żarówki z czujnikami

Żarówki z czujnikiem zmierzchu i ruchu – gdzie znajdą zastosowanie?


Coraz więcej osób budujących swoje domy stawia na nowoczesne, inteligentne rozwiązania. Lampy sterowane telefonem, zmienna moc i kolor światła, a nawet możliwość uruchamiania światła spoza domu. Oczywiście takie rozwiązania znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ale też trochę kosztują i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Na takie inteligentne rozwiązania trudno jest się też zdecydować osobom, które mieszkają już w swoich domach jakiś czas i nie planują zmiany instalacji. Czy w takim przypadku nie mogą już nic zrobić w kierunku funkcjonalnego oświetlenia? Ależ skąd. Na rynku jest sporo ciekawych produktów, które umożliwiają poprawę funkcjonalności oświetlenia bez kosztownych i czasochłonnych remontów. Jednym z takich produktów jest żarówka z wbudowanym już czujnikiem zmierzchu i ruchu.

Wymiana żarówki nie wymaga od nas dużo pracy, a co ciekawe, żarówkę z czujnikiem ruchu można kupić już za kilkanaście złotych, więc koszt takiej wymiany zdecydowanie jest do zaakceptowania. Wystarczy wybrać odpowiedni model i zamontować do swojej starej lampy. Prawda, że proste? Taki szybki zabieg znacznie poprawi użyteczność oświetlenia w domu, pracy, a także w ogrodzie. Posiadając żarówkę z czujnikiem ruchu można zapomnieć o używaniu klasycznych włączników.

Jak działa żarówka z czujnikiem?

Żarówki wykrywające ruch lub zmierzch posiadają wbudowane w oprawkę sensory, które w odpowiednim czasie uruchamiają i wyłączają światło. Większość żarówek dostępnych na rynku posiada sensory RIP w oparciu o oświetlenie LED. Wykrywają one ruch poprzez podczerwień – sensor wykrywa obiekty o innej temperaturze i uruchamia światło. Podobnie działa czujnik zmierzchu, który odpowiada za analizę światła. Po wykryciu odpowiednio niskiego natężenia światła, czujnik uruchamia żarówkę.

Żarówka z czujnikiem do domu i do ogrodu

Nie ma co ukrywać, każdy z nas lubi wygodę. Właśnie dlatego żarówka z wbudowanym czujnikiem sprawdzi się niemal w każdym domowym pomieszczeniu, a także w ogrodzie. Gdzie szczególnie powinniśmy ją zamontować? W pomieszczeniach przechodnich, gdzie światło świeci przez krótki czas, na przykład na klatkach schodowych, korytarzach, w hallu. Kolejnym pomieszczeniem, w którym warto zamontować żarówkę z czujnikiem jest garaż i spiżarka. W garażu często mamy brudne ręce i trudno jest włączyć lub wyłączyć światło bez ubrudzenia włącznika. Z kolei do spiżarni często wchodzimy mając pełne ręce zakupów. W takich sytuacjach włączanie światła też nie jest wygodne.

Coraz częściej żarówek z czujnikiem używa się do oświetlenia wejścia do domu – schody, ganki, garaże. Zastępują one wtedy naświetlacze LED czy inne lampy z czujnikami.

Do montażu żarówki z czujnikiem na zewnątrz chyba nie trzeba zbyt długo przekonywać. Uruchamiana po zmroku lub po wykryciu ruchu znacznie poprawia nasze bezpieczeństwo i to jest najważniejsze.

Zalety żarówki z czujnikiem

Jakie są najważniejsze zalety żarówek led z czujnikiem?

  • Automatyczne oświetlenie bez konieczności używania włączników
  • Łatwy montaż bez potrzeby wymiany lamp i kupna dodatkowego czujnika
  • Niska cena i duży wybór żarówek na rynku

Czy żarówka z czujnikiem zadziała pod kloszem?

Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie, czy żarówka z wbudowanym czujnikiem zadziała przysłonięta kloszem. Niestety nie zawsze. Niektóre z nich muszą być całkowicie odsłonięte. W takich przypadkach montaż możliwy jest tylko w lampach z otwartymi kloszami. Tutaj najlepiej sprawdzają się takie lampy, w których żarówka delikatnie wystaje spot klosza. Inne modele działają tylko w przypadku kloszy z tworzywa, które nie pochłoną całej pracy sensorów, jeszcze inne poradzą sobie ze szklanymi, przezroczystymi kloszami. Zazwyczaj wykluczyć trzeba niestety lampy z zamkniętymi, matowymi kloszami lub te, które otwarte są w stronę sufitu. W każdym przypadku należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją kupowanej żarówki, a w razie wątpliwości warto skonsultować się ze sprzedawcą. Warto pamiętać też o tym, że w przypadku zakupów przez Internet, zawsze można zwrócić produkt, który nie spełnia stawianych mu oczekiwań. Jeśli nie podobają Ci się lampy z odsłoniętymi żarówkami, może warto zastanowić się nad kupnem lampy z czujnikiem? Duży wybór opraw z czujnikami znaleźć można w oświetleniu zewnętrznym. Jest to nieco większy koszt, ale nowoczesne lampy mają eleganckie klosze z dyskretnie ukrytymi sensorami i prezentują się naprawdę dobrze.

Zwróć uwagę na parametry żarówki z czujnikiem

Kupując żarówkę z czujnikiem pamiętaj o tym, że na rynku jest naprawdę spory wybór tego typu modeli. Nie kupuj pierwszej lepszej żarówki. Sprawdź dokładnie jej parametry. Przed wyborem zapoznaj się z tematem, gdzie pisaliśmy o tym czy lampy i żarówki LED mogą imitować światło słoneczne. Wybierz odpowiednią moc, barwę światła, ale też parametry czujnika – w jakiej odległości wykrywa ruch, jak szybko włącza światło po zmroku. Dopasuj zakres czujnika do wielkości pomieszczenia. Wtedy żarówka na pewno spełni swoje zadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *