Opublikowano 5 listopada, 2020

Oświetlenie wejścia do domu. Jak je zaplanować i które lampy wybrać?

Do oświetlenia zewnętrznego warto podejść całościowo. Nie szukać po omacku pojedynczych lamp, a dokładnie zaplanować całą instalację, styl i rodzaj oświetlenia. Podwórko warto podzielić na sekcje i doświetlić każdą z nich. Dzisiaj skupimy się na tej najważniejszej, czyli oświetleniu drzwi wejściowych oraz drogi do nich. Dlaczego najważniejszej? Jest to część Twojej posesji, którą goście widzą jako pierwszą. Dodatkowo jest ona bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa. Nie każdy zna na pamięć rozkład Twojego podwórka, więc lepiej jest zadbać o odpowiednią widoczność po zmroku.

Wyprowadź instalację na zewnątrz domu

Na początek rzecz najważniejsza. Jeśli chcesz doświetlić drzwi wejściowe oraz alejkę do nich prowadzącą czy też furtkę wejściową, musisz pamiętać o tym, że potrzebujesz instalacji nie tylko w domu, ale też na zewnątrz. Poinformuj o tym elektryka. Musisz też zdecydować,  jakie napięcie ma mieć instalacja zewnętrzna. Dopiero kiedy podejmiesz taką decyzję możesz zacząć szukać odpowiednich lamp.

Oświetlenie drzwi wejściowych – kinkiet czy lampa wisząca?

Najbardziej reprezentacyjne są lampy zamontowane tuż przy drzwiach wejściowych, więc to od ich wyboru możesz zacząć poszukiwania. Zastanów się czy wolisz oświetlić drzwi lampami ściennymi czy też lampą sufitową lub wiszącą. Oczywiście bardzo często uwarunkowane jest to bryłą domu. Nie każdy ma możliwość montażu lamp sufitowych, jeśli jednak masz wybór, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

klasyczne oświetlenie przed wejściem

Lampa wisząca i sufitowa nad drzwi wejściowe

Jeśli przed drzwiami wejściowymi masz zadaszenie, lampa wisząca lub sufitowa jest bardzo dobrym pomysłem. Po pierwsze wygląda elegancko, po drugie równomiernie rozświetla całą przestrzeń przed drzwiami, co zwiększa bezpieczeństwo. Niestety, jeśli chodzi o zewnętrzne lampy wiszące, zdecydowanie większy wybór mają osoby szukające klasycznego oświetlenia. W przypadku nowoczesnych lamp zewnętrznych ten wybór jest jeszcze nieco ograniczony.

Kinkiety przy frontowych drzwiach

Kinkiety to wybór dla osób, które nie mają zadaszeń przed wejściem do domu, ale też dla osób, którym po prostu takie rozwiązanie bardziej się podoba. Tutaj zdecydowanie większy wybór mają osoby szukające nowoczesnych lamp. Oferta nowoczesnych lamp elewacyjnych jest naprawdę bardzo duża. Wybierając kinkiety przed drzwi warto też zwrócić uwagę na inne lampy. Oświetlenie zewnętrzne domu w elewacji i podbitce opisaliśmy już w poprzednim tekście.

 Zaletą montażu kinkietów przy drzwiach wejściowych jest możliwość punktowego oświetlenia klamki i zamka do drzwi. Światło kinkietów zewnętrznych łatwiej jest skierować w to konkretne miejsce, które ułatwi przekręcenie zamka w nocy. Przy montażu należy jednak uważać. Przede wszystkim na wysokość lamp. Nie powinny one znajdować się na wysokości wzroku, ponieważ zamiast pomagać, mogą po prostu oślepiać osoby wchodzące do domu. Warto też wybrać modele z delikatnie przysłoniętymi żarówkami, tak by światło kierowane było na boki, a nie bezpośrednio do przodu.

Naświetlacze do bramy garażowej

O ile oświetlenie drzwi wejściowych może być bardziej dekoracyjne, światło przed bramą garażową powinno być mocniejsze i wyraźniejsze. Po pierwsze z uwagi na to, że ma doświetlić samochód, po drugie dlatego, że ma zapewnić bezpieczeństwo po zmroku. Tutaj najlepiej sprawdzają się nowoczesne naświetlacze. Spokojnie, nie są to już tak masywne i przemysłowe oprawy, jakie można było spotkać jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj nowoczesne naświetlacze są naprawdę eleganckie i subtelne. Np. model XLED. Warto zwrócić na nie uwagę podczas wyboru oświetlenia. Dodatkowo bardzo łatwo wyregulować ich działanie i kąt padania światła, tak by doświetlały dokładnie tą przestrzeń, która wymaga oświetlenia.

Oświetlenie bramy i furtki

Wybór lamp oświetlających wejście do domu to nie wszystko. W tym samym czasie warto jest zastanowić się także nad oświetleniem drogi do drzwi. Szczególnie jeśli są one oddalone od bramy. Tak, jak pisaliśmy we wstępie, takie oświetlenie powinno stanowić całość i warto jest dobrać je za jednym razem, by wszystko do siebie pasowało. Jakie lampy można wybrać do doświetlenia bramy i podjazdu?

Słupki ogrodowe do oświetlenia alejek

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest montaż słupków ogrodowych, takich jak GL 80, wzdłuż podjazdu czy chodnika. Są to lampy często przypominające latarnie ogrodowe w miniaturowej wersji. Mają one mniej więcej 60-100cm i bardzo elegancko prezentują się zarówno w wersji nowoczesnej, jak i klasycznej. Przy furtce takie słupki można uzupełnić o pasujący kinkiet zamocowany na ogrodzeniu. Takie punktowe światło przydaje się szczególnie, jeśli furtka także zamykana jest na klucz. Pamiętaj też o tym, że podczas zakupu oświetlenia warto zwracać uwagę nie tylko na stylistykę lamp, ale też na kolor światła, który wybierasz. Pisaliśmy o tym w tekście dobór odpowiedniej barwy światła na zewnątrz domu. Zapraszamy do lektury, artykuł będzie pomocny w wyborze odpowiedniego koloru światła.

Oświetlenie najazdowe na podjazd

Kolejnym ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są oprawy gruntowe. Są to oczka bądź nieco większe punkty świetlne montowane w podłożu. Mogą być montowane w kostce lub na utwardzonych alejkach, ale także w zwykłym trawniku. Takie oprawy dają delikatne światło, które będzie rozświetlało przestrzeń, ale nie na tyle, by razić w oczy. Przy zakupie lamp tego typu szczególnie zwracaj uwagę na ich jakość. Powinny być nie tylko odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak woda czy pył, ale także trwałe. Jeśli lampa ma być umieszczona w podjeździe, zwróć uwagę na to, jaki ciężar jest w stanie wytrzymać.

Wybieraj oświetlenie zewnętrzne z czujnikami

Na koniec jeszcze mała wskazówka, pamiętaj o tym, że oświetlenie zewnętrzne powinno być nie tylko eleganckie, ale też funkcjonalne. Wybieraj lampy z dodatkowymi funkcjami. Przy wejściu do domu dobrze sprawdza się czujnik zmierzchu – tutaj delikatne światło może świecić całą noc. Przy furtce lub wzdłuż podjazdu możesz zastosować czujniki ruchu, które w razie potrzeby uruchomią lampę.

Warto też zapoznać się z ofertą nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego. W sprzedaży dostępne są lampy z możliwością ustawienia harmonogramu świecenia w konkretnych godzinach lub z funkcją sterowania światłem za pomocą aplikacji w telefonie. Rynek oświetlenia stale się rozwija, więc warto być na bieżąco z ciekawymi nowinkami oświetleniowymi.

Oświetlenie wejścia do domu – galeria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.