Jak podłączyć lampę lub żyrandol przy 2,3,4 kablach z sufitu?


Wszystkie lampy kupione? W takim razie czas na montaż. Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik o tym, jak poprawnie zamontować lampy i żyrandole na 2,3,4 kable. Pamiętaj jednak, że prąd to nie zabawa. Przy instalacji oświetlenia musisz zachować szczególną ostrożność, a jeśli nie masz pewności, że sobie poradzisz, lepiej od razu skorzystaj z pomocy specjalisty. Czasami lepiej wydać nieco więcej i czuć się bezpiecznym we własnym domu. Jeśli uważasz, że poradzisz sobie z instalacją lampy samodzielnie, ten artykuł jest dla Ciebie.

Kolory kabli w instalacji elektrycznej

Na początek kilka informacji podstawowych, czyli co oznaczają poszczególne kable wychodzące z sufitu.

Najczęściej są to trzy przewody:

  1. Czarny / brązowy – przewody fazowe
  2. Niebieski – przewód neutralny. W starszych instalacjach może mieć kolor szary
  3. Żółto/zielony – przewód neutralny
kolory kabli instalacja elektryczna

Takimi samymi kolorami powinny być też oznaczone przewody w lampach:

L  – faza

L1  – faza

N – przewód neutralny

PE – przewód ochronny

przewody w lampie kolory

Montaż lampy – potrzebne narzędzia

Masz już podstawową wiedzę, teraz jeszcze potrzebne są Ci narzędzia. Czego będziesz potrzebować?

  1. wiertarka/wkrętarka do zamontowania lampy
  2. próbnik do sprawdzenia czy przewody są bezpieczne
  3. śrubokręt do dokręcenia przewodów
  4. taśma izolacyjna (w przypadku większej ilości przewodów)
  5. nóż introligatorski/ inne ostrze do odsłonięcia kabli

Montując lampę pamiętaj o bezpieczeństwie

Zanim przejdziesz do działania, pamiętaj o najważniejszej sprawie, czyli swoim bezpieczeństwie! Przed rozpoczęciem montażu koniecznie odłącz główne zasilanie prądu. Następnie sprawdź próbówką czy przewody na pewno zostały odcięte od zasilania. Dopiero wtedy możesz zabrać się za instalację.

Zacznij od oczyszczenia przewodów i odsłonięcia ich z kolorowych osłonek. Do montażu będziesz potrzebować ok. 1cm czystego przewodu.

Pamiętaj też, że Twoja instalacja może mieć inne kolory. W takim przypadku musisz włączyć zasilanie i zachowaniem zasad bezpieczeństwa sprawdzić, w których przewodach płynie prąd. Ponownie odłącz zasilanie, a przewody pod napięciem oznacz literą L.

Jak zamontować lampę na 3 przewody

Najłatwiejsze do zamontowania są lampy na jedną żarówkę lub te, które uruchamiają wszystkie żarówki jednocześnie. W większości przypadków lampy posiadają zestawy montażowe, w których znajduje się także kostka instalacyjna.

W takim przypadku wystarczy delikatnie odkręcić śruby kostki, włożyć do niej przewody tak, by pasowały do siebie kolorami i ponownie dokręcić śrubki. Proste prawda?

Zanim na stałe zamontujesz lampę do sufitu, podłącz zasilanie i sprawdź czy lampa działa prawidłowo. Jeśli wszystko jest w porządku, ponownie wyłącz prąd. Przykręć lampę i znowu włącz światło.

Jak podłączyć żyrandol na 3,4,5 żarówek do trzech przewodów?

Zapewne ta informacja zmartwi wiele osób, ale jeśli z sufitu wystają tylko 3 przewody nie ma możliwości podłączenia lampy tak, by uruchamiać ją podwójnym włącznikiem. Tutaj zawsze włączać będziesz wszystkie żarówki jednocześnie.

3 kable w instalacji i 5 w lampie – jak podłączyć

Do kostki musisz wkładać po dwa przewody – nadal dopasowując je kolorami.

Dwa przewody fazowe (brązowy i czarny) połącz z jednym przewodem w tym samym kolorze. Tak samo zrób z niebieskimi przewodami. Samotny do podłączenia pozostanie tylko przewód PE- ten podłączasz jeden do jednego.

4 kable w lampie i 4 w suficie – jak zamontować

Jeśli chcesz, aby Twoja lampa była uruchamiana podwójnym włącznikiem, konieczne jest przygotowanie odpowiedniej instalacji. Taka powinna mieć 4 przewody. Dwa fazowe, neutralny i ochronny.

Tutaj sytuacja wygląda tak samo, jak w przypadku lampy z 3 przewodami. Należy dopasować kolory przewodów i zacisnąć je w kostce instalacyjnej.

Montaż lampy na 3 przewody do 4 kabli z sufitu

Pozostaje jeszcze sytuacja, kiedy instalacja przygotowana jest na lampę z podziałem na strefy, ale Ty chcesz podłączyć do niej lampę tylko z trzema przewodami. Spokojnie, nie jest to żaden problem.

Tutaj przyda się wymieniona na wstępie taśma izolacyjna. Należy podłączyć 3 przewody do lampy, a jeden, który pozostał, szczelnie zaizolować dobrej jakości taśmą. Wolny powinien pozostać jeden przewód fazowy.

Oczywiście niezależnie od tego, jaką lampę chcesz podłączyć. Czy jest to schemat podstawowy, czy też któryś z trudniejszych kombinacji, zawsze na pierwszym miejscu stawiaj swoje bezpieczeństwo. Jeśli mieszkasz w starym budynku, w którym instalacja nie jest pewna, nie decyduj się na samodzielny montaż. Skorzystaj z usług elektryka, który zna się na swojej pracy i będzie mógł dać Ci gwarancję bezpiecznej i trwałej instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *