Oczka LED

Oczka LED

Z uwagi na to, że coraz więcej osób decyduje się na montaż sufitowych punktów świetlnych, ich wybór jest coraz bogatszy. Poza tradycyjnymi, wpuszczanymi oczkami sufitowymi w niewielkich, okrągłych oprawach, w sprzedaży pojawiły się także lampy spoty czy downlight’y, czyli niewielkie loprawy o średnicy nie większej niż tradycyjne oczko, ale o większej wysokości. Są to zazwyczaj oprawy w kształcie tub, które delikatnie wystają z sufitu i tym samym stanowią jego dekorację.

Tego typu oprawy warto łączyć w zestawy. Zazwyczaj w serii dostępnych jest kilka opraw o różnych szerokościach, wysokościach czy kolorach. Połączone w jednym wnętrzu będą wyglądały bardzo ciekawie. Jeśli zależy Ci, aby stale mieć kontrolę nad światłem, wybierz oczka sufitowe z możliwością regulacji kąta padania światła. Dzięki temu, w razie potrzeby, można zmienić kierunek strumienia świetlnego  oświetlając inną potrzebną przestrzeń.

Wyświetlanie 1–45 z 259 wyników

Wyświetlanie 1–45 z 259 wyników

Oczka sufitowe to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie oświetleniowe, które charakteryzuje się różnorodnością wykonania, pozwalając dostosować je do indywidualnych potrzeb i stylu aranżacji wnętrza. Wykonane są najczęściej z aluminium, stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych, co gwarantuje trwałość i lekkość konstrukcji. Wykorzystują diody LED (lub miejsce na żarówki LED z gwintem GU10), co nie tylko zapewnia efektywne i energooszczędne oświetlenie, ale również umożliwia różnorodne opcje regulacji intensywności światła i barwy. Ponadto, dzięki możliwości skierowania światła w konkretne miejsce, są doskonałe do punktowego oświetlenia oraz podkreślania detali architektonicznych w pomieszczeniu.

Oczka sufitowe są doskonałym wyborem do oświetlenia salonu. Mogą tworzyć równomierne światło, a jednocześnie pełnić funkcję punktowego oświetlenia nad konkretnymi obszarami, na przykład nad miejscem do czytania czy nad stołem kawowym.

W kuchni, gdzie istotne jest dokładne oświetlenie przestrzeni roboczej, mogą być rozmieszczone nad blatem kuchennym, zlewem czy kuchenką. Również jako oświetlenie ogólne w tym pomieszczeniu sprawdzają się doskonale. Są również często stosowane w łazienkach, zarówno do oświetlenia ogólnego, jak i do punktowego oświetlenia nad umywalką, wanną czy prysznicem. W sypialni oczka sufitowe mogą pełnić rolę oświetlenia ogólnego, ale również mogą być wykorzystane jako oświetlenie do czytania, jeśli są zamontowane nad łóżkiem.

Nadają się idealnie do oświetlenia przestrzeni przejściowych, takich jak hol czy sień i korytarz. Mogą wyznaczać drogę, a jednocześnie równomiernie rozświetlać takie obszary jak schody.

Jakie kolory oczek i spotów wybrać? Dopasuj oczka do koloru sufitu lub wybierz kontrast. W praktyce oznacza to zazwyczaj, że zarówno sufit, jak i oczka pozostają w bieli i pięknie się ze sobą komponują tworząc zgraną całość. W przypadku kontrastu, układ się zmienia – sufit jest biały, a oczka czarne (inne ciemne odcienie czerni).

Drugim sposobem jest wybór oczek w oprawach pasujących np. do kuchennej zabudowy. To znaczy, że jeśli lodówka, okap czy kuchenka są chromowane, to oprawa oczka również powinna być wykończona w srebrnym połysku.

Trzecia opcja to coś dla osób, które nie boją się oryginalnych rozwiązań – kolorowy sufit. Białe spoty wyglądają oszałamiająco na kolorowym tle. Na przykład kuchnia w odcieniach bieli i szarości, sufit w szarym odcieniu i białe spoty oświetlające przestrzeń. To kompozycja obok, której nie można przejść obojętnie. 

Jak gęsto montować oczka sufitowe? Tutaj należy uważać, aby nie przesadzić. Sufit usiany punktami oświetleniowymi nie wygląda zbyt estetycznie. Należy wyznaczyć strefy, w których dodatkowe oświetlenie jest potrzebne, na przykład nad kuchenną wyspą, nad blatem czy nad zlewem i rozmieścić oczka tak, by oświetlały każdą z tych stref.