jak oświetlić poddasze

Oświetlenie poddasza i skosów – wybór i montaż lamp


Domy z poddaszem użytkowym to coraz częstszy wybór w nowym budownictwie. Coraz wyższe ceny działek skutecznie przekonują inwestorów o tym, że dom parterowy nie jest najlepszym rozwiązaniem,  a użytkowe poddasze staje się złotym środkiem między potrzebami, a możliwościami. Niestety, pomieszczenia na poddaszu bardzo często okazują się niezbyt łatwe w urządzaniu czy doświetlaniu, ale spokojnie. Pomimo tego, że wymagają one więcej pracy, naprawdę da się stworzyć z nich zachwycające i dobrze doświetlone przestrzenie. Wystarczy jedynie zwrócić uwagę na kilka kwestii, które dzisiaj omówimy.

Dokładnie zaplanuj oświetlenie poddasza

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, oświetlenie poddasza to wymagające zadanie, dlatego już na wstępie trzeba zabrać się za jego dokładny projekt. Zastanów się, jakie funkcje będzie pełniło poddasze. Czy planujesz tutaj wyłącznie strefy sypialnianie, czy może znajdzie się tutaj otwarta przestrzeń idealna do czasu spędzanego z całą rodziną? To wszystko ma znaczenie, ponieważ od przeznaczenia pomieszczenia zależy jego odpowiednie doświetlenie. W sypialni możesz zdecydować się na jedno światło centralne i kilka mniejszych lampek ustawionych na stoliku czy komodzie. We wspólnej, wielofunkcyjnej przestrzeni takie rozwiązanie z pewnością się nie sprawdzi. Tutaj koniecznych będzie kilka punktów światła centralnego, w funkcji światła dekoracyjnego zdecydowanie lepiej sprawdzą się kinkiety. Lampy stojące mogą zajmować cenne miejsce i przeszkadzać w zabawie.

Zobacz również poradnik o tym jak oświetlić sypialnię ze skosami. Chodzi nie tylko o dobór lamp, ale i wykorzystanie całej powierzchni poddasza.

Pamiętaj też, że poddasze to miejsce wymagające także z punktu widzenia technicznego. Zwróć uwagę na to czym ocieplony jest dach. Czy oprawy sufitowe nie muszą mieć zabezpieczenia antypożarowego? Zapytaj o to osoby wykonujące prace montażowe na dachu.

Dobrze przemyśl centralne oświetlenie na poddaszu

To, że oświetlenie centralne jest konieczne, nie podlega wątpliwości. Pytanie tylko, jakie lampy wybrać. Niestety często popełnianym błędem jest to, że na poddasze wybieramy lampy, jak do pełnych pomieszczeń. Za długie i za duże. Takie, które ostatecznie zamiast zdobić przestrzeń, tylko ją przytłaczają, a dodatkowo przeszkadzają w codziennym użytkowaniu pomieszczenia. Pamiętaj, że poddasze to przestrzeń ograniczona. Standardowa wysokość pomieszczenia zachowana jest często tylko na środku. Jeśli Twój pokój na poddaszu nie jest duży, nie montuj w nim wielkich i długich lamp. Nie wciskaj ich na siłę. Przecież na rynku dostępnych jest mnóstwo innych rozwiązań. Ciekawe lampy sufitowe czy kinkiety także dobrze doświetlą Twoją przestrzeń, a przy okazji sprawią, że będzie ona wyglądała na bardziej przestronną.

Kiedy można zamontować lampy wiszące na poddaszu?

Przede wszystkim, jeśli pomieszczenie jest duże. Jeśli Twoje poddasze to otwarta, rodzinna przestrzeń, spokojnie możesz zamontować w nim lampę wiszącą czy żyrandol. Warto wybrać jednak te modele, które mają możliwość regulacji długości zawieszenia. Wówczas masz pewność, że dopasujesz długość lampy do swojego wnętrza. Pamiętaj też, że nie każdą lampę zmontujesz na skosie. Jeśli na środku Twój strop jest poziomy, nie będzie żadnego problemu. Jednak jeśli masz dach dwuspadowy i skosy łączą się na środku, montaż żyrandola może być utrudniony. Rozwiązaniem w takim przypadku może być sufit podwieszany lub dekoracyjne belki umieszczone pod sufitem. Do nich możesz zamontować oświetlenie. Pamiętaj jednak, że takie belki zabiorą Ci nieco przestrzeni i obniżą pomieszczenie.

