Wybór lamp do łazienki wydaje się wymagającym zadaniem. Szczególnie dla osób, które na co dzień nie mają wiele wspólnego z oświetleniem. Z każdej strony słyszy się o trudnych warunkach, którym muszą sprostać lampy łazienkowe. Im większy natłok informacji tym większe wątpliwości. Dlatego postanowiliśmy na spokojnie wyjaśnić temat łazienkowego oświetlenia i udowodnić, że nie jest to tak straszne i trudne, jak się wydaje.
IP – stopień ochrony lamp w łazience
Większość osób wybierających lampy do łazienki prędzej czy później trafia na ten tajemniczy wskaźnik. Co właściwie oznacza? Więcej na ten temat pisaliśmy już w tekście klasa szczelności IP – co oznaczają skróty 20, 23, 44, 54, 65 wg normy. W skrócie chodzi o to, w jakim stopniu lampy odporne są na pyłki, kurz, a także wilgoć, co przede wszystkim ważne jest w takich pomieszczeniach, jak łazienka.
Kolejnym twierdzeniem, jakie na pewno usłyszysz podczas zakupu lamp do łazienki jest to, że wszystkie muszą mieć stopień ochrony co najmniej IP44. My jednak, dosyć odważnie, powiemy Ci, że to nie do końca prawda. I już tłumaczymy dlaczego.
Lampy z oznaczeniem IP44 to modele, które odporne są na małe pyłki oraz na zachlapania wodą. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy lampy umieszczone w całej łazience są zagrożone zalaniem? Raczej nie. Bardzo pomocna może okazać się poniższa grafika.
Jasno widać na niej, że nie cała łazienka musi być oświetlana super szczelnymi lampami. Wszystko zależy od tego, jak blisko źródła wody będzie znajdowała się lampa.
Lampy IP44 do łazienki
Lampy o szczelności IP44 / IP45 powinny zostać zamontowane w najbliższym otoczeniu źródeł wody, czyli wanny, prysznica i umywalki. Tu jednak szczelne lampy powinny znajdować się mniej więcej do wysokości 60cm od wody. Wyżej można już pozwolić sobie na mniejszą szczelność, na przykład w kinkietach nad lustrem lub w łazienkowych lampach wiszących.
Szczelne lampy IP44 w całej łazience?
Skąd przeświadczenie, że cała łazienka musi być oświetlona lampami o szczelności co najmniej IP44? Prawda jest taka, że to tylko pozostałość z dawnych czasów. Jeszcze jakiś czas temu dobrze wentylowana łazienka to była rzadkość. W łazienkach unosiły się tumany pary, a w powietrzu stale było czuć wilgoć. Nic dziwnego, że w takich pomieszczeniach lepiej było postawić na bardziej szczelne oprawy, nawet te oddalone od źródła wody. W nowym budownictwie i dużych, odpowiednio zaprojektowanych łazienkach nie ma już tego problemu, więc spokojnie można wybrać lampy o klasycznej szczelności IP20. Oczywiście nadal trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jeśli łazienka jest mała i masz wątpliwości, co do jej odpowiedniej wentylacji, lepiej wybierz wszystkie lampy ze stopniem ochronności IP44. W końcu bezpieczeństwo przede wszystkim. Miej na uwadze to, że szklane klosze będą inaczej pochłaniać światło, rozpraszać je, a nawet mają wpływ na barwę światła. Odpowiednia barwa światła w łazience będzie tutaj istotna na wiele czynności jakie w niej wykonujesz – makijaż, poranna toaleta i zabiegi kosmetyczne.
Wodoszczelne lampy do łazienki
Oczywiście w oświetleniu łazienki musi być też druga strona medalu. Lampy łazienkowe IP44 to złoty środek, ale czasami konieczny jest też wybór bardziej szczelnych lamp. W jakich dokładnie przypadkach? Chodzi przede wszystkim o miejsca narażone na mocne zachlapania i zalania. Jeśli marzy Ci się dekoracyjne oświetlenie kabiny prysznicowej lub doświetlenie wanny z hydromasażem, konieczne będzie zastosowanie w tych miejscach lamp wodoszczelnych IP68. Kinkiety i lamy montowane na linii wody powinny mieć stopień ochrony IP65. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie napięcie. Jeśli zdecydujesz się na oczka podłogowe, na które możesz nadepnąć mokrą stopą, oprócz ochrony IP68, konieczny jest także montaż w obniżonym zasilaniu 12V. To zapewni Ci pełne bezpieczeństwo w łazience.
Szczelność lamp do łazienki
Przedstawiony przez nas schemat oraz podział łazienki na strefy to dobry punkt wyjścia, jednak przede wszystkim, w każdym przypadku należy zachować zdrowy rozsądek i wszystko dokładnie zaplanować. Pamiętaj, że z prądem nie ma żartów. Jeśli nie do końca masz pewność, co do swoich wyborów, nie wahaj się pytać o pomoc obsługi sklepu oświetleniowego. Pamiętaj też, że instalację oświetlenia lepiej oddać w ręce profesjonalistów. Doświadczony elektryk nie powinien mieć problemu z odpowiednim doborem lamp łazienkowych.
Bezpieczna łazienka w dobrym stylu
Klasa szczelności lamp jest bardzo ważnym aspektem podczas oświetlenia łazienki, nie warto jednak zapominać o designie. Na szczęście w sprzedaży dostępne są wysokiej jakości lampy łazienkowe, które można dopasować do każdego stylu.
Oświetlenie nowoczesnej łazienki
Do nowoczesnej łazienki możesz wybrać minimalistyczne spoty i oczka z IP44, a nawet IP65. Doskonale sprawdzi się tu model Nova lub Faro. W sprzedaży nie brakuje także nowoczesnych, wodoodpornych kinkietów LED, takich jak Ibros oraz nowoczesnych, łazienkowych lamp wiszących. Taki zestaw na pewno pozwoli Ci na efektowne oświetlenie łazienki. Poznaj również kilka zasad doboru oświetlenia do małej łazienki, gdzie pod uwagę musisz wziąć także inne czynniki. To pomieszczenie, które da się powiększyć optycznie, a do tego potrzeba nieco innego spojrzenia.
Wybierz lampy do klasycznej łazienki
Jeśli lubisz klasykę, oświetlenie łazienki także nie powinno sprawić Ci problemu. W sprzedaży bez problemu znajdziesz piękne żyrandole łazienkowe IP44, a także dekoracyjne kinkiety, takie jak Classy lub Elegance. Na rynku pojawiły się także oczka sufitowe stylizowane na tradycyjny design. Zdobione są eleganckimi dekorami i kwiatowymi motywami. Takie lampy pięknie prezentują się w gustownych pokojach kąpielowych. Jeśli tylko poświęcisz chwilę na zapoznanie się z aktualną ofertą, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego do swojej łazienki.