jak oświetlić małą kuchnię

Jak oświetlić małą kuchnię by ją optycznie powiększyć?


Mała kuchnia to problem wielu z nas, wbrew pozorom jest to sytuacja bardzo częsta nie tylko w blokach, ale także w domach wolnostojących. Gotowe projekty często skupiają się na dużej przestrzeni salonu, a kuchnia, co prawda otwarta na salon, pozostaje malutką przestrzenią, z którą „jakoś” trzeba sobie poradzić. Co zrobić by ta, bardzo ważna, przestrzeń domowa wyglądała elegancko i przestronnie? Jest na to kilka sztuczek, o których dzisiaj napiszemy, najważniejszą z nich jest odpowiednie oświetlenie i właśnie na tym skupimy się dzisiaj najbardziej.

Oświetlenie sufitowe w małej kuchni

Najważniejsze w oświetleniu małej kuchni jest to, by światło rozchodziło się po niej równomiernie. Niestety, małe lampki nad blatami czy oświetlenie wyspy kuchennej tutaj nie wystarczy. Konieczne jest zamontowanie dobrego oświetlenia sufitowego, które będzie stanowiło bazę całego kuchennego światła. Do tego celu możesz wykorzystać klasyczne, najprostsze plafony lub modne ostatnio spoty i oczka sufitowe.

Rozumiemy, że na podwieszany sufit może brakować miejsca, ale spokojnie, nie jest to konieczne. Na rynku znajdziesz sporo spotów natynkowych. Wybierz te w białym kolorze, o niedużej wysokości i gotowe – praktyczne i mało widoczne oświetlenie.

W kuchni marzyło Ci się oświetlenie bardziej dekoracyjne, a tu już na wstępie straszymy Cię uniwersalnym, praktycznym oświetleniem do kuchni. Spokojnie… tego typu lampy to tylko baza, którą możesz uzupełniać o lampy dekorujące wnętrze i praktyczne oświetlenie podszafkowe.

Dekoracyjne lampy w małej kuchni

Jak wspominaliśmy wcześniej, w małej kuchni nie musisz rezygnować z oświetlenia dekoracyjnego. Bez problemu możesz zamontować lampy wiszące czy kinkiety, które uzupełnią aranżację. Musisz jednak pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze, wybieraj stosunkowo nieduże lampy do kuchni, które nie przytłoczą całego wnętrza. Te małe także bywają bardzo efektowne. W ostatnim czasie bardzo modne stały się wyspy kuchenne. Dobrze zaplanowana, mała kuchnia z wyspą też może się sprawdzić, jednak do jej oświetlenia wybierz lampę minimalistyczną. Zamiast kilku dużych kul czy innych form, postaw na ledową lampę w formie listwy. Może to być model Beam, Step lub Aptare. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które dobrze się prezentuje i idealnie wpisuje się w nieduże przestrzenie.

Wróćmy jeszcze do małej kuchni z salonem. Bardzo często popełnianym błędem jest tutaj wybór tych samych lamp do dużego, przestronnego salonu i niedużej kuchni. Zrozumiałe, że przestrzenie te łączą się ze sobą i każdy chce, by były jak najbardziej spójne, ale nie tędy droga. W dużym salonie możesz pozwolić sobie na fenomenalny, duży żyrandol czy efektowną lampę wiszącą, jednak nie wciskaj go na siłę do kuchni. Znajdź niewielkie lampy, które pasują do żyrandola z salonu kolorem lub kształtem. Zapewniamy, że to rozwiązanie będzie dużo lepsze.

Kolor światła w małej kuchni

Odpowiednia barwa światła to także punkt, na który trzeba zwrócić uwagę w małej kuchni. W niewielkich przestrzeniach zdecydowanie lepiej sprawdza się światło w chłodniejszej barwie. Postaw na neutralne oświetlenie w kolorze 3000K – 4000K. Owszem, ciepłe światło jest przytulniejsze, bardziej domowe, ale też nieco zakłamuje rzeczywistość. Sprawia, że pomieszczenie jest „cieplejsze”, ale też mniej przestronne. Tego typu oświetlenie zostaw do salonu lub do sypialni.

Optyczne sztuczki w małej kuchni

Odpowiednie oświetlenie jest ważne, ale oprócz tego warto pamiętać też o kilku innych zasadach, które sprawią, że twoja mała lub bardzo mała kuchnia będzie wydawała się większa.

Na początek coś dla właścicieli małej kuchni z oknem. Pamiętaj, okno to duża zaleta małej kuchni, nie zasłaniaj go roletami, firankami… pozwól, by do wnętrza wpadło jak najwięcej światła. Odsłonięte okno sprawi też, że granice pomieszczenia nie będą tak wyraźne – kuchnia będzie wydawała się większa.

Kolejny punkt to kolory w małej kuchni. Zdecydowanie postaw na jasną paletę barw. Niestety, jeśli marzysz o czarnej kuchni, zdecydowanie nie poprawisz swojej sytuacji. W małych przestrzeniach znajdzie się miejsce na biel i metaliczne wykończenia. To one sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe, ale też bardziej uporządkowane i czyste, co też jest ważne w małej kuchni – bardzo łatwo pojawia się w niej codzienny chaos, który mocniej uwidacznia się w ciemnych, wyrazistych kolorach.

W małej kuchni nie bój się połysku. To zdecydowanie Twój sojusznik. Lakierowane szafki, płytki z efektem lustrzanym, metaliczne detale… to wszystko sprawi, że światło będzie miało się od czego odbijać. Matowe wykończenia pochłaniają sporą część światła, połyskujące odbijają je. Dzięki temu kuchnia jest dużo jaśniejsza, a tym samym przestronniejsza. Jeśli boisz się połysku na wszystkich szafkach, zastosuj go tylko w meblach wiszących, dolne szafki możesz wybrać w kolorze naturalnego drewna. Taki podział też zadziała, a sprzątania będzie mniej.:)

Pamiętaj też o super sztuczkach, które możesz wykonać za pomocą oświetlenia. Jeśli kuchnia jest długa i wąska, doświetl mocno jej szersze ściany, by nieco wyrównać proporcję. Kuchnia jest niska? Skieruj światło na sufit – to optycznie podniesie Twoje pomieszczenie. Do tego celu doskonale sprawdzają się regulowane reflektorki sufitowe, takie jak Shima lub Cross. Masz ciemny, niedoświetlony kąt, który psuje całą aranżację, doświetl go kinkietem na długim ramieniu lub postaw tam niedużą lampkę stołową. Nie bój się bawić oświetleniem. Dobrze oświetlona, mała kuchnia to klucz do sukcesu.

Mała kuchnia inspiracje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *