zimne oświetlenie na elewację

Dobór odpowiedniej barwy światła na zewnątrz domu – ogród i elewacja


Odpowiednie oświetlenie domu to podstawa i chodzi nie tylko o wybór odpowiednich lamp do środka, ale też o doświetlenie domu na zewnątrz. Lampy na elewację czy do ogrodu to równie ważna sprawa, której nie powinno się pomijać w czasie projektowania instalacji i oświetlenia. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo. Oświetlony dom nie zachęca tak mocno włamywaczy, a jasny ogród to także poprawa bezpieczeństwa domowników. Pozostaje tylko pytanie, jakie światło jest najlepsze do oświetlenia zewnętrznego? Przygotowaliśmy kilka wskazówek

Barwy światła w lampach zewnętrznych

Na początek warto przypomnieć sobie, jakie barwy światła dostępne są na rynku. W końcu dobrze wiedzieć, z czego można wybierać. Światło dzielimy na 3 podstawowe barwy:

  • Zimne (4600-6500K)

Często nazywane też światłem białym. Jest to światło najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Jest wyraziste i surowe. Kiedyś kojarzone głównie z oświetleniem firm, dzisiaj coraz częściej wykorzystywane także w projektach indywidualnych.

  • Neutralne (3300-4500K)

Można powiedzieć, że jest to kompromis między światłem zimnym a ciepłym. Światło jest jeszcze w białej tonacji, ale już nie tak zimnej. Nie zmienia też wybarwienia oświetlanej rzeczy, tak jak dzieje się przy świetle ciepłym.

  • Ciepłe (2200-3200K)

Światło ciepłe nazywane jest też światłem żółtym. Wszystko za sprawą żółtej właśnie tonacji, którą wprowadza do wnętrz. Jest to światło wybierane najczęściej do miejsc, które mają prezentować się przytulnie i „domowo”.

Znamy już podział oświetlenia, teraz jeszcze pozostaje odpowiedzieć na pytanie, która z barw okaże się najlepsza do doświetlenia elewacji i ogrodu. Niestety, odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ wszystko zależy od sytuacji.

Zimne światło na nowoczesną elewację

Kolor światła powinien zostać dobrany nie tylko do naszych preferencji, ale także do stylu otoczenia, które ma doświetlać. Na przykład zimne światło najlepiej prezentuje się w nowoczesnej architekturze. Proste bryły, dachy w kolorze antracytu i jasne elewacje. Tutaj zimne światło wpisuje się doskonale. Poza tym, trudno wyobrazić sobie, że biały dom ma zostać oświetlony ciepłym światłem i całkowicie zmienić swój wygląd po zmroku.

Do oświetlenia chłodnym światłem dobrze pasują nowoczesne kinkiety elewacyjne, takie jak Akorn, Cybo lub Canto.

Takie światło dobrze sprawdza się też w nowoczesnych ogrodach, z doskonale przystrzyżonym trawnikiem, równymi alejkami i modnymi krzewami. Dobrze wykorzystać jest tutaj słupki ogrodowe, np. model GL 80.

klasyczne oświetlenie elewacji

Ciepłe światło w klasycznej architekturze

Z kolei lampy o ciepłej barwie światła pasują do domów klasycznych, do budynków „z duszą’, które niosą za sobą historię. Klasyczne dworki, stare kamienice z czerwonej cegły. Trudno byłoby sobie wyobrazić tego typu architekturę doświetloną białym, zimnym światłem. Mogłoby to wyglądać nienaturalnie. Dlatego, jeśli Twój dom stylizowany jest na budowlę z dawnych czasów, jeśli fasadę zdobią kolumny lub klasyczne dekory, postaw na światło w ciepłej barwie. Tutaj wybierz kinkiety stylizowane na tradycyjne latarnie. Z ciepłym światłem pięknie zaprezentuje się kinkiet Newbury, Montreal, Bay Shore lub Klien.

oświetlenie ogrodu ciepłe światło

Ciepłe światło do romantycznego ogrodu

Podobnie sytuacja wygląda w oświetleniu ogrodu. Jeśli jest to przestrzeń, w której nie brakuje starych drzew, wijących się bluszczy i dużych traw, ciepłe światło doskonale podkreśli charakter takiego ogrodu.

Lampy zewnętrzne w neutralnej barwie

Osoby, które nie mogą zdecydować się na żadną opcję, mogą postawić na barwę neutralną, która sprawdza się w każdej sytuacji. Zarówno w oświetleniu nowoczesnych domów, jak i klasycznej architektury. Warto pamiętać tez, że neutralne światło można spokojnie łączyć z innymi barwami. Tym samym tworząc ciekawe, świetlne zestawienia przed domem i w ogrodzie.

Ogrodowa alejka podświetlona lampami w ciepłej barwie będzie dobrze komponowała się z reflektorkami, które doświetlają rośliny neutralnym światłem.

Podobne zestawienia możesz też tworzyć w oświetleniu domu. Przed drzwiami wejściowymi możesz zamontować lampy zewnętrzne o neutralnej barwie, które dobrze doświetlą front domu, ale już pozostałe kinkiety elewacyjne możesz wybrać z cieplejszym, bardziej dekoracyjnym światłem. Opcji jest wiele, nie musisz decydować się na jedną barwę światła na całej działce. Planując oświetlenie zewnętrzne, przeczytaj też nasz tekst oświetlenie zewnętrzne domu parterowego – elewacja i podbitka, w którym zastanawiamy się, jaki rodzaj oświetlenia jest lepszym rozwiązaniem.

oświetlenie ogrodu kolory światła

Światło LED wbudowane na stałe

Bardzo ważną rzeczą, o której często zapominają nasi Klienci jest to, że w lampach z wbudowanym źródłem światła LED nie da się zmienić koloru światła. W takich lampach panele świecące zamontowane są na stałe i żadna modyfikacja nie będzie możliwa. Dlatego warto pamiętać o tym, że kupując lampy LED trzeba być już zdecydowanym na konkretny kolor światła. Musi to być decyzja przemyślana, ponieważ nie będzie już możliwości zmiany. No chyba, że… osoby całkowicie niezdecydowane mogą postawić na kinkiety LED ze zmiennym kolorem światła. Takie lampy często sterowane są za pomocą pilota lub nawet aplikacji w telefonie, więc tutaj sprawa jest banalnie prosta, a kolor światła można zmieniać każdego wieczoru.

Lampy z wymienną żarówką

Osoby,  które nie do końca wiedzą, jaki kolor światła będzie najlepszy powinny zdecydować się na lampy z wymiennymi żarówkami. Te dają możliwość częstej zmiany nie tylko koloru, ale też natężenia światła. Zmiany można dokonywać co jakiś czas. Dobrym rozwiązaniem jest też kupno kilku żarówek na początek i przetestowanie oświetlenia już po zamontowaniu lampy. Wiele osób nie może podjąć decyzji, dopóki nie zobaczy efektu końcowego. Wystarczy włożyć kilka żarówek do jednej lampy, zobaczyć, która prezentuje się najlepiej i do pozostałych lamp kupić takie samo źródło światła.

Osoby, które spodziewały się sztywnych reguł, co do koloru światła w ogrodzie mogły się zawieść czytając ten tekst, ale prawda jest taka, że każdy w głowie ma już swój wymarzony, idealny ogród. Nasz artykuł to tylko zbiór wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu decyzji, ale najważniejsze jest to, by dom i jego otoczenie podobało się domownikom. To ich zdanie jest tutaj kluczowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *