Opublikowano 29 września, 2020

Jakie oświetlenie wybrać do lustra w łazience?

lustro do łazienki

To, że łazienkowe lustro wymaga dokładnego i precyzyjnego oświetlenia nie powinno budzić żadnych wątpliwości. Każdy, kto aranżuje swoją łazienkę musi zdawać sobie sprawę z tego, że dobrze doświetlone lustro to rzecz, która znacznie ułatwia codzienną toaletę. Pozostaje jednak pytanie, jakie lampy wybrać do oświetlenia lustra, by było ono eleganckie, a przy tym wygodne i praktyczne? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te pytanie, a przy okazji rozwiać też kilka innych wątpliwości w sprawie doboru odpowiedniego oświetlenia lustra łazienkowego.

Jakie lampy wybrać do oświetlenia lustra?

Na początek pytanie podstawowe, jaką lampą oświetlić lustro? Najbardziej popularnym sposobem jest montaż kinkietów ściennych, które dobrze sprawdzają się w roli oświetlenia zadaniowego. Takie kinkiety zamontowane obok lustra lub nad nim doświetlają taflę wyraźnie i równomiernie, a przecież właśnie o to chodzi w doświetleniu lusterka.

Jak zamontować kinkiety? Najważniejsze jest to, by całe lustro było oświetlone równo, a na odbiciu osoby stojącej przed lustrem nie pojawiały się zacienione przestrzenie. Jak uniknąć takiego efektu? Należy dobrać rodzaj lampy do kształtu lustra.

Wysokie lustro oświetlaj po bokach

Jeśli Twoje lustro łazienkowe jest wąskie i wysokie, najlepiej doświetlisz je umieszczając dwa pionowe kinkiety po obu stronach lustra, dobrze sprawdzą się modele Mashiko i Cabaret. Wysokość lamp powinna być jak najbardziej zbliżona do wysokości lustra. To da gwarancję idealnego oświetlenia. Kiedy takie oświetlenie się nie sprawdzi? Jeśli Twoje lustro będzie za szerokie.

oświetlenie pionowego lustra

Szerokie lustra oświetlaj od góry

Jeśli Twoje lustro jest szersze niż 100cm, trudno będzie równomiernie oświetlić je kinkietami umieszczonymi po bokach. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdzi się lampa zamontowana nad lustrem, na przykład Isla i Padova. W sprzedaży dostępne są szerokie kinkiety ze zintegrowanymi ledami, które mają 100cm, a nawet więcej. Z takim kinkietem doświetlenie nawet bardzo długiego lustra nie będzie stanowiło żadnego problemu. Tak szerokie lustro możesz też doświetlić reflektorami sufitowymi z regulowanymi głowicami, które skierujesz tak, by ich światło odbijało się od tafli i oświetlało twarz przed lustrem.

oświetlenie poziomego lustra

Jak oświetlić okrągłe lustro?

Modne ostatnio lustra w kształcie koła można oświetlić na dwa sposoby, zarówno do góry, jak i z boku. Można też postawić na nowoczesne oświetlenie zamontowane wokół lustra, sprawdzą się tutaj ledowe taśmy lub lustra z wbudowanym już światłem. W takim przypadku jednak warto pamiętać o tym, że lustro musi być oświetlone wyraźnym, mocnym światłem. Wiele taśm ledowych może sobie nie poradzić z takim oświetleniem zadaniowym.

oświetlenie okrągłego lustra

Co oprócz kinkietów? Ciekawe pomysły na oświetlenie lustra

Oświetlenie lustra kinkietami to nie jest jedyna opcja. Coraz większą popularnością cieszą się lampy wiszące montowane przed lustrami. Zarówno te z małymi, szklanymi kloszami, takie jak Solaris czy Dallas, jak również długie listwy, takie jak Beam i A Led.

Ciekawą opcją jest też, wspominane już wcześniej, dobrze dobrane oświetlenie sufitowe. Kilka reflektorów skierowanych na lustro doskonale spełni funkcję światła zadaniowego. Jeśli Twoja łazienka nie jest zbyt duża i nie masz inspiracji w jej urządzeniu, zobacz aranżacje i to jak oświetlić małą łazienkę. Na pewno znajdziesz tam wiele trafnych porad.

lampy wiszące oświetlenie lustra

Lustro z podświetleniem do makijażu

Osoby, którym zależy  na precyzyjnym oświetleniu lustra mogą wybrać nie tylko dodatkowe oświetlenie, ale całe dodatkowe lustro do makijażu i codziennej toalety. W sprzedaży pojawiają się wygodne lustra na wysięgnikach, z praktycznym powiększeniem i wbudowanym podświetleniem. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się podczas wykonywania makijażu i codziennego golenia. Świetnym przykładem są lustra Bela i Gena. Tego typu lustra można wykorzystać nie tylko w łazience, ale na przykład w sypialni, przy kobiecej toaletce.

Oświetlaj lustro światłem rozproszonym

Wiemy już, gdzie zamontować lampę oświetlającą lustro. Pozostaje pytanie, jaką dokładnie lampę wybrać? Przy oświetleniu lustra najważniejsze jest to, by światło nie odbijało się bezpośrednio w tafli. Jeśli promienie odsłoniętej żarówki będą skierowane bezpośrednio na lustro, osoba spoglądająca w nie zostanie oślepiona. O wygodnym wykonaniu porannej toalety nie może być wtedy mowy. Światło powinno być delikatne i równomierne rozświetlone. Aby osiągnąć taki efekt, najlepiej jest wybierać lampy łazienkowe z całkowicie osłoniętymi żarówkami. Najlepiej jeśli źródło światła znajduje się pod mlecznym szkłem, taka oprawka daje gwarancję równomiernego i subtelnego rozproszenia światła, bez efektu olśnienia. Jeśli zdecydujesz się jednak na lampę z odsłoniętą żarówką, wybierz taką z mlecznego szkła, skutecznie zastąpi to mleczny klosz lampy.

Wybierz neutralne światło do oświetlenia lustra

Ostatnim aspektem, na jakim należy zwrócić uwagę jest kolor i moc światła, którym doświetlane jest lustro łazienkowe. Aby odbicie były wyraźne i wiarygodne, lustro należy doświetlić neutralnym światłem zbliżonym do światła dziennego. Żarówki do tego wykorzystane powinny mieć ok. 4500K-5500K. Przeczytaj, jaka będzie najlepsza barwa światła do łazienki. Światło powinno być też wystarczająco mocne, w tradycyjnych żarówkach powinno mieć ok. 50W. Warto też zwrócić uwagę na wskaźnik oddania barw RA. Im wyższy, tym bardziej realnie wyglądają kolory, na przykład wykonywanego makijażu czy garderoby, którą właśnie starasz się dobrać. Lampy i żarówki wykorzystane do oświetlenia lustra powinny mieć wskaźnik 85RA lub większy.  Nie zapominaj tez o tym, że niektóre lampy do łazienki powinny mieć podniesiony stopień szczelności, więcej na ten temat możesz przeczytać w tekście Czy IP44 będzie dobre do łazienki?

Oświetlenie lustra łazienkowego – poradnik

Na koniec przygotowaliśmy krótkie, punktowe podsumowanie. Jeśli podczas oświetlenia lustra będziesz pamiętać o tych kilku wskazówkach, na pewno doświetlisz je prawidłowo.

  • dopasuj lampę do kształtu lustra
  • doświetl równomiernie całe lustro
  • wybieraj lampy z osłoniętymi żarówkami i mlecznymi kloszami
  • oświetlaj lustro światłem rozproszonym
  • wybierz światło w neutralnym kolorze

1 komentarz do: “Jakie oświetlenie wybrać do lustra w łazience?

  1. Najlepiej będzie zamontować klinkiety blisko lustra, tak aby zapewnić sobie wyraźne źródło światła. Łazienka musi być funkcjonalnym miejscem, na co wpływ ma przede wszystkim dobrze dobrane oświetlenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.