Często przeglądane:

Poradnik doboru oświetlenia:

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach. Dlaczego? Ponieważ właśnie w łazience spędzamy czas relaksując się w gorącej kąpieli, ale to też tutaj dbamy o swój wygląd. Codzienna, poranna toaleta to ważny element dnia, szczególnie dla kobiet, które w łazience wykonują makijaż. To właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie tego miejsca, mężczyznom dobre światło również się przydaje, na przykład podczas golenia.

W całym świetlnym zamieszaniu nie należy zapominać o oświetleniu centralnym łazienki, które rozświetla całe pomieszczenie, ale także stanowi część jego dekoracji. Najpopularniejszym rozwiązaniem do łazienki są plafony, które dają jasne, dobrze rozproszone światło, ale można też pokusić się o coś bardziej odważnego. W sprzedaży coraz częściej pojawiają się eleganckie żyrandole przystosowane do pomieszczeń o podniesionej wilgotności.

Źle dobrane lampy do lustra w łazience naprawdę mogą być kłopotliwe. Nierównomierne oświetlenie twarzy równa się nierównomiernemu nałożeniu makijażu czy niekomfortowemu goleniu. Kluczem do sukcesu jest równomierne oświetlenie całej tafli lustra, najlepiej światłem dobrze rozproszonym. Jeśli lustro nie jest za szerokie, warto wybrać dwa kinkiety zamontowane po obu jego stronach. Najlepiej na wysokości twarzy. Dzięki temu będzie ona dokładnie oświetlona.

Jeśli lustro jest na tyle szerokie, że boczne kinkiety mogą nie wystarczyć, warto doświetlić je lampą zamontowaną nad lustrem. Możesz też zdecydować się wyłącznie na lampę zamontowaną nad, ale wtedy pamiętaj, by był to model na tyle szeroki, by oświetlił całe lustro. Tutaj sprawdzą się lampy na kilka źródeł światła lub reflektory montowane na szynie.

Warto pamiętać o tym podczas aranżowania łazienki, szczególnie jeśli lubisz relaksować się podczas długich kąpieli. Leżąc w wannie Twój wzrok skierowany jest ku górze, dlatego lampy sufitowe, dające jasne, wyraźne światło mogą tu nie zdać egzaminu. Warto pomyśleć o dodatkowym, delikatnym oświetleniu, przy którym odpoczniesz. Możesz wybrać kinkiet z źródłem światła o mniejszym woltażu lub bardziej nowoczesne rozwiązanie, czyli małe oczka świetlne wpuszczane w ścianę. Pamiętaj jednak, by wybrać te ze stopniem ochrony IP65. Takie lampy są odporne na strumień wody, więc bez problemu mogą być zamontowane w okolicy wanny.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

 

Lampy do łazienki nad lustro

Kinkiety łazienkowe do mocowania obok lustra

Łazienkowe lampy LED i makijażu

Lampy wiszące do łazienki

 

Jakie lampy do łazienki będą najlepsze?

Jaką lampę wybrać na sufit do łazienki? Wybierając lampę łazienkową należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, w jakiej części łazienki będzie ona zamontowana. Im bliżej źródła wody, tym bardziej odporna na wilgoć powinna być lampa. Warto przyjrzeć się bliżej strefom łazienki i poszczególnym poziomom odporności lamp. Następnie należy wybrać stylistykę lampy łazienkowej. Czy powinna być klasyczna, z tradycyjnymi dekorami lub kryształkami, a może nowoczesna i minimalistyczna, która doskonale wpisuje się we współczesne aranżacje.

Nie można zapominać też o rodzaju klosza. Lampy zamontowane przy lustrach powinny mieć dobrze przysłoniętą żarówkę, tak żeby światło nie raziło w oczy. Warto zwrócić uwagę na kolor światła i poziom oddawania barw. Takie techniczne aspekty są bardzo ważne w łazience. Nie trzeba też ograniczać się wyłącznie do klasycznych plafonów. W łazience doskonale prezentują się dekoracyjne kinkiety, lampy wiszące, a nawet lampy stojące, które coraz częściej ustawiane są na łazienkowych blatach. Takie oświetlenie tworzy wspaniałą atmosferę podczas relaksacyjnych kąpieli.

Które lampy łazienkowe LED wybrać?

Lampy z wbudowanymi panelami LED nie spotkamy w każdej lampie. Część posiada standardowe miejsce na trzonki żarówek jak GU10  czy E27. Jest to istotne z punktu widzenia szczelności. Zintegrowana lampa łazienkowa z ledem powinna posiadać odpowiedni stopień IP i być wykonana z materiałów, które będą odporne na korozję.

Polecane typy lamp łazienkowych z ledami to głównie kinkiety, plafony oraz lampy sufitowe. Oświetlenie główne powinno dobrze oświetlać całe pomieszczenia, zaś kinkiety zamocowane przy lustrze, dawać i ułatwiać codzienną higienę.

Często jako dodatkowe oświetlenie w łazience montuje się oczka oraz reflektory LED. Przed ich zakupem postaw na te z możliwością regulacji i obracania w różnych kierunkach. Często światło padające jedynie pionowo w dół jest niewystarczające do wszystkich czynności, które wykonujemy w tym miejscu.

Jakie IP powinny mieć lampy w łazience?

Łazienka jest pomieszczeniem wilgotnym dlatego jeśli jest taka możliwość, zwróć uwagę na jej stopień szczelności IP. Jest to istotne z kilku względów. Po pierwsze, wilgoć nie powinna przenikać do wnętrza lampy co mogłoby spowodować uszkodzenie np. panelu LED lub samej żarówki. Po drugie, podwyższona wilgotność będzie powodowała korodowanie niektórych elementów, co ostatecznie może pogorszyć jej wygląd. Po trzecie i najważniejsze, sama wilgotność to nie wszystko bowiem branie prysznica lub kąpieli może wiązać się z całkowitym zalaniem lampy, a to z kolei jej całkowitym uszkodzeniem.

Jeśli możesz wybrać lampę z ochroną IP, powinny być to stopnie: IP44, IP54, IP65 – dla kinkietów i lamp sufitowych. Stopnie ochrony IP67, IP68 będą możliwe do użytku przy całkowitym zalaniu lamp (np. lampy mocowane w podłodze prysznica, wannach – odporne na długotrwałe zanurzenie w wodzie).

Jeśli w Twojej łazience są strefy, które nie są narażone na bryzganie wodą, możesz zastosować standardowe lampy, identyczne jakie stosuje się w pozostałych pomieszczeniach.

Jak prawidłowo oświetlić lustro łazienkowe?

Bez lampy przy lustrze nie obejdzie się żadna łazienka. To miejsce, gdzie wykonujemy wiele czynności, a brak światła z pewnością będzie je utrudniał. Chcąc dobrze oświetlić lustro łazienkowe, zastosuj dwa kinkiety obok lustra lub jedną lampę zamocowaną nad lustrem. Ważne jest to by było ono oświetlone równomiernie, a dodatkowo światło nie raziło domowników w oczy. W tym celu kinkiety powieś nieco wyżej.

W oświetleniu lustra łazienkowego nie sprawdzi się lampa wisząca z kloszem czy też sama żarówka. Tę opcję zostaw sobie jako dekorację innej części łazienki.

Możesz również zamocować kinkiety bezpośrednio na samym lustrze, ale w tym wypadku musisz skorzystać z porady fachowca, który wykona odpowiednie otwory i dobierze adaptery, które nie uszkodzą tafli szkła.

Gdzie powiesić lampy w łazience?

Miejsc na powieszenie lamp łazienkowych jest wiele, a najbardziej uznanymi i powszechnymi jest centralna część sufitu – tutaj sprawdzą się plafony, lampy sufitowe, a nawet żyrandole. Ściany będą doskonałym miejscem na oświetlenie bardziej designerskie w postaci kinkietów z abażurami czy ze szklanymi kloszami.

Ciekawym i popularnym ostatnio rozwiązaniem jest mocowanie lamp wiszących w łazience. Na nie jednak warto znaleźć nieco więcej miejsca jak blaty, przestrzenie obok wanny czy oknie. Ten rodzaj lampy nie musi dostarczać zbyt wiele światła, a stanowić ma jedynie dodatkową wartość dekoracyjną.

Jaka powinna być barwa światła w łazience?

Rozróżnia się 2 barwy światła – ciepłe i zimne. Wpływ na nią ma ilość kelwinów generowanych przez żarówkę lub panel LED. Podaje ją producent oświetlenia i wyglądają one następująco:

2700K – 3600K – barwa ciepła
4800K – 6500K – barwa zimna

Wszystko co znajdzie się pomiędzy tymi zakresami to barwa neutralna, czyli 3700K-4700K. Na jaką zatem barwę światła postawić w łazience? Najlepiej będzie jeśli zdecydujesz się na barwę zimną.  To światło o mocnym natężeniu przypominające to dzienne, niemalże białe. Idealnie sprawdzi się przy robieniu makijażu czy goleniu. Źródło światła o barwie ciepłej będzie tutaj zbyt słabe. Stosuje się je bardziej do budowania nastroju.

A może warto pójść na kompromis? Oświetlenie sufitowe oraz lustra – światło zimne, oświetlenie strefy relaksu jak wanna czy jacuzzi – barwa ciepła. Zaplanuj wcześniej wszystkie punkty oświetleniowe, a jeśli zamierzasz kupić lampy łazienkowe LED, zwróć uwagę na liczbę Kelwinów jaką posiada dany egzemplarz.

Łazienkowe lampy do makijażu z lustrem

Jedną z bardziej czasochłonnych i precyzyjnych czynności, które wykonują kobiety w łazience, jest nakładanie makijażu. Tutaj pomocne będą dedykowane do tego lusterka makijażowe z wbudowanym oświetleniem LED. Taka lampa jest doskonałym rozwiązaniem z kilku powodów. Nie ma konieczności nakładania makijażu przy lustrze głównym, można zamocować je przy toaletce lub innym ustronnym miejscu, gdzie przystawić można dodatkowo krzesełko. Światło, które emituje lampa z lustrem perfekcyjnie oświetla twarz i nie oślepia. Lusterka mają możliwość obracania i ustawiania ich pod dowolnym kątem co jest równie istotne.

W naszym sklepie znajdziesz wiele rozwiązań na różnego typu lampy do łazienki – wiszące, sufitowe, ścienne, oczka i spoty. Są przystosowane pod względem ochrony IP, energooszczędne LED, a wszystko to okraszone wysoka jakością wykonania i niepowtarzalnym designem.