Oświetlenie sufitowe do trudnych skosów

Co zrobić, jeśli pomieszczenie nie nadaje się do montażu żyrandola czy lampy wiszącej? Z pomocą przychodzą nowoczesne systemy oświetlenia sufitowego.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się oświetlenie szynowe, np. zestaw szynowy Leon, który bez problemu można zamontować nawet na skosach. Do takiej szyny montowane są następnie regulowane reflektory czy innego rodzaju lampy, którymi swobodnie można sterować.

Ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też system oświetlenia linkowego, taki jak RoundMac, wprost idealny na poddasze. Na czym polega oświetlenie linkowe? Są to dwie cieniutkie linki, na których montowane są lampy z możliwością regulacji. Takie linki swobodnie wiszą w powietrzu, nie potrzebują dodatkowych wsporników na suficie. Zamontowane od ściany do ściany doskonale doświetlą sufit na poddaszu i nie przytłoczą całej aranżacji. Idealne rozwiązanie!

Pamiętaj o doświetleniu skosów

Niestety, przestrzenie ze skosami mają to do siebie, że ich spora część jest zacieniona i nawet najlepsze oświetlenie centralne może sobie z tym nie poradzić. Konieczne jest doświetlenie najbardziej zacienionych miejsc. Jakie lampy będą tutaj najlepsze? Możliwości jest kilka.

Po pierwsze wszelkiego rodzaju kinkiety. Te zamontowane na skosach mogą doświetlać zarówno sufit, jak i przestrzeń pod nim. Kinkiety zamontowane tak, by pionowe snopy światła padały na ściany sprawią, że pomieszczenie będzie optycznie powiększone i bardziej przestronne.

Doskonałym rozwiązaniem jest także ustawienie lamp stołowych i podłogowych tuż pod niezagospodarowanymi skosami. Przyznasz, że te najniższe przestrzenie często stoją nieużywane z uwagi na trudny dostęp do nich.  Takim niskim kącie ustaw piękną lampę podłogową lub stołową (jeśli jest naprawdę nisko). Wybierz elegancką lampę, taką jak Bilbao czy Berloz. Zobaczysz, że taki kącik nabierze zupełnie innego charakteru i stanie się doskonałą dekoracją całej przestrzeni. Poza tym, doświetlenie takich ciemnych kącików też wspaniale wpływa na postrzeganie wnętrza – dobrze doświetlone wydaje się dużo większe.

Prosty sposób na doświetlenie poddasza

Pomijając wszelkiego rodzaju oświetlenie dekoracyjne. Pamiętaj o tym, że rozwiązaniem, które sprawdza się w każdej sytuacji są oczka sufitowe. To oświetlenie, które bez problemu doświetli każdą przestrzeń i nie odwróci uwagi od innych dekoracji przestrzeni. Takie oświetlenie na poddaszu sprawdza się szczególnie dobrze, bo nie zabiera cennego miejsca. Pamiętaj jednak, że jest to jedynie baza do oświetlenia. Jeśli zależy Ci na tym, by przestrzeń na poddaszu była elegancka i ciekawa, koniecznie uzupełnij takie oświetlenie o lampy dekoracyjne, które omawialiśmy we wcześniejszych punktach.

Jesteśmy przekonani, że trzymając się tych kilku zasad każde, nawet najbardziej wymagające, poddasze może okazać się aranżacją, niczym z okładki magazynu wnętrzarskiego. Pamiętaj o tym, że poddasze to często przestrzeń bardzo prywatna, domowa. Postaw tutaj na światło w ciepłej barwie, niech będzie to miejsce przytulne i przyjemne w odbiorze. Tak, by zawsze chciało się tu wracać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *