Opublikowano 2 lutego, 2021

Ile kosztuje godzina świecenia żarówki? Ciekawostki Lumigo

ile kosztuje światło żarówki

Kupując domowe sprzęty i żarówki masz na uwadze, by dobrze Ci służyły, by były funkcjonalne i niezawodne, zwracasz uwagę na ich cenę wyjściową. Jednak czy zastanawiasz się, ile kosztuje ich użytkowanie? Czy zastanawiasz się nad tym, że czasami inwestycja w droższą żarówkę tak naprawdę może być oszczędnością? Ponieważ dobrej jakości żarówka zużyje mniej prądu, a w efekcie w Twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy? Jak to sprawdzić? W bardzo prosty sposób, wystarczy krótkie obliczenie.

Obliczamy koszt świecenia żarówki

Aby poznać prawdziwą wartość światła w Twoim domu, wystarczy prosty wzór:

Moc żarówki * czas świecenia = zużyta energia

WSKAZÓWKA: Moc urządzeń elektrycznych podaje się w kilowatach (kW) natomiast energię elektryczną mierzy się w kilowatogodzinach (kWh)

Producenci żarówek, na opakowaniach informują nas o mocy w watach, dlatego pamiętaj o poniższym przeliczniku:

1kW = 1000W

Oczywiście przygotowaliśmy przykładowe działania.

PRZYKŁAD 1)

W Twojej kuchni zamontowana została 1 żarówka o mocy 100W.

 Ile prądu zużyje przez 1 godzinę?

0,1kW * 1h = 0,1 kWh

Ile prądu zużyje świecąc przez 5 godzin?

0,1kW * 5h = 0,5 kWh

Pozostaje jeszcze pytanie, ile kosztuje 1 kWh? Oczywiście wszystko zależy od umowy, jaką podpisujesz z dostawcą energii. My przyjmujemy założenie, że koszt jednej kWh to 60gr.

W takim przypadku za godzinę w jasnej, oświetlonej kuchni zapłacisz:

0,1kWh * 0,60zł = 0,06zł

PRZYKŁAD 2)

W salonie zamontowano 6 żarówek o mocy 60W. Światło włączone jest średnio 5 godzin dziennie.

6*60W = 360W

0,36kW * 5h = 1,8kWh

1,8kWh *0,60zł = 1,08 zł

Dzienny koszt wydaje się niewielki, ale zwróć uwagę na to, że operujemy na dużych mocach. Nowoczesne żarówki LED pobierają zdecydowanie mniej energii. Zazwyczaj jest to przedział między 9W a 12W. W takim razie obliczmy koszty zużycia żarówek energooszczędnych.

PRZYKŁAD 3)

W salonie zamontowano 6 żarówek o mocy 9W. Światło włączone jest średnio 5 godzin dziennie.

6*9W = 54W

0,054kW * 5h = 0,27kWh

0,27kWh *0,60zł = 0,16 zł

CIEKAWOSTKA: Żarówka LED, jak każde inne urządzenie elektryczne, powinna być objęta gwarancją. Zachowaj paragon na wypadek usterki.

Żarówka tradycyjna czy LED co się bardziej opłaca?

zużyte żarówki - ile świecą

Warto porównać dwa ostatnie wyniki.

5*60W przez 5h = 1,08zł

5*9W przez 5h = 0,16zł

Pomimo tego, że żarówki tradycyjne były dużo tańsze od tych ledowych, ich użytkowanie okazuje się dużo bardziej kosztowe. Nic więc dziwnego, że tak chętnie wymieniamy stare żarówki na nowe, nowoczesne żarówki LED, które dają nam nie tylko oszczędności, ale też wiele możliwości wyboru koloru światła by przypominały ten naturalny. Pozwalają na swobody wybór nie tylko mocy światła, ale też jego koloru. Można też postawić na modele z dodatkowymi funkcjami jak żarówki led z czujnikiem ruchu i zmierzchu do użytku zewnętrznego, np. w ogrodzie, na schodach czy podjazdach.

Wybierając dobrej jakości żarówkę LED możemy mieć gwarancję, że będzie ona świeciła długo. Unikniemy też częstego problemu z żarówkami przepalającymi się podczas włączania.

CIEKAWOSTKA: Pobór mocy to nie to samo, co efektywność świecenia. Żarówka LED pobierająca 9W świeci porównywalnie mocno do tradycyjnej żarówki pobierającej 60W, więc nie ma tu mowy o gorszej jakości oświetlenia

CIEKAWOSTKA: Wybierając oświetlenie LED zwracaj uwagę nie tylko na wartości podane w watach, ale także na lumeny. To one pokazują, jak mocno będzie świeciła dana żarówka

Poruszając temat żarówek. Czy to tradycyjnych, czy ledowych, warto zwrócić uwagę też na to, że są to urządzenia elektryczne, które zarówno podczas użytkowania, jak i już po, wymagają specjalnego traktowania. Czy wiesz, gdzie wyrzucać zwykłe zużyte żarówki? Jeśli nie, warto zgłębić ten temat, ponieważ ich nieodpowiednia utylizacja może grozić Ci nawet mandatem.

Ile prądu zjadają domowe urządzenia

Podany tu przez nas wzór jest uniwersalny i możesz zastosować go do każdego urządzenia domowego. Czy to będzie pralka, lodówka czy suszarka. Teraz możesz obliczyć, ile kosztuje Cię użytkowanie każdego domowego sprzętu.

Jednak jeśli nie chcesz obliczać tego samodzielnie, na rynku dostępne są mierniki prądu, które zrobią to za Ciebie. O ile w przypadku żarówki nie będzie to możliwe, tak wszystkie urządzenia z wtyczką zmierzysz bez problemu.

Wystarczy taki miernik włożyć do kontaktu, a dopiero do niego podpiąć urządzenie. Na ekranie zobaczysz ile prądu pobrało urządzenie w wybranym przez Ciebie czasie.

CIEKAWOSTKA: Użyj miernika, by zobaczyć, ile prądu pobierają Twoje urządzenia w trybie Stand by, tzw. tryb czuwania. Taki eksperyment potrafi szybko przyzwyczaić domowników do całkowitego wyłączania urządzeń, kiedy nie są użytkowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.