Opublikowano 26 stycznia, 2021

Lampy i żarówki LED emitujące barwę i światło dzienne – jakie będą najlepsze?

światło dzienne lampy i żarówki

Wybierając oświetlenie do domu często kierujemy się jego estetyką. Lampa ma być ładna, ma pasować do wnętrza. Niestety często zapominamy o tym, ze kluczowe jest tutaj odpowiednie oświetlenie pomieszczenie i oprócz stylu lampy niezwykle ważny jest też wybór odpowiedniej żarówki. Należy pamiętać o odpowiednim doborze mocy, a także koloru światła.

Pytanie tylko, jaka lampa czy żarówka będzie odpowiednia? Oczywiście każdy ma swoje potrzeby. Światło ma być dopasowane do przeznaczenia pomieszczenia. Jednak w większości przypadków najlepiej sprawdzają się modele emitujące światło neutralne Szukając takiej żarówki czy lampy należy posiłkować się oznaczeniami koloru światła wyrażonymi w Kelvinach. Światło o neutralnej barwie będzie posiadało oznaczenie między 4500K a 5500K. Jednak czy każdy wie, jak wygląda takie światło?

Światło dzienne

Światło neutralne często określane jest jako światło dzienne lub światło słoneczne. Ma ono naśladować światło, do którego przyzwyczaiła nas natura. To światło pomiędzy ciepłymi, żółtymi tonami, a zimnym, wchodzącym w niebieskie tonacje oświetleniem. Jest to też światło, które najlepiej oddaje barwy, nie przekłamuje rzeczywistości i sprawia, że wszystko wygląda bardzo realnie.  

foto: Hyperikon

Z pewnością nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego barwa światła jest tak istotna. Już tłumaczymy. To, jaki kolor ma oświetlenie, ma duży wpływ nie tylko na postrzeganie otoczenia, ale także na samopoczucie osób znajdujących się w danym pomieszczeniu.

Światło dzienne daje nie tylko poczucie dobrego, efektywnego oświetlenia. Sprawia też, że czujemy się pełni energii, chętni do działania i pobudzeni. Nie ma mowy o ospałości czy lenistwie. Dodatkowo światło dzienne najlepiej ze wszystkich wpływa na kondycje ludzkiego wzroku. Nie nadwyręża go i sprawia, że praca w takim świetle jest bardziej wydajna. Nie chodzi tu tylko o pracę zawodową. Mowa tu także o takich prostych, domowych czynnościach, jak sprzątanie, gotowanie czy majsterkowanie.

Mając takie informacje, zwróćcie uwagę na to, jak dobrze czujecie się w prawdziwym, dziennym świetle. Jak Wasze samopoczucie poprawia się, kiedy przez okno wpada więcej promieni słońca. W takim razie, nie ma nic dziwnego w tym, że takie przyjemne światło chcemy zachować jak najdłużej i przenieść także do swoich domów.

Czy sztuczne światło może imitować światło słoneczne?

Oczywiście najlepsze i najzdrowsze światło jest to naturalne, ale nowoczesna technologia led coraz lepiej radzi sobie z jego wiernym odtworzeniem. Najważniejsza jest tutaj barwa światła, a nowoczesne lampy i żarówki pozwalają nam nią dowolnie sterować. Jedna lampa pozwala na przechodzenie od światła ciepłego do zimnego i mowa tu nie tylko o kilku możliwych (stałych) poziomach.  Oświetlenie LED daje możliwość płynnego przechodzenia między barwami światła, więc ustawienie tej idealnej dla siebie nie jest już żadnym problemem. Odpowiadając na pytanie, tak. Istnieje lampa emitująca światło dzienne. Warto poszukać takiego modelu podczas zakupów.

Jeszcze kilkanaście lat temu, w erze klasycznych żarówek wolframowych nie było mowy o tak doskonałym i różnorodnym oddawaniu barw przez domowe oświetlenie. Dzisiaj lampy i żarówki emitujące światło dzienne są naprawdę wysokiej jakości i warto korzystać z ich możliwości.

Światło dzienne tylko przy dobrej jakości LED

Osoby, którym zależy na dobrym, efektywnym, ale też zdrowym dla wzroku oświetleniu powinny zwracać uwagę nie tylko na kolor czy moc światła, ale też na jakość oświetlenia LED. Niestety to najtańsze i niskiej jakości nie świeci światłem stałym, jego promienie migają w szybkim tempie. Pozornie jest to niezauważalne dla ludzkiego wzroku, łatwo można dostrzec to jednak na przykład nagrywając światło w danym pomieszczeniu. Kamery często wyłapują niezauważane przez nas migotanie. Lepsze oświetlenie LED, nowszej generacji niemal całkowicie minimalizuje takie migotanie, które wbrew pozorom bywa szkodliwe dla oczu i sprawia, że wzrok szybciej się męczy. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w pomieszczeniach, w których spędza się sporo czasu w ciągu dnia.

Gdzie zamontować światło dzienne?

Jak już wspominaliśmy, światło dzienne daje nam dużo energii. Sprawia, że łatwiej jest się nam skupić, a także dobrze oddaje barwy. To już dużo mówi nam o tym, gdzie najlepiej sprawdzi się takie oświetlenie. Chodzi oczywiście o pomieszczenia przeznaczone do pracy, ale nie tylko.

Dziennym światłem doświetl kuchenne blaty, na których przygotowujesz posiłki. Koniecznie wykorzystaj je także w gabinecie i miejscu, w którym czytasz lub pracujesz przy komputerze. Lampa emitująca światło dzienne sprawdzi się także przy doświetleniu lustra do makijażu oraz w garderobie, gdzie kolory mają duże znaczenie. To także odpowiednie oświetlenie do biur.

Postaw na światło dzienne!

Pamiętaj, że posiadając nawet stare lampy, w każdej chwili możesz wymienić w nich żarówki na nowe, z lepszym, lepiej dopasowanym do Twoich potrzeb kolorem światła. Natomiast jeśli stoisz przed wyborem nowej lampy ze zintegrowanym panelem LED, zwróć uwagę nie tylko na estetykę danego modelu, ale także, a może przede wszystkim na jego efektywność świetlną oraz barwę światła. Pamiętaj też, że coraz więcej nowych, ledowych lamp, a także żarówek daje możliwość swobodnej regulacji światła podczas użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.