Każdy rodzic wie, że zdrowie dziecka jest rzeczą najważniejszą. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak na zdrowie malucha wpływa odpowiednie oświetlenie. Szczególnie ważne jest oświetlenie pokoju dziecięcego, w którym pociechy spędzają najwięcej czasu. Jak oświetlić pokój dziecka? Przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek.
Zwróć uwagę na barwę światła
Wbrew pozorom, oświetlenie pokoju dziecka jest wymagającym zadaniem. To przestrzeń wielofunkcyjna, w której maluch nie tylko odpoczywa, ale też bawi się i odrabia lekcje. Do każdej z tych czynności należy dobrać odpowiednie światło. Pewne jest to, że jedna lampa do pokoju dziecka to zdecydowanie za mało. Pokój należy podzielić na kilka stref i każdą z nich oświetlić innymi lampami.
Przeczytaj tekst o barwie światła, by dowiedzieć się więcej.
Ciepła lub neutralna barwa w oświetleniu sufitowym
Na początek światło centralne, czyli takie, którym oświetlany jest cały pokój. Powinno być w miarę jasne i przyjemne. Tutaj dobrze jest wybrać oświetlenie o ciepłej lub neutralnej barwie, dobry będzie przedział od 2700K do 3500K.
WSKAZÓWKA! Jeśli przygotowujesz pokój dla noworodka, pamiętaj o tym, że większość czas spędza on leżąc na plecach. Wybieraj takie lampy sufitowe, które nie będą go raziły – z mlecznymi dyfuzorami lub kloszami zamkniętymi od dołu.
Sen dziecka i barwa światła nocnego w pokoju
Kolejna strefa to oświetlenie nocne. Chodzi nie tylko o lampę przy łóżka dziecka, ale też o nocne światło komunikacyjne. Takie oświetlenie powinno być bardzo delikatne, łagodne i przyjemne dla wzroku, tak by nie oślepiało włączone nawet w środku nocy. Ciepłe światło sprzyja wyciszeniu, dziecko łatwiej i szybciej będzie mogło uspokoić się po całym dniu wrażeń. Do dziecięcych lampek nocnych dobrze jest wybrać światło w zakresie barwowym od 2200K do 2700K.
WSKAZÓWKA! Pamiętaj o tym, że światło włączone przez całą noc nie jest zdrowe. Więcej możesz przeczytać w artykule o oświetleniu sypialni.
Barwa jest ważna także przy nauce – lampki biurkowe
Następną, bardzo ważną strefą jest oświetlenie biurka i miejsca do nauki. Aby dziecko bez problemów mogło czytać, pisać i rysować, konieczne jest oświetlenie podobne do tego wykorzystywanego w biurach i gabinetach, czyli światło zimne (3500K-4500K). Przy takim świetle łatwiej jest się skupić, a wzrok nie męczy się tak szybko.
Nie każdy wie, że kolor światła ma ogromny wpływ nie tylko na wzrok, ale także na samopoczucie. Ciepłe światło uspokaja, chłodne pobudza. Zbyt mocne może powodować rozdrażnienie i niepokój. Właśnie dlatego dobór odpowiedniego oświetlenia dla dziecka jest tak ważny.
Na naszym blogu możesz przeczytać też, jak dobrać kolor światła do danego pomieszczenia.
Jeśli pokój dziecka jest duży, warto pomyśleć też o dodatkowym, jasnym oświetleniu nad przestrzenią przeznaczoną do zabawy. W takim przypadku dobrze mogą sprawdzić się dodatkowe spoty sufitowe nad dywanem lub punktowe kinkiety skierowane na półkę z zabawkami.
