Salon to jedna z ważniejszych przestrzeni w domu i w mieszkaniu. Tutaj spędzamy czas z rodziną i tutaj przyjmujemy gości. To przestrzeń bardzo ważna, ale też wymagająca jeśli chodzi o jej aranżację. W końcu salon bardzo często jest największym pomieszczeniem w całym domu, a połączony z kuchnią przysparza dużo pracy przy projektowaniu. W końcu każdemu zależy na tym, by taka reprezentacyjna przestrzeń była dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Jak urządzić stylowy salon i jak poprawnie go oświetlić? Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych wskazówek.
Kiedy myśleć o oświetleniu?
Niestety, jeśli nie lubisz niepotrzebnego kucia ścian, wstępny plan oświetlenia salonu, jak i rozmieszczenia mebli powinien być w Twojej głowie już na etapie projektowania instalacji. Przecież każdy zdaje sobie sprawę z tego, że lampa potrzebuje prądu. Czy będzie to wyprowadzenie pod lampę wiszącą, puszka przygotowana na kinkiet, czy też gniazdko do lampki stołowej lub podłogowej. W każdym przypadku musisz przemyśleć to już podczas prac elektryka. Nie myśl o tym, że jakoś to będzie, że instalacje jakoś się dostosuje, bo to tylko wygeneruje więcej problemów. Podobnie jest z lampkami do kontaktu. Owszem, nie wymagają specjalnej instalacji, ale warto wziąć je pod uwagę podczas planowania ilości gniazdek. No chyba, że wolisz rozprowadzać w swoim stylowym salonie przedłużacze czy rozgałęziacze. Raczej nie.
W takim razie koniecznie zaplanuj oświetlenie dużo wcześniej, zanim zaczniesz szukać konkretnych modeli w sklepie. Jak to zrobić? Na początek zastanów się, jaki rozkład salonu Ci się marzy, zastanów się, na jakie strefy będzie podzielony? Miejsce na duży stół, strefa relaksu z kanapą i małym stolikiem, a możesz biurko do pracy lub wygodny fotel do czytania? Nie musisz jeszcze wybierać konkretnych mebli czy kolorów. To ma być wstępny plan, który pozwoli Ci wyliczyć ile lamp będziesz potrzebować i w jakich miejscach. Tak by już zawczasu przygotować dla nich wyjścia prądu.
Po co mi strefy w salonie?
Dlaczego tak ważne jest wyznaczenie stref w salonie? Ponieważ jest to spore, otwarte pomieszczenie, które wymaga uporządkowania. Stworzenie stref daje wrażenie porządku i ładu. O jakich strefach warto pomyśleć i jak je doświetlić?
Strefa relaksu pokoju dziennego
To przestrzeń, w której stoi komplet wypoczynkowy, niewielka ława lub stolik, do tej strefy zaliczamy też sprzęt grający czy kino domowe. Taką strefę należy oświetlić przyjemnym, dobrze rozproszonym światłem, które sprawdzi się podczas oglądania filmu czy kawy z przyjaciółmi. Sprawdzą się tu lampy sufitowe lub lampy wiszące, nisko zamontowane nad stolikiem. Jeśli planujesz sofę narożną, dobrze sprawdzi się też tutaj lampa podłogowa wygięta w łuk, np. Soho, ustawiona tak, by klosz znajdował się nad kanapą.
W tej strefie możesz pomyśleć też o dodatkowym oświetleniu ściany RTV. Może to być nowoczesne podświetlenie wykonane z taśm LED, możesz też postawić na dekoracyjne kinkiety zamontowane za telewizorem. Tutaj musisz pamiętać o tym, że światło powinno być bardzo delikatne i skierowane za telewizor. W żadnym wypadku promienie nie powinny odbijać się od ekranu, bo to tyko będzie Ci przeszkadzało w oglądaniu.
Salon i strefa jadalniana
To miejsce, które można spotkać w salonach coraz częściej, wynika to z trendu na otwarte kuchnie połączone ze strefą dzienną. Jak oświetlić duży stół w salonie? Oczywiście najlepiej sprawdzą się tu lampy wiszące. Te warto dopasować do kształtu stołu. Jeśli posiadasz okrągły stół, postaw na lampę z okrągłym kloszem. Nad prostokątny stół zawieś lampę w nieco ostrzejszych kształtach. Doskonale będą prezentowały się też lampy w kształcie podłużnej listwy.
Wybierz dobrą lampę nad stół
Pamiętaj, że lampa nad stołem powinna być mniejsza niż sam stół, zaplanuj zapas z każdej strony. Zwróć też uwagę na jej wysokość. Lampa wisząca nisko wygląda bardzo efektownie, ale może przeszkadzać podczas posiłku. Znajdź optymalną długość zawieszenia.
Jeśli często organizujesz spore przyjęcia lub zapraszasz rodzinę na obiad i musisz rozstawiać stół, pomyśl o wygodnym oświetleniu szynowym. Jest to szyna montowana do sufitu, na której można umieścić lampy sufitowe lub wiszące. Takie lampy można później swobodnie przesuwać po całej długości szyny. Przy złożonym stole lampy możesz ustawić nieco gęściej, kiedy go rozkładasz, wystarczy nieco rozsunąć lampy i gotowe.
Na rynku pojawiają się też lampy do klasycznej podsufitki, których klosze można rozsuwać, kiedy jest taka potrzeba, dobrym przykładem jest lampa wisząca Aptare.
Miejsce do pracy w salonie
Wiele osób decyduje się na wyznaczenie w salonie przestrzeni do pracy. Jak doświetlić to miejsce? Na pewno trzeba pomyśleć o dodatkowym kontakcie na lampę biurkową, ale oprócz tak klasycznego oświetlenia, warto zastanowić się na nieco mniej konwencjonalnymi rozwiązaniami, na przykład lampą wiszącą listwą umieszczoną na całej długości biurka lub nad długim kinkietem z regulowanym ramieniem, np. Aida. Takie oświetlenie sprawdza się szczególnie dobrze, jeśli biurko nie jest za duże i lampka stołowa zajmuje na nim cenne miejsce.
Zaaranżuj miejsce do relaksu w salonie
Jeśli Twoja salonowa przestrzeń Ci na to pozwala, pomyśl o kąciku do relaksu z wygodnym fotelem, podnóżkiem i stolikiem na ulubioną książkę i filiżankę kawy. Za jakiś czas na pewno podziękujesz sobie za takie miejsce na chwilę ukojenia. Pamiętaj, że jeśli chcesz w takim miejscu czytać, koniecznie zaplanuj tam dodatkową lampę. Może to być lampka stołowa, chociaż ta zajmie sporo miejsca lub lampa podłogowa. Ustaw ją delikatnie za sobą, by nie zasłaniać promieni światła ciałem. Tak ustawiona doskonale doświetli czytaną lekturę. Jeśli nie planujesz zmian aranżacji, możesz też takie miejsce doświetlić kinkietem odpowiednim do czytania, są to małe reflektorki z miękkimi ramionami, które łatwo ustawić w odpowiednej pozycji, np. lampa Explore.
Wyspa, jako łącznik salonu z kuchnią
Ostatnią strefą, o jakiej warto pamiętać jest wyspa. Co prawda jest to już część kuchni, ale jej oświetlenie to swoisty łącznik między tymi dwiema przestrzeniami. Wyspa musi być dobrze doświetlona, ponieważ będziesz wykonywać na niej wiele czynności, od gotowania, jedzenia, po odrabianie lekcji z dziećmi. Jak ją doświetlić? Sprawa wygląda podobnie, jak przy oświetleniu stołu. Możesz zdecydować się na jedną, długą lampę w formie listwy – tym razem może być takiej samej długości. Możesz też postawić na kilka mniejszych lamp zamontowanych w szeregu. Tutaj pamiętaj o tym, że im niżej zamontujesz taką lampę, tym światło będzie bardziej punktowe. Lampa zamontowana wyżej, lepiej i szerzej rozproszy światło.
Oświetlenie dekoracyjne i centralne
Oprócz doświetlenia poszczególnych stref należy pamiętać też o tym, by cała przestrzeń była zespolona wspólnym oświetleniem. Chodzi tutaj o tzw. światło centralne, inaczej bazowe, czyli takie, które równomiernie rozświetli całą przestrzeń, np. podczas sprzątania. Kiedyś formę takiego oświetlenia pełniły duże żyrandole lub plafony, dzisiaj stawiamy raczej na minimalistyczne oczka sufitowe i spoty.
Poza światłem bazowym należy też pomyśleć o oświetleniu dekoracyjnym, czyli lampkach, które będą budowały klimat wnętrza i stanowiły jego dekoracje. Może to być lampa stołowa ustawiona na komodzie, dekoracyjne kinkiety zamontowane za sofą czy malutka lampka stołowa ustawiona na dużym parapecie. Samodzielnie zdecyduj, jaki styl najbardziej Ci odpowiada, ale nie pomijaj tego elementu. To właśnie takie detale sprawiają, że salon wygląda gustownie.
Kolor światła w salonie
Na koniec jeszcze kwestia techniczna, czyli jakie światło do salonu wybrać ? Jesteśmy zwolennikami mieszania światła. To centralne powinno być przyjemne, ale wyraźne – ok 3000K. Lampki dekoracyjne mogą być ciepłe, w końcu mają budować klimat (2700-2200K). Z kolei światło do pracy przy komputerze czy przy blacie kuchennym powinno być zimne lub neutralne (4000K). Nie bój się mieszania światła, w końcu nieczęsto korzystasz z wszystkich lamp jednocześnie.
Jeśli chodzi o moc oświetlenia, to kwestia bardzo indywidualna. Po pierwsze zależy od Twoich preferencji, po drugie od Twojego wnętrza. Owszem, w internecie znajdziesz przeliczniki, ile lumentów na metr kwadratowy, jednak warto pamiętać, że nie jest to jednoznaczne. Taka sama ilość światła w pokoju białym i w pokoju granatowym da zupełnie inny efekt. Znaczenie ma też to, czy meble są matowe czy w połysku, a nawet to, czy w salonie posiadasz lustra. Czynników jest wiele, więc każdy samodzielnie, metodą prób i błędów, powinien odnaleźć idealny poziom oświetlenia.