Marzysz o sypialni idealnej? Takiej, która będzie Twoją oazą i miejscem wyciszenia? W takim razie koniecznie musisz zwrócić uwagę na to, jakie oświetlenie do niej wybierasz. Nie każdy wie, że moc i kolor światła ma ogromny wpływ nie tylko na postrzeganie danego pomieszczenia, ale także na samopoczucie osób, które się w nim znajdują. Jeśli zależy Ci na tym, by światło w sypialni było dobrane idealnie, zapraszamy do lektury, po tym tekście wszystko stanie się dużo łatwiejsze.
Jaka barwa światła do sypialni?
Na początek jeden z ważniejszych aspektów podczas wyboru lamp do sypialni, czyli barwa światła. Żarówki dostępne na rynku, różnią się nie tylko mocą, ale też kolorem światła. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule o barwach światła. Jaka barwa będzie najlepsza do sypialni? Najczęściej słyszy się, że światło w sypialni powinno być ciepłe, w żółtej tonacji, ponieważ właśnie przy tym kolorze najłatwiej się zrelaksować i wyciszyć. Jednak czy oświetlenie sypialni jest tak zero-jedynkowe? Niestety nie zawsze, więc warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników.
Owszem, jeśli chodzi o światło w lampkach nocnych lub delikatne, dekoracyjne oświetlenie sypialni, warto wybrać ciepłe żarówki, odpowiednie będą te w przedziale 2200K-2700K. Dodatkowo jednak należy pamiętać o innych zastosowaniach sypialni, bo przecież bardzo często pełni ona szereg dodatkowych funkcji. Niektórzy w sypialni mają jeszcze biurko, inni toaletkę, a jeszcze inni dużą szafę, która zastępuje im garderobę. Czy w tym przypadku delikatne, ciepłe światło sprawdzi się równie dobrze? Zdecydowanie nie.
W takich sytuacjach warto zdecydować się na dodatkowe lampy do sypialni i wybrać do nich światło o zimnej lub neutralnej tonacji, minimum 3500K. O tym, że nie trzeba obawiać się mieszania różnych kolorów światła w jednym pomieszczeniu pisaliśmy już w tekście o tym gdzie wybrać ciepłe i zimne światło.
W takim przypadku warto wybrać ciepłe światło do lampek nocnych, lampę sufitową o nieco chłodniejszej barwie i lampę biurkową świecącą zimnym światłem odpowiednim do pracy. Zimne światło dobrze sprawdzi się też, jako oświetlenie szafy. Takie światło lepiej oddaje barwy – kolory ubrań będą wyglądały bardziej realnie (tak jak w świetle dziennym). Osoby, którym zależy na dobrym doświetleniu szafy lub toaletki do wykonywania codziennego makijażu, powinny wybrać punktowe reflektory sufitowe z zimnym światłem lub długie kinkiety na wysięgnikach, których światło można skierować w odpowiednim kierunku.
Jaką moc żarówki wybrać do sypialni
Oprócz koloru światła ważna jest także moc lamp i żarówek wybieranych do sypialni. Z jednej strony sypialnia nie powinna być pomieszczeniem prześwietlonym, ale nie oznacza to, że wystarczy zamontować w niej tylko małe lampki nocne. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie oświetlenia centralnego z funkcją włączania tylko części żarówek, tzw. lamp 3-fazowych. Dzięki temu, w razie potrzeby, delikatne oświetlenie można uzupełnić dodatkową żarówką. To dobre rozwiązanie na przykład podczas porządków czy wieczornej lektury. Co do lektury, pytaniem, które często nam zadajecie jest:
Barwa światła do czytania w sypialni, jaką wybrać?
Wątpliwości pojawiają się dlatego, że wiele osób czyta przy świetle lamp nocnych, które z założenia świecą bardzo delikatnie. Niestety, jest to bardzo zły nawyk, który w dłuższej perspektywie może być szkodliwy dla wzroku. Czytanie w półmroku nigdy nie jest dobrym pomysłem, a lampa do czytania zawsze powinna świecić zimnym, jasnym światłem. Jak rozwiązać ten problem w sypialni? Dobrym sposobem są lampki nocne do czytania z dodatkowymi reflektorami. Taka lampa świeci delikatnym, ciepłym światłem, często okrytym abażurem, a dodatkowo posiada mały reflektor LED z zimnym światłem odpowiednim do czytania. Idealnym przykładem jest kinkiet Harvey lub Ravello.
Nowoczesne możliwości – lampy led do sypialni
Aby uniknąć wielu różnych lamp w sypialni, szczególnie jeśli jest to pomieszczenie o małym metrażu, warto wybrać nowoczesne oświetlenie Led. Takie współczesne, funkcjonalne lampy mają wiele funkcji, takich jak możliwość ściemniania światła, a nawet zmiany barwy światła. Jedna lampa może świecić zimnym lub ciepłym światłem, w zależności od potrzeb. Dzięki temu główna lampa może pełnić wiele funkcji. Co więcej takie lampy coraz częściej mogą być obsługiwane za pomocą aplikacji na smartfonie, więc jest to bardzo wygodne rozwiązanie.
Czy światło LED jest zdrowe?
Kilka razy spotkaliśmy się z obawą wśród naszych Klientów, że światło LED jest niezdrowe i nie warto wybierać takich lamp do sypialni. Nie jest to jednak prawdą, a wszelkie badania na ten temat zaprzeczają, by światło LED miało jakiekolwiek szkodliwe właściwości. Jeśli ktoś odczuwa dyskomfort w sypialni oświetlonej lampami LED, może to oznaczać, że wybrał zbyt mocne i chłodne światło. Wystarczy zmienić żarówkę na nieco łagodniejszą, a wszystkie nieprzyjemne dolegliwości powinny ustąpić.
Pamiętaj, wyłącz światło przed snem
Omawiając oświetlenie sypialni nie możemy pominąć aspektu oświetlenia sypialni podczas snu. Wiele osób lubi zostawiać delikatne światło włączone przez całą noc. Niestety, to bardzo złe rozwiązanie. Naukowcy coraz głośniej mówią o tym, że sen nawet przy bardzo delikatnym oświetleniu nie jest korzystny dla naszego zdrowia. Nawet delikatne źródło światła może zahamować wydzielanie melatoniny, która zwana jest hormonem snu, a przecież nie od dziś wiadomo, że odpowiednia ilość efektywnego snu jest znacząca dla zdrowia i samopoczucia. Dlatego apelujemy, korzystajcie z lampek nocnych, by wyciszyć się i odpocząć po ciężkim dniu, ale wyłączajcie je tuż przed zaśnięciem.