Moc oświetlenia w pokoju jest również istotna
Oprócz odpowiedniej barwy światła, pamiętaj też o dobraniu odpowiedniej mocy lamp w pokoju dziecięcym. Tutaj zawsze warto zachować zdrowy rozsądek. Delikatne światło nocne, a do tego mocniejsze światło do nauki, wszystko dobrane według potrzeb. Ogólne wskaźniki mówią o tym, że pokój dziecięcy o powierzchni ok. 10m ² powinien zostać oświetlony lampami o łącznej mocy ok. 3500K. Jest to jednak tylko wartość wyjściowa, którą zawsze warto dostosować do warunków swojego wnętrza. Na odbiór światła wpływ ma wiele czynników, takich jak kolor ścian i mebli, kształt pomieszczenia czy nawet ilość dodatków, dlatego nie warto bez zastanowienia kierować się ogólnymi wskaźnikami.
Oświetlenie dziecięce to nie tylko moc i barwa
Dobór odpowiedniej mocy i koloru światła do pokoju dziecka to bardzo ważna sprawa, ale co zrobić, by to pieczołowicie wybrane oświetlenie było funkcjonalne przez długi czas? W końcu potrzeby dziecka tak szybko się zmieniają. Jak sprawić, by lampy do pokoju dziecięcego wystarczyły na długo?
Niestety nie mamy złotej rady na to, by dziecięce lampy spodobały się także nastolatkom, ale przygotowaliśmy kilka wskazówek, aby te nieuniknione zmiany były jak najmniej odczuwalne.
- Uniwersalna baza. To oczywiste, że wybierając oświetlenie dla dziecka najbardziej podobają Ci się lampki w kształcie zwierzątek lub z lampy z bajkowymi nadrukami, te jednak nie zostaną z Wami na długo, a dorastający maluch szybko będzie domagał się zmiany. Jakie jest rozwiązanie? Kolorowe lampki dziecięce wybieraj, jako oświetlenie dodatkowe. Oświetlenie sufitowe, centralne lepiej zachowaj w uniwersalnej kolorystyce, dzięki temu nawet przy zmianie aranżacji będzie można uniknąć większego remontu.
- Jeśli jednak marzy Ci się duża, kolorowa lampa dziecięca, wybierz taką z wymiennym abażurem. W razie potrzeby łatwiej jest dokupić inny abażur niż wymieniać całą lampę.
- Wybierz lampę ze ściemniaczem. Małe dziecko potrzebuje delikatnego światła, starsze powinno uczyć się i bawić przy jaśniejszym oświetleniu. Aby nie wymieniać lampy, wystarczy zamontować model ze ściemniaczem i regulować moc światła według potrzeb.
Jak dobrać bezpieczne oświetlenie dla dziecka
Omówiliśmy już wpływ mocy i koloru światła na zdrowie dziecka, pozostaje jeszcze przypomnieć o kwestiach bardziej technicznych.
- Na początek rzecz podstawowa, a jednak często pomijana. Małe dzieci są bardzo ciekawe świata, także tego zakazanego, dlatego wszystkie gniazdka i kontakty w pokoju dziecka powinny być poza ich zasięgiem lub odpowiednio zabezpieczone.
- Unikaj przedłużaczy i długich przewodów. Dzieci lubią się bawić, są cały czas w ruchu, a wijące się po podłodze kable to dla nich niepotrzebne zagrożenie. Lepiej zawczasu zainwestować w więcej kontaktów.
- Wybieraj trwałe materiały. Tworzywo, tkanina, drewno sprawdzą się w pokoju dziecka zdecydowanie lepiej niż lampy ze szkła.
- Postaw na stabilne konstrukcje. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by lampka spadła z biurka lub przewróciła się na dywan. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj dla dziecka lampy wiszące lub kinkiety. Jeśli zdecydujesz się na lampę stojącą, wybierz te na stabilnych podstawach. W pokoju dziecka dobrze sprawdzają się tripody.
- Żaróki LED. Wybieraj te wysokiej jakości, które nie migoczą (ten efekt może szybciej męczyć wzrok) i nie nagrzewają się. To ważne szczególnie w lamapch stojących, do których dziecko ma stały dostