Instalacja elektryczna stawia przed nami wiele wyzwań. Jednym z nich może okazać się montaż schodowych włączników światła. Czy warto podejmować się tego zadania? Zdecydowanie tak. Włączniki schodowe zdecydowanie ułatwiają życie. Przydają się nie tylko na schodach, ale też na długich korytarzach, w ciągach komunikacyjnych czy nawet w dużych pokojach, do których można wejść z kilku stron. W czasach, kiedy otwarte przestrzenie robią furorę także w prywatnych inwestycjach, włączniki schodowe mogą okazać się niezastąpione.
Jak działa włącznik schodowy?
Zasada działania takiego włącznika, a raczej pary włączników jest prosta. Umieszczone na dwóch końcach obiegu uruchamiają lub wyłączają jedno źródło światła. Dzięki nim wchodząc po schodach możesz uruchomić lampę na dole i zgasić ją na górze. Wszystko za sprawą obwodu elektrycznego przepływającego przez oba włączniki. Jeśli zostanie przerwany, światło gaśnie.
Wszystko widoczne jest na poniższym schemacie:

P1, P2 – kontakty umieszczone na dwóch kondygnacjach / w dwóch końcach pomieszczenia
L – przewód fazowy
PE – przewód neutralny
N – przewód ochronny
Włączniki należy połączyć ze sobą za pomocą tzw. przewodów komunikacyjnych (czarny i szary). Faza będzie przechodziła raz przez jeden, raz przez drugi. Gdy obwód jest zamknięty – światło świeci. Kiedy jeden z włączników zostanie naciśnięty – obwód zostaje przerwany, a światło gaśnie. Poznaliśmy prostą zasadę działania pojedynczego włącznika schodowego. W takim razie czas przejść na kolejny poziom.
Zobacz też, jak podłączyć lampę lub żyrandol przy 2,3,4 kablach z sufitu?
Jak podłączyć podwójny włącznik schodowy
Wbrew pozorom sprawa nie jest dużo bardziej skomplikowana, także spokojnie. Tutaj też mamy dla Was prosty schemat.

Do włącznika nr 1 podłączamy przewód fazowy i dwa przewody korespondencyjne, które będą przełączać tę fazę. Fazę z włącznika nr 2 należy poprowadzić do lampy nr 1.
Przechodzimy do drugiej lampy. Podłączamy kolejne dwa przewody korespondencyjne, a ze wspólnego zacisku przewód fazowy, który należy poprowadzić do lampy nr 2.
W ten sposób powstają nam dwa obwody, które można zamykać i otwierać poprzez naciskanie poszczególnych klawiszy podwójnego włącznika.
Na koniec nie można zapomnieć o przewodach ochronnych, które należy doprowadzić do każdej lampy. Przed montażem włączników schodowych warto też przeczytać na jakiej wysokości montuje się włączniki do lamp i oświetlenia?
Zaplanuj instalację
Pamiętaj, że jeśli chcesz montować włączniki schodowe, musisz mieć odpowiednio przygotowaną instalację, w której znajdą się przewody korespondencyjne pomiędzy włącznikami. Dlatego już na etapie projektowania instalacji pamiętaj o tym lub zwróć na to uwagę monterom. Zwróć też uwagę na to, jak rozmieścić gniazdka elektryczne i zaplanować oświetlenie w domu.
Pamiętaj też, że jeśli Twoja instalacja nie jest dostosowana do tego typu włączników, dzisiaj jest mnóstwo innych możliwości sterowania światłem, na przykład poprzez aplikacje w telefonie. To bardzo często rozwiązanie, które ułatwia zarządzanie oświetleniem bez konieczności zmiany instalacji.
Jak zwykle pamiętaj też o tym, że jeśli nie masz pewności, że dasz sobie radę z samodzielnym montażem, zwróć się o pomoc do specjalisty. Nawet najmniejsze działania w połączeniu z prądem trzeba traktować, jak bardzo poważne zadanie. Nigdy tego nie lekceważ.
Pamiętaj też, że wszystkie działania na instalacji należy wykonywać przy odłączonym zasilaniu i z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Z jednego schematu, dowiedziałam się więcej niż z niektórych filmów,. Dzięki
Na pierwszym obrazku autor pomylił oznaczenia przewodów PE I N
w opisie tak samo Pomyłka , albo niewiedza……….
U Was nie trzeba być fenomenem by zrozumieć-jest wszystko przejrzyste i proste.dzięki.
A gdyby tak dołączyć trzeci podwójny włącznik schodowy ?
Nie można, następnym może być wyłącznik
Krzyżowy
trzeciego nie mozna, najwyzej krzyzowy
Od kiedy PE jest w kolorze niebieskim??? (Pierwszy schemat… )A neutralny zielony?? Autor chce ludzi pozabijać??