Opublikowano 26 stycznia, 2021

Żarówki z czujnikiem zmierzchu i ruchu – gdzie znajdą zastosowanie?

żarówki z czujnikami

Coraz więcej osób budujących swoje domy stawia na nowoczesne, inteligentne rozwiązania. Lampy sterowane telefonem, zmienna moc i kolor światła, a nawet możliwość uruchamiania światła spoza domu. Oczywiście takie rozwiązania znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ale też trochę kosztują i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Na takie inteligentne rozwiązania trudno jest się też zdecydować osobom, które mieszkają już w swoich domach jakiś czas i nie planują zmiany instalacji. Czy w takim przypadku nie mogą już nic zrobić w kierunku funkcjonalnego oświetlenia? Ależ skąd. Na rynku jest sporo ciekawych produktów, które umożliwiają poprawę funkcjonalności oświetlenia bez kosztownych i czasochłonnych remontów. Jednym z takich produktów jest żarówka z wbudowanym już czujnikiem zmierzchu i ruchu.

Wymiana żarówki nie wymaga od nas dużo pracy, a co ciekawe, żarówkę z czujnikiem ruchu można kupić już za kilkanaście złotych, więc koszt takiej wymiany zdecydowanie jest do zaakceptowania. Wystarczy wybrać odpowiedni model i zamontować do swojej starej lampy. Prawda, że proste? Taki szybki zabieg znacznie poprawi użyteczność oświetlenia w domu, pracy, a także w ogrodzie. Posiadając żarówkę z czujnikiem ruchu można zapomnieć o używaniu klasycznych włączników.

Jak działa żarówka z czujnikiem?

Żarówki wykrywające ruch lub zmierzch posiadają wbudowane w oprawkę sensory, które w odpowiednim czasie uruchamiają i wyłączają światło. Większość żarówek dostępnych na rynku posiada sensory RIP w oparciu o oświetlenie LED. Wykrywają one ruch poprzez podczerwień – sensor wykrywa obiekty o innej temperaturze i uruchamia światło. Podobnie działa czujnik zmierzchu, który odpowiada za analizę światła. Po wykryciu odpowiednio niskiego natężenia światła, czujnik uruchamia żarówkę.

Żarówka z czujnikiem do domu i do ogrodu

Nie ma co ukrywać, każdy z nas lubi wygodę. Właśnie dlatego żarówka z wbudowanym czujnikiem sprawdzi się niemal w każdym domowym pomieszczeniu, a także w ogrodzie. Gdzie szczególnie powinniśmy ją zamontować? W pomieszczeniach przechodnich, gdzie światło świeci przez krótki czas, na przykład na klatkach schodowych, korytarzach, w hallu. Kolejnym pomieszczeniem, w którym warto zamontować żarówkę z czujnikiem jest garaż i spiżarka. W garażu często mamy brudne ręce i trudno jest włączyć lub wyłączyć światło bez ubrudzenia włącznika. Z kolei do spiżarni często wchodzimy mając pełne ręce zakupów. W takich sytuacjach włączanie światła też nie jest wygodne.

Coraz częściej żarówek z czujnikiem używa się do oświetlenia wejścia do domu – schody, ganki, garaże. Zastępują one wtedy naświetlacze LED czy inne lampy z czujnikami.

Do montażu żarówki z czujnikiem na zewnątrz chyba nie trzeba zbyt długo przekonywać. Uruchamiana po zmroku lub po wykryciu ruchu znacznie poprawia nasze bezpieczeństwo i to jest najważniejsze.

Zalety żarówki z czujnikiem

Jakie są najważniejsze zalety żarówek led z czujnikiem?

  • Automatyczne oświetlenie bez konieczności używania włączników
  • Łatwy montaż bez potrzeby wymiany lamp i kupna dodatkowego czujnika
  • Niska cena i duży wybór żarówek na rynku

Czy żarówka z czujnikiem zadziała pod kloszem?

Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie, czy żarówka z wbudowanym czujnikiem zadziała przysłonięta kloszem. Niestety nie zawsze. Niektóre z nich muszą być całkowicie odsłonięte. W takich przypadkach montaż możliwy jest tylko w lampach z otwartymi kloszami. Tutaj najlepiej sprawdzają się takie lampy, w których żarówka delikatnie wystaje spot klosza. Inne modele działają tylko w przypadku kloszy z tworzywa, które nie pochłoną całej pracy sensorów, jeszcze inne poradzą sobie ze szklanymi, przezroczystymi kloszami. Zazwyczaj wykluczyć trzeba niestety lampy z zamkniętymi, matowymi kloszami lub te, które otwarte są w stronę sufitu. W każdym przypadku należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją kupowanej żarówki, a w razie wątpliwości warto skonsultować się ze sprzedawcą. Warto pamiętać też o tym, że w przypadku zakupów przez Internet, zawsze można zwrócić produkt, który nie spełnia stawianych mu oczekiwań. Jeśli nie podobają Ci się lampy z odsłoniętymi żarówkami, może warto zastanowić się nad kupnem lampy z czujnikiem? Duży wybór opraw z czujnikami znaleźć można w oświetleniu zewnętrznym. Jest to nieco większy koszt, ale nowoczesne lampy mają eleganckie klosze z dyskretnie ukrytymi sensorami i prezentują się naprawdę dobrze.

Zwróć uwagę na parametry żarówki z czujnikiem

Kupując żarówkę z czujnikiem pamiętaj o tym, że na rynku jest naprawdę spory wybór tego typu modeli. Nie kupuj pierwszej lepszej żarówki. Sprawdź dokładnie jej parametry. Przed wyborem zapoznaj się z tematem, gdzie pisaliśmy o tym czy lampy i żarówki LED mogą imitować światło słoneczne. Wybierz odpowiednią moc, barwę światła, ale też parametry czujnika – w jakiej odległości wykrywa ruch, jak szybko włącza światło po zmroku. Dopasuj zakres czujnika do wielkości pomieszczenia. Wtedy żarówka na pewno spełni swoje zadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.