oświetlenie kuchni jak wybrać

Na jaką barwę światła do kuchni się zdecydować?


Jesteś w trakcie aranżacji kuchni? Pamiętaj, że wybór odpowiednich mebli i sprzętów nie wystarczy. Aby kuchnia była praktyczna i w pełni funkcjonalna, musi zostać odpowiednio oświetlona. Jakie lampy wybrać do kuchni? Najważniejsze jest to, aby zwrócić uwagę na odpowiednią moc i kolor światła. Nie bez znaczenia jest także kształt i wielkość lampy, ale o tym już za chwilę

Wybierz neutralne światło sufitowe

Na początek musisz zdecydować, jaką lampę zamontujesz, jako światło centralne. Czym jest oświetlenie centralne? To lampy montowane na środku pomieszczenia, które mają za zadanie rozproszyć światło na całej jego powierzchni. W kuchni bardzo często wykorzystywane są do tego szklane plafony. W nowszych aranżacjach coraz częściej jednak jeden plafon zamieniany jest na cały zestaw spotów i oczek rozmieszczonych na całym suficie.  Do takiego ogólnego oświetlenia najlepiej jest wybrać neutralne światło. Żarówki powinny mieć ok. 3000K-3500K. Neutralne światło centralne dobrze sprawdza się także w oświetleniu sypialni. Jeśli nie za bardzo orientujesz się we wskaźnikach dotyczących oświetlenia, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem o barwach światła. Taka wiedza może okazać się bardzo pomocna podczas zakupu lamp i żarówek.

Wskazówka! Jeśli Twoja kuchnia nie jest duża, jako światło centralne możesz wybrać jedną lampę sufitową. W większych kuchniach, które są połączone z jadalnią, lepiej postawić na spoty lub zamontować dwie lampy sufitowe lub wiszące. Jedną na środku kuchni, drugą nad stołem.

Ciepłe światło zamontuj nad stołem w kuchni

Inną metodą oświetlenia kuchni, która jest coraz bardziej popularna, jest zastosowanie zupełnie innej lampy nad stół niż do oświetlenia centralnego. Aktualnie coraz częściej są to lampy bardziej wyraziste i designerskie. Takie lampy stanowią część dekoracji  i często też bywają spoiwem między otwartą kuchnią a salonem.

Oświetlenie nad stół powinno być jasne i wyraźne, ale tutaj lepiej jest już wybierać żarówki w cieplejszej barwie. Żółte oświetlenie sprawia, że atmosfera przy stole jest domowa i przytulna, a posiłki od razu smakują lepiej. Podczas oświetlenia stołu warto pamiętać o tym, że lampa ma pasować do jego kształtu i wielkości, pisaliśmy o tym w tekście o barwie światła w salonie. Lampy nad stołem powinny kierować światło w dół. Dobrze sprawdzają się tu lampy z płaskimi kloszami, takie jak Anniversary i Asteria lub z kloszami w kształcie półkuli, na przykład Ella.

Nie zapominaj o zimnym oświetleniu roboczym w kuchni

Oświetlenie robocze często bywa pomijane, co jest bardzo dużym błędem. To właśnie lampy nad blatami znacząco poprawiają funkcjonalność kuchni. Owszem, światło centralne jest pomocne, ale gotując, bardzo często staje się tyłem do głównej lampy. Większość światła pozostaje za plecami, a blaty robocze są zaciemnione. Właśnie dlatego tak ważne jest ich odpowiednie oświetlenie. W kuchni z szafkami wiszącymi doskonale sprawdzają się podszafkowe listwy LED, którymi idealnie można rozświetlić blaty. Jeśli w kuchni nie ma szafek wiszących, do oświetlenia blatów można wykorzystać kinkiety na dłuższych ramionach, a także reflektory sufitowe i lampy typu downlight.

Dodatkowe oświetlenie warto też zamontować nad modnymi ostatnio wyspami kuchennymi. Tutaj też można wykorzystać oświetlenie sufitowe lub dekoracyjne lampy wiszące, na przykład modne tuby.

Do oświetlenia roboczego potrzebne jest mocne i zimne światło, tak samo jak w przypadku oświetlenia biurowego. Takie światło poprawi komfort pracy i będzie najbezpieczniejsze dla wzroku. Podczas wyboru lamp do domu, nie tylko do kuchni, warto bliżej przyjrzeć się temu, gdzie wybrać światło ciepłe, a gdzie zimne.

jasne lampy do kuchni

Zamontuj neutralne lampy w szafkach kuchennych

W nowoczesnych aranżacjach liczy się minimalizm. Blaty są puste, a wszystkie kuchenne akcesoria schowane są w głębokich szafkach i szufladach. Jednak czy projektując kuchenną zabudowę każdy pamięta o tym, że im głębsza szafka, tym gorzej będzie znaleźć w niej konkretną rzecz? Już na etapie projektu warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu szafek. Można zamontować w nich ledowe listwy lub specjalne, ledowe oczka do szafek, które nie zajmują dużo miejsca i nie nagrzewają się.

Osoby, które nie przemyślały tego wcześniej mogą wybrać oprawy meblowe zasilane na baterie. W sprzedaży jest ich coraz więcej. Takie lampki można zamontować do szafek na małe wkręty lub bez większej ingerencji, przykleić na taśmę klejącą.

Zimne światło do kuchennych witrynek

W kuchni często zapomina się o oświetleniu dekoracyjnym, a przecież ono też jest ważne. Jeśli w zabudowanej kuchni nie ma miejsca na dekoracyjny kinkiet, warto połączyć oświetlenie dekoracyjne z tym bardziej praktycznym. Dobrym sposobem jest delikatne podświetlenie przeszklonych szafek, w których znajduje się zastawa. Do takiego oświetlenia dobrze jest wykorzystać zimne, punktowe oświetlenie, które wykorzystywane jest także, chociażby w wystawach sklepowych.

jak oświetlić kuchnię lampy

Lampy łatwe do czyszczenia w kuchni

Na koniec dobra rada dla każdego fana porządku. Kuchnia to miejsce, z którego domownicy korzystają bardzo intensywnie. Dużo się w niej dzieje i niestety… dużo bałagani. Czasami coś się przypali, czasami coś zachlapie. To jak najbardziej naturalne i trudno jest tego uniknąć, ale można nieco ułatwić sobie życie wybierając lampy łatwe do wyczyszczenia. Najlepiej sprawdzają się te z gładkimi kloszami z metalu lub szkła, które w razie potrzeby wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. Trudniejsze do wyczyszczenia będą lampy ze żłobieniami lub innymi małymi detalami. Zdecydowanie odradzamy też lampy z tkaninowymi abażurami. Tutaj czyszczenie z plam może okazać się mocno pracochłonne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *