Poruszając temat oświetlenia led większość osób opowiada się za jak najszybszą wymianą klasycznych żarówek na ledowe źródła światła. Powodów jest wiele, ale tym najważniejszym są nasze finanse. Oświetlenie led kosztuje nas zdecydowanie mniej i pozwala na zaoszczędzenie sporych środków w skali roku. Poza tym daje wiele możliwości ciekawego oświetlenia, łatwego sterowania natężeniem światła oraz jego barwą. Znając wszystkie zalety żarówek LED, klasyczne żarówki w Twoim domu też zostały zastąpione nowoczesnymi, ledowymi. Niestety okazało się, że te Twoje są wadliwe… świecą nawet po wyłączeniu… co z tym zrobić? Już podpowiadamy.
LED – co to znaczy?
Na początek warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest LED i czym różni się od klasycznych żarówek.
LED, to inaczej Lighting Emitting Diode, co na język polski można luźno przetłumaczyć, jako dioda elektroluminescencyjna emitująca światło. Brzmi skomplikowanie? Może odrobinę, ale wcale takie nie jest.
Wewnątrz żarówek LED, które znamy znajduje się dioda będąca półprzewodnikiem, przez który przepływa energia. Właśnie podczas tego procesu emitowane jest światło, które my widzimy.
Co różni LED od zwykłej żarówki?
Klasyczne żarówki wolframowe potrzebowały sporo energii, którą przetwarzały głównie na ciepło. To podczas procesu żarzenia się wolframowego drucika wytwarzane było światło. Stąd też nazwa „żarówka”. Były one jednak dość awaryjne i szybko się przepalały podczas zapalania światła.
Technologia led nie potrzebuje ciepła. Energia, którą pobiera przetwarzana jest na światło, stąd pobór jest dużo mniejszy. Z uwagi na to, że nie mamy tutaj procesu żarzenia, prawidłowo powinniśmy mówić o ledowym źródle światła, nie żarówce LED, ale to właśnie druga nazwa mocniej przyjęła się wśród użytkowników.
Dlaczego żarówka LED świeci po wyłączeniu?
Klasyczne żarówki potrzebowały dużo energii, by dać nam światło. Ledowym źródłom światła wystarczy zaledwie niewielka dawka energii, by mogły działać. Co prawda przy małej mocy światło będzie niezbyt mocne, ale jednak. Tutaj właśnie pojawia się problem światła, nawet po wyłączeniu lampy. To z kolei może przeszkadzać domownikom oraz zwiększa koszty rachunków elektrycznych poprzez ciągłe świecenie.
Jeśli Twoja instalacja przepuszcza nawet niewielką ilość mocy po wyłączeniu światła, lampa będzie działała.
Włącznik z diodą
Bardzo częstą przyczyną tego problemu są włączniki światła z wbudowanymi diodami. Prąd cały czas znajduje się we włączniku, by zasilić diodę, a tym samym dochodzi też do żarówki.
Rozwiązanie:
Wymień włączniki na takie bez podświetlenia lub po prostu zdemontuj diody z tych, które już masz. Problem powinien się rozwiązać.
Ciekawostka! Czy włączniki z diodami naprawdę są Ci potrzebne? Czy znacząco pomagają w odnalezieniu włącznika? Warto się nad tym zastanowić. Pozornie taka mała dioda we włączniku to tylko 1W mocy, ale jeśli takich włączników w całym domu jest więcej, a każdy z nich działa przez cały rok, pobór mocy może zaskoczyć. Warto się nad tym zastanowić.
Źle podłączona lampa
Jeśli nie jesteś posiadaczem włącznika z diodą, problem może leżeć w instalacji. Jeśli włącznik rozłącza przewód neutralny (N) zamiast fazowego (L), prąd też może cały czas zasilać ledowe lampy i żarówki.
Rozwiązanie:
Niestety konieczne jest ponowne podłączenie lampy. Jeśli czujesz się na siłach, możesz to zrobić samodzielnie. Jeśli nie, lepiej poproś o pomoc elektryka.
Lampa z kondensatorem
Oto kolejna przyczyna, która może być źródłem Twojego problemu. Po wyłączeniu lampy niewielka ilość prądu może nadal pozostawać w kondensatorze. W tym przypadku łatwo nabrać pewności, co do powodu świecenia lampy LED – prądu w kondensatorze starczy tylko na jakiś czas, później światło całkowicie się wyłączy.
Rozwiązanie:
Tutaj konieczna będzie wymiana lampy na taką bez kondensatora. Ewentualnie musisz przywyknąć do tego, że żarówka delikatnie świeci jeszcze jakiś czas po wyłączeniu.
LED słabej jakości
Ostatnią przyczyną, najbardziej prozaiczną może być po prostu słabej jakości żarówka Led. Niestety, ale na rynku dostępne są ledowe źródła światła różnej jakości. Te najtańsze, z nieznanego źródła, często bez podanej żywotności czy mocy świecenia mogą nie sprawdzić się w użytkowaniu.
Rozwiązanie:
Kupując żarówki LED warto zainwestować w te lepszej jakości, od sprawdzonych producentów. Owszem, koszt będzie większy, ale za to żarówki będą świeciły bez zarzutu i na pewno będą działały dłużej.
Gdyby jednak lampa LED lub żarówka uznana została za niesprawną, pamiętaj by jej nie wyrzucić do kosza. Zwykle taki sprzęt oddaje się do selektywnej zbiórki odpadów – elektrośmieci. Niektóre mogą być oddane recyklingowi i wykorzystane ponownie.