na jakiej wysokości włącznik światła

Na jakiej wysokości montuje się włączniki do lamp i oświetlenia?


Wybór odpowiednich lamp często sprawia nie lada problem. Należy zwrócić uwagę nie tylko na stylistykę wybranego oświetlenia, ale też na moc światła, jego kolor, kąt padania promieni… lista jest długa. Niestety zakup idealnych lamp to nie koniec. Pozostaje jeszcze zdecydować, gdzie dokładnie zamontować lampy no i przede wszystkim, gdzie umieścić do nich włączniki, by były funkcjonalne i praktyczne. Wbrew pozorom jest to zadanie bardzo ważne i nie zawsze należy do najłatwiejszych.

Dwie szkoły umieszczania włączników światła

Prawda jest taka, że każdy sam powinien zdecydować o tym, jak zamontować włączniki, by było mu wygodnie. Ogólnie jednak są dwie szkoły umieszczania włączników. Jedna z nich – klasyczna – mówi o tym, że włączniki powinny być umieszczone mniej więcej na wysokości 130-140cm. Tak, jak było to w domach naszych rodziców. Większość z nas jest przyzwyczajona do tego, że trzeba nieco unieść rękę, by włączyć światło.

Kolejną metodą, dosyć nową, jest montowanie włączników światła mniej więcej na wysokości 90cm. Jest to metoda doceniana przez ludzi, którzy lubią ułatwiać sobie życie na każdym kroku. Taka wysokość umożliwia włączanie światła bez unoszenia ręki. Wystarczy delikatny, naturalny ruch dłonią, by uruchomić lampy.

Oczywiście każda z tych metod ma swoich zwolenników i krytyków. My nie chcemy pisać o tym, która jest lepsza, a która gorsza. Każdy sam powinien zdecydować o tym, jaką opcję wybierze. Jeśli nadal masz wątpliwości, możesz zrobić szybki i łatwy test.

Zamknij oczy i spróbuj wykonać taki ruch, jak przy włączaniu światła. Miejsce, którego dotkniesz będzie dla Ciebie odpowiednią wysokością na montaż włączników.  Oczywiście sprawa nie mogłaby być tak prosta, a od obu przedstawionych metod jest kilka wyjątków, które warto wziąć pod uwagę.

Włączniki światła w sypialni

Po pierwsze światło nocne. Weź pod uwagę to, że w sypialni korzystasz nie tylko z oświetlenia centralnego, do którego włącznik możesz umieścić na ścianie obok drzwi, ale także z oświetlenia nocnego. Coraz częściej jako lampki nocne wybierane są kinkiety lub nawet lampki wiszące, do których nie masz włączników, jak w lampach stołowych. Tutaj warto pomyśleć o montażu włącznika ściennego dużo niżej niż standardowo. Wysokość tego włącznika należy dostosować do wysokości łóżka. Chodzi o to, by lampki w sypialni można było wyłączyć nie wstając. Warto pamiętać też o szerokości łóżka. Włączniki mają znajdować się w takiej odległości od siebie, by nie okazało się, że są za zagłówkiem, albo za daleko od łóżka.

Włącznik światła dla dziecka

Nieco inaczej sprawa wygląda w domu, w których mieszkają dzieci. Co prawda dzieci szybko rosną i umieszczenia wszystkich włączników w domu na obniżonej wysokości nie ma większego sensu, ale pokój malucha to już inna sprawa. Tam warto przemyśleć włącznik na obniżonej wysokości. Oczywiście nie chodzi tutaj o włącznik na wysokości odpowiadającej dwulatkowi, ale wybór włączników na wysokości 80-90cm będzie tutaj dobrym kompromisem.

Przeczytaj również: Jak podłączyć lampę lub żyrandol do instalacji.

Włączniki światła w łazience

Ostatnim wyjątkiem, o którym należy pamiętać są włączniki światła w pomieszczeniach, takich jak łazienka i kuchnia. Tutaj także oprócz włącznika światła centralnego często znajdują się dodatkowe włączniki, na przykład do oświetlenia lustra w łazience lub do doświetlenia kuchennych blatów. Jaką wysokość tych włączników wybrać? W tym przypadku wszystko należy dobrać do wysokości mebli i zabudowy.

Jeśli łazienkowe lustro zamontowane jest nad szeroką umywalką z blatem, musisz wziąć pod uwagę, że nie staniesz tuż obok włącznika, musi on zostać obniżony, by każdy do niego sięgnął. Warto też wiedzieć, gdzie umieścić taki dodatkowy włącznik. Najlepiej umieścić go jak najbliżej oświetlanej powierzchni, ale o tym, gdzie powinny znaleźć się włączniki napiszemy dla Was kolejny tekst, bo tutaj temat też jest bardzo szeroki.

W przypadku włączników łazienkowych musisz pamiętać też o tym, że muszą się one znajdować w odległości min. 60cm od źródła wody. Powinny też posiadać odpowiedni stopień szczelności odpowiedni do wilgotnych pomieszczeń.

Wysokość włączników do lamp kuchennych

Kuchnia to kolejne miejsce wymagające kilku dodatkowych punktów światła, które należy odpowiednio rozplanować. Punkt pierwszy to oświetlenie blatów roboczych. Jeśli nie masz szafek wiszących lub chcesz oświetlić wyspę kuchenną, najczęściej wybierane są do tego lampy wiszące. Gdzie umieścić do nich włącznik? Najlepiej bezpośrednio nad blatem, mniej więcej na wysokości gniazdek do sprzętów AGD. Pamiętaj też, by taki włącznik mieć pod ręką, jak najbliżej blatu.

Kolejnym punktem jest doświetlenie mebli. Na przykład listwy led lub małe lampy szafkowe. Tutaj  też możesz postawić na włącznik umieszczony na wysokości gniazdek lub zdecydować się na bardziej innowacyjne rozwiązanie. Na przykład włącznik umieszczony w blacie kuchennym – panel dotykowy lub po prostu zamontowanie lamp z czujnikiem ruchu. Jeśli zaczniesz przygotowywać posiłki lub zajrzysz do którejś z szafek, dodatkowe oświetlenie zadaniowe uruchomi się automatycznie.

Montaż włączników przemyśl dwa razy

Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek będzie choć delikatnym ułatwieniem w odpowiednim zaplanowaniu włączników światła. Pamiętaj jednak, że jest to jeden z tych elementów Twojego domu, który nie łatwo zmienić bez większej ingerencji. Każde przesunięcie gniazdka i włącznika to kucie ściany, a wiadomo, że tego nikt nie lubi. Zastanów się na spokojnie, gdzie chcesz umieścić włączniki. Podczas planowania miej na uwadze, gdzie będą stały meble i jaką będą miały wysokość. Pamiętaj też, że planując wysokość włączników często stoisz na gołym betonie. Do tego dojdzie wylewka, panele lub płytki… to potrafi podnieść podłogę o kilka a nawet kilkanaście centymetrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *