Jeszcze kilka lat temu nikt nie zastanawiał się nad tym, jaki kolor światła wybrać. Tradycyjne żarówki żarnikowe dawały żółte światło, a halogeny i świetlówki światło białe. Jednak z nadejściem żarówek led sytuacja znacznie się zmieniła, a kolor światła można swobodnie wybierać w każdym rodzaju żarówki. Pozostaje jednak pytanie, jaką barwę światła wybrać? Dzisiaj odpowiemy na to pytanie i mamy nadzieję, że po tej lekturze już nikt nie będzie miał wątpliwości podczas zakupów oświetlenia.
O tym, czym jest barwa światła i co dokładnie oznaczają poszczególne wskaźniki pisaliśmy w naszym ostatnim artykule: Barwy światła – co oznaczają?
Dlatego dzisiaj nie będziemy zastanawiać się nad tym, jak wygląda ciepłe światło, zimne czy neutralne. Tutaj skupimy się na tym, który kolor światła należy wybrać do domu i pracy, aby lampy były funkcjonalne i bezpieczne. Przy każdej barwie światła odpowiemy na trzy pytania.
- Do jakich pomieszczeń pasuje?
- W jakich lampach warto ją zamontować?
- Jak wpływa na nasze samopoczucie?
To w czytelny sposób pozwoli scharakteryzować każdą barwę światła i szybko odnaleźć informacje, które będą najistotniejsze. Zaczynamy!
Ciepła barwa światła
Na początek ciepłe światło, zwane też światłem żółtym. Jest to najbardziej przyjemne i łagodne oświetlenie, które chętnie wykorzystujemy w domach. Ciepła barwa światła kojarzona jest z naturalnym płomieniem świec i ogniem, nic więc dziwnego, że mamy z nią same przyjemne skojarzenia.
Do jakich pomieszczeń wybrać ciepłe światło?
Delikatne żółte światło należy wybrać do pomieszczeń, w których odpoczywamy. Sypialnia, pokój dziecka, domowe spa to miejsca odpowiednie dla ciepłego światła.
W jakich lampach zamontować ciepłe światło?
Są to przede wszystkim lampy pełniące funkcję oświetlenia dodatkowego. Lampki nocne ustawione na szafkach lub modne ostatnio lampki wiszące nad łóżkami. Do tego małe, dekoracyjne kinkiety zamontowane w salonie nad sofą. Ciepłe światło jest łagodne i przyjemne, to kolor idealny, jeśli ktoś chce kupić żarówkę dekoracyjną i zamontować ją bez klosza.
Samopoczucie przy ciepłym świetle
Żółte światło jest idealne do odpoczynku. Łatwiej się przy nim wyciszyć i zrelaksować. To światło idealne na jesienną chandrę i złe samopoczucie. Lampa z ciepłym światłem może poprawić nastrój po ciężkim dniu, a dzieciom pomóc uspokoić się po długiej zabawie.
Neutralna barwa światła
To wszystkie lampy i żarówki, które dają przyjemne światło, jeszcze w delikatnie żółtej tonacji, ale już pozwalające na normalne funkcjonowanie i pracę. Ile kelwinów ma barwa neutralna? Przyjmuje się, że jest to przedział między 3300K a 4500K. Wybór neutralnej żarówki jest najbardziej bezpieczny, jeśli trzeba oświetlić wielofunkcyjne pomieszczenie.
Do jakiego pomieszczenia wybrać neutralne żarówki?
Tak, jak wspomnieliśmy światło neutralne jest bardzo bezpieczne i wielofunkcyjne, dlatego warto wybierać je do pomieszczeń, w których spędza się dużo czasu. Salon, kuchnia, rodzinny pokój zabaw… wszystkie te pomieszczenia, w których wykonywane są różne aktywności, ale w których domownicy nie będą chcieli czuć się, jak w biurze. To światło jasne, wyraźne, ale nadal przyjemne. Neutralne światło do pokoju nastolatka to też idealny pomysł, w końcu większość nastolatków spędza tam całe dnie, odpoczywa, odrabia lekcje i spotyka się s przyjaciółmi.
Do jakich lamp pasuje neutralne światło?
Światło neutralne najlepiej sprawdza się, jako oświetlenie centralne, dlatego najlepiej wybierać je do dużych lamp wiszących, żyrandoli i lamp podłogowych, które mają doświetlać ciemne miejsca w dużych pomieszczeniach.
Samopoczucie przy neutralnym oświetleniu
Jak sama nazwa wskazuje, jest to światło neutralne, które nie ma dużego wpływu na nasze samopoczucie. Spokojnie można wykorzystywać je zarówno w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku, jak i do pracy.
Zimna barwa światła
Na koniec omówimy światło zimne, zwane też światłem białym. To oświetlenie kojarzy nam się z branżą przemysłową i jest w tym cień prawdy. Kiedyś wykorzystywane głównie w świetlówkach oświetlających hale i magazyny, dzisiaj coraz częściej wykorzystywane jest także w domowych przestrzeniach.
Do jakich pomieszczeń wybrać zimne światło?
Białe światło należy wykorzystać w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy. Domowa biblioteka, biuro, warsztat, a także kuchnia. Tutaj jednak wystarczy wykorzystać zimne światło tylko nad blatami roboczymi. Przydaje się także w łazience. Zimne światło do oświetlenia łazienkowego lustra to idealny wybór. Zimne światło wykorzystywane jest też w biurach, sklepach i fabrykach. Chętnie wybierane jest także do oświetlenia zewnętrznego, szczególnie nowoczesnej architektury.
Do jakiej lampy pasuje zimne światło?
Zimne światło wykorzystywane jest przede wszystkim w oświetleniu sufitowym. Wszelkiego rodzaju reflektory i spoty sufitowe, a także reflektory ścienne, kinkiety punktowe i lampy biurowe, które mają doświetlać przestrzenie robocze, na przykład kuchenne blaty lub biurka.
Jak zimne światło wpływa na samopoczucie?
Białe, zimne światło pomaga nam w pracy. Przy takim świetle łatwiej się skoncentrować i na dłużej pozostać w skupieniu. Warto jednak pamiętać, że długie przebywanie w zimnym, intensywnym świetle biurowym może powodować złe samopoczucie, dlatego warto robić sobie czasami przerwy w pomieszczeniach o nieco łagodniejszym oświetleniu.
Często zadajecie nam pytania typu: lepsza żarówka ciepła czy zimna? Wybrać światło neutralne czy zimne? Jaki kolor światła na zewnątrz? Jaka barwa światła do domu? Mamy nadzieję, że ten prosty podział oświetlenia pomoże w wyborze żarówek do Waszych domów. Jeśli jednak nie znaleźliście jeszcze odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania, mamy kilka przydatnych wskazówek.
Jak odróżnić żarówkę LED ciepłą od zimnej?
Podczas zakupu żarówki warto zwracać uwagę na wskaźnik Kelwinów. Im wyższy, tym zimniejsze jest światło. Jeśli jednak nie pamiętasz, jaką wartość wybrać. Na opakowaniach żarówek znajdziesz też graficzne oznaczenia ze skalą barwy światła lub z przybliżonym kolorem tej konkretnej żarówki.
Styl pomieszczenia a kolor światła – ciepłe czy zimne?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kolor światła ma wpływ także na odbiór wnętrz. Jeśli urządzasz mieszkanie w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, w którym króluje chłodna paleta barw, wybierz do niego zimne lub neutralne światło. Ciepłe żarówki mogłyby zniweczyć cały projekt współczesnej aranżacji.
Jeśli jednak zależy Ci na przytulnym wnętrzu w stylu skandynawskim lub boho, koniecznie postaw na żarówki w ciepłej barwie.
Jakie światło będzie najlepsze do czytania i pracy przy komputerze?
Niezależnie od tego czy czas przy komputerze lub lekturze jest dla Ciebie służbowym obowiązkiem czy też chwilą relaksu, koniecznie wybierz zimne światło. Takie czynności wymagają od Ciebie mocnego skupienia i wytężenia wzroku, co okaże się zdecydowanie zdrowsze przy białym świetle.
Czy można łączyć różne kolory światła?
Wiele osób obawia się wykorzystania światła zimnego i ciepłego w jednym pomieszczeniu. Zupełnie niepotrzebnie. Łączenie kilku kolorów światła poprawia funkcjonalność pomieszczenia i zupełnie nie wpływa na jego estetykę. W kuchni warto wybrać neutralne światło centralne i uzupełnić je zimnym oświetleniem punktowym. Z kolei w salonie światło neutralne można uzupełnić o kilka lampek dekoracyjnych z ciepłym światłem. Ważne, aby pomieszczenie było praktyczne i funkcjonalne w każdej sytuacji.