonem. Oczywiście, lampy z serii Cam taką opcję posiadają. Aplikacja Steinel daje też wiele dodatkowych funkcji, jak chociażby sterowanie kilkoma lampami z poziomu kilku urządzeń mobilnych.

Z poziomu aplikacji możesz ustawić czułość czujników, jasność światła, czas świecenia, zasięg czujnika, poziom światła bazowego oraz wiele innych funkcji.

Aplikacja pozwala też na zarządzanie nagraniami. Można tu ustalić czy po przepełnieniu karty pamięci nagrania mają się nadpisywać czy dalsze nagrywanie ma być wstrzymane. Można też skopiować nagrania z oprawy na pamięć telefonu lub sformatować kartę pamięci – także z poziomu aplikacji.

Lampa z kamerą – czy to się opłaca

Jesteśmy przekonani, że nie ma osoby, której nie spodobały się funkcję lamp z wbudowanymi kamerami. Pozostaje jednak pytanie, czy tego typu urządzenie jest opłacalne? Czy warto zapłacić ponad 1000zł za lampę do zamontowania przed drzwiami wejściowymi?

Naszym zdaniem, jest to inwestycja, która się opłaca. Zastanów się, ile pieniędzy kosztowałoby zamontowanie osobnego oświetlenia zewnętrznego, wideo domofonu oraz monitoringu – i to w dobrej jakości? Czy po podliczeniu wszystkich kosztów nie okaże się, że lampa z tymi wszystkimi funkcjami jest najtańszą opcją? A przy tym też najwygodniejszą. Możesz zamontować ją samodzielnie, jak klasyczny kinkiet. Nie potrzebujesz firm montażowych, specjalnych konfiguracji. Wszystko zrobisz szybko i sprawnie za pomocą aplikacji.

Według nas to rozwiązanie, które się opłaca!

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Jak podłączyć lampę lub żyrandol przy 2,3,4 kablach z sufitu?

jak zamontowac lampe na kilka zarowek

Wszystkie lampy kupione? W takim razie czas na montaż. Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik o tym, jak poprawnie zamontować lampy i żyrandole na 2,3,4 kable. Pamiętaj jednak, że prąd to nie zabawa. Przy instalacji oświetlenia musisz zachować szczególną ostrożność, a jeśli nie masz pewności, że sobie poradzisz, lepiej od razu skorzystaj z pomocy specjalisty. Czasami lepiej wydać nieco więcej i czuć się bezpiecznym we własnym domu. Jeśli uważasz, że poradzisz sobie z instalacją lampy samodzielnie, ten artykuł jest dla Ciebie.

Kolory kabli w instalacji elektrycznej

Na początek kilka informacji podstawowych, czyli co oznaczają poszczególne kable wychodzące z sufitu.

Najczęściej są to trzy przewody:

  1. Czarny / brązowy – przewody fazowe
  2. Niebieski – przewód neutralny. W starszych instalacjach może mieć kolor szary
  3. Żółto/zielony – przewód neutralny
kolory kabli instalacja elektryczna

Takimi samymi kolorami powinny być też oznaczone przewody w lampach:

L  – faza

L1  – faza

N – przewód neutralny

PE – przewód ochronny

przewody w lampie kolory

Montaż lampy – potrzebne narzędzia

Masz już podstawową wiedzę, teraz jeszcze potrzebne są Ci narzędzia. Czego będziesz potrzebować?

  1. wiertarka/wkrętarka do zamontowania lampy
  2. próbnik do sprawdzenia czy przewody są bezpieczne
  3. śrubokręt do dokręcenia przewodów
  4. taśma izolacyjna (w przypadku większej ilości przewodów)
  5. nóż introligatorski/ inne ostrze do odsłonięcia kabli

Montując lampę pamiętaj o bezpieczeństwie

Zanim przejdziesz do działania, pamiętaj o najważniejszej sprawie, czyli swoim bezpieczeństwie! Przed rozpoczęciem montażu koniecznie odłącz główne zasilanie prądu. Następnie sprawdź próbówką czy przewody na pewno zostały odcięte od zasilania. Dopiero wtedy możesz zabrać się za instalację.

Zacznij od oczyszczenia przewodów i odsłonięcia ich z kolorowych osłonek. Do montażu będziesz potrzebować ok. 1cm czystego przewodu.

Pamiętaj też, że Twoja instalacja może mieć inne kolory. W takim przypadku musisz włączyć zasilanie i zachowaniem zasad bezpieczeństwa sprawdzić, w których przewodach płynie prąd. Ponownie odłącz zasilanie, a przewody pod napięciem oznacz literą L.

Jak zamontować lampę na 3 przewody

Najłatwiejsze do zamontowania są lampy na jedną żarówkę lub te, które uruchamiają wszystkie żarówki jednocześnie. W większości przypadków lampy posiadają zestawy montażowe, w których znajduje się także kostka instalacyjna.

W takim przypadku wystarczy delikatnie odkręcić śruby kostki, włożyć do niej przewody tak, by pasowały do siebie kolorami i ponownie dokręcić śrubki. Proste prawda?

Zanim na stałe zamontujesz lampę do sufitu, podłącz zasilanie i sprawdź czy lampa działa prawidłowo. Jeśli wszystko jest w porządku, ponownie wyłącz prąd. Przykręć lampę i znowu włącz światło.

Jak podłączyć żyrandol na 3,4,5 żarówek do trzech przewodów?

Zapewne ta informacja zmartwi wiele osób, ale jeśli z sufitu wystają tylko 3 przewody nie ma możliwości podłączenia lampy tak, by uruchamiać ją podwójnym włącznikiem. Tutaj zawsze włączać będziesz wszystkie żarówki jednocześnie.

3 kable w instalacji i 5 w lampie – jak podłączyć

Do kostki musisz wkładać po dwa przewody – nadal dopasowując je kolorami.

Dwa przewody fazowe (brązowy i czarny) połącz z jednym przewodem w tym samym kolorze. Tak samo zrób z niebieskimi przewodami. Samotny do podłączenia pozostanie tylko przewód PE- ten podłączasz jeden do jednego.

4 kable w lampie i 4 w suficie – jak zamontować

Jeśli chcesz, aby Twoja lampa była uruchamiana podwójnym włącznikiem, konieczne jest przygotowanie odpowiedniej instalacji. Taka powinna mieć 4 przewody. Dwa fazowe, neutralny i ochronny.

Tutaj sytuacja wygląda tak samo, jak w przypadku lampy z 3 przewodami. Należy dopasować kolory przewodów i zacisnąć je w kostce instalacyjnej.

Montaż lampy na 3 przewody do 4 kabli z sufitu

Pozostaje jeszcze sytuacja, kiedy instalacja przygotowana jest na lampę z podziałem na strefy, ale Ty chcesz podłączyć do niej lampę tylko z trzema przewodami. Spokojnie, nie jest to żaden problem.

Tutaj przyda się wymieniona na wstępie taśma izolacyjna. Należy podłączyć 3 przewody do lampy, a jeden, który pozostał, szczelnie zaizolować dobrej jakości taśmą. Wolny powinien pozostać jeden przewód fazowy.

Oczywiście niezależnie od tego, jaką lampę chcesz podłączyć. Czy jest to schemat podstawowy, czy też któryś z trudniejszych kombinacji, zawsze na pierwszym miejscu stawiaj swoje bezpieczeństwo. Jeśli mieszkasz w starym budynku, w którym instalacja nie jest pewna, nie decyduj się na samodzielny montaż. Skorzystaj z usług elektryka, który zna się na swojej pracy i będzie mógł dać Ci gwarancję bezpiecznej i trwałej instalacji.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Schemat podłączenia wyłącznika schodowego podwójnego

włącznik schodowy

Instalacja elektryczna stawia przed nami wiele wyzwań. Jednym z nich może okazać się montaż schodowych włączników światła. Czy warto podejmować się tego zadania? Zdecydowanie tak. Włączniki schodowe zdecydowanie ułatwiają życie. Przydają się nie tylko na schodach, ale też na długich korytarzach, w ciągach komunikacyjnych czy nawet w dużych pokojach, do których można wejść z kilku stron. W czasach, kiedy otwarte przestrzenie robią furorę także w prywatnych inwestycjach, włączniki schodowe mogą okazać się niezastąpione.

Jak działa włącznik schodowy?

Zasada działania takiego włącznika, a raczej pary włączników jest prosta. Umieszczone na dwóch końcach obiegu uruchamiają lub wyłączają jedno źródło światła. Dzięki nim wchodząc po schodach możesz uruchomić lampę na dole i zgasić ją na górze. Wszystko za sprawą obwodu elektrycznego przepływającego przez oba włączniki. Jeśli zostanie przerwany, światło gaśnie.

Wszystko widoczne jest na poniższym schemacie:

wlacznik schodowy schemat pojedynczy

P1, P2 – kontakty umieszczone na dwóch kondygnacjach / w dwóch końcach pomieszczenia

L – przewód fazowy

PE – przewód neutralny

N – przewód ochronny

Włączniki należy połączyć ze sobą za pomocą tzw. przewodów komunikacyjnych (czarny i szary). Faza będzie przechodziła raz przez jeden, raz przez drugi. Gdy obwód jest zamknięty – światło świeci. Kiedy jeden z włączników zostanie naciśnięty – obwód zostaje przerwany, a światło gaśnie. Poznaliśmy prostą zasadę działania pojedynczego włącznika schodowego. W takim razie czas przejść na kolejny poziom.

Zobacz też, jak podłączyć lampę lub żyrandol przy 2,3,4 kablach z sufitu?

Jak podłączyć podwójny włącznik schodowy

Wbrew pozorom sprawa nie jest dużo bardziej skomplikowana, także spokojnie. Tutaj też mamy dla Was prosty schemat.

schemat podwójnego włącznika schodowego

Do włącznika nr 1 podłączamy przewód fazowy i dwa przewody korespondencyjne, które będą przełączać tę fazę. Fazę z włącznika nr 2 należy poprowadzić do lampy nr 1.

Przechodzimy do drugiej lampy. Podłączamy kolejne dwa przewody korespondencyjne, a ze wspólnego zacisku przewód fazowy, który należy poprowadzić do lampy nr 2.

W ten sposób powstają nam dwa obwody, które można zamykać i otwierać poprzez naciskanie poszczególnych klawiszy podwójnego włącznika.

Na koniec nie można zapomnieć o przewodach ochronnych, które należy doprowadzić do każdej lampy. Przed montażem włączników schodowych warto też przeczytać na jakiej wysokości montuje się włączniki do lamp i oświetlenia?

Zaplanuj instalację

Pamiętaj, że jeśli chcesz montować włączniki schodowe, musisz mieć odpowiednio przygotowaną instalację, w której znajdą się przewody korespondencyjne pomiędzy włącznikami. Dlatego już na etapie projektowania instalacji pamiętaj o tym lub zwróć na to uwagę monterom. Zwróć też uwagę na to, jak rozmieścić gniazdka elektryczne i zaplanować oświetlenie w domu.

Pamiętaj też, że jeśli Twoja instalacja nie jest dostosowana do tego typu włączników, dzisiaj jest mnóstwo innych możliwości sterowania światłem, na przykład poprzez aplikacje w telefonie. To bardzo często rozwiązanie, które ułatwia zarządzanie oświetleniem bez konieczności zmiany instalacji.

Jak zwykle pamiętaj też o tym, że jeśli nie masz pewności, że dasz sobie radę z samodzielnym montażem, zwróć się o pomoc do specjalisty. Nawet najmniejsze działania w połączeniu z prądem trzeba traktować, jak bardzo poważne zadanie. Nigdy tego nie lekceważ.

Pamiętaj też, że wszystkie działania na instalacji należy wykonywać przy odłączonym zasilaniu i z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Oświetlenie zewnętrzne domu parterowego – elewacja i podbitka

oświetlenie elewacji

Oświetlenie zewnętrzne domu to bardzo ważna sprawa, nie tylko ze względu na estetykę, ale też na bezpieczeństwo. W nocy ciężko jest poruszać się po podwórku w całkowitej ciemności nie tylko gościom, ale nawet samym mieszkańcom. Poza tym dodatkowe oświetlenie sprawia, że nieproszeni goście mniej chętnie zaglądają na posesję, więc z tego punktu widzenia oświetlenie zewnętrzne także jest pomocne.

Oświetlenie w podbitce czy warto?

lampy w podbitce

Swego czasu oświetlenie w podbitce było bardzo modne i zdecydowanie najczęściej wybierane, jako doświetlenie domu na zewnątrz. Dzisiaj nieco wypierane przez oświetlenie elewacyjne, nadal jest jednym z częściej spotykanych w naszej rodzimej architekturze. Jakie są jego zalety i wady? Czy warto decydować się na oświetlenie w podbitce? Mamy na ten temat kilka informacji.

Oświetlenie w podbitce na pewno jest bardzo efektywne. Może równomiernie doświetlić przestrzeń wokół domu, a przy tym jest stosunkowo tanim rozwiązaniem. Oczywiście wszystko zależy od tego, na ile punktów świetlnych się zdecydujesz.

No właśnie, wiele osób umieszcza lampy w podbitce zdecydowanie za gęsto. Punkty montowane są nawet to 1 metr, co zdecydowanie przewyższa zapotrzebowanie. Nie ma sensu oświetlać domu aż tak mocno. Światło w podbitce ma poprawiać widoczność wokół domu, a nie rozświetlać go na całą ulicę, ponieważ to zdecydowanie nie wygląda zbyt elegancko.

Oczka w podbitce możesz umieścić co kilka metrów, możesz też montować je tylko w newralgicznych miejscach lub na załamaniach, tak by każde doświetlało inny kierunek.

Punktowe światło do podbitki

Pamiętaj też o tym, że lampy w podbitce montowane są wysoko. Zanim wiązka dotrze do podłoża, część światła się rozproszy. Aby światło było efektywne wybieraj oczka o większej mocy i takie z wąskim kątem padania. Dobrze sprawdzają się te z wiązką w granicach 60 stopni. Wówczas więcej światła dotrze do samego dołu. Jeśli wybierzesz oczka z szerokim kątem padania światła, promienie rozesłane szeroko mogą w znikomym stopniu dotrzeć do parteru.

Listwy led w podbitce

Spotkaliśmy się też z projektami, w których podbitki oświetlane były nie punktowymi oczkami, a całymi listwami LED. My jednak nie jesteśmy zwolennikami takiego rozwiązania. Tu, tak samo jak w przypadku dużej ilości oczek, dom może okazać się rozświetlony zdecydowanie za mocno.

Jeśli w trakcie użytkowania oświetlenia w podbitce stwierdzisz, że światła jest za dużo, bez problemu możesz zrezygnować z kilku pojedynczych oczek. W przypadku listwy led takie rozwiązanie nie będzie już proste.

Na koniec jeszcze trzeba wspomnieć o podstawowej wadzie tego typu oświetlenia. Chodzi o trudny dostęp do lamp zamontowanych na takiej wysokości. Jeśli któreś z oczek się przepali lub uszkodzi, trudno będzie na bieżąco je wymieniać. W większości przypadków kończy się to tak, że oświetlenie jest częściowo niesprawne do momentu, aż nazbiera się więcej takich opraw do wymiany.

Jak tego uniknąć? Zdecydowanie warto postawić tu na jakość. Nie wybieraj najtańszych oczek dostępnych w sprzedaży. Lepiej zainwestuj w trwałe oczka sufitowe LED o długiej żywotności, które będą świeciły przez długie lata.

Lampy IP44 do oświetlenia podsufitki

Nie zapominaj także o tym, że lampy zewnętrzne muszą mieć odpowiednią klasę szczelności. Oczka umieszczone w podbitce nie są narażone na bezpośrednie zalania, więc spokojnie możesz wybierać oprawy oznaczone symbolem IP44. Oczywiście możesz też postawić na jeszcze wyższy stopień ochrony, ale według nas nie ma potrzeby przepłacać.

Kinkiety zamiast lamp w podbitce

dekoracyjne oświetlenie elewacji

Jeśli jednak zdecydujesz, że oświetlenie w podbitce nie jest dla Ciebie. Dobrym rozwiązaniem okażą się eleganckie kinkiety elewacyjne, których oferta jest coraz szersza. Tego typ kinkiety zazwyczaj nie dają aż tak wyraźnego światła – są bardziej dekoracyjne, ale radzą sobie z doświetleniem przestrzeni wokół domu.

Kinkiety elewacyjne dobierz do architektury

Osoby wybierające światło w podbitce nie mają dużego pola do popisu jeśli chodzi o estetykę. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z kinkietami elewacyjnymi. Tutaj możliwości się nie kończą. Pełna paleta kolorów, kształtów i wzorów. Można wybierać spośród prostych, nowoczesnych form lub pięknych klasycznych lamp stylizowanych na dawne lampiony. Można zdecydować się na oprawy świecące punktowo na elewację lub na modele ze szklanymi kloszami rozpraszającymi światło… wszystko zależy od tego, w jakiej stylistyce wykończony jest dom. Lampy należy dobrać tak, by współgrały nie tylko z elewacją i stylem domu, ale też z ogrodem. Wszystko powinno stanowić spójną całość.

Słabsze światło do kinkietów elewacyjnych

Wybierając oświetlenie elewacyjne pamiętaj, że znajduje się ono zdecydowanie niżej niż światło w podbitce, więc spokojnie możesz wybrać do niego słabsze światło. Zwróć też uwagę na to, by promienie nie znajdowały się bezpośrednio na linii wzroku. Jeśli tak jest, wybieraj modele z osłoniętymi żarówkami, które delikatnie stłumią bezpośrednie światło.

oświetlenie elewacyjne kinkiety

Kinkiety elewacyjne – kierunek światła

Decydując się na kinkiety, dobrze przemyśl kierunek światła. Pięknym rozwiązaniem są kinkiety pionowe, które tworzą delikatne, dekoracyjne smugi na elewacji. Musisz jednak uważać, ponieważ takie oświetlenie odkryje wszystkie Twoje tajemnice. Jeśli elewacja jest nierówna, takie światło podkreśli każde niedociągnięcie. W takiej sytuacji może więc lepiej wybrać światło kierowane w stronę ogrodu?

Zalety kinkietów elewacyjnych

Zdecydowaną zaletą takich kinkietów jest łatwy dostęp do oświetlenia. W każdej chwili możesz wymienić żarówkę lub nawet przemyć oprawy. Kolejną zaletą jest to, że możesz wybrać lampy nie tylko z czujnikiem zmierzchu, ale też ruchu. Dzięki temu lampy uruchamiane będą tylko wtedy, gdy będzie taka potrzeba. Możesz też tworzyć odpowiednie sekwencje oświetlenia. Na przykład kilka lamp może świecić cały czas. Tylko część z nich możesz połączyć z czujnikiem ruchu, który uruchomi je w razie potrzeby. Możliwości jest naprawdę wiele.

Nowoczesne rozwiązania w oświetleniu elewacji

Czujniki ruchu i zmierzchu to tylko początek wielkiej oferty nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego. Coraz prężniej rozwijająca się branża oświetlenia led co chwilę zaskakuje nas ciekawymi rozwiązaniami, jak chociażby kinkiety z wbudowanymi kamerami czy wideodomofonami.  Lampa po wykryciu ruchu nie tylko się uruchamia, ale także zaczyna nagrywać, a Ty możesz na bieżąco oglądać to na swoim telefonie. Przed wyborem oświetlenia warto zapoznać się z aktualną ofertą lamp zewnętrznych, czasami można zaskoczyć się ciekawymi rozwiązaniami.

Solarne oświetlenie elewacji bez instalacji

Na koniec warto wspomnieć też o tym, że na oświetlenie elewacji nigdy nie jest za późno. Nawet jeśli mieszkasz w domu, w którym prąd nie został wyprowadzony na zewnątrz, to jeszcze nie koniec świata. W sprzedaży pojawia się coraz więcej ciekawych lamp solarnych, które pięknie doświetlają nie tylko elewacje, ale też ogród. Takie lampy nie potrzebują dostępu do prądu. Wystarczy zamontować je w miejscu, które przez kilka godzin dziennie ma dostęp do słońca i gotowe. Lampa ładuje się w ciągu dnia i świeci po zmroku. Rozwiązanie szybkie, wygodne i zdecydowanie energooszczędne!

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Lampy i żarówki LED emitujące barwę i światło dzienne – jakie będą najlepsze?

światło dzienne lampy i żarówki

Wybierając oświetlenie do domu często kierujemy się jego estetyką. Lampa ma być ładna, ma pasować do wnętrza. Niestety często zapominamy o tym, ze kluczowe jest tutaj odpowiednie oświetlenie pomieszczenie i oprócz stylu lampy niezwykle ważny jest też wybór odpowiedniej żarówki. Należy pamiętać o odpowiednim doborze mocy, a także koloru światła.

Pytanie tylko, jaka lampa czy żarówka będzie odpowiednia? Oczywiście każdy ma swoje potrzeby. Światło ma być dopasowane do przeznaczenia pomieszczenia. Jednak w większości przypadków najlepiej sprawdzają się modele emitujące światło neutralne Szukając takiej żarówki czy lampy należy posiłkować się oznaczeniami koloru światła wyrażonymi w Kelvinach. Światło o neutralnej barwie będzie posiadało oznaczenie między 4500K a 5500K. Jednak czy każdy wie, jak wygląda takie światło?

Światło dzienne

Światło neutralne często określane jest jako światło dzienne lub światło słoneczne. Ma ono naśladować światło, do którego przyzwyczaiła nas natura. To światło pomiędzy ciepłymi, żółtymi tonami, a zimnym, wchodzącym w niebieskie tonacje oświetleniem. Jest to też światło, które najlepiej oddaje barwy, nie przekłamuje rzeczywistości i sprawia, że wszystko wygląda bardzo realnie.  

a0ba60378fceb1588bc461db2392ec68
foto: Hyperikon

Z pewnością nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego barwa światła jest tak istotna. Już tłumaczymy. To, jaki kolor ma oświetlenie, ma duży wpływ nie tylko na postrzeganie otoczenia, ale także na samopoczucie osób znajdujących się w danym pomieszczeniu.

Światło dzienne daje nie tylko poczucie dobrego, efektywnego oświetlenia. Sprawia też, że czujemy się pełni energii, chętni do działania i pobudzeni. Nie ma mowy o ospałości czy lenistwie. Dodatkowo światło dzienne najlepiej ze wszystkich wpływa na kondycje ludzkiego wzroku. Nie nadwyręża go i sprawia, że praca w takim świetle jest bardziej wydajna. Nie chodzi tu tylko o pracę zawodową. Mowa tu także o takich prostych, domowych czynnościach, jak sprzątanie, gotowanie czy majsterkowanie.

Mając takie informacje, zwróćcie uwagę na to, jak dobrze czujecie się w prawdziwym, dziennym świetle. Jak Wasze samopoczucie poprawia się, kiedy przez okno wpada więcej promieni słońca. W takim razie, nie ma nic dziwnego w tym, że takie przyjemne światło chcemy zachować jak najdłużej i przenieść także do swoich domów.

Czy sztuczne światło może imitować światło słoneczne?

Oczywiście najlepsze i najzdrowsze światło jest to naturalne, ale nowoczesna technologia led coraz lepiej radzi sobie z jego wiernym odtworzeniem. Najważniejsza jest tutaj barwa światła, a nowoczesne lampy i żarówki pozwalają nam nią dowolnie sterować. Jedna lampa pozwala na przechodzenie od światła ciepłego do zimnego i mowa tu nie tylko o kilku możliwych (stałych) poziomach.  Oświetlenie LED daje możliwość płynnego przechodzenia między barwami światła, więc ustawienie tej idealnej dla siebie nie jest już żadnym problemem. Odpowiadając na pytanie, tak. Istnieje lampa emitująca światło dzienne. Warto poszukać takiego modelu podczas zakupów.

Jeszcze kilkanaście lat temu, w erze klasycznych żarówek wolframowych nie było mowy o tak doskonałym i różnorodnym oddawaniu barw przez domowe oświetlenie. Dzisiaj lampy i żarówki emitujące światło dzienne są naprawdę wysokiej jakości i warto korzystać z ich możliwości.

Światło dzienne tylko przy dobrej jakości LED

Osoby, którym zależy na dobrym, efektywnym, ale też zdrowym dla wzroku oświetleniu powinny zwracać uwagę nie tylko na kolor czy moc światła, ale też na jakość oświetlenia LED. Niestety to najtańsze i niskiej jakości nie świeci światłem stałym, jego promienie migają w szybkim tempie. Pozornie jest to niezauważalne dla ludzkiego wzroku, łatwo można dostrzec to jednak na przykład nagrywając światło w danym pomieszczeniu. Kamery często wyłapują niezauważane przez nas migotanie. Lepsze oświetlenie LED, nowszej generacji niemal całkowicie minimalizuje takie migotanie, które wbrew pozorom bywa szkodliwe dla oczu i sprawia, że wzrok szybciej się męczy. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w pomieszczeniach, w których spędza się sporo czasu w ciągu dnia.

UMAGE lifestyle Hazel medium Comfort Circle oak Time Flies brass sand low res

Gdzie zamontować światło dzienne?

Jak już wspominaliśmy, światło dzienne daje nam dużo energii. Sprawia, że łatwiej jest się nam skupić, a także dobrze oddaje barwy. To już dużo mówi nam o tym, gdzie najlepiej sprawdzi się takie oświetlenie. Chodzi oczywiście o pomieszczenia przeznaczone do pracy, ale nie tylko.

Dziennym światłem doświetl kuchenne blaty, na których przygotowujesz posiłki. Koniecznie wykorzystaj je także w gabinecie i miejscu, w którym czytasz lub pracujesz przy komputerze. Lampa emitująca światło dzienne sprawdzi się także przy doświetleniu lustra do makijażu oraz w garderobie, gdzie kolory mają duże znaczenie. To także odpowiednie oświetlenie do biur.

Postaw na światło dzienne!

Pamiętaj, że posiadając nawet stare lampy, w każdej chwili możesz wymienić w nich żarówki na nowe, z lepszym, lepiej dopasowanym do Twoich potrzeb kolorem światła. Natomiast jeśli stoisz przed wyborem nowej lampy ze zintegrowanym panelem LED, zwróć uwagę nie tylko na estetykę danego modelu, ale także, a może przede wszystkim na jego efektywność świetlną oraz barwę światła. Pamiętaj też, że coraz więcej nowych, ledowych lamp, a także żarówek daje możliwość swobodnej regulacji światła podczas użytkowania.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Żarówki z czujnikiem zmierzchu i ruchu – gdzie znajdą zastosowanie?

żarówki z czujnikami

Coraz więcej osób budujących swoje domy stawia na nowoczesne, inteligentne rozwiązania. Lampy sterowane telefonem, zmienna moc i kolor światła, a nawet możliwość uruchamiania światła spoza domu. Oczywiście takie rozwiązania znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ale też trochę kosztują i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Na takie inteligentne rozwiązania trudno jest się też zdecydować osobom, które mieszkają już w swoich domach jakiś czas i nie planują zmiany instalacji. Czy w takim przypadku nie mogą już nic zrobić w kierunku funkcjonalnego oświetlenia? Ależ skąd. Na rynku jest sporo ciekawych produktów, które umożliwiają poprawę funkcjonalności oświetlenia bez kosztownych i czasochłonnych remontów. Jednym z takich produktów jest żarówka z wbudowanym już czujnikiem zmierzchu i ruchu.

Wymiana żarówki nie wymaga od nas dużo pracy, a co ciekawe, żarówkę z czujnikiem ruchu można kupić już za kilkanaście złotych, więc koszt takiej wymiany zdecydowanie jest do zaakceptowania. Wystarczy wybrać odpowiedni model i zamontować do swojej starej lampy. Prawda, że proste? Taki szybki zabieg znacznie poprawi użyteczność oświetlenia w domu, pracy, a także w ogrodzie. Posiadając żarówkę z czujnikiem ruchu można zapomnieć o używaniu klasycznych włączników.

Jak działa żarówka z czujnikiem?

Żarówki wykrywające ruch lub zmierzch posiadają wbudowane w oprawkę sensory, które w odpowiednim czasie uruchamiają i wyłączają światło. Większość żarówek dostępnych na rynku posiada sensory RIP w oparciu o oświetlenie LED. Wykrywają one ruch poprzez podczerwień – sensor wykrywa obiekty o innej temperaturze i uruchamia światło. Podobnie działa czujnik zmierzchu, który odpowiada za analizę światła. Po wykryciu odpowiednio niskiego natężenia światła, czujnik uruchamia żarówkę.

739f5973979850bec11eea54cf46cf6e

Żarówka z czujnikiem do domu i do ogrodu

Nie ma co ukrywać, każdy z nas lubi wygodę. Właśnie dlatego żarówka z wbudowanym czujnikiem sprawdzi się niemal w każdym domowym pomieszczeniu, a także w ogrodzie. Gdzie szczególnie powinniśmy ją zamontować? W pomieszczeniach przechodnich, gdzie światło świeci przez krótki czas, na przykład na klatkach schodowych, korytarzach, w hallu. Kolejnym pomieszczeniem, w którym warto zamontować żarówkę z czujnikiem jest garaż i spiżarka. W garażu często mamy brudne ręce i trudno jest włączyć lub wyłączyć światło bez ubrudzenia włącznika. Z kolei do spiżarni często wchodzimy mając pełne ręce zakupów. W takich sytuacjach włączanie światła też nie jest wygodne.

Produkty powiązane

Coraz częściej żarówek z czujnikiem używa się do oświetlenia wejścia do domu – schody, ganki, garaże. Zastępują one wtedy naświetlacze LED czy inne lampy z czujnikami.

Do montażu żarówki z czujnikiem na zewnątrz chyba nie trzeba zbyt długo przekonywać. Uruchamiana po zmroku lub po wykryciu ruchu znacznie poprawia nasze bezpieczeństwo i to jest najważniejsze.

Zalety żarówki z czujnikiem

Jakie są najważniejsze zalety żarówek led z czujnikiem?

  • Automatyczne oświetlenie bez konieczności używania włączników
  • Łatwy montaż bez potrzeby wymiany lamp i kupna dodatkowego czujnika
  • Niska cena i duży wybór żarówek na rynku
zarowka LED z czujnikiem ruchu

Czy żarówka z czujnikiem zadziała pod kloszem?

Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie, czy żarówka z wbudowanym czujnikiem zadziała przysłonięta kloszem. Niestety nie zawsze. Niektóre z nich muszą być całkowicie odsłonięte. W takich przypadkach montaż możliwy jest tylko w lampach z otwartymi kloszami. Tutaj najlepiej sprawdzają się takie lampy, w których żarówka delikatnie wystaje spot klosza. Inne modele działają tylko w przypadku kloszy z tworzywa, które nie pochłoną całej pracy sensorów, jeszcze inne poradzą sobie ze szklanymi, przezroczystymi kloszami. Zazwyczaj wykluczyć trzeba niestety lampy z zamkniętymi, matowymi kloszami lub te, które otwarte są w stronę sufitu. W każdym przypadku należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją kupowanej żarówki, a w razie wątpliwości warto skonsultować się ze sprzedawcą. Warto pamiętać też o tym, że w przypadku zakupów przez Internet, zawsze można zwrócić produkt, który nie spełnia stawianych mu oczekiwań. Jeśli nie podobają Ci się lampy z odsłoniętymi żarówkami, może warto zastanowić się nad kupnem lampy z czujnikiem? Duży wybór opraw z czujnikami znaleźć można w oświetleniu zewnętrznym. Jest to nieco większy koszt, ale nowoczesne lampy mają eleganckie klosze z dyskretnie ukrytymi sensorami i prezentują się naprawdę dobrze.

Zwróć uwagę na parametry żarówki z czujnikiem

Kupując żarówkę z czujnikiem pamiętaj o tym, że na rynku jest naprawdę spory wybór tego typu modeli. Nie kupuj pierwszej lepszej żarówki. Sprawdź dokładnie jej parametry. Przed wyborem zapoznaj się z tematem, gdzie pisaliśmy o tym czy lampy i żarówki LED mogą imitować światło słoneczne. Wybierz odpowiednią moc, barwę światła, ale też parametry czujnika – w jakiej odległości wykrywa ruch, jak szybko włącza światło po zmroku. Dopasuj zakres czujnika do wielkości pomieszczenia. Wtedy żarówka na pewno spełni swoje zadanie.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Oświetlenie wjazdu do domu – kostki brukowej i bramy do garażu

oświetlenie bramy garażowej i podjazdu

Jak zaplanować oświetlenie podjazdu? Jakie lampy wybrać, by były efektywne, a przy tym praktyczne i energooszczędne? W jakim momencie warto zaplanować oświetlenie? I kto powinien się tym zająć? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym tekście.

Oświetlenie zewnętrzne zaplanuj jak najwcześniej

Niestety podstawowym błędem wielu inwestorów jest traktowanie doświetlenia podjazdu czy garażu, jako zadania drugo lub trzecioplanowego. Wiele osób zostawia to na koniec, a później okazuje się, że wiele sposobów na efektowne doświetlenie przepadło – trudno jest na przykład wprowadzić oświetlenie do gotowej już kostki brukowej lub zamontować lampy stojące w wybetonowanych już alejkach.

Nawet jeśli nie planujesz układania kostki, lepiej jest prowadzić rozkopy podczas wczesnych prac budowlanych, niż za kilka miesięcy rozkopywać dopiero co zasiany trawnik, by przeciągnąć przewody pod oświetlenie podjazdu czy bramy.

