Opublikowano 13 lutego, 2021

Lampy i oświetlenie ogrodzenia posesji domu – propozycje

oświetlenie ogrodzenia

Wprowadzając się do nowego domu trudno jest pominąć takie aspekty, jak oświetlenie kuchni, salonu czy łazienki. Coraz częściej, już na etapie projektu pamiętamy też o oświetleniu zewnętrznym – doświetleniu tarasu czy nawet podjazdu, ale czy w tej całej oświetleniowej pracy nie zapominamy o oświetleniu ogrodzenia domu? W końcu to punkt równie ważny, co oświetlenie wjazdu do domu.

Dobre oświetlenie posesji zapewnia domownikom nie tylko wysoki komfort, ale też bezpieczeństwo. Dobrze doświetlona posesja odstrasza potencjalnych włamywaczy czy chociażby wandali czy nawet szukającą rozrywki młodzież. Dobrze doświetlone ogrodzenie z pewnością będzie mniej atrakcyjnym miejscem do wyrzucenia śmieci czy dokonania niemiłych dla kieszeni właścicieli uszkodzeń.

Warto wiedzieć, że dobrze doświetlone ogrodzenie bardzo często kojarzy się z monitoringiem. Osoby przechodzące obok takiego ogrodzenia, bardzo często rozglądają się w poszukiwaniu kamer i z pewnością kilka razy zastanowią się, zanim dokonają jakichkolwiek zniszczeń.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do tego, że warto zainwestować w oświetlenie ogrodzenia. Teraz tylko pozostaje pytanie, na jakie lampy do ogrodzenia się zdecydować? Opcji jest kilka i w dużej mierze zależą od tego, jakie ogrodzenie posiadasz.

Przed kupnem oświetlenia

Pamiętaj o tym, że decydując się na oświetlenie ogrodzenia, musisz dostosować do niego instalację elektryczną. Pomyśl o tym już podczas budowania ogrodzenia. Zwróć uwagę na to czy lampy chcesz umieścić dookoła działki, czy tylko na jej froncie. Wszystko dokładnie przemyśl, żeby podczas montażu lamp nie trzeba było przerabiać instalacji. Jakie oświetlenie możesz wybrać na ogrodzenie?

Lampy montowane w słupkach

Bardzo eleganckim i trwałym sposobem jest umieszczenie oświetlenia  w słupkach ogrodzeniowych. Jest to rozwiązanie odpowiednie do ogrodzeń murowanych. Tego typu lampy muszą być dostosowane do montażu podtynkowego, tak by ich wewnętrzną część można było estetycznie wmurować w ogrodzenie.

Oczywiście można wybrać też lampy montowane na murach. Prezentują się one równie estetycznie, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że są bardziej narażone na zalania oraz uszkodzenia mechaniczne. Oprawy całkowicie ukryte w murowanym słupku są znacznie bezpieczniejsze.

Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji lamp do zamontowania w słupkach oraz na słupkach ogrodzenia. Lampy są zarówno w klasycznym, jak i bardziej nowoczesnym stylu, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie:

Lampy montowane w podłożu

Kolejną propozycją oświetlenia ogrodzenia, jest jego podświetlenie od dołu. To rozwiązanie bardzo często wykorzystywane w przypadku dekoracyjnych ogrodzeń, do których trudno byłoby zamontować lampę. W tym przypadku należy wybrać specjalne oprawy odpowiednie do podłoża. Powinny być one odporne na warunki atmosferyczne, wodoodporne i szczelne. Ich stopień szczelności to minimum IP65. Pamiętaj, że na takiej lampie może zebrać się kałuża, więc jej odporność potraktuj bardzo poważnie.

Oprawy w podłożu należy skierować tak, by światło padało bezpośrednio na ogrodzenie – w górę. Wówczas dekoracyjne snopy światła pięknie podkreślą ogrodzenie i będą bardzo funkcjonalne. Przy montażu tego typu lamp pamiętaj, by nie kierować ich w stronę chodnika – mogą oślepiać przechodniów.

Zobacz lampy montowane w ziemi:

Oświetlenie częścią ogrodzenia

Ciekawym, nowoczesnym sposobem na delikatne, dekoracyjne doświetlenie ogrodzenia jest wykorzystanie zaślepek do słupków ogrodzeniowych z punkami światła. Na rynku coraz częściej pojawiają się tzw. kapturki do ogrodzenia z wbudowanym światłem LED. Lampy dostępne są zarówno w wersji klasycznej – podłączane do prądu, jak i solarnej – odpowiedniej dla osób, które nie mają przygotowanej instalacji.

Solarne oświetlenie ogrodzenia

No właśnie, co mają zrobić osoby, które nie przemyślały zawczasu oświetlenia ogrodzenia? Czy pozostaje im już tylko przekopywanie posesji? Niekoniecznie. W takiej sytuacji warto zapoznać się z ofertą solarnych lamp zewnętrznych. Ich wybór jest coraz szerszy i coraz ciekawszy. Tego typu lampy można zamontować zarówno na ogrodzeniu, jaki w podłożu – słupki solarne. Tego typu lampy, w ciągu dnia, czerpią energię ze słońca, a po zmroku oddają ją w formie oświetlenia. To idealne rozwiązanie, a do tego bardzo ekonomiczne.

Zobacz trwałe lampy solarne:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.