Opublikowano 19 października, 2020

Jak rozmieścić gniazdka elektryczne i zaplanować oświetlenie w domu

jak rozplanować gniazdka

W dzisiejszych czasach chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez prądu. Domowe sprzęty takie jak lodówka, odkurzacz czy zmywarka to podstawa, ale nie można zapominać też o telefonie, lampce nocnej czy chociażby oczyszczaczu powietrza. Każda z tych rzeczy potrzebuje podłączenia do prądu i o każdej z tych rzeczy warto pomyśleć podczas rozmieszczania gniazdek w swoim domu, w końcu nikt nie chce skończyć z ciągnącymi się po całej podłodze przedłużaczami, które nie wyglądają zbyt estetycznie.

Jak rozplanować ilość gniazdek

Standardowo przyjmuje się, że na każde 4-6m2 powinno zostać zamontowane co najmniej jedno gniazdko, ale to tylko teoria. W praktyce lepiej dostosować ich ilość do swoich potrzeb, jak to zrobić? Trzeba zastanowić się, z ilu sprzętów korzystasz w danym pomieszczeniu.

Zacznijmy od kuchni. Na pewno musisz pomyśleć o lodówce, zmywarce, kuchence (jeśli jest na prąd), do tego okap, może mikrofalówka, może radio. Wypisz wszystkie sprzęty, które na stałe podłączone są do prądu. Do tego dodaj te, z których korzystasz okazjonalnie. Mikser, blender, sokowirówka… zastanów się jak często korzystasz z nich jednocześnie. To najlepszy sposób, aby w kuchni nie zabrakło Ci gniazdek.

Łazienka to przede wszystkim pralka i suszarka do prania, ale może korzystasz też z innych sprzętów? Może to będzie dodatkowy grzejnik na prąd, odświeżacz do powietrza podłączany do gniazdka? Dodatkowo miejsce na ładowarkę do szczoteczki lub golarki. Pamiętaj też o dodatkowym gniazdku na suszarkę do włosów.

Salon to miejsce wielofunkcyjne, z którego domownicy korzystają w różnych sytuacjach. Tutaj na pewno trzeba pomyśleć o gniazdkach potrzebnych do podłączenia sprzętu RTV. Telewizor, dekoder, sprzęt grający, odtwarzacz DVD. Zapotrzebowanie jest spore. Do tego miejsce na lampę podłogową, która często zdobi salon. Kilka dodatkowych gniazdek na ładowarkę, świąteczne dekoracje… potrzeb nie ma końca.

Tym samym tropem musisz pójść w innych pomieszczeniach. Na spokojnie zastanów się, ile gniazdek będzie używanych w pomieszczeniu. Dodaj do tego po 2 gniazdka rezerwowe. Na pewno prędzej czy później z nich skorzystasz.

Gdzie zamontować gniazdka

Aby dobrze zaplanować rozmieszczenie gniazdek należy znać już rozkład mebli. Tylko w ten sposób można precyzyjnie rozmieścić instalację. W kuchni gniazdka należy umieścić blisko sprzętów. W salonie najlepiej by były rozmieszczone tuż za szafką RTV, w sypialni obok łóżka, a w gabinecie za biurkiem… sprawa pozornie oczywista, ale często pomijana. Po rozmieszczeniu instalacji okazuje się, ze gniazdko mogłoby jednak być nieco bardziej przesunięte, ale na to jest już za późno. Właśnie dlatego warto rozplanować je razem z ustawieniem mebli.

Gniazdka elektryczne w kuchni

Planując gniazdka w kuchni warto znać kilka cennych wskazówek, które dla Was przygotowaliśmy.

  • Gniazdko do lodówki i zmywarki umieść min. 30cm nad podłogą, dzięki temu gniazdko będzie bezpieczne nawet gdyby okazało się, że podłoga zostanie zalana w czasie awarii.
  • Gniazdka do urządzeń w zabudowie umieść w szafce obok – możesz wyciąć otwór w tylnej ściance szafki. Dzięki temu będziesz mieć do nich łatwiejszy dostęp. Umieszczanie gniazdek za sprzętem w zabudowie może okazać się bardzo problematyczne.
  • Gniazdko do okapu – pamiętaj, że jest to sprzęt montowany na wysokości. Przygotuj do niego gniazdko nieco wyżej niż pozostałe. Te także możesz umieścić w szafce obok.
  • Gniazdka do pozostałego sprzętu AGD umieść tuż nad blatem albo pod szafkami kuchennymi. Możesz wybrać też opcję gniazdek wbudowanych w blat. Kiedy są nieużywane można je ukryć, co wygląda bardzo estetycznie.

Bryzgoszczelne gniazdka do łazienki

Łazienka to pomieszczenie szczególnie zagrożone zalaniem. Tutaj wszystkie gniazdka powinny być zamontowane na wysokości co najmniej 1,5m od podłogi. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest też umieszczanie gniazdek jak najdalej strefy mokrej (kabina prysznicowa, wanna). Pamiętaj też, że w sprzedaży dostępne są gniazdka z podniesioną klasą szczelności IP44. To także bardzo dobre rozwiązanie do łazienki i innych wilgotnych pomieszczeń.

Gdzie zamontować gniazdka w pokojach

Jeśli chodzi o pokoje, tutaj swoboda jest większa. Nie ma ryzyka zalania, więc gniazdka można montować na dowolnej wysokości, tak by było wygodnie. Najczęściej jest to ok. 30cm nad podłogą, tak by nie psuły estetyki ściany, ale nadal były wygodne. Tutaj też warto pamiętać o dopasowaniu gniazdek do mebli. W pokoju ucznia gniazdko na pewno będzie potrzebne przy biurku i przy łóżku. W sypialni dobrym pomysłem są gniazdka po dwóch stronach łóżka, a także przy biurku lub toaletce. W salonie oprócz gniazdek RTV trzeba też pomyśleć o dodatkowych przyłączach przy stole, półce z książkami czy przy oknie – na świąteczne światełka. Przy planowaniu gniazdek elektrycznych warto pomyśleć też o ściennych włącznikach do światła, w tym temacie polecamy Ci artykuł o tym

Wybieraj tylko bezpieczne gniazdka

Oprócz odpowiedniego rozmieszczenia gniazdek, koniecznie zwróć uwagę na ich jakość. To od niej zależy bezpieczeństwo Twojego domu, więac tutaj nie ma miejsca na kompromisy.

Będąc na zakupach wybieraj tylko gniazda wtyczkowe ze stykiem ochronnym. Nie daj się też zwieść wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Kupuj produkty z pełną informacją techniczną, niezbędnymi atestami i znakiem CE. To zapewni Ci spokój i bezpieczeństwo.

Podziel instalację na kilka obwodów

Pamiętaj też o stworzeniu kilku obwodów w domu, a nawet w samej kuchni. Gniazdka na mniej potrzebne sprzęty, takie jak mikser czy sokowirówka powinny być podpięte do jednego obwodu. Oddzielnego obwodu będzie wymagała kuchenka i zmywarka. Jeszcze kolejny powinno stanowić oświetlenie. Tutaj najlepiej wszystko przedyskutować z doświadczonym elektrykiem, on na pewno pomoże Ci w podjęciu dobrych decyzji.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.