Wybór odpowiedniego oświetlenia często okazuje się wymagającym zadaniem. O ile zakup lamp do domu nie sprawia dużego problemu, tak już odpowiednie oświetlenie ogrodu bywa problematyczne. Tutaj oprócz stylistyki lamp trzeba wziąć pod uwagę także takie aspekty, jak ich odpowiednia trwałość i szczelność przed warunkami atmosferycznymi. Jakie lampy wybrać do ogrodu? Które okażą się odpowiednie? Dzisiaj odpowiemy na te pytania.
Czy wszystkie lampy pasują do ogrodu
Aby w ogóle zacząć temat oświetlenia zewnętrznego, konieczne zapoznaj się z artykułem Klasa szczelności IP znajdziesz tam podstawową wiedzę na temat tego, czym jest stopień szczelności lamp oraz o tym, jakie lampy wybrać do domu, a jakie do ogrodu.
Po przeczytaniu tych podstawowych informacji na pewno wiesz już, że nie każda lampa może zostać zamontowana na zewnątrz. Aby była praktyczna i bezpieczna musi posiadać odpowiedni stopień szczelności. Jaki? To już zależy od miejsca, w jakim chcesz ją zamontować. Spójrz na poniższą grafikę.
Widzisz na niej przykładowy, dobrze oświetlony ogród, w którym znaleźć można oczka w podsufitce, kinkiety elewacyjne, a także oprawy wkopane w ziemię. Każde z tych miejsc charakteryzuje się innymi wymaganiami i potrzebuje innych lamp. Czy każda z nich może zostać narażona na zalanie? Nie do końca. Każda z nich może mieć kontakt z wodą, ale najważniejszy w tym wszystkim jest stopień zalania czy zawilgocenia takich opraw.
Jakie lampy zamontować w podbitce?
Podbitka dachowa to specyficzne miejsce, z jednej strony lampy narażone są na czynniki zewnętrzne. Z drugiej jednak ich większa część i całe zasilanie znajduje się wewnątrz, a oprawki ukryte są pod dachem. Zatem czy rzeczywiście oczka muszą być całkowicie wodoszczelne? Niekoniecznie. Jeśli wybierzesz oprawy wysokiej jakości i zamontujesz je w poprawny sposób, spokojnie możesz wybrać te ze stopniem ochrony IP21 – odporne na krople wody. Są to lampy umieszczone w takimi miejscu, że trudno będzie o ich mocne zalanie.
Wskazówka! Oświetlenie w podbitce wygląda bardzo efektownie, jednak na co dzień jest trudno dostępne. Jeśli żarówka w oczku się spali, jej wymiana może okazać się nie lada wyzwaniem. Warto więc zainwestować w lepszej jakości oświetlenie, a zamiast klasycznych żarówek wybrać oprawki z wbudowanym źródłem światła LED, które wystarczy na długo.
Kinkiety elewacyjne IP44 odporne na wodę
Nieco inaczej sprawa wygląda z kinkietami elewacyjnymi i wszelkimi lampami montowanymi na ścianach budynków. Tutaj oprawy są zdecydowanie mocniej narażone na zachlapania. Przy mocniejszym deszczu woda może nacinać z każdej strony, więc lepiej wybrać jest tutaj szczelne oprawy. Czy do oświetlenia elewacji wystarczą lampy IP44? Warto przypomnieć sobie, co oznacza ten wskaźnik. Oprawy IP44 to lampy odporne na drobinki kurzu i wodę chlapiącą pod każdym kątem. Oznacza to, że lampy z taką szczelnością są bezpiecznym rozwiązaniem do montażu na elewacji. Tutaj, nawet przy dużym deszczu, woda spływa dalej i nie ma zagrożenia zalania lampy na dłuższy czas. Jeśli nadal masz wątpliwości, co do bezpieczeństwa tego typu lamp, spokojnie możesz wybrać lampy z mocniejszą szczelnością. W tym przypadku dobrze sprawdzą się także kinkiety ze szczelnością IP65 – odporne na silne strugi wody.
Pamiętaj o tym, że kinkiety elewacyjne pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Zwróć uwagę na stylistykę lamp, na ich kolorystykę i kształt. Dobrze, by takie kinkiety pasowały do koloru elewacji czy do koloru drzwi i okien. Jeśli planujesz rozbudowane oświetlenie ogrodu, kinkiety elewacyjne możesz dopasować do pozostałych lamp zewnętrznych.
Wodoszczelne lampy IP67 i IP68
Najwięcej uwagi należy przyłożyć do wyboru lamp, które są narażone na ciągłe zalania, czyli wszelkie lampy montowane w podłożu. Tutaj zawsze trzeba liczyć się z tym, że po większym deszczu lampa może przed jakiś czas znajdować się pod wodą. Pamiętaj też, że nasz klimat także nie jest łaskawy dla takich lamp. W takim wypadku należy wybierać lampy o minimalnej szczelności IP67. Te mogą być zanurzone pod wodą do 30minut. Jeśli obawiasz się dłuższych i częstszych zalań lub szukasz lampy odpowiedniej do oczka wodnego lub basenu, zdecydowanie postaw na lampy zewnętrzne IP68, które mogą być poddawane ciągłemu zanurzeniu.
Obniżone napięcie w lampach ogrodowych
Jeśli odpowiedni stopień szczelności to dla Ciebie za mała gwarancja, możesz dodatkowo zdecydować się na instalację o niskim napięciu 12V lub 24V. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak lepiej na niewielkich działkach i ogrodach. Jeśli teren do oświetlenia jest większy, a punktów świetlnych sporo, lepiej pozostać przy zasilaniu sieciowym 230V. To pozwoli na podłączenie do instalacji nie tylko oświetlenia, ale też narzędzi i sprzętów ogrodowych.
Dobierz lampę do klimatu
Wybierając lampy do ogrodu, jak zwykle przy tematach oświetlenia, najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Jak zawsze przypominamy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zwróć się do wyspecjalizowanego elektryka, który pomoże Ci przy instalacji. Pamiętaj też, że wybór lamp zależy również od klimatu, w jakim mieszkasz. Jeśli budujesz dom nad morzem, musisz wybrać lampy odporne na morski klimat, wykonane z odpowiednich materiałów. W górach musisz przygotować się na więcej śniegu, a tym samym większe roztopy. Każda sytuacja jest inna i każdą należy potraktować indywidualnie.