Pamiętaj też, że lampy zewnętrzne powinny być podłączone do osobnego obwodu w domowej instalacji. Musisz o tym pomyśleć wcześniej.

Czy mogę samodzielnie wykonać oświetlenie zewnętrzne?

Montaż kilku lamp zewnętrznych wydaje się prostym zadaniem i wiele osób decyduje się na wykonanie wszystkich prac samodzielnie. Niestety nie jest to takie proste. W polskim prawie budowlanym wymagany jest projekt poprowadzenia instalacji elektrycznej (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku). Taki projekt może być wykonany wyłącznie przez uprawnionego do tego elektryka. Oczywiście nie oznacza to, że całą pracę musisz zlecić firmom zewnętrznym, jednak jest kilka punktów, których nie możesz wykonać samodzielnie. Warto skonsultować to z doświadczonym elektrykiem i działać w kontakcie z nim.

Montaż oświetlenia zewnętrznego – praktyczne wskazówki

Podczas montażu lamp zewnętrznych. Niezależnie od tego czy będzie to oświetlenie wjazdu do garażu, oświetlenie w kostce brukowej czy oświetlenie podjazdu, warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • Lampy, po których będą jeździć samochody muszą być wytrzymałe i odporne na duży ciężar.
  • Lampy umieszczone w podłożu muszą być wodoodporne i hermetyczne. Sprawdź to koniecznie przy zakupie. Klasa szczelności to w tym przypadku to min. IP67
  • Wybierz odpowiednie napięcie sieciowe.

230V sprawdzi się, jeśli w planach masz sporo punktów światła rozmieszczonych na dużej działce. Do takiego napięcia możesz też podpiąć inne urządzenia, takie jak kosiarka czy sprzęt nawadniający.

12V sprawdza się przy niewielkich projektach oświetlenia, gdzie długość kabli to max. 25m. Przy dłuższych instalacjach spadki napięcia mogą być zbyt duże.

  • Pamiętaj o bezpieczeństwie! Przewody powinny być ukryte w wykopach o głębokości ok. 50cm. Przewody należy też przykryć folią ochronną. To bardzo ważne i może uchronić w przyszłości od nieszczęśliwego wypadku.

Opisaliśmy już wszystkie, najważniejsze wskazówki, czas przejść do najprzyjemniejszej części, czyli propozycji oświetlenia. Możliwości ciekawego doświetlenia kostki brukowej, a także oświetlenia bramy garażowej jest wiele. Wystarczy wybrać te najlepsze dla siebie.

Oświetlenie kostki brukowej – propozycje

Zacznijmy od podłoża, czyli odpowiedniego oświetlenia podjazdu. W związku z tym, że najczęściej wybieranym materiałem na podjazdy jest kostka brukowa, skupimy się na oprawach montowanych właśnie w tym podłożu. Przygotowaliśmy 3 propozycje:

  • Oprawy najazdowe

To opcja dla osób szukających oświetlenia praktycznego i dyskretnego. Oprawy te umieszcza się pomiędzy pojedynczymi kostkami tak, by wyglądały, jak część instalacji.

Lampy najazdowe to doskonały przykład na to, że warto projektować oświetlenie wcześnie. W wielu przypadkach inwestorzy, którzy za późno zdecydowali się na ten rodzaj oświetlenia, byli zmuszeni do demontażu niektórych elementów kostki i dostosowywania przekopów do istniejącego już podjazdu.

Na co zwrócić uwagę wybierając oprawy najazdowe?

Wspominaliśmy już o odpowiedniej odporności na wodę, mróz, a także ciężar. Jest jednak jeszcze kilka punktów, na które też warto zwrócić uwagę.

Po pierwsze pamiętaj, że jest to światło świecące w górę. Nie może być zbyt mocne, by nie oślepiało osób stojących bezpośrednio nad nim. Lepiej postawić na kilka mniej intensywnych punktów niż na jeden mocny.

Po drugie rozmieść oprawy dosyć szeroko. Zwróć uwagę na to, by samochód pozostawiony na podjeździe nie przysłonił większości punktów świetlnych.

Jeśli szukasz oczka najazdowego, które przetrwa każde warunki, polecamy Ci model Terrra od Astro Lighting.

  • Słupki ogrodowe

Oto kolejna propozycja na praktyczne i eleganckie oświetlenie kostki brukowej. Słupki ogrodowe, takie jak GL 80 IHF umieszcza się pod dwóch lub po jednej stronie podjazdu. Odpowiednio ustawione mogą doświetlić zarówno podjazd, jak i alejkę prowadzącą do domu.

W przypadku tego typu oświetlenia też warto zaplanować je wcześniej, by zamontować je w stabilnym podłożu i otoczyć kostką. Jednak w ostateczności, jeśli kostka jest już ułożona, można umieścić słupki tuż obok niej.

O czym pamiętać wybierając słupki do świetlenia podjazdu? Oczywiście, jak w każdym przypadku ważna jest odporność na czynniki zewnętrzne. Poza tym, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich wysokość i kierunek światła. Zamontowane zbyt wysoko mogą świecić prosto w oczy kierowcy i być bardzo niepraktyczne. Najlepiej, by słupek oświetlający kostkę brukową miał wysokość do 50cm

  • Podświetlana kostka brukowa

To oświetleniowa nowinka dla osób lubiących innowacyjne rozwiązania. Podświetlana kostka brukowa to nic innego, jak lampki LED w kształcie kostki. Takie podświetlane elementy układa się razem z tradycyjną kostką. Podświetlane elementy można losowo umieścić pomiędzy klasycznymi kostkami lub stworzyć z nich dekoracyjne wzory.

Na co tutaj zwrócić uwagę? Najważniejsze jest to, by dopasować kształt świecącej kostki do tej zwykłej. W końcu chodzi o to, by razem wyglądały elegancko i spójnie.

Podobnym rozwiązaniem, równie ciekawym jest montaż listew LED pomiędzy klasyczną kostkę brukową. Tym sposobem podobny efekt oświetlenia można uzyskać w bardziej przystępnej cenie.

Oświetlenie bramy garażowej  – propozycje

  • Naświetlacze

Najprostszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie naświetlacza, który należy umieścić na ścianie, nad bramą garażową. Najlepiej sprawdzą się tutaj nowoczesne naświetlacze, które zapewnią energooszczędne oświetlenie LED garażu. W takich przypadkach nie trzeba martwić się też o wymianę żarówki, co często jest utrudnione w oświetleniu zewnętrznym. Szukając naświetlacza na lata, warto zapoznać się z ofertą marki Steinel. Model, który pokochali nasi Klienci to X LED Home.

Wybierając naświetlacz zastanów się, na jakich funkcjach Ci zależy. Czy powinien mieć czujnik ruchu, a może także czujnik zmierzchu, by świecić przez całą noc? Nowoczesne naświetlacze mają funkcję światła bazowego, które delikatnie świeci po zmroku, a pełną mocą uruchamiają się dopiero po wykryciu ruchu. To funkcja, która zapewnia pełne bezpieczeństwo przed Twoim domem.

  • Oświetlenie w podbitce

Modnym oświetleniem bramy garażowej jest montaż punktów światła w podbitce dachowej lub w górnej części progu bramy garażowej. Montowane są tam zarówno podtynkowe oczka, jak i spoty natynkowe. Coraz bardziej popularny jest też montaż listew LED, które dają delikatne podświetlenie całej bramy garażowej.

Tego typu oświetlenie nie jest narażone na zalanie, a jedynie na zachlapanie w czasie deszczu, w tym przypadku stopień szczelności IP44 będzie wystarczający.

  • Klasyczne kinkiety

Rozwiązaniem starym, ale cały czas aktualnym jest też montaż klasycznych kinkietów elewacyjnych na ścianie domu. To rozwiązanie sprawdza się jednak tylko w określonych projektach, a mianowicie, jeśli brama garażowa i podjazd znajdują się wzdłuż ściany domu. Dobrze sprawdzą się kinkiety z wysuniętymi kloszami, takie jak Blokhus, Calvi czy Inova.

Do klasycznych rozwiązań można zaliczyć też montaż klasycznych, wysokich latarni ogrodowych, które doświetlą nie tylko bramę garażową, ale też podjazd i część działki. Jest to jednak rozwiązanie wymagające niemałych kosztów – takie latarnie to spora inwestycja.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Lampy i oświetlenie ogrodzenia posesji domu – propozycje

oświetlenie ogrodzenia

Wprowadzając się do nowego domu trudno jest pominąć takie aspekty, jak oświetlenie kuchni, salonu czy łazienki. Coraz częściej, już na etapie projektu pamiętamy też o oświetleniu zewnętrznym – doświetleniu tarasu czy nawet podjazdu, ale czy w tej całej oświetleniowej pracy nie zapominamy o oświetleniu ogrodzenia domu? W końcu to punkt równie ważny, co oświetlenie wjazdu do domu.

Dobre oświetlenie posesji zapewnia domownikom nie tylko wysoki komfort, ale też bezpieczeństwo. Dobrze doświetlona posesja odstrasza potencjalnych włamywaczy czy chociażby wandali czy nawet szukającą rozrywki młodzież. Dobrze doświetlone ogrodzenie z pewnością będzie mniej atrakcyjnym miejscem do wyrzucenia śmieci czy dokonania niemiłych dla kieszeni właścicieli uszkodzeń.

Warto wiedzieć, że dobrze doświetlone ogrodzenie bardzo często kojarzy się z monitoringiem. Osoby przechodzące obok takiego ogrodzenia, bardzo często rozglądają się w poszukiwaniu kamer i z pewnością kilka razy zastanowią się, zanim dokonają jakichkolwiek zniszczeń.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do tego, że warto zainwestować w oświetlenie ogrodzenia. Teraz tylko pozostaje pytanie, na jakie lampy do ogrodzenia się zdecydować? Opcji jest kilka i w dużej mierze zależą od tego, jakie ogrodzenie posiadasz.

Przed kupnem oświetlenia

Pamiętaj o tym, że decydując się na oświetlenie ogrodzenia, musisz dostosować do niego instalację elektryczną. Pomyśl o tym już podczas budowania ogrodzenia. Zwróć uwagę na to czy lampy chcesz umieścić dookoła działki, czy tylko na jej froncie. Wszystko dokładnie przemyśl, żeby podczas montażu lamp nie trzeba było przerabiać instalacji. Jakie oświetlenie możesz wybrać na ogrodzenie?

Lampy montowane w słupkach

Bardzo eleganckim i trwałym sposobem jest umieszczenie oświetlenia  w słupkach ogrodzeniowych. Jest to rozwiązanie odpowiednie do ogrodzeń murowanych. Tego typu lampy muszą być dostosowane do montażu podtynkowego, tak by ich wewnętrzną część można było estetycznie wmurować w ogrodzenie.

Oczywiście można wybrać też lampy montowane na murach. Prezentują się one równie estetycznie, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że są bardziej narażone na zalania oraz uszkodzenia mechaniczne. Oprawy całkowicie ukryte w murowanym słupku są znacznie bezpieczniejsze.

Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji lamp do zamontowania w słupkach oraz na słupkach ogrodzenia. Lampy są zarówno w klasycznym, jak i bardziej nowoczesnym stylu, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie:

Lampy montowane w podłożu

Kolejną propozycją oświetlenia ogrodzenia, jest jego podświetlenie od dołu. To rozwiązanie bardzo często wykorzystywane w przypadku dekoracyjnych ogrodzeń, do których trudno byłoby zamontować lampę. W tym przypadku należy wybrać specjalne oprawy odpowiednie do podłoża. Powinny być one odporne na warunki atmosferyczne, wodoodporne i szczelne. Ich stopień szczelności to minimum IP65. Pamiętaj, że na takiej lampie może zebrać się kałuża, więc jej odporność potraktuj bardzo poważnie.

Oprawy w podłożu należy skierować tak, by światło padało bezpośrednio na ogrodzenie – w górę. Wówczas dekoracyjne snopy światła pięknie podkreślą ogrodzenie i będą bardzo funkcjonalne. Przy montażu tego typu lamp pamiętaj, by nie kierować ich w stronę chodnika – mogą oślepiać przechodniów.

Zobacz lampy montowane w ziemi:

Oświetlenie częścią ogrodzenia

Ciekawym, nowoczesnym sposobem na delikatne, dekoracyjne doświetlenie ogrodzenia jest wykorzystanie zaślepek do słupków ogrodzeniowych z punkami światła. Na rynku coraz częściej pojawiają się tzw. kapturki do ogrodzenia z wbudowanym światłem LED. Lampy dostępne są zarówno w wersji klasycznej – podłączane do prądu, jak i solarnej – odpowiedniej dla osób, które nie mają przygotowanej instalacji.

Solarne oświetlenie ogrodzenia

No właśnie, co mają zrobić osoby, które nie przemyślały zawczasu oświetlenia ogrodzenia? Czy pozostaje im już tylko przekopywanie posesji? Niekoniecznie. W takiej sytuacji warto zapoznać się z ofertą solarnych lamp zewnętrznych. Ich wybór jest coraz szerszy i coraz ciekawszy. Tego typu lampy można zamontować zarówno na ogrodzeniu, jaki w podłożu – słupki solarne. Tego typu lampy, w ciągu dnia, czerpią energię ze słońca, a po zmroku oddają ją w formie oświetlenia. To idealne rozwiązanie, a do tego bardzo ekonomiczne.

Zobacz trwałe lampy solarne:

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Dlaczego lampy LED i żarówki świecą po wyłączeniu

led świeci po wyłączeniu

Poruszając temat oświetlenia led większość osób opowiada się za jak najszybszą wymianą klasycznych żarówek na ledowe źródła światła. Powodów jest wiele, ale tym najważniejszym są nasze finanse. Oświetlenie led kosztuje nas zdecydowanie mniej i pozwala na zaoszczędzenie sporych środków w skali roku. Poza tym daje wiele możliwości ciekawego oświetlenia, łatwego sterowania natężeniem światła oraz jego barwą. Znając wszystkie zalety żarówek LED, klasyczne żarówki w Twoim domu też zostały zastąpione nowoczesnymi, ledowymi. Niestety okazało się, że te Twoje są wadliwe… świecą nawet po wyłączeniu… co z tym zrobić? Już podpowiadamy.

LED – co to znaczy?

Na początek warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest LED i czym różni się od klasycznych żarówek.

zarowki

LED, to inaczej Lighting Emitting Diode, co na język polski można luźno przetłumaczyć, jako dioda elektroluminescencyjna emitująca światło. Brzmi skomplikowanie? Może odrobinę, ale wcale takie nie jest.

Wewnątrz żarówek LED, które znamy znajduje się dioda będąca półprzewodnikiem, przez który przepływa energia. Właśnie podczas tego procesu emitowane jest światło, które my widzimy.

Co różni LED od zwykłej żarówki?

Klasyczne żarówki wolframowe potrzebowały sporo energii, którą przetwarzały głównie na ciepło. To podczas procesu żarzenia się wolframowego drucika wytwarzane było światło. Stąd też nazwa „żarówka”. Były one jednak dość awaryjne i szybko się przepalały podczas zapalania światła.

Technologia led nie potrzebuje ciepła. Energia, którą pobiera przetwarzana jest na światło, stąd pobór jest dużo mniejszy. Z uwagi na to, że nie mamy tutaj procesu żarzenia, prawidłowo powinniśmy mówić o ledowym źródle światła, nie żarówce LED, ale to właśnie druga nazwa mocniej przyjęła się wśród użytkowników.

Dlaczego żarówka LED świeci po wyłączeniu?

Klasyczne żarówki potrzebowały dużo energii, by dać nam światło. Ledowym źródłom światła wystarczy zaledwie niewielka dawka energii, by mogły działać. Co prawda przy małej mocy światło będzie niezbyt mocne, ale jednak. Tutaj właśnie pojawia się problem światła, nawet po wyłączeniu lampy. To z kolei może przeszkadzać domownikom oraz zwiększa koszty rachunków elektrycznych poprzez ciągłe świecenie.

Jeśli Twoja instalacja przepuszcza nawet niewielką ilość mocy po wyłączeniu światła, lampa będzie działała.

Włącznik z diodą

male zrodlo problemu

Bardzo częstą przyczyną tego problemu są włączniki światła z wbudowanymi diodami. Prąd cały czas znajduje się we włączniku, by zasilić diodę, a tym samym dochodzi też do żarówki.

Rozwiązanie:

Wymień włączniki na takie bez podświetlenia lub po prostu zdemontuj diody z tych, które już masz. Problem powinien się rozwiązać.

Ciekawostka! Czy włączniki z diodami naprawdę są Ci potrzebne? Czy znacząco pomagają w odnalezieniu włącznika? Warto się nad tym zastanowić. Pozornie taka mała dioda we włączniku to tylko 1W mocy, ale jeśli takich włączników w całym domu jest więcej, a każdy z nich działa przez cały rok, pobór mocy może zaskoczyć. Warto się nad tym zastanowić.

Źle podłączona lampa

przewody.

Jeśli nie jesteś posiadaczem włącznika z diodą, problem może leżeć w instalacji. Jeśli włącznik rozłącza przewód neutralny (N) zamiast fazowego (L), prąd też może cały czas zasilać ledowe lampy i żarówki.

Rozwiązanie:

Niestety konieczne jest ponowne podłączenie lampy. Jeśli czujesz się na siłach, możesz to zrobić samodzielnie. Jeśli nie, lepiej poproś o pomoc elektryka.

Lampa z kondensatorem

Oto kolejna przyczyna, która może być źródłem Twojego problemu. Po wyłączeniu lampy niewielka ilość prądu może nadal pozostawać w kondensatorze. W tym przypadku łatwo nabrać pewności, co do powodu świecenia lampy LED – prądu w kondensatorze starczy tylko na jakiś czas, później światło całkowicie się wyłączy.

Rozwiązanie:

Tutaj konieczna będzie wymiana lampy na taką bez kondensatora. Ewentualnie musisz przywyknąć do tego, że żarówka delikatnie świeci jeszcze jakiś czas po wyłączeniu.

LED słabej jakości

Ostatnią przyczyną, najbardziej prozaiczną może być po prostu słabej jakości żarówka Led. Niestety, ale na rynku dostępne są ledowe źródła światła różnej jakości. Te najtańsze, z nieznanego źródła, często bez podanej żywotności czy mocy świecenia mogą nie sprawdzić się w użytkowaniu.

Rozwiązanie:

Kupując żarówki LED warto zainwestować w te lepszej jakości, od sprawdzonych producentów. Owszem, koszt będzie większy, ale za to żarówki będą świeciły bez zarzutu i na pewno będą działały dłużej.

Gdyby jednak lampa LED lub żarówka uznana została za niesprawną, pamiętaj by jej nie wyrzucić do kosza. Zwykle taki sprzęt oddaje się do selektywnej zbiórki odpadów – elektrośmieci. Niektóre mogą być oddane recyklingowi i wykorzystane ponownie.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Oświetlenie i ładowarka w jednym – lampka biurkowa z ładowarką indukcyjną

Lampka z ładowarka indukcyjna

W Lumigo.pl uwielbiamy nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają nam codzienne życie. Z pewnością nie należymy do grupy osób, które na nowe możliwości reagują „po co mi to”. Każda nowinka niezwykle nas interesuje, uwielbiamy testować ciekawe rozwiązania i cieszymy się na każdą smart nowość w naszej ofercie.

Jedną z takich technologicznych nowinek jest piękna, elegancka, a zarazem bardzo funkcjonalna lampa stołowa Staria Pro od marki Yeelight. Jest to marka będąca częścią ekosystemu Xiaomi, który zapewne znany jest szerszej grupie osób. Współpraca z takimi firmami, jak Amazon, Microsoft, Google i Samsung sprawia, że inteligentne oświetlenie Yeelight jest na najwyższym poziomie!

Staria lampa z ladowarka

Chyba nikogo już więc nie dziwi fakt, że tak cieszymy się z uwagi na to, że mieliśmy okazję przetestować lampę Staria, a także kilka innych produktów tej marki, ale o tym może innym razem.

Nowoczesne funkcje zamknięte w eleganckiej lampie

Pierwsze wrażenie? Prostota i elegancja. Zazwyczaj nowoczesne lampy smart mają dosyć specyficzną stylistykę. Nieco surową, techniczną, czasami zbyt „wymyślną” jednak nie tym razem. Staria to bardzo stylowa lampa, którą spokojnie można ustawić nie tylko w gabinecie, ale też w eleganckim salonie czy pokoju gościnnym. Ponadczasowa biel i smukła podstawa sprawiają, że lampa prezentuje się bardzo subtelnie. Regulowany klosz także nie jest masywny. Panel dotykowy w podstawie nie jest widoczny, a czysta forma pozostaje niczym niezakłócona.

nowoczesna lampa biurkowa led sterowanie aplikacja

Oświetlenie na każdą okazję – regulacja mocy i koloru światła

Staria Pro to lampa, która sprawdzi się w każdej sytuacji. Wszystko za sprawą łatwej regulacji natężenia oraz koloru światła. Podczas pracy, kiedy chcesz doświetlić monitor, możesz wybrać mocne, chłodne światło, podczas wieczornego relaksu możesz zmniejszyć natężenie światła i zmienić jego kolor na cieplejszy. Wszystko możesz ustawić wygodnie za pomocą panelu umieszczonego w podstawie lampy lub… za pomocą aplikacji. Tam znajdziesz mnóstwo funkcji, od płynnej regulacji światła, po wybór gotowych już scen świetlnych. Prawda, że proste?

lampa sterowana aplikacja

Sterowanie głosem

Nie masz ochoty na klikanie? Nie ma problemu. Lampą możesz sterować też za pomocą głosu. Wystarczy, że powiesz, by światło się wyłączyło. Uwielbiamy tę funkcję! Nie ważne, w którym miejscu stoi lampka, koniec z wstawaniem, by zgasić światło.  

lampa sterowana glosem smart light

Lampa odpowiednia do inteligentnego domu

Lampa Staria Pro to bardzo nowoczesny gadżet. Jednak może to być tylko mała część domowego systemu, który już posiadasz. Tutaj też nie będzie żadnego problemu. Jest to produkt kompatybilny z takimi systemami, jak Apple HomeKit, Google Home, Samsung SmartThings oraz Amazon Alexa.  Nie ma znaczenia, który system obsługuje Twój dom, ta lampa dostosuje się do każdego z nich.

Lampa naładuje telefon

Oświetlenie to jednak nie jedyna funkcja tej lampy. W podstawie umieszczona została ładowarka, która umożliwia szybkie i bezprzewodowe ładowanie urządzeń, takich jak telefon czy słuchawki, np. AirPods. Wbudowana ładowarka ma moc 10W, więc urządzenia ładują się szybko. Dodatkowo w podstawie lampy umieszczona została niewielka blaszka, która dodatkowo poprawia wydajność i bezpieczeństwo ładowania.

lampa z ladowarka indukcyjna

Jak widzicie, o zaletach tej lampy stołowej można pisać bez końca. To model, który bardzo przypadł nam do gustu. Zarówno ze względu na swój design, ale też wysoką funkcjonalność. Jednak, jak na prawdziwych testerów przystało, musimy też wskazać wady tej lampy, co nie jest takie łatwe. Jedyną, jaką znaleźliśmy jest to, że lampa nie jest bezprzewodowa. Aby działała, musi mieć stały dostęp do prądu. Jeśli w przyszłości, nowsze modele pozwolą na całkowitą mobilność Starii, będzie to lampa idealna.

Lampa z ładowarką do gabinetu

Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele modeli lamp z możliwością ładowania telefonu. Zdecydowanie nie zależy nam na tym, by bez zastanowienia decydować się na opisany wyżej model. Jak zawsze podkreślamy to, że zakup lampy trzeba dobrze przemyśleć, by wybrać model, który będzie sprawdzał się przez lata. Właśnie dlatego mamy dla Was jeszcze jedną propozycję lampy z ładowarką indukcyjną.

Lampa Numis to nieco inna stylistyka, może bardziej biurkowa i gabinetowa. Nie jest to lampa, którą ustawilibyśmy w salonie. Niemniej jednak jest równie funkcjonalna, a jeśli ktoś szuka lampy właśnie do biura, sprawdzi się doskonale.
Tutaj długie ramię i szeroki klosz pozwoli na dobre doświetlenie klawiatury czy ważnych dokumentów. Lampa posiada też funkcję sterowania kolorem i natężeniem światła – służy do tego dotykowy panel umieszczony w podstawie.

lampa biurkowa z ladowarka

Ta lampa również umożliwia indukcyjne ładowanie urządzeń. Dlaczego tak lubimy tę funkcję? W dzisiejszych czasach telefon to bardzo ważny element pracy wielu z nas. Ważne jest, by stale być w kontakcie z kontrahentami, klientami czy współpracownikami. Trudno jednak pamiętać o tym, by za każdym razem, kiedy podchodzi się do biurka, pamiętać o podłączeniu telefonu do tradycyjnej ładowarki. Tutaj wystarczy, że telefon leży na lampce. Nawet odłożony na kilka minut będzie się ładował.

Lampa z portem USB

Należy pamiętać jednak, że ładowanie indukcyjne to funkcja dostępna w nowszych telefonach. Zanim kupisz lampę z taką ładowarką, sprawdź czy Twój telefon będzie miał możliwość korzystania z takiej opcji. Jeśli okaże się, że możesz ładować go tylko przez kabel, zwróć uwagę na lampy biurkowe z wbudowanym portem USB. Co prawda kabel będzie potrzebny, ale za to zaoszczędzisz jeden kontakt przy biurku. To też rozwiązanie warte przemyślenia. My z czystym sumieniem możemy polecić Ci dwie lampy z wbudowanymi portami USB. Jest to lampa biurkowa Stay od marki Nordlux oraz lampa biurkowa Ball marki Frandesn. Zerknij na nie, jeśli szukasz oświetlenia wysokiej jakości.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Lampki ledowe na schody – oświetlenie na baterię z czujnikiem ruchu

mobilna lampka na klatkę schodową

Oświetlenie schodów jest bardzo ważne, szczególnie jeśli w domu mieszkają małe dzieci, które w nocy wstają do łazienki lub do pokoju rodziców. Niestety często klasyczne włączniki światła są poza ich zasięgiem, a chodzenie po ciemku może skończyć się źle. Jak rozwiązać ten problem? W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju lampki na baterie, które można zamontować niemal wszędzie. Nie potrzebują przewodów, kontaktów. Wystarczy znaleźć dla nich odpowiednie miejsce.

Na rynku znajdziesz mnóstwo lamp na baterie w różnych przedziałach cenowych. Niestety większość z tych tańszych nie może pochwalić się wysoką jakością. Często zrobione są dosyć tandetnie, a do tego pobierają sporo mocy, co w przypadku zasilania na baterie może okazać się uciążliwe.

Z kolei lepszej jakości lampki często są po prostu drogie. My chcemy Wam dzisiaj pokazać lampkę, która jest bardzo trwała, energooszczędna, a przy tym przystępna cenowo. Chcemy udowodnić, że taka praktyczna lampka nie musi być droga. Zobaczcie sami.

Lampka ładowana na USB

Mowa o niewielkiej lampce Sensor Nightlight marki Yeelight. Na początek warto zaznaczyć, że Yeelight to producent specjalizujący się w inteligentnym oświetleniu, który w 2014 stał się częścią ekosystemu Xiaomi. Ich lampy wyróżnia nie tylko wysoka jakość, ale też nowoczesna funkcjonalność, co jest ich największą zaletą.

Czas jednak wrócić do modelu Sensor Nightlight. Jest to niewielka i bardzo lekka lampka, która nie potrzebuje stałego zasilania. Można łatwo i szybko naładować ją za pomocą USB. Tak samo jak telefon czy inne urządzenia mobilne.

sensor night

Spokojnie, nie będzie trzeba ładować jej codziennie. Nowoczesny akumulator litowy o pojemności 750mAh wystarczy na bardzo długo (w trybie czuwania lampa będzie działała przez 120 dni na jednym ładowaniu). Jeśli jednak zdecydujesz się na klasyczne oświetlenie schodów, poznaj również najpopularniejsze rozwiązanie czyli kinkiety na klatkę schodową i wybierz lampę najlepszą do swojego wnętrza.

sensor lamps

Zamontuj lampę na barierce lub na ścianie

Kolejną zaletą lampy jest bardzo łatwy montaż, który możliwy jest na kilka sposobów. Zależnie od tego, na co pozwalają Ci twoje schody.

OSWIETLENIE SCHODOW 10

Lampka posiada wysuwany z obudowy haczyk, który możesz zaczepić o barierkę na schodach lub o przygotowany do tego celu uchwyt na ścianie. Kolejnym rozwiązanie jest przymocowanie lampki do metalowych elementów na schodach (posiada wbudowany magnes) Może to być jakaś stalowa konstrukcja lub po prostu kaloryfer znajdujący się na klatce schodowej. Takie rozwiązanie też Ci nie odpowiada? Nie ma problemu. Lampkę możesz przyczepić na taśmę klejącą. Wystarczy zerwać naklejkę z magnetycznego dysku i przytwierdzić go do wybranego przez siebie miejsca.

Wskazówka: element klejący znajduje się na dysku magnetycznym, nie na samej lampce, więc nadal będzie można ją bez przeszkód odczepić, by podładować baterię lub po prostu by zabrać ją ze sobą do pokoju dziecka czy sypialni.

Korzystaj z czujnika ruchu na schodach

To jednak nie koniec zalet tej niewielkiej lampki. Kolejną jest praktyczny czujnik podczerwieni, który wykrywa ruch w zasięgu od 5 do 7 metrów, w rozpiętości 120 stopni. Koniec z szukaniem włącznika po ciemku. Ta lampka włączy się automatycznie, jak tylko wykryje w pobliżu ruch. Z tak ą lampką Twoje schody zawsze będą bezpieczne. Bez skomplikowanych instalacji i urządzeń.

005 2

Lampę możesz ustawić na program „Auto”, w którym uruchamia się po wykryciu ruchu lub program „on”, by świeciła światłem stałym. Wybierając pierwszą opcję nie musisz obawiać się, że lampka będzie włączała się także w ciągu dnia, gdy nie jest potrzeba. Wyposażona także w czujnik światła, uruchamia się tylko po zmroku.

Delikatne, nocne światło

W oświetleniu schodów ważne jest to, by nie było ono zbyt intensywne. Nie powinno być jaśniejsze niż w innych pomieszczeniach, o czym pisaliśmy tutaj, ale też nie powinno razić w oczy. Szczególnie jeśli jest uruchamiane w środku nocy, gdy w całym domu panuje zupełna ciemność. Mocne światło mogłoby nieprzyjemnie oślepiać. W tym przypadku moc lampki to tylko 7 lumenów. Jest to delikatne, nastrojowe oświetlenie, które poprawia bezpieczeństwo na schodach, ale nie oślepia. Dodatkowo barwa światła 2700K także sprawia, że promienie są bardzo przyjemne w odbiorze.

OSWIETLENIE SCHODOW 11

Lampa na schody w niskiej cenie

Na koniec nie można pominąć ceny tej lampki. Zapewne wiele osób nie spodziewało się, że będzie kosztowała mniej niż 100 zł, a jednak. Biorąc pod uwagę to, że może zastąpić klasyczne lampy na schodach oraz dostosowywanie instalacji w tym miejscu, to zdecydowanie dobra cena. Nawet montując trzy czy cztery lampki na całej długości schodów, nadal warto zainwestować w takie wygodne oświetlenie.

Dodatkowe funkcje lampy  na baterie

Warto wspomnieć o tym, że lampa jest całkowicie mobilna. Kiedy nie będzie potrzebna na schodach, można wykorzystać ją jako nocne światło w sypialni lub w pokoju dziecka, które nie lubi zasypiać w całkowitej ciemności. Lampkę można też zawiesić w przedpokoju, garderobie czy głębokiej szafie, która nie ma oświetlenia. Możliwości jest dużo.

lampka nocna dla dziecka
Opublikowano 23 stycznia, 2024

Proste oświetlenie klatki schodowej plafonami LED z czujnikiem ruchu

lampy na schody z czujnikami ruchu

Schody, coraz częściej otwarte na inne pomieszczenia w domu, mają być praktyczne, funkcjonalne, ale też eleganckie. Mają stanowić spójną część aranżacji, nie ma co do tego żadnych wątpliwości, ale przede wszystkimi mają być bezpieczne! Właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować tekst o funkcjonalnych lampach na schody, które zapewni bezpieczeństwo Tobie i Twoim domownikom. Mowa o plafonach z czujnikami ruchu, doskonałych na schody.

Owszem, takie oświetlenie nie zawsze jest super designerskie i efektowne. Zazwyczaj są to proste formy w uniwersalnej bieli, jednak nie o to tutaj chodzi. Tego typu lampy mają zapewnić Ci dobre oświetlenie w miejscu, które bywa niebezpieczne, szczególnie dla młodszych domowników.

Montaż plafonu na schodach nie oznacza, że musi to być jedyna lampa w tej przestrzeni. Takie oświetlenie spokojnie możesz uzupełnić o bardziej dekoracyjne lampy. Jeśli szukasz eleganckiego oświetlenia schodów w sposób tradycyjny, polecamy Ci również te kinkiety na klatkę schodową, w którym znajdziesz sporo ciekawych propozycji.

