oświetlenie łazienki inspiracje

Jaka będzie najlepsza barwa światła do łazienki?


Projektując swoją łazienkę, na pewno każdy zastanawia się nad tym, jakie wybrać płytki, jakie meble, no i oczywiście, jakie do tego wszystkiego będą pasowały lampy. Na pewno  rozważania krążą w temacie kolorystyki, może kształtu i rozmiaru lampy, ale kto zastanawia się nad odpowiednią mocą i kolorem światła? Czy nie jest to temat nieco zapomniany, odłożony na boczny tor? Jeśli tak, to zdecydowanie trzeba to zmienić. W końcu łazienki to często pomieszczenia zaciemnione, czasami bez dostępu do dziennego światła, więc ich odpowiednie oświetlenie to kwestia kluczowa. Dzisiaj zastanowimy się nad tym, jakie światło jest najlepsze do łazienki.

Wybierz neutralne światło do lampy łazienkowej

Jeśli jesteś już po lekturze naszych poprzednich artykułów dotyczących barw światła w innych pomieszczeniach, na pewno wiesz, że kluczem jest podzielenie przestrzeni na kilka stref, a następnie odpowiednie oświetlenie każdej z nich. W jednym z poprzednich artykułów możesz przeczytać też kilka ogólnych informacji na temat kolorów oświetlenia, które wprowadzą Cię w temat Barwa neutralna, ciepła czy zimna? Jakie oświetlenie wybrać? Ważne jest to by rozróżniać pewne definicje, a nie są one zbyt skomplikowane.

Jakie strefy oświetlenia wyróżniamy w łazience? Podstawowe to:

  • Oświetlenie ogólne
  • Oświetlenie kąpielowe
  • Oświetlenie lustra

Na początek zajmiemy się ogólnym oświetleniem, które montowane jest przy suficie. W łazience dobrze sprawdzają się klasyczne, szklane plafony i podtynkowe oczka sufitowe, najlepiej te z regulowanym kątem padania światła. Z uwagi na to, że łazienki to często ciemne pomieszczenia, do ogólnego oświetlenia sufitowego najlepiej wybrać neutralną barwę światła, która jest zbliżona do światła dziennego. Mogą to być lampy z wbudowanym panelem LED w kolorze 3000K-4000K lub lampy na tradycyjne żarówki. Dzisiaj bez problemu można kupić zwykłą żarówkę z wybraną przez siebie barwą światła. Przed zakupem żarówki przeczytaj także wpis barwy światła – 2700k, 3000k, 4000k, 6000k. Dowiesz się co oznaczają i które to są ciepłe, zimne czy neutralne.

eleganckie lampy do łazienki

Jaka moc światła do łazienki

Omówiliśmy już kolor światła lamp łazienkowych, pozostaje pytanie. Jak mocną lampę zamontować w łazience? Przyjmuje się, że na 1m ² przypada 5W energii. Jeśli twoja łazienka ma 15m ², to wszystkie lampy sufitowe powinny mieć łączną moc ok. 75W. Do tego należy dodać jeszcze oświetlenie z kolejnych stref.

Wybierz ciepłe światło nad wannę łazienkową

Oświetlenie kąpielowe to kolejny ważny aspekt podczas aranżacji łazienki. Jeśli decydujesz się na wannę, to znaczy, że lubisz zrelaksować się podczas długiej kąpieli. Czy wyobrażasz sobie taką kąpiel przy zimnym, jasnym świetle? Do tego przy lampach sufitowych, których światło oślepia Cię, kiedy leżysz w wannie? Naszym zdaniem to zdecydowanie mogłoby popsuć klimat. Właśnie dlatego tak ważne jest zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia kąpielowego. W tej funkcji najlepiej sprawdzają się kinkiety z przysłoniętymi żarówkami, których światło jest delikatne i przyjemne. Tutaj też zdecydowanie lepiej jest wybrać ciepłe światło w przedziale od 2200K do 2700K. Takie oświetlenie będzie gwarancją pełnego relaksu. O takich lampach pisaliśmy już w tekście oświetlamy ściany w łazience – pomysły i porady. Jak wybrać odpowiedni kinkiet do łazienki? Warto pamiętać o tym, że może się zachlapać, więc powinien mieć odpowiednią klasę szczelności i powinien być wykonany z trwałych materiałów. Dobrze sprawdzi się tu tworzywo lub szkło, które nie podda się działaniu korozji.

lampy łazienkowe aranżacja

Zimne światło do oświetlenia lustra łazienkowego

Odpowiednie oświetlenie lustra to kluczowa sprawa podczas wyboru lamp do łazienki. Nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, zerkasz na lustro co najmniej kilkanaście razy dziennie. Nie tylko rano, ale też w ciągu dnia. To bardzo ważne, aby odbicie było realne, a to zależy przede wszystkim od doboru odpowiednich lamp. Jakie lampy wybrać do oświetlenia lustra? Tutaj należy zwrócić uwagę na dwa wskaźniki. Po pierwsze barwa światła. Powinna być zimna, w przedziale od 3500K do 4500K. Zimna barwa sprawia, że kolory są bardziej realne, a światło efektywne. To bardzo ważna przede wszystkim podczas wykonywania codziennego makijażu i dobierania garderoby. Lustro oświetlone ciepłym światłem mogłoby zakłamywać obraz – kolory wydawałyby się bardziej żółte.

Drugim wskaźnikiem jest RA lub CRI (ang. Color Rendering Index). Jest to wskaźnik pokazujący realność kolorów w danym świetle. Jest on wyrażany w skali od 0 do 100, gdzie 100 oznacza światło, które najlepiej oddaje rzeczywiste kolory. Aby kolory, które widzisz były realne, oświetlenie lustra powinno mieć wskaźnik o minimalnej wartości RA80.

Oświetlaj lustro równomiernie

Nie bez znaczenia jest też to, pod jakim kątem oświetlenie pada na lustro. Ważne jest, by cała tafla była oświetlona równomiernie, więc warto wybrać do tego zadania dwa kinkiety umieszczone po bokach lustra lub jeden długi kinkiet zamocowany nad lustrem. Na przykład model Isla. Pamiętaj jednak, by w takim przypadku kinkiet był takiej samej długość, co lustro.

oświetlenie łazienkowego lustra

Nowy trend – lampy wiszące nad lustro do łazienki

Jeszcze do niedawna oświetlenie lustra kojarzyło nam się wyłącznie z kinkietami. Jednak dzisiaj coraz więcej osób stawia na nowe rozwiązanie – lampy wiszące montowane jako dodatkowe oświetlenie lustra. Prezentują się bardzo efektownie i ciekawe, ale czy są praktyczne? Wszystko zależy od tego, jak zostaną zamontowane. Najważniejsze jest to, że powinny wisieć nad linią wzroku, by światło odbijane w lustrze nie raziło w oczy. Kolejny aspekt to klosz. Jeśli do oświetlenia lustra wybierzesz lampy, które świecą w dół, zdecydowanie nie spełnią one swojej roli, ale już lampy ze szklanymi kloszami, które dobrze rozpraszają światło lub te, których klosze skierowane są na lutro sprawdzą się idealnie. Wybierając rozsądnie, śmiało możesz zdecydować się na lampy wiszące przy lustrze. Ten trend zapowiada się bardzo obiecująco.

Dekoracyjne oświetlenie do łazienki –listwy led

Na koniec warto wspomnieć o nowoczesnych możliwościach oświetleniowych, które dają nam lampy LED. Najczęściej wykorzystywane do dekoracyjnego oświetlenia w łazience są listwy led, które można zamontować pod wanną, wokół lustra lub w podwieszanym suficie. Jakie kolory światła wybrać do ledowych listew? Tutaj panuje zupełna dowolność. W nowoczesnych łazienkach można postawić na zimne światło. W łazienkach skandynawskich, gdzie królują drewnopodobne płytki lepiej sprawdzi się światło ciepłe. Miłośnicy odważnych rozwiązań mogą postawić na listwy led RGB, które mogą świecić różnymi kolorami, w zależności od ustawień.  Wszystko zależy od rodzaju aranżacji i gustu inwestora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *