Opublikowano 2 lutego, 2021

Gdzie wyrzucać zwykłe zużyte żarówki? Ciekawostki Lumigo

gdzie wyrzucić żarówkę

Zapewne jeszcze kilka lat temu nikt nie zastanawiał się, gdzie powinno się wyrzucać zużyte żarówki, dzisiaj jednak nasze podejście do środowiska i do segregacji odpadów wygląda zupełnie inaczej. Jesteśmy bardziej świadomi i odpowiedzialni. Zdecydowanie bardziej zwracamy uwagę na to, jak dużo odpadów produkujemy i co dalej się z nimi dzieje. W związku z tym, coraz częściej zadajemy sobie pytanie, co zrobić ze zużytymi żarówkami? Gdzie powinniśmy je wyrzucić?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, jakie żarówki użytkujemy w swoich domach czy biurach. Każdy rodzaj żarówek wymaga innego traktowania, dlatego nasz poradnik podzieliliśmy na 3 podstawowe sekcje: żarówki klasyczne, świetlówki i żarówki LED.

Co zrobić ze zużytą żarówką żarnikową?

Co prawda tego typu żarówki są już bardzo trudno dostępne, ale zdarzają się jeszcze przypadki, w których nadal są użytkowane. Co zrobić jeśli taka żarówka się przepali? Tutaj sprawa nie jest skompilowana. Tego typu żarówki należy wyrzucić do pojemnika ze śmieciami zmieszanymi.

Niestety, żarówki żarnikowe nie nadają się do recyklingu. Nie można wyrzucić ich też do pojemnika ze szkłem czy z tworzywami suchymi.

Jeśli nie chcesz wyrzucać żarówki do swojego domowego pojemnika, możesz odnieść ją także do punktu przyjmującego elektrośmieci lub wrzucić do specjalnego pojemnika z żarówkami, które czasami ustawiane są na terenach gmin.

CIEKAWOSTKA! Pierwsza opatentowana żarówka to dzieło Thomasa Edisona z 1879r. W Polsce oświetlenie elektryczne zastosowano dopiero w 1883r.

Osoby, dla których ekologia jest ważną częścią życia na pewno nie będą zadowolone z tego, że żarówki żarnikowe nie nadają się do recyklingu. Na szczęście odchodzimy od tego typu oświetlenia, a tradycyjne żarówki Edisona niedługo będzie można oglądać głównie, jako ciekawostkę historyczną.

Gdzie wyrzucić świetlówkę?

Świetlówki to typ żarówek, którym należy poświęcić szczególną uwagę podczas demontażu. Są to żarówki, które zawierają w sobie niewielkie ilości szkodliwej rtęci oraz luminofory. Są one niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i dla całego naszego środowiska.

Jak postępować podczas wymiany świetlówek? Oczywiście trzeba zachować szczególną ostrożność. Nikt nie chciałby, aby świetlówka się rozbiła. Jednak jeśli do tego dojdzie. Należy szybko otworzyć okno i jak najszybciej pozbyć się wszystkich resztek.

Rozbitą świetlówkę sprzątaj w grubych, gumowych rękawicach. Podłogę dokładnie umyj, a wszystkie resztki (razem ze zużytymi rękawicami) szczelnie zamknij w plastikowym worku i oddaj do punktu zbioru odpadów. Pamiętaj też o tym, aby poinformować pracownika, co znajduje się w worku.

Jeśli świetlówka zwyczajnie przestała świecić, ostrożnie ją zdemontuj i NIE WYRZUCAJ DO KOSZA!

Świetlówki należy oddać do punktu zbierającego elektrośmieci. Możesz też włożyć je do specjalnego pojemnika na tego typu odpady lub po prostu zanieść ją do sklepu, w którym zamierzasz kupić nową żarówkę. Sprzedawca powinien przyjąć ją sprzedając Ci nowy egzemplarz.

CIEKAWOSTKA!  Czy wiesz, że za nieodpowiednie wyrzucenie świetlówki grozi Ci grzywna od 50zł nawet do 5000zł?

Warto wiedzieć również, że świetlówki w dużej mierze nadają się do recyklingu, więc ich odpowiednia segregacja znacznie poprawia jakość naszego środowiska! Materiały w nich użyte można wykorzystać w ok. 90%.

Nie chcesz używać w domu szkodliwej rtęci? Wybierz nowoczesne lampy z wbudowanym światłem LED, które są równie efektywne, a nawet podobne wizualnie do lamp na świetlówki. Sprawdź takie modele, jak Zilla czy Ibros.

żarówki ledowe zielone

Co zrobić z zepsutą żarówką LED?

W przypadku przepalonych żarówek led, sprawa nie jest już tak skomplikowana, jak w przypadku świetlówek. Nie mają one w sobie żadnych szkodliwych substancji, więc bez obaw można użytkować je w domu i w pokoju dziecka. Elementy w nich zawarte nie stanowią dla nas zagrożenia nawet przy stłuczeniu, oczywiście pomijając odłamki szkła. Nie oznacza to jednak, że można je wyrzucać byle gdzie!

Żarówki LED nadają się do recyklingu i zdecydowanie warto z tego korzystać! Jeśli żarówka LED nie jest stłuczona lub żarówka posiada czujnik ruchu i zmierzchu, koniecznie oddaj ją do specjalnego punktu zbiórki elektrośmieci lub zanieś do sklepu, w którym chcesz kupić nową żarówkę. Sprawdź też czy na terenie Twojej gminy nie ma specjalnych pojemników na zużyte żarówki lub inne niestandardowe odpady. Warto mieć taką wiedzę.

CIEKAWOSTKA! Według Ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym:

„Wprowadzający sprzęt, który wprowadza do obrotu sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, jest obowiązany do zorganizowania i sfinansowania odbierania od zbierających zużyty sprzęt oraz przetwarzania zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych.” Art. 18. 1

Nowoczesne żarówki LED to zdecydowanie nasz faworyt. Są bezpieczne dla środkowiska, stosunkowo tanie i przede wszystkim trwałe, więc nie trzeba za często kupować nowych modeli i generować dodatkowych odpadów.

WSKAZÓWKA! Wybierając żarówki LED nie decyduj się na najtańsze modele. Te często działają dużo krócej i będzie trzeba wymieniać je zdecydowanie częściej. Zwróć uwagę na żywotność LED podawaną przez producenta. Te droższe będą działały dłużej, więc ostatecznie będzie to oszczędność dla Ciebie i dla naszego środowiska.

Dużą zaletą żarówek LED jest też ich różnorodność. Możesz wybrać żarówki świecące mocniej, słabiej, światłem ciepłym lub zimnym. Więcej dowiesz się o tym czytając artykuł jakie żarówki wybrać by emitowały światło dzienne. Jest tam wiele wskazówek również o barwach światła.

Jeśli interesują Cię nowoczesne żarówki LED z dodatkowymi funkcjami, możesz zapoznać się z tekstem żarówki z czujnikiem zmierzchu i ruchu – gdzie znajdą zastosowanie? w którym dokładniej omawiamy wady i zalety tego typu oświetlenia w domu i w ogrodzie.

Drugie życie zużytych żarówek

Czy wiesz, że  przepalona żarówka nie musi wylądować w śmieciach? Możesz nadać jej drugie życie. Zrobić z niej mini wazonik na stół, ogrodową girlandę lub świecznik. Możliwości nie ma końca, wystarczy tylko nieco pobudzić swoją wyobraźnię. Dla inspiracji przygotowaliśmy dla Was małą galerię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.