Najważniejsze jest to, by znaleźć złoty środek w oświetleniu klatki schodowej. Zapewniamy, że połączenie bezpieczeństwa ze stylowym wyglądem naprawdę może się udać. Wystarczy dobrze przemyśleć całą instalację i dobrze zaplanować rozmieszczenie lamp oraz ich uruchamianie, w zależności od potrzeb.

Czy jeden plafon Led oświetli całe schody?

Zależy to przede wszystkim od kształtu schodów. Jeśli posiadasz schody jednobiegowe, jeden plafon umieszczony na suficie spokojnie poradzi sobie z ich doświetleniem. Oczywiście trzeba wziąć tu też pod uwagę długość schodów, a także promień rozproszenia światła, ale w przypadku domowych schodów, które nie są zazwyczaj zbyt długie, jedna lampa dobrze się sprawdza. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku schodów dwubiegowych lub trzybiegowych. Wówczas trudno byłoby oświetlić całą przestrzeń jedną lampą. Dobrą zasadą jest zamontowanie jednej lampy nad każdym biegiem schodów. Da to gwarancje pełnego i równomiernego oświetlenia.

Tutaj warto też zastanowić się nad lampami z czujnikami ruchu, masz bowiem dwie możliwości. Pierwsza to zamontowanie na schodach ledowej lampy z czujnikiem ruchu , który będzie uruchamiał poszczególne oprawy. Druga to zamontowanie czujnika tylko na lampach brzegowych (na dole i na górze schodów), pozostałe lampy powinny być z nimi połączone i uruchamiać się automatycznie. To rozwiązanie wymaga jednak odpowiednio dopasowanej instalacji.

Plafony Led na schody za 100zł, 200zł, 300 zł i więcej

Zdajemy sobie sprawę z tego, że urządzaj dom, każdy posiada inny budżet, ale też inne potrzeby. Jednym wystarczy prosty plafon z klasycznym czujnikiem ruchu. Komuś innemu może zależeć na delikatnym, nocnym świetle bazowym, jeszcze innym na tym, by czujnik działał bezgłośnie. Wszystkie te opcje można znaleźć w naszym zestawieniu plafonów na klatkę schodową, które ułożyliśmy cenowo. Od najtańszych po te najdroższe i najnowocześniejsze, z dodatkowymi funkcjami. Warto przejrzeć wszystkie propozycje, by na spokojnie zdecydować, która lampa będzie najlepsza na Twoją klatkę schodową.

Okrągła lampa Led z czujnikiem ruchu i zmierzchu

Na początek propozycja prostej lampki z podstawową funkcją świecenia oraz praktycznym czujnikiem ruchu i zmierzchu. Lampę można zamontować zarówno na ścianie, jak i na suficie, w zależności od tego, jak lepiej sprawdzi się na Twoich schodach. Montaż jest prosty , a czujnik czuły. Ruch wykrywa w zakresie od  4 do 7 metrów, więc na oświetlenie klatki schodowej spokojnie wystarczy.

Warto jednak wspomnieć o tym, że lampa posiada oprawę w kolorze antracytu, co nie każdemu może przypaść do gustu. Na białym suficie lampa będzie się mocno odznaczała, ale nie musi to stanowić jej wady. Można przekuć to w zaletę. Montując na ścianach klatki schodowej kilka ciemnych ramek na zdjęcia lub innych dekoracji w ciemnoszarej tonacji, można stworzyć spójną i elegancką aranżację.

Lampy sufitowe LED na klatkę schodową za 200 zł

Kolejne propozycje to lampy sufitowe za ok. 200 zł. Wybraliśmy trzy plafony w prostej stylistyce, tym razem w jasnym wykończeniu, które będzie pasowało do każdej aranżacji.

Pierwsza lampa to model Leonis marki Paulmann. Lampa o średnicy 28cm posiada czujnik ruchu, który uruchamia ją automatycznie. Lampa posiada stopień szczelności IP44, więc sprawdzi się nie tylko na klatce schodowej, ale też w łazience czy przedpokoju. Spokojnie można kupić kilka lamp, by wyposażyć w nie wszystkie domowe ciągi komunikacyjne.
Lampa jest prosta i przy tym elegancka, a czujnik został estetycznie ukryty pod oprawą.

Jej dodatkową zaletą jest możliwość ustawienia czasu świecenia od 3 sekund do 4 minut po wykryciu ruchu.

Z uwagi na to, że proponowane przez nas lampy posiadają zintegrowane źródło światła, którego nie da się wymienić, koniecznie zwróć uwagę na kolor i moc światła. Wybierz taką lampę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. W tym przypadku plafon daje przyjemne, ciepłe światło  (2700K) o mocy 780lm.

Kolejną propozycją do 300 zł jest plafon RS 16 marki Steinel. Czym wyróżnia się ta lampa? Steinel to niemiecka firma specjalizująca się w nowoczesnym oświetleniu. Ich lampy są nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale też bardzo trwałe. Jest to oświetlenia na lata.

Model RS16 doskonale sprawdzi się na klatce schodowej z kilku powodów. Po pierwsze z uwagi na szeroki zakres wykrywania ruchu (360 stopni), a także z uwagi na możliwość łączenia kilku lamp w sieć oświetleniową. To funkcja przydatna na schodach dwubiegowych.

Dodatkowo lampa posiada nie tylko czujnik ruchu, ale też i zmierzchu. Dzięki temu światło nie będzie włączało się w ciągu dnia, jeśli Twoje schody mają dostęp do światła dziennego.

Jak na lampę w tak przystępnej cenie, jest to naprawdę bardzo dobry wybór. W tym przypadku lampa świeci neutralnym światłem (4000) o mocy 940lm.

Mocna lampa na klatkę schodową z funkcją światła nocnego

Kolejna propozycja, tym razem za nieco ponad 300zł, to także plafon z serii RS od Steinel. Tym razem jest to lampa RS PRO LED P2 WW. Czym różni się od swojej poprzedniczki? Jest to kilka istotnych szczegółów. Po pierwsze stopień szczelności. Tym razem jest to IP54, więc lampa sprawdzi się nie tylko w schodach domowych, ale także na schodach zewnętrznych.

Po drugie moc i kolor światła. Tym razem jest to światło o kolorze 3000K i mocy aż 1730lm. Taka lampa na pewno dokładnie doświetli dużą klatkę schodową i przestrzeń wokół niej. W tym przypadku także lampy możesz łączyć w grupy ( do 10 sztuk).

Na koniec jeszcze warto wspomnieć o funkcji światła bazowego, zwanego inaczej światłem nocnym. Lampa wyposażona jest w czujnik ruchu oraz zmierzchu, które uruchamiają lampę, kiedy jest taka potrzeba, dodatkowo lampa daje możliwość delikatnego podświetlania schodów przez całą noc. Światło bazowe można ustawić na 10 lub 30 minut lub na całą noc. To rozwiązanie sprawdza się w domach, w których mieszkańcy lubią czasami wstawać nocą po szklankę wody. Lampa przez całą noc będzie dawała łagodne podświetlenie schodów, a po wykryciu ruchu uruchomi się pełną mocą.

O delikatnym oświetleniu nocnym schodów pisaliśmy już przy okazji oświetlenie schodów lampkami ledowymi na baterię z czujnikiem ruchu. To szybkie i wygodne rozwiązanie, do którego nie jest potrzebna instalacja.

Plafon na klatkę schodową z nowoczesnym czujnikiem ruchu

Na koniec proponujemy plafon niezwykle nowoczesny, funkcjonalny, a przy tym stylowy. Model DL Vario Quattro to pierwsza na świecie lampa, której soczewki czujników wbudowane zostały w oprawę ze strukturą plastra miodu. Lampa posiada aż cztery czujniki na podczerwień, które charakteryzują się wysoką precyzją wykrywania w zakresie od 2 do 8 metrów. Co ciekawe zakres ten można mechanicznie wyregulować, tak by lampa obejmowała tylko dokładnie wybrany zakres.

W tym przypadku lampa także oferuje opcję światła bazowego przez kilka minut lub przez całą noc. Co ważne na otwartych klatkach schodowych, lampa i czujniki działają bezgłośnie, więc jej działanie nie będzie zakłócało relaksu w salonie.  

Mamy nadzieję, że nasze propozycje okazały się pomocne i różnorodne, bo właśnie na tym nam zależało, aby każdy mógł znaleźć idealny plafon na klatkę schodową dla siebie.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Jak oświetlić małą kuchnię by ją optycznie powiększyć?

jak oświetlić małą kuchnię

Mała kuchnia to problem wielu z nas, wbrew pozorom jest to sytuacja bardzo częsta nie tylko w blokach, ale także w domach wolnostojących. Gotowe projekty często skupiają się na dużej przestrzeni salonu, a kuchnia, co prawda otwarta na salon, pozostaje malutką przestrzenią, z którą „jakoś” trzeba sobie poradzić. Co zrobić by ta, bardzo ważna, przestrzeń domowa wyglądała elegancko i przestronnie? Jest na to kilka sztuczek, o których dzisiaj napiszemy, najważniejszą z nich jest odpowiednie oświetlenie i właśnie na tym skupimy się dzisiaj najbardziej.

Oświetlenie sufitowe w małej kuchni

Najważniejsze w oświetleniu małej kuchni jest to, by światło rozchodziło się po niej równomiernie. Niestety, małe lampki nad blatami czy oświetlenie wyspy kuchennej tutaj nie wystarczy. Konieczne jest zamontowanie dobrego oświetlenia sufitowego, które będzie stanowiło bazę całego kuchennego światła. Do tego celu możesz wykorzystać klasyczne, najprostsze plafony lub modne ostatnio spoty i oczka sufitowe.

Rozumiemy, że na podwieszany sufit może brakować miejsca, ale spokojnie, nie jest to konieczne. Na rynku znajdziesz sporo spotów natynkowych. Wybierz te w białym kolorze, o niedużej wysokości i gotowe – praktyczne i mało widoczne oświetlenie.

W kuchni marzyło Ci się oświetlenie bardziej dekoracyjne, a tu już na wstępie straszymy Cię uniwersalnym, praktycznym oświetleniem do kuchni. Spokojnie… tego typu lampy to tylko baza, którą możesz uzupełniać o lampy dekorujące wnętrze i praktyczne oświetlenie podszafkowe.

Dekoracyjne lampy w małej kuchni

Jak wspominaliśmy wcześniej, w małej kuchni nie musisz rezygnować z oświetlenia dekoracyjnego. Bez problemu możesz zamontować lampy wiszące czy kinkiety, które uzupełnią aranżację. Musisz jednak pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze, wybieraj stosunkowo nieduże lampy do kuchni, które nie przytłoczą całego wnętrza. Te małe także bywają bardzo efektowne. W ostatnim czasie bardzo modne stały się wyspy kuchenne. Dobrze zaplanowana, mała kuchnia z wyspą też może się sprawdzić, jednak do jej oświetlenia wybierz lampę minimalistyczną. Zamiast kilku dużych kul czy innych form, postaw na ledową lampę w formie listwy. Może to być model Beam, Step lub Aptare. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które dobrze się prezentuje i idealnie wpisuje się w nieduże przestrzenie.

Wróćmy jeszcze do małej kuchni z salonem. Bardzo często popełnianym błędem jest tutaj wybór tych samych lamp do dużego, przestronnego salonu i niedużej kuchni. Zrozumiałe, że przestrzenie te łączą się ze sobą i każdy chce, by były jak najbardziej spójne, ale nie tędy droga. W dużym salonie możesz pozwolić sobie na fenomenalny, duży żyrandol czy efektowną lampę wiszącą, jednak nie wciskaj go na siłę do kuchni. Znajdź niewielkie lampy, które pasują do żyrandola z salonu kolorem lub kształtem. Zapewniamy, że to rozwiązanie będzie dużo lepsze.

Kolor światła w małej kuchni

Odpowiednia barwa światła to także punkt, na który trzeba zwrócić uwagę w małej kuchni. W niewielkich przestrzeniach zdecydowanie lepiej sprawdza się światło w chłodniejszej barwie. Postaw na neutralne oświetlenie w kolorze 3000K – 4000K. Owszem, ciepłe światło jest przytulniejsze, bardziej domowe, ale też nieco zakłamuje rzeczywistość. Sprawia, że pomieszczenie jest „cieplejsze”, ale też mniej przestronne. Tego typu oświetlenie zostaw do salonu lub do sypialni.

Optyczne sztuczki w małej kuchni

Odpowiednie oświetlenie jest ważne, ale oprócz tego warto pamiętać też o kilku innych zasadach, które sprawią, że twoja mała lub bardzo mała kuchnia będzie wydawała się większa.

Na początek coś dla właścicieli małej kuchni z oknem. Pamiętaj, okno to duża zaleta małej kuchni, nie zasłaniaj go roletami, firankami… pozwól, by do wnętrza wpadło jak najwięcej światła. Odsłonięte okno sprawi też, że granice pomieszczenia nie będą tak wyraźne – kuchnia będzie wydawała się większa.

Kolejny punkt to kolory w małej kuchni. Zdecydowanie postaw na jasną paletę barw. Niestety, jeśli marzysz o czarnej kuchni, zdecydowanie nie poprawisz swojej sytuacji. W małych przestrzeniach znajdzie się miejsce na biel i metaliczne wykończenia. To one sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe, ale też bardziej uporządkowane i czyste, co też jest ważne w małej kuchni – bardzo łatwo pojawia się w niej codzienny chaos, który mocniej uwidacznia się w ciemnych, wyrazistych kolorach.

W małej kuchni nie bój się połysku. To zdecydowanie Twój sojusznik. Lakierowane szafki, płytki z efektem lustrzanym, metaliczne detale… to wszystko sprawi, że światło będzie miało się od czego odbijać. Matowe wykończenia pochłaniają sporą część światła, połyskujące odbijają je. Dzięki temu kuchnia jest dużo jaśniejsza, a tym samym przestronniejsza. Jeśli boisz się połysku na wszystkich szafkach, zastosuj go tylko w meblach wiszących, dolne szafki możesz wybrać w kolorze naturalnego drewna. Taki podział też zadziała, a sprzątania będzie mniej.:)

Pamiętaj też o super sztuczkach, które możesz wykonać za pomocą oświetlenia. Jeśli kuchnia jest długa i wąska, doświetl mocno jej szersze ściany, by nieco wyrównać proporcję. Kuchnia jest niska? Skieruj światło na sufit – to optycznie podniesie Twoje pomieszczenie. Do tego celu doskonale sprawdzają się regulowane reflektorki sufitowe, takie jak Shima lub Cross. Masz ciemny, niedoświetlony kąt, który psuje całą aranżację, doświetl go kinkietem na długim ramieniu lub postaw tam niedużą lampkę stołową. Nie bój się bawić oświetleniem. Dobrze oświetlona, mała kuchnia to klucz do sukcesu.

Mała kuchnia inspiracje

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Oznaczenia przewodów elektrycznych – kolor brązowy, niebieski, żółto-zielony

KOLORY PRZEWODÓW ELEKTRYCZNYCH

Montaż oświetlenia wydaje się zadaniem stosunkowo prostym, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielną instalacje lamp w swoim domu. Nie chcemy Was do tego zniechęcać, przygotowaliśmy jednak kilka podstawowych informacji, które warto znać zabierając się do pracy nad elektryką. Chodzi o podstawową wiedzę, jaką są kolory przewodów elektrycznych. Wiele osób błędnie uważa, że ich kolor nie ma większego znaczenia. Wręcz przeciwnie. Zachowanie odpowiedniego oznaczenia i kolorystyki zapewnia bezpieczeństwo osobom zajmującym się instalacją, ale także wszystkim użytkownikom oświetlenia. Właśnie dlatego kolory przewodów oraz ich oznaczenia zostały unormowane prawnie, zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i w naszych polskich normach.

Kolory przewodów elektrycznych

Każda osoba, która zamierza przystąpić do montażu włączników i lamp, powinna znać podstawowe kolory przewodów elektrycznych. Dzięki identyfikacji łatwiej jest zrozumieć schematy i instrukcji montażu gniazdek czy też lamp. Kolory jakie można napotkać w przewodach zasilających, nie są przypadkowe. To swojego rodzaju oznaczenia, które uchronią nas przed uszkodzeniem sprzętu, który jest zasilany. Pisaliśmy już o nich wiele razy, chociażby przy artykule o tym na jakiej wysokości mocuje się wyłączniki do oświetlenia.

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia każdego z przewodów, krótkie i szybkie wprowadzeni w kolory kabli.

Prąd przemienny:

Przewód fazowy (L) – są to przewody w kolorze brązowym lub czarnym. W przypadku rozbudowanej instalacji z kilkoma fazami możliwy jest też kolor szary lub czerwony

Przewód neutralny (N) – kolor niebieski

Przewód ochronny (PE) – kable w kolorze żółto-zielonym

przewody elektryczne kolory

Prąd stały:

Przewód plus – kolor czerwony

Przewód minus – kolor czarny lub niebieski

Znamy już kolory przewodów, teraz czas na ich krótkie omówienie. W końcu warto wiedzieć, do czego służy każdy podłączany przewód.

UWAGA! Pamiętaj, zawsze zaczynając pracę przy instalacji elektrycznej, upewnij się, że prąd jest wyłączony! Do tego celu użyj próbnika – to małe urządzenie jest naprawdę cenne.

Przewody fazowe

Jak już wspominaliśmy, tutaj kolorów może być kilka i tak naprawdę często zależy to od… producenta. Warto jednak pamiętać, że istnieją kolory zakazane (niebieski i żółto-zielony), które są zarezerwowane dla pozostałych  rodzajów przewodów.

To właśnie przewodami fazowymi płynie prąd (połączone są z cewką transformatora). Pamiętaj, że ich dotknięcie skutkuje porażeniem! Dlaczego kolory fazy nie są jednolite? Ponieważ różne instalacje posiadają różne ilości przewodów fazowych. Jeśli będą to tylko dwie fazy, zazwyczaj mamy kolor czarny i brązowy, jeśli więcej kolory zaczynają się różnić.

Przewód neutralny

Czyli niebieski kabel w instalacji. Chociaż w tym przypadku napięcie wynosi 0V (przynajmniej tak powinno być w teorii), ten przewód jest tak samo niezbędny, jak przewody fazowe.

W tym przypadku przewody połączone są z neutralnym punktem transformatora i co ważne, są uziemione. Oznacza to, że po dotknięciu takiego kabla prąd nie powinien Cię „kopnąć”. Pamiętaj jednak, że elektryka to nie zabawa i tutaj zawsze trzeba zachować ostrożność i nie zapominać o próbniku!

UWAGA! Przewód neutralny zawsze musi być niebieski! Tutaj nie ma miejsca na swobodę.

Przewód ochronny

Na koniec jeszcze przewód ochronny, czyli żółto-zielony kabel. Jest to przewód, który nie jest wymagany do prawidłowego działania, ale my polecamy go nie pomijać.

Istnieje po to, by nas chronić, a ochrony nigdy za wiele. Jest to przewód, który chroni nas przed porażeniem prądu.

Najprościej rzecz ujmując: Jeśli urządzenie ulegnie uszkodzeniu i np. na gniazdku pojawi się prąd, przewód ochronny odprowadzi go do ziemi lub rozdzielnicy bezpiecznikowej (to zazwyczaj w mieszkaniach). Jeśli przewodu by nie było, prąd nie miałby gdzie płynąć i wyładowałby się na osobie dotykającej gniazdka.

Kolory kabli w starych instalacjach

Rozpoczynając pracę z oświetleniem musisz pamiętać, że kolory przewodów są bardzo ważne, jednak nie zawsze były stosowane tak odpowiedzialnie. Jeśli chcesz wymienić lampę w starym mieszkaniu, weź pod uwagę to, że kolory przewodów mogą być pomieszane. Zachowaj szczególną ostrożność i jak zawsze, używaj próbówki. To naprawdę może Ci pomóc. Jeśli chcesz zamontować lampę wiszącą lub żyrandol, zobacz nasz tekst Jak podłączyć lampę lub żyrandol przy 2,3,4 kablach z sufitu? Pamiętaj, że do prądu zawsze trzeba podchodzić z rozwagą. Złe połączenie przewodów może spowodować zwarcie i uszkodzenie lampy, którą podłączasz. Możesz narazić się też na porażenie prądem. Zawsze działaj na wyłączonym napięciu.

Taśma izolacyjna na przewodach elektrycznych

Warto też wiedzieć, że często stosowaną metodą przez „domowych elektryków” było oznaczanie kolorów przewodów taśmą izolacyjną. Na końcach kabla w innym kolorze naklejało się np. niebieską taśmę izolacyjną, która miała oznaczać przewód neutralny.  

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Lampki i oświetlenie nocne dla dzieci – do kontaktu czy na baterie?

lampki do pokoju dziecka

Każdy rodzic wie, że noc i dzień to dla dziecka pojęcia bardzo umowne i nie zawsze ma ochotę się do nich dostosowywać. Rano trudno malucha podnieść z łóżka, za to w nocy ciężko jest go zatrzymać w swoim pokoju. Lubi maszerować do rodziców i do łazienki, nie lubi też zasypiać w zupełnej ciemności, co nie jest niczym dziwnym. Aby poradzić sobie z nocnymi potrzebami malucha, warto pomyśleć o nocnym oświetleniu, nie tylko w jego pokoju, ale też na korytarzu czy w łazience. To szczególnie ważne, jeśli dziecko nie sięga jeszcze do standardowych włączników.

Czym jest nocne światło

Czym w ogóle jest światło nocne? To delikatne oświetlenie, które ma doświetlać np. drogę do łazienki lub pokój dziecięcy. Takie światło powinno mieć ciepłą barwę (ok. 2700-3000K) i być bardzo subtelne. Chodzi o to, by w razie nocnej pobudki nie raziło w oczy, kiedy wzrok przyzwyczajony jest do ciemności. Ma tylko wskazać nam drogę, a nie dokładnie doświetlać całe pomieszczenie. Światło nocne jest nieocenione szczególnie w pokoju niemowlaka, kiedy mama musi wstawać na karmienie. Zmienianie pieluszki po ciemku też nie byłoby najłatwiejsze, z kolei włączanie mocnego światła mogłoby wybić maluszka ze snu. W przypadku większych dzieci pojawia się problem zasypiania w ciemności, dzieci po prostu boją się zostać same w swoim ciemnym pokoju. Tutaj taka lampka do pokoju dziecka, z delikatnym, nocnym światłem także sprawdzi się doskonale.

Jaką lampę wybrać dla dziecka

Jak widzicie, nocne oświetlenie w pokoju dziecięcym to rzecz niemal niezbędna, a przynajmniej bardzo pomocna. Pozostaje jeszcze pytanie, jaki rodzaj oświetlenia wybrać. Czy lepsza okaże się lampka na baterię, a może taka wkładana do kontaktu? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Oto kilka z nich

nightlight2

Dziecięce lampki nocne do kontaktu

Na początek lampki wkładane do kontaktu. Ich dużą zaletą jest to, że nie trzeba o nich pamiętać. Kupioną lampę wystarczy podłączyć i gotowe. Wiele z nich ma wbudowane czujniki zmierzchu lub ruchu, więc nie trzeba nawet pamiętać o ich wieczornym włączaniu.

Takie urządzenie generuje jednak też pewne ryzyko. Niestety dzieci bardzo lubią tego typu gadżety i są ich bardzo ciekawe. Jeśli gniazdko jest na wysokości, do której sięga Twój maluch, bardzo prawdopodobne, że prędzej czy później będzie chciał sam podłączyć lub odłączyć lampkę. Musisz mieć to na uwadze i w miarę możliwości tłumaczyć dziecku zagrożenia związane z elektrycznością, oczywiście o ile jego wiek na to pozwoli.

Dziecięce lampki nocne na baterie

To rozwiązanie także ma swoje wady i zalety. Lampki na baterie nie są tak niebezpieczne jeśli chodzi o kontakt dzieci z elektrycznością. Na rynku dostępne są modele na zwykłe paluszki, które można wymieniać w razie potrzeby lub lampki z wbudowanymi akumulatorkami, które można ładować, jak telefon. Lampkę do ładowania spokojnie możesz zabrać z pokoju dziecka, tutaj jednak pojawia się wada tego typu lamp – trzeba pamiętać o ich naładowaniu. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej lamp wysokiej jakości, których baterie wystarczają naprawdę na długo. Na koniec pokażemy Wam kilka ciekawych modeli.

Konieczność ładowania lampki to tak naprawdę jedyna wada, którą widzimy. Z kolei następną, dużą zaletą jest mobilność tych lampek. Dziecko może zabrać ją ze sobą gdzie tylko chce. Do namiotu ustawionego w salonie lub do łazienki. Taka lampka może pełnić funkcję latarki, co jest bardzo przydatne, jeśli w reszcie domu nie posiadasz nocnego oświetlenia.

Lampka na baterie czy do kontaktu? Jaką wybrać?

Niestety, nie ma jednego rozwiązania. Oba rodzaje lamp mają swoje wady i zalety. Trzeba na spokojnie to przemyśleć i podjąć indywidualną decyzję. Z naszego punktu widzenia, lampka do kontaktu sprawdza się lepiej u dzieci młodszych, do których trzeba wstawać w nocy i które nie sięgną same do kontaktu.

Kiedy dziecko podrośnie i zacznie samo chodzić, lepiej podmienić lampkę na taką zasilaną na baterie. To bezpieczniejsze rozwiązanie, a dodatkowo dziecko będzie mogło traktować to jako jedną ze swoich ciekawych zabawek, którą można zabrać też na weekend do dziadków.

Przegląd lampek nocnych dla dzieci

Na koniec mamy dla Was kilka ciekawych propozycji nocnego oświetlenia dla dzieci. Na początek propozycja bezprzewodowa, czyli lampka Sensor Nightlight ta niewielka lampka ładowana jest na USB i bez problemu zmieści się w małej rączce. Lampkę można zamocować za pomocą haczyka na szczebelkach łóżka. Można przykleić ją na taśmę klejącą (w zestawie) lub za pomocą magnesu, np. do kaloryfera.  Lampka posiada też czujnik ruchu, który uruchamia światło. Jeśli jednak potrzebne jest ono na stałe, można skorzystać z trybu „on”.

en 01

Kolejna niewielka propozycja to lampka Plug-in Light Sensor Nightlight. Tym razem jest to model lampki mocowanej do kontaktu. Niewielka, bardzo delikatna i przyjemnie doświetlająca przestrzeń lampka została wyposażona w czujniki zmierzchu, więc świeci przez całą noc, aż do świtu. Sprawdza się doskonale w pokojach maluchów, które karmione są jeszcze przez swoje mamy.

Kolejne dwie propozycje tego typu to lampka Esby oraz wtyczka nocna Esby. Ta ostatnia sprawdza się szczególnie dobrze, jeśli w pokoju nie ma zbyt wielu wolnych kontaktów. Można podłączyć do niej kolejne urządzenie.

Na koniec jeszcze nieco większa lampka Bedside D2. Jest to już pełnowymiarowa lampka stołowa, ale z uwagi na jej ciekawe funkcje, warto wspomnieć o niej także przy okazji pokoju dziecięcego. Lampa posiada dotykowy włącznik oraz możliwość sterowania mocą światła za pomocą dotyku. Wystarczy przeciągnąć palcem po obudowie, jak po suwaku, by zmienić moc oświetlenia. Od mocnego, po bardzo delikatne. Dodatkowo lampą można zarządzać za pomocą aplikacji. To daje możliwość włączania nie tylko światła białego, ale też innych kolorów, które na pewno spodobają się każdemu dziecku.

Jeśli Twój maluch lubi zasypiać przy świetle, ale Ty nie chcesz, żeby lampka była włączona przez całą noc. Spokojnie możesz wyłączyć ją ze swojej sypialni. Wystarczy, że zsynchronizujesz ją  z aplikacją na swoim telefonie. Lampa jest też kompatybilna z takimi systemami, jak Google Home czy Alexa. Taka lampa na pewno przypadnie do gustu nie tylko malutkim dzieciom, ale także nastolatkom, a także ich rodzicom.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Jak poprawnie zaprojektować oświetlenie w salonie?

projektujemy oświetlenie salonu

Salon to jedna z ważniejszych przestrzeni w domu i w mieszkaniu. Tutaj spędzamy czas z rodziną i tutaj przyjmujemy gości. To przestrzeń bardzo ważna, ale też wymagająca jeśli chodzi o jej aranżację. W końcu salon bardzo często jest największym pomieszczeniem w całym domu, a połączony z kuchnią przysparza dużo pracy przy projektowaniu. W końcu każdemu zależy na tym, by taka reprezentacyjna przestrzeń była dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Jak urządzić stylowy salon i jak poprawnie go oświetlić? Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych wskazówek.

Kiedy myśleć o oświetleniu?

Niestety, jeśli nie lubisz niepotrzebnego kucia ścian, wstępny plan oświetlenia salonu, jak i rozmieszczenia mebli powinien być w Twojej głowie już na etapie projektowania instalacji. Przecież każdy zdaje sobie sprawę z tego, że lampa potrzebuje prądu. Czy będzie to wyprowadzenie pod lampę wiszącą, puszka przygotowana na kinkiet, czy też gniazdko do lampki stołowej lub podłogowej. W każdym przypadku musisz przemyśleć to już podczas prac elektryka. Nie myśl o tym, że jakoś to będzie, że instalacje jakoś się dostosuje, bo to tylko wygeneruje więcej problemów. Podobnie jest z lampkami do kontaktu. Owszem, nie wymagają specjalnej instalacji, ale warto wziąć je pod uwagę podczas planowania ilości gniazdek. No chyba, że wolisz rozprowadzać w swoim stylowym salonie przedłużacze czy rozgałęziacze. Raczej nie.

W takim razie koniecznie zaplanuj oświetlenie dużo wcześniej, zanim zaczniesz szukać konkretnych modeli w sklepie. Jak to zrobić? Na początek zastanów się, jaki rozkład salonu Ci się marzy, zastanów się, na jakie strefy będzie podzielony? Miejsce na duży stół, strefa relaksu z kanapą i małym stolikiem, a możesz biurko do pracy lub wygodny fotel do czytania? Nie musisz jeszcze wybierać konkretnych mebli czy kolorów. To ma być wstępny plan, który pozwoli Ci wyliczyć ile lamp będziesz potrzebować i w jakich miejscach. Tak by już zawczasu przygotować dla nich wyjścia prądu.

Po co mi strefy w salonie?

Dlaczego tak ważne jest wyznaczenie stref w salonie? Ponieważ jest to spore, otwarte pomieszczenie, które wymaga uporządkowania. Stworzenie stref daje wrażenie porządku i ładu. O jakich strefach warto pomyśleć i jak je doświetlić?

Strefa relaksu pokoju dziennego

To przestrzeń, w której stoi komplet wypoczynkowy, niewielka ława lub stolik, do tej strefy zaliczamy też sprzęt grający czy kino domowe. Taką strefę należy oświetlić przyjemnym, dobrze rozproszonym światłem, które sprawdzi się podczas oglądania filmu czy kawy z przyjaciółmi. Sprawdzą się tu lampy sufitowe lub lampy wiszące, nisko zamontowane nad stolikiem. Jeśli planujesz sofę narożną, dobrze sprawdzi się też tutaj lampa podłogowa wygięta w łuk, np. Soho, ustawiona tak, by klosz znajdował się nad kanapą.

W tej strefie możesz pomyśleć też o dodatkowym oświetleniu ściany RTV. Może to być nowoczesne podświetlenie wykonane z taśm LED, możesz też postawić na dekoracyjne kinkiety zamontowane za telewizorem. Tutaj musisz pamiętać o tym, że światło powinno być bardzo delikatne i skierowane za telewizor. W żadnym wypadku promienie nie powinny odbijać się od ekranu, bo to tyko będzie Ci przeszkadzało w oglądaniu.

Salon i strefa jadalniana

To miejsce, które można spotkać w salonach coraz częściej, wynika to z trendu na otwarte kuchnie połączone ze strefą dzienną. Jak oświetlić duży stół w salonie? Oczywiście najlepiej sprawdzą się tu lampy wiszące. Te warto dopasować do kształtu stołu. Jeśli posiadasz okrągły stół, postaw na lampę z okrągłym kloszem. Nad prostokątny stół zawieś lampę w nieco ostrzejszych kształtach. Doskonale będą prezentowały się też lampy w kształcie podłużnej listwy.

Wybierz dobrą lampę nad stół

Pamiętaj, że lampa nad stołem powinna być mniejsza niż sam stół, zaplanuj zapas z każdej strony. Zwróć też uwagę na jej wysokość. Lampa wisząca nisko wygląda bardzo efektownie, ale może przeszkadzać podczas posiłku. Znajdź optymalną długość zawieszenia.

Jeśli często organizujesz spore przyjęcia lub zapraszasz rodzinę na obiad i musisz rozstawiać stół, pomyśl o wygodnym oświetleniu szynowym. Jest to szyna montowana do sufitu, na której można umieścić lampy sufitowe lub wiszące. Takie lampy można później swobodnie przesuwać po całej długości szyny. Przy złożonym stole lampy możesz ustawić nieco gęściej, kiedy go rozkładasz, wystarczy nieco rozsunąć lampy i gotowe.

Na rynku pojawiają się też lampy do klasycznej podsufitki, których klosze można rozsuwać, kiedy jest taka potrzeba, dobrym przykładem jest lampa wisząca Aptare.

Miejsce do pracy w salonie

Wiele osób decyduje się na wyznaczenie w salonie przestrzeni do pracy. Jak doświetlić to miejsce? Na pewno trzeba pomyśleć o dodatkowym kontakcie na lampę biurkową, ale oprócz tak klasycznego oświetlenia, warto zastanowić się na nieco mniej konwencjonalnymi rozwiązaniami, na przykład lampą wiszącą listwą umieszczoną na całej długości biurka lub nad długim kinkietem z regulowanym ramieniem, np. Aida. Takie oświetlenie sprawdza się szczególnie dobrze, jeśli biurko nie jest za duże i lampka stołowa zajmuje na nim cenne miejsce.

Zaaranżuj miejsce do relaksu w salonie

Jeśli Twoja salonowa przestrzeń Ci na to pozwala, pomyśl o kąciku do relaksu z wygodnym fotelem, podnóżkiem i stolikiem na ulubioną książkę i filiżankę kawy. Za jakiś czas na pewno podziękujesz sobie za takie miejsce na chwilę ukojenia. Pamiętaj, że jeśli chcesz w takim miejscu czytać, koniecznie zaplanuj tam dodatkową lampę. Może to być lampka stołowa, chociaż ta zajmie sporo miejsca lub lampa podłogowa. Ustaw ją delikatnie za sobą, by nie zasłaniać promieni światła ciałem. Tak ustawiona doskonale doświetli czytaną lekturę. Jeśli nie planujesz zmian aranżacji, możesz też takie miejsce doświetlić kinkietem odpowiednim do czytania, są to małe reflektorki z miękkimi ramionami, które łatwo ustawić w odpowiednej pozycji, np. lampa Explore.

Wyspa, jako łącznik salonu z kuchnią

Ostatnią strefą, o  jakiej warto pamiętać jest wyspa. Co prawda jest to już część kuchni, ale jej oświetlenie to swoisty łącznik między tymi dwiema przestrzeniami. Wyspa musi być dobrze doświetlona, ponieważ będziesz wykonywać na niej wiele czynności, od gotowania, jedzenia, po odrabianie lekcji z dziećmi. Jak ją doświetlić? Sprawa wygląda podobnie, jak przy oświetleniu stołu. Możesz zdecydować się na jedną, długą lampę w formie listwy – tym razem może być takiej samej długości. Możesz też postawić na kilka mniejszych lamp zamontowanych w szeregu. Tutaj pamiętaj o tym, że im niżej zamontujesz taką lampę, tym światło będzie bardziej punktowe. Lampa zamontowana wyżej, lepiej i szerzej rozproszy światło.

Oświetlenie dekoracyjne i centralne

Oprócz doświetlenia poszczególnych stref należy pamiętać też o tym, by cała przestrzeń była zespolona wspólnym oświetleniem. Chodzi tutaj o tzw. światło centralne, inaczej bazowe, czyli takie, które równomiernie rozświetli całą przestrzeń, np. podczas sprzątania. Kiedyś formę takiego oświetlenia pełniły duże żyrandole lub plafony, dzisiaj stawiamy raczej na minimalistyczne oczka sufitowe i spoty.

Poza światłem bazowym należy też pomyśleć o oświetleniu dekoracyjnym, czyli lampkach, które będą budowały klimat wnętrza i stanowiły jego dekoracje. Może to być lampa stołowa ustawiona na komodzie, dekoracyjne kinkiety zamontowane za sofą czy malutka lampka stołowa ustawiona na dużym parapecie. Samodzielnie zdecyduj, jaki styl najbardziej Ci odpowiada, ale nie pomijaj tego elementu. To właśnie takie detale sprawiają, że salon wygląda gustownie.

Kolor światła w salonie

Na koniec jeszcze kwestia techniczna, czyli jakie światło do salonu wybrać ? Jesteśmy zwolennikami mieszania światła. To centralne powinno być przyjemne, ale wyraźne – ok 3000K. Lampki dekoracyjne mogą być ciepłe, w końcu mają budować klimat (2700-2200K). Z kolei światło do pracy przy komputerze czy przy blacie kuchennym powinno być zimne lub neutralne (4000K). Nie bój się mieszania światła, w końcu nieczęsto korzystasz z wszystkich lamp jednocześnie.

Jeśli chodzi o moc oświetlenia, to kwestia bardzo indywidualna. Po pierwsze zależy od Twoich preferencji, po drugie od Twojego wnętrza. Owszem, w internecie znajdziesz przeliczniki, ile lumentów na metr kwadratowy, jednak warto pamiętać, że nie jest to jednoznaczne. Taka sama ilość światła w pokoju białym i w pokoju granatowym da zupełnie inny efekt. Znaczenie ma też to, czy meble są matowe czy w połysku, a nawet to, czy w salonie posiadasz lustra. Czynników jest wiele, więc każdy samodzielnie, metodą prób i błędów, powinien odnaleźć idealny poziom oświetlenia.

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Sposoby na oświetlenie szafy i garderoby – lampy z czujnikiem ruchu na baterię

lampki na baterie do szafy i garderoby

Odpowiednie oświetlenie garderoby czy nawet szafy to bardzo przydatna funkcja. Nasze szafy są coraz większe, głębsze i często kryją w sobie wiele zapomnianych stylizacji, a odpowiednie doświetlenie ich wnętrza zdecydowanie poprawi widoczność, ale też zmotywuje nas do zachowania w szafie porządku. Pytanie tylko, jakie oświetlenie wybrać? Dzisiaj chcemy pokazać Wam, że czasami najprostsze rozwiązania okazują się tymi najlepszymi!

Taśmy LED wbudowane w szafę

Wiele osób myśląc o nowej zabudowie w sypialni czy garderobie zastanawia się nad modnym ostatnio rozwiązaniem, czyli listwami led wbudowanymi w meble. Owszem, rozwiązanie jest efektowne, ale trzeba wziąć pod uwagę jego koszt. Jeśli chcesz, by taśma była zlicowana z szafą, konieczne będzie dostosowanie do tego mebla. Jeśli szafa robiona jest na zamówienie, stolarz oczywiście bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem, ale doliczy za to odpowiednią opłatę. Jeśli chcesz samodzielnie zrobić takie oświetlenie w gotowej już szafie, koszty będą dużo mniejsze, ale i estetyka także nieco spadnie. Taśmy będą musiały już wystawać poza płytę mebli. Podobne porady można było spotkać we wpisie o lampkach na schody – z czujnikiem ruchu na baterie. To najprostsze i najtańsze rozwiązania, gdy juz masz wykończone wnętrze, a nie chcesz wydawać pieniędzy na remonty.

Oczywiście takie rozwiązanie jest bardzo ciekawe i wiele osób, które się na nie decyduje, jest z niego zadowolonych. My chcemy jednak pokazać Wam dzisiaj, że na rynku dostępne jest rozwiązanie równie praktyczne, a przy tym znacznie tańsze. Mowa o małych lampkach na baterie, które wyposażone są w czujniki ruchu. Zamontowane w szafie, garderobie czy nawet głębszych szafkach kuchennych sprawdzają się idealnie, doświetlając najbardziej newralgiczną przestrzeń. Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji.

Lampka Sensor Nightlight do garderoby

Na początek propozycja od marki Yeelight, czyli niewielka, ale jakże funkcjonalna i praktyczna lampa Sensor Nightlight. Jest to bardzo mała lampka led, która mieści się w dłoni.

lampka na baterie do sypialni

Jej dużą zaletą jest to, że można zamontować ja na wiele sposobów. Posiada wygodny haczyk, który można zawiesić na drążku w szafie, dysk z taśmą samoprzylepną, którą można zamontować na ścianie szafy. Co ważne, do szafy montowany jest tylko dysk, a nie sama lampa. Lampa posiada także magnes i to właśnie on utrzymuje lampkę na odpowiednim miejscu. To bardzo przydatna funkcja, ponieważ w razie potrzeby, lampkę bez problemu można wziąć do ręki, by na przykład poszukać czegoś na dnie szafy lub w innym miejscu.

przyczepiana lampka na baterie

Z magnesu można korzystać też, jeśli lampkę chce się przymocować do drążka, szafy, metalowej półki czy np. kaloryfera, kiedy akurat potrzebna jest w innym miejscu, np. w garderobie. Pisaliśmy o niej przy okazji poradnika i o tym jak dobrać oświetlenie nocne dla dzieci na baterie.

Kolejną dużą zaletą tej niewielkiej lampki jest to, że posiada czujnik ruchu i zmierzchu. Nie musisz martwić się o to, że po ciemku będzie trudno włączyć lampę. Jak tylko wykryje ruch, uruchomi się sama. Koniec z wybieraniem garderoby przy świetle telefonu, by nie obudzić drugiej osoby. Ta lampka doskonale doświetli wnętrze szafy, a przy tym nie przeszkodzi innym w spokojnym śnie. Doskonałe rozwiązanie, a co najważniejsze, w bardzo przystępnej cenie! Sprawdź, jak tanio możesz kupić taką lampę i zastanów się, czy nie chcesz wykorzystać jej także w szafce kuchennej lub szafie w przedpokoju.

Lampa ładowana jest na USB, tak samo jak telefon czy inne urządzenia elektroniczne, a bateria wystarczy nawet na ok. 100 dni, więc nie trzeba pamiętać o ładowaniu zbyt często.

Reflektor Rotate do wnętrza szafy

Kolejną ciekawą i bardzo praktyczną propozycją na doświetlenie szafy jest mały reflektorem Rotate. Jest to opcja doskonała nie tylko do wnętrza szafy, ale także do podświetlenia kuchennych blatów czy półek wnękowych w sypialni lub w gabinecie.

W tym przypadku lampka zasilana jest na baterie „paluszki”, które także bez problemu można wymieniać, kiedy będzie taka potrzeba. Lampę możesz zamontować na stałe, za pomocą wkrętów lub przykleić do wybranej powierzchni. Tutaj także montowany jest sam dysk, do którego później montowana jest sama lampka – w tym przypadku montowana na rzep. Dzięki temu rozwiązaniu wymiana baterii nie sprawia żadnego problemu.

Dużą zaletą lampy Rotate jest to, że reflektor jest regulowany, więc ustawienie światła w odpowiedniej pozycji nie stanowi żadnego problemu. Dodatkowo lampa wyposażona jest w funkcję ściemniania.

Oprawy meblowe na baterie sprawdzą się również w garderobie

Na koniec jeszcze dwie propozycje od marki Paulmann czyli lampka Button oraz Jiggle. Obie lampki zasilane są na klasyczne baterie i montowane w ten sam sposób – za pomocą taśmy lub wkrętów. Te z pozoru proste lampki posiadają w swoich włącznikach opcję 2-stopniowego ściemniania, co daje możliwość ustawienia odpowiedniego poziomu oświetlenia. Wystarczy raz lub dwa razy kliknąć włącznik, by ustawić pasującą moc światła.

Zwykłe żarówki z czujnikiem ruchu i zmierzchu

Jeśli masz możliwość zainstalowania prostej oprawki na baterię, ciekawym rozwiązaniem będzie wyposażenie garderoby w żarówki z czujnikiem zmierzchu i ruchu. Z pewnością znajdziesz podobne modele, ale zasilane bateriami.

Wszystkie przedstawione przez nas propozycje to niewielkie oprawy, które nie zajmą dużo miejsca w szafie, nie będą przeszkadzały w jej użytkowaniu, wręcz przeciwnie, podniosą funkcjonalność Twojej garderoby czy szafy w sypialni i przedpokoju. Czy wyglądają tak zjawiskowo i nowocześnie, jak taśmy led? Możliwe, że nie. Pytanie tylko, czy to właśnie o wygląd chodzi? Czy zapraszasz gości, by oglądali Twoją szafę? Czy zależy Ci na tym, by było Ci po prostu wygodnie? Jeśli tak, to warto zastanowić się, która opcja będzie bardziej korzystna, wygodniejsza i bardziej przystępna cenowo?

Opublikowano 23 stycznia, 2024

Oświetlenie poddasza i skosów – wybór i montaż lamp

jak oświetlić poddasze

Domy z poddaszem użytkowym to coraz częstszy wybór w nowym budownictwie. Coraz wyższe ceny działek skutecznie przekonują inwestorów o tym, że dom parterowy nie jest najlepszym rozwiązaniem,  a użytkowe poddasze staje się złotym środkiem między potrzebami, a możliwościami. Niestety, pomieszczenia na poddaszu bardzo często okazują się niezbyt łatwe w urządzaniu czy doświetlaniu, ale spokojnie. Pomimo tego, że wymagają one więcej pracy, naprawdę da się stworzyć z nich zachwycające i dobrze doświetlone przestrzenie. Wystarczy jedynie zwrócić uwagę na kilka kwestii, które dzisiaj omówimy.

Dokładnie zaplanuj oświetlenie poddasza

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, oświetlenie poddasza to wymagające zadanie, dlatego już na wstępie trzeba zabrać się za jego dokładny projekt. Zastanów się, jakie funkcje będzie pełniło poddasze. Czy planujesz tutaj wyłącznie strefy sypialnianie, czy może znajdzie się tutaj otwarta przestrzeń idealna do czasu spędzanego z całą rodziną? To wszystko ma znaczenie, ponieważ od przeznaczenia pomieszczenia zależy jego odpowiednie doświetlenie. W sypialni możesz zdecydować się na jedno światło centralne i kilka mniejszych lampek ustawionych na stoliku czy komodzie. We wspólnej, wielofunkcyjnej przestrzeni takie rozwiązanie z pewnością się nie sprawdzi. Tutaj koniecznych będzie kilka punktów światła centralnego, w funkcji światła dekoracyjnego zdecydowanie lepiej sprawdzą się kinkiety. Lampy stojące mogą zajmować cenne miejsce i przeszkadzać w zabawie.

Zobacz również poradnik o tym jak oświetlić sypialnię ze skosami. Chodzi nie tylko o dobór lamp, ale i wykorzystanie całej powierzchni poddasza.

Pamiętaj też, że poddasze to miejsce wymagające także z punktu widzenia technicznego. Zwróć uwagę na to czym ocieplony jest dach. Czy oprawy sufitowe nie muszą mieć zabezpieczenia antypożarowego? Zapytaj o to osoby wykonujące prace montażowe na dachu.

Mi Paulmann 2020 03 002 malum

Dobrze przemyśl centralne oświetlenie na poddaszu

To, że oświetlenie centralne jest konieczne, nie podlega wątpliwości. Pytanie tylko, jakie lampy wybrać. Niestety często popełnianym błędem jest to, że na poddasze wybieramy lampy, jak do pełnych pomieszczeń. Za długie i za duże. Takie, które ostatecznie zamiast zdobić przestrzeń, tylko ją przytłaczają, a dodatkowo przeszkadzają w codziennym użytkowaniu pomieszczenia. Pamiętaj, że poddasze to przestrzeń ograniczona. Standardowa wysokość pomieszczenia zachowana jest często tylko na środku. Jeśli Twój pokój na poddaszu nie jest duży, nie montuj w nim wielkich i długich lamp. Nie wciskaj ich na siłę. Przecież na rynku dostępnych jest mnóstwo innych rozwiązań. Ciekawe lampy sufitowe czy kinkiety także dobrze doświetlą Twoją przestrzeń, a przy okazji sprawią, że będzie ona wyglądała na bardziej przestronną.

Kiedy można zamontować lampy wiszące na poddaszu?

Przede wszystkim, jeśli pomieszczenie jest duże. Jeśli Twoje poddasze to otwarta, rodzinna przestrzeń, spokojnie możesz zamontować w nim lampę wiszącą czy żyrandol. Warto wybrać jednak te modele, które mają możliwość regulacji długości zawieszenia. Wówczas masz pewność, że dopasujesz długość lampy do swojego wnętrza. Pamiętaj też, że nie każdą lampę zmontujesz na skosie. Jeśli na środku Twój strop jest poziomy, nie będzie żadnego problemu. Jednak jeśli masz dach dwuspadowy i skosy łączą się na środku, montaż żyrandola może być utrudniony. Rozwiązaniem w takim przypadku może być sufit podwieszany lub dekoracyjne belki umieszczone pod sufitem. Do nich możesz zamontować oświetlenie. Pamiętaj jednak, że takie belki zabiorą Ci nieco przestrzeni i obniżą pomieszczenie.

Oświetlenie sufitowe do trudnych skosów

Co zrobić, jeśli pomieszczenie nie nadaje się do montażu żyrandola czy lampy wiszącej? Z pomocą przychodzą nowoczesne systemy oświetlenia sufitowego.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się oświetlenie szynowe, np. zestaw szynowy Leon, który bez problemu można zamontować nawet na skosach. Do takiej szyny montowane są następnie regulowane reflektory czy innego rodzaju lampy, którymi swobodnie można sterować.

94290mi02 malum

Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też system oświetlenia linkowego, taki jak RoundMac, wprost idealny na poddasze. Na czym polega oświetlenie linkowe? Są to dwie cieniutkie linki, na których montowane są lampy z możliwością regulacji. Takie linki swobodnie wiszą w powietrzu, nie potrzebują dodatkowych wsporników na suficie. Zamontowane od ściany do ściany doskonale doświetlą sufit na poddaszu i nie przytłoczą całej aranżacji. Idealne rozwiązanie!

Pamiętaj o doświetleniu skosów

Niestety, przestrzenie ze skosami mają to do siebie, że ich spora część jest zacieniona i nawet najlepsze oświetlenie centralne może sobie z tym nie poradzić. Konieczne jest doświetlenie najbardziej zacienionych miejsc. Jakie lampy będą tutaj najlepsze? Możliwości jest kilka.

Po pierwsze wszelkiego rodzaju kinkiety. Te zamontowane na skosach mogą doświetlać zarówno sufit, jak i przestrzeń pod nim. Kinkiety zamontowane tak, by pionowe snopy światła padały na ściany sprawią, że pomieszczenie będzie optycznie powiększone i bardziej przestronne.

Doskonałym rozwiązaniem jest także ustawienie lamp stołowych i podłogowych tuż pod niezagospodarowanymi skosami. Przyznasz, że te najniższe przestrzenie często stoją nieużywane z uwagi na trudny dostęp do nich.  Takim niskim kącie ustaw piękną lampę podłogową lub stołową (jeśli jest naprawdę nisko). Wybierz elegancką lampę, taką jak Bilbao czy Berloz. Zobaczysz, że taki kącik nabierze zupełnie innego charakteru i stanie się doskonałą dekoracją całej przestrzeni. Poza tym, doświetlenie takich ciemnych kącików też wspaniale wpływa na postrzeganie wnętrza – dobrze doświetlone wydaje się dużo większe.

poddasze oswietlenie

Prosty sposób na doświetlenie poddasza

Pomijając wszelkiego rodzaju oświetlenie dekoracyjne. Pamiętaj o tym, że rozwiązaniem, które sprawdza się w każdej sytuacji są oczka sufitowe. To oświetlenie, które bez problemu doświetli każdą przestrzeń i nie odwróci uwagi od innych dekoracji przestrzeni. Takie oświetlenie na poddaszu sprawdza się szczególnie dobrze, bo nie zabiera cennego miejsca. Pamiętaj jednak, że jest to jedynie baza do oświetlenia. Jeśli zależy Ci na tym, by przestrzeń na poddaszu była elegancka i ciekawa, koniecznie uzupełnij takie oświetlenie o lampy dekoracyjne, które omawialiśmy we wcześniejszych punktach.

Jesteśmy przekonani, że trzymając się tych kilku zasad każde, nawet najbardziej wymagające, poddasze może okazać się aranżacją, niczym z okładki magazynu wnętrzarskiego. Pamiętaj o tym, że poddasze to często przestrzeń bardzo prywatna, domowa. Postaw tutaj na światło w ciepłej barwie, niech będzie to miejsce przytulne i przyjemne w odbiorze. Tak, by zawsze chciało się tu wracać.

Opublikowano 23 września, 2020

Klasa szczelności IP – co oznaczają skróty 20, 23, 44, 54, 65 wg normy

klasa szczelności w oświetleniu

Klasa szczelności to wskaźnik bardzo często wykorzystywany nie tylko w oświetleniu, ale w wielu sprzętach elektronicznych. Zapewne podczas zakupów wiele osób zastanawia się, co właściwie oznacza klasa szczelności czy wodoodporności. Wbrew pozorom sprawa jest bardzo prosta, wystarczy poznać kilka wartości, by być doskonale przygotowanym do zakupu odpowiednich lamp.

Czym jest i co oznacza klasa szczelności IP?

Klasa szczelności lub inaczej ochronności IP (ang. International Protection Rating) to wskaźnik, który pokazuje czy dane urządzenie jest zabezpieczone przed dostawaniem się do środka niepożądanych ciał obcych, a także wilgoci. Inaczej mówiąc, czy urządzenie jest szczelne, a jeśli tak, to w jakim stopniu.

Dobór odpowiedniej klasy szczelności jest ważny przede wszystkim podczas zakupu lampy do łazienki, a także oświetlenia na zewnątrz domu. To te muszą być odporne na czynniki zewnętrzne.

Klasa IP – co oznaczają cyfry?

Wskaźnik składa się z oznaczenia IP, a następnie dwóch wartości. Co oznaczają te liczby?

Pierwsza liczba to wskazanie czy urządzenie jest zabezpieczone przed wnikaniem ciał stałych. Wskaźnik działa też w drugą stronę – pokazuje czy niebezpieczne części ze środka są zabezpieczone i bezpieczne dla użytkowników. Pierwsza cyfra wskaźnika występuje w zakresie od 0 do 6.

0 – brak ochrony

1 – ochrona przed elementami stałymi (średnica 50mm i większe)

2 – ochrona przed elementami stałymi (średnica 12,5mm i większe)

3 – ochrona przed elementami stałymi (średnica 2,5mm i większe)

4 – ochrona przed elementami stałymi (średnica 1mm i większe)

5 – ochrona przed pyłem

6 – pyłoszczelność

Druga cyfra oznacza zabezpieczenie urządzenia przed wodą i wilgocią. W praktyce wskazuje to zazwyczaj na to, czy produkt został zabezpieczony specjalnymi uszczelkami. Druga cyfra wskaźnika występuje w zakresie 0 do 9.

0 – brak ochrony

1 – ochrona przed kroplami wody

2 – ochrona przed kroplami wody przy wychyleniu o dowolny kąt do 15° od pionu w każdą stronę

3 – ochrona przed tryskającą wodą pod dowolnym kątem do 60° od pionu z każdej strony

4 – ochrona przed bryzgającą wodą z każdego kierunku

5 – ochrona przed strugami wody (12,5l/min) padającymi z każdego kierunku

6 – ochrona przed strugami wody (100l/min) padającymi z każdego kierunku

7 – możliwe zanurzenie  krótkotrwałe (30 min na głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85 m)

8 – możliwe ciągłe zanurzenie (w warunkach uzgodnionych między producentem i użytkownikiem, przekraczających wskaźnik 7)

9 – możliwe zalanie wodą pod ciśnieniem (80-100 bar i temp. +80°C)

stopien ochrony lampy zewnetrzne

Klasa szczelności w oświetleniu zewnętrznym i wewnętrznym

Omówiliśmy teorię, jednak jak te wskaźniki mają się w praktyce? Najprościej będzie omówić to na kilku podstawowych przykładach, które najczęściej spotykane są podczas zakupu oświetlenia.

IP20 – to wskaźnik najczęściej spotykany w lampach wewnętrznych. Oznacza to, że lampy mają zabezpieczone niebezpieczne części, są odporne na małe elementy (do 12,5m), ale nie są odporne na wilgoć. Takie lampy bez problemu można wykorzystać w kuchni, w salonie, w sypialni i innych domowych pomieszczeniach.

WSKAZÓWKA! Jeśli podczas zakupu oświetlenia online nie widzisz informacji o stopniu szczelności, oznacza to, że lampa posiada standardowy wskaźnik IP20. W innym przypadku producent na pewno by Cię o tym poinformował.

IP23 – lampy z tym oznaczeniem posiadają podstawową ochronę przed ciałami stałymi i niewielką odporność na wodę. W praktyce oznacza to, że tego typu lampy odporne są na wodny aerozol , ale padający nie pod każdym kątem. Takie oprawy mogą sprawdzić się w domowych łazienkach, ale tylko jako centralne oświetlenie sufitowe, które nie będzie wisiało bezpośrednio nad wanną lub prysznicem.

IP44 – lampy z takim wskaźnikiem są odporne na małe drobinki (do 1mm), a także na zachlapania wodą pod dowolnym kątem. Tak oznaczoną lampę bez problemu można wybrać do łazienki. Coraz częściej dostępne są lampy wiszące do łazienki IP44. Lampy z takim oznaczeniem można też wykorzystać, jako oświetlenie podbitki lub oświetlenie elewacyjne – czyli takie, które może być narażone na deszcz, ale nie będzie „stało” w wodzie.

IP54 – lampy z tym wskaźnikiem, jak w poprzednim przypadku, są odporne na wilgoć i zachlapania. Ich dodatkowym atutem jest odporność na pył. Z takim oznaczeniem warto wybierać lampy zewnętrze, które są narażone na zabrudzenia. To przede wszystkim lampy elewacyjne oraz lampy na taras.

IP65 – lampy z tak wysokim wskaźnikiem są całkowicie pyłoszczelne, więc nie trzeba martwić się o to, że do oprawy dostanie się kurz lub owady. Wysoka odporność na wodę pozwala na zamontowanie takich opraw na zewnątrz, a także w łazienkach – bezpośrednio nad kabiną prysznicową lub obok wanny.

IP68 – najwyższy wskaźnik spotykany w oświetleniu komercyjnym. Wskazuje na pyłoszczelność i wodoszczelność oprawy. Oznacza to, że lampy z takim stopniem ochrony mogą być umieszczane w chodnikach, na podłogach tarasowych, a także w basenach i oczkach wodnych. Nie trzeba obawiać się o ich zalanie.

Stopień szczelności IP a cena lamp

Lampy o stopniu IP44 i wyższym różnią się cenowo od tych ze standardowym stopniem szczelności. Wynika to przede wszystkim z zastosowanych w nich elementów, a także precyzji w wykonaniu. Im wyższa klasa szczelności, tym większa dbałość o każdy szczegół lampy.

Jednak podczas wyboru lamp elewacyjnych czy oświetlenia do ogrodu należy pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Lampy zewnętrzne narażone są na wiele trudnych czynników zewnętrznych, warto więc zainwestować w oprawy, które są na nie odporne.

Opublikowano 11 września, 2020

Barwy światła – 2700k, 3000k, 4000k, 6000k – co oznaczają?

barwy światła kelwiny

Kupując oświetlenie zastanawiasz się nad tym, jaki styl będzie pasował do Twojego wnętrza, jaka moc światła sprawdzi się najlepiej w danej przestrzeni. Boisz się, że żarówka będzie za jasna albo za ciemna, ale czy zastanawiasz się też nad kolorem światła? Czy wiesz, jak ważna jest barwa światła i jaką najlepiej wybrać do konkretnego pokoju? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kolor światła wpływa na postrzeganie danego pomieszczenia, a nawet na samopoczucie osób, które się w nim znajdują. Właśnie dlatego przybliżymy dzisiaj ten temat. Jeśli chcesz wiedzieć, jak odnaleźć się w świecie światła i co tak naprawdę oznaczają symbole na  żarówkach, zapraszamy do lektury.

barwy światła

Co to Kelwiny?

Na początku odrobinę techniki. Kelwin to jednostka temperatury w układzie SI, w której mierzona jest temperatura barwowa światła. Nie chodzi jednak o wydzielane przez światło ciepło, a o jego kolor. Im wyższy wskaźnik Kelwinów, tym światło jest zimniejsze (białe). Im wartość jest niższa, tym światło cieplejsze (żółte).

Jak w praktyce przedstawiają się wskaźniki temperatury światła?

  • Barwa zimna – 4600 – 6500 [K]
  • Barwa neutralna – 3300 – 4500 [K]
  • Barwa ciepła – 2200 – 3200 [K]

Gdzie znajdę informację o barwie światła?

Barwa światła to jedna z podstawowych wartość, dlatego nie trudno namierzyć takie oznaczenia na opakowaniach lamp i żarówek. No właśnie. Jeśli kupujesz lampę na tradycyjną żarówkę, nie będzie ona miała oznaczenia dotyczącego barwy światła, ponieważ to od wybranej przez Ciebie żarówki zależą dokładne parametry oświetlenia. Tego typu lampy to tylko oprawki, do których oddzielnie należy dokupić żarówkę. Inaczej sprawa wygląda w lampach z wbudowanym źródłem światła LED. W tym przypadku panele świecące są niewymienne, a moc i kolor światła powinien znaleźć się na opakowaniu lampy.

Informacji o kolorze światła należy szukać tuż obok pozostałych podstawowych informacji, takich jak moc oprawy w Watach i ilości lumenów. Warto pamiętać też o tym, że Kelwiny oznaczone są skrótem „K”, więc należy szukać wartości liczbowej z tą literą, np. 2700K.

Najłatwiej sprawa wygląda podczas zakupów internetowych. Informacji o barwie światła należy szukać na karcie produktu. Są one podane razem z innymi danymi technicznymi, takimi jak wymiary lampy. Jeśli takiej informacji brakuje na karcie produktu, warto skontaktować się z obsługą sklepu.

2700K – żółta barwa światła

cieple swiatlo w salonie

Ta wartość światła jest idealna do pomieszczeń, gdzie domownicy wypoczywają. Żarówki o żółtej brawie sprawdzają się najlepiej w lampkach nocnych i dziecięcych. To światło bardzo przytulne i delikatne, przy którym łatwo się zrelaksować i wyciszyć. Bardzo modne są teraz żarówki z ciepłym światłem, które imitują stare, żarnikowe modele. Takie żarówki spokojnie można montować w lampkach bez kloszy. Wyglądają bardzo ładnie, a żółte światło nie razi w oczy.

3000K – ciepłe światło

Często spotykamy się z pytaniem ile kelwinów ma ciepłe światło. Standardowo o ciepłym świetle mówimy w przedziale od 2200K do ok. 3200K. im niższa wartość tym światło jest bardziej żółte. Żarówki w kolorze 3000K to oświetlenie odpowiednie do pomieszczeń domowych, takich jak salon czy kuchnia, ale tutaj tylko w formie oświetlenia centralnego. Barwa jest jeszcze ciepła i przyjemna, ale już nie tak żółta, jak w przypadku 2700K. Można przy niej poczytać, popracować, ale nie sprawia wrażenia światła biurowego.

4000K – białe światło

0c12c5dc4c97a078fb9c25094f22aaed

Białe światło jest coraz częściej wykorzystywane w aranżacjach nowoczesnych, gdzie stawia się na minimalizm i prostotę. Światło w tej barwie to kompromis między ciepłym światłem, a niebieskim, zimnym oświetleniem. Można wykorzystać je w gabinecie, w łazience lub w kuchni. Neutralne światło często wykorzystywane jest też do oświetlenia elewacji lub ogrodu. Warto też zwrócić na nie uwagę wybierając oświetlenie ledowe. Neutralne światło LED to jedno z najczęściej dostępnych rozwiązań oferowanych przez producentów. Dobrze sprawdza się zarówno w domu, jak i w restauracji czy hotelu.

 6000K – światło do pracy

Im wyższa wartość Kelwinów, tym światło jest chłodniejsze, bardziej zbliżone do światła słonecznego- dziennego. Światło w tym kolorze dobrze sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i nauki. Warto zamontować je nad biurkiem, kuchennym blatem i lustrem do wykonywania makijażu, czyli tam, gdzie potrzebne jest wyraźne światło, które dobrze oddaje barwy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przy takim świetle łatwiej się pracuje i dłużej pozostaje się w skupieniu.

Zimne światło, zwane też światłem niebieskim, z uwagi na dobre oddawanie kolorów, wybierane jest do gabinetów kosmetycznych, sklepów i witryn, które mają jak najlepiej wyeksponować towar. To także światło wykorzystywane w akwariach i terrariach, które mają odzwierciedlać dzienny tryb życia zwierząt.

Jaka barwa światła najlepsza dla oczu?

Pozostaje jeszcze pytanie, jaka barwa światła jest najlepsza dla wzroku? Często mówi się o tym, że najzdrowsze światło to te zbliżone do światła dziennego. Oczywiście jest to stwierdzanie prawdziwe, ale warto dokładniej przyjrzeć się temu zagadnieniu, bo przecież zimne światło nie zawsze jest najlepszą opcją, a każdy z nas inaczej postrzega barwy. Ciepła barwa będzie fajnie sprawdzać się w sypialni, zaś najlepszą barwą światła do łazienki będzie ta zimna.

Jak wybrać zdrowe światło dla siebie? Najbardziej przystępnym wskaźnikiem będzie to, czy w danym oświetleniu czujesz się dobrze i widzisz dobrze. Czy nie musisz mrużyć oczy i wytężać wzroku. Jeśli w jasnym pomieszczeniu często boli Cię głowa, czujesz niepokój i suchość w oczach, to znak, że światło jest zbyt jasne i intensywne. Należy wymienić żarówki na łagodniejsze. Z kolei jeśli podczas pracy często łapiesz się na mruganiu, a Twoje oczy są zaczerwienione i łzawią, warto zainwestować w mocniejsze oświetlenie.

Podsumowując, podczas zakupu lampy i żarówki warto zwracać uwagę nie tylko na jej estetykę oprawy  i moc światła, ale także na jego kolor i barwę światła. Wiedząc, która barwa światła pasuje do pomieszczenia, łatwiej jest kupić odpowiednie oświetlenie. To barwa światła sprawi, że w gabinecie będzie łatwiej pracować, a w sypialni lepiej się zrelaksować.