Wyświetlanie 1–45 z 672 wyników

Wyświetlanie 1–45 z 672 wyników

 

 

Sprawdź nasze propozycje lamp do swojej kuchni. Posiadamy lampy nowoczesne w wielu stylach. Wybór lamp do kuchni to bardzo ważna decyzja, o której nie można zapominać podczas projektowania wnętrza. Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu ze wszystkimi domownikami. Sporo się w niej dzieje, przewija się przez nią dużo osób, dlatego bardzo ważne jest to, by była ona odpowiednio oświetlona.

Kuchenne oświetlenie powinno składać się z trzech części:

Światło centralne – zazwyczaj są to lampy sufitowe lub żyrandole, które oświetlają całe pomieszczenie.
Światło robocze – czyli lampy, którymi oświetlane są stanowiska robocze – blaty i kuchenka. Tutaj źródło światła powinno padać punktowo, aby podnieść komfort pracy.
Światło dekoracyjne – lampy kuchenne, które tworzą fajny nastrój. Często jest to energooszczędne źródło światła, które delikatnie oświetla pomieszczenie nawet wtedy, gdy nikogo w nim nie ma.

Lampy wybierane do kuchni powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ale to nie wszystko. Kuchnia to miejsce, w którym domownicy spędzają naprawdę dużo czasu, powinna więc być nie tylko funkcjonalna, ale też ładna i urządzona tak, by każdy czuł się w niej dobrze. Oświetlenie powinno pomagać w budowaniu odpowiedniego nastroju, powinno uzupełniać kuchenną aranżację i sprawiać, że będzie ona zachwycała również swoim wyglądem.

Lampy do kuchni

Jak dobrać oświetlenie w kuchni lub jadalni? Zastanów się, ile lamp jest Ci potrzebnych. Lampa górna lub lampa wisząca nad stół lub nad kuchenną wyspę, oczka, a może nowoczesne lampy ścienne zamontowane nad blatem? Możliwości zarówno w kuchni jak i jadalni jest bardzo dużo, ważne jednak by dostosować je do swoich potrzeb, tak by oświetlenie było efektowne, a przy tym funkcjonalne.

Jako oświetlenie centralne warto wybrać klasyczny plafon szklany z zamkniętym kloszem, który równomiernie rozproszy światło. Jeśli w kuchni ustawiony jest stół, przy którym jemy posiłki, warto doświetlić go dodatkowo długą lampą wiszącą lub kinkietem na długim ramieniu. Takie pomysły sprawdzają się też nad kuchennymi blatami, jeśli nad nimi nie ma zawieszonych szafek. W kuchni i jadalni nie można zapominać też o dekoracyjnej funkcji oświetlenia. Przynajmniej jedna lampa kuchenna powinna być bardziej dekoracyjna, tak by przyciągać ku sobie wzrok. Pozostałe modele mogą być nieco bardziej stonowane, ale powinny nawiązywać stylistycznie do lampy postawionej w centrum uwagi.

Nad stołem w jadalni połączonej z kuchnią polecane są najczęściej żyrandole lub lampy wiszące. Wszystko jednak zależy od wielkości Twojego stołu. Do małego 4-osobowego stołu pasować będzie jedna lampa wisząca ze zdobionym kloszem, zaś do większego np. 10-osobowego stołu, rozważ zakup żyrandola. Warto jednak zastanowić się nad pozostałym oświetleniem jeżeli jadalnia połączona jest również z salonem.

Dobierając oświetlenie kuchenne wyraźnie podkreśl i rozdziel wszystkie strefy od siebie. Spraw by jadalnia nie górowała nad samym salonem. Wielkość żyrandola powinna być dobrana zarówno do samego stoły w jadalni jak i wysokości tego pomieszczenia. Lepiej by nie wisiał on bezpośrednio nad głową ucztujących gości, a jednak nieco wyżej. Równie dobrym rozwiązaniem może być podłużna lampa wisząca z regulacją wysokości linek.  Takie modele często znajdują zastosowanie właśnie nad stołami.

Jeśli projekt Twojej kuchni zawiera w sobie miejsce nad wyspę, zwróć uwagę co się na niej znajduje. Czy jest to miejsce do przygotowania posiłków czy może tylko i wyłącznie strefa dla gości pijących kawę. Jeśli masz na niej zlew lub inne sprzęty AGD, warto ją dobrze oświetlić by przygotowywanie dań było proste. Jeśli jednak to tylko strefa po części robocza, oświetlenie może być bardziej klimatyczne. W obu jednak przypadkach idealne będą tutaj lampy wiszące szklane lub te z metalowymi kloszami. Tekstylne abażury lub inne chropowate powierzchnie będą mocno pochłaniały brud oraz tłuszcz z gotowania co po pewnym czasie zmuszać Cię będzie do częstego czyszczenia oświetlenia.

Gdy kupisz te z osłoniętą żarówką, światła otrzymasz mniej. Klosze otwarte będą dawały go więcej.  Ostateczny wybór zależy od Ciebie i tego co konkretnie na wyspie kuchennej będziesz robić. W każdym wypadku lampy mogą być zdobione i designerskie. W sklepie coraz częściej napotykamy na ciekawe lampy ledowe z przeznaczeniem właśnie do kuchni. Zwykle jest to źródło światła, które dobrze oświetla całą strefę lub pomieszczenie. To dobry wybór jeśli chodzi o oświetlenie główne jak plafon kuchenny czy lampa sufitowa.

A czy myślałeś o wyborze oświetlenia LED do swojej kuchni? Ledy to możliwość oświetlenia szafek, blatów i innych zakamarków. Najlepsze w tym przypadku są niewielkie oczka lub taśmy led. Ich niewielkie rozmiary pozwolą skryć je właściwie wszędzie.

Warto zaznaczyć, że coraz większa ilość producentów oferujących ten typ oświetlenia, przedłuża gwarancję nawet do 5-10 lat. Nie ma więc zatem obaw, że za rok czy dwa, będzie trzeba kupić nowa lampę.

Kolejnym aspektem jest oświetlenie blatu w kuchni można wykonać na kilka sposobów. Jeśli chcesz oświetlić przestrzeń przy ścianie na której znajdują się meble, postaw na oczka lub listy LED. Te montuje się tuż nad szafkami tak, by były nie widoczne dla naszych oczu.

Jeśli w Twojej kuchni nie ma zbyt wielu szafek ściennych, możesz kupić długie kinkiety na wysięgniku, które swobodnie skierujesz tam gdzie zechcesz. Możesz pokusić się również na niewielką lampę z klipsem, a nawet lampę wiszącą. To jednak zależy od tego jak duży i szeroki jest Twój blat kuchenny.

Pamiętaj, że oświetlenie LED wymaga zasilania 12 lub 24V, czyli niezbędny będzie tutaj montaż zasilacza LED, który wcześniej należy dobrze ukryć i zasilić napięciem z instalacji. Najlepiej zrobić to przed montażem mebli w kuchni.

Gdy mówimy o nowoczesnym oświetleniu kuchennym, mamy na myśli głównie lampy wiszące, nietypowe kinkiety oraz panele LED. Z nowoczesnością najczęściej idą w parze designerski wygląd oraz technologia. W tym przypadku ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie włączników światła i lamp z możliwością ściemniania. Ciekawą opcją będą żarówki zmieniające kolory lub modele włączające się na po wykryciu ruchu – np. po otworzeniu szuflady czy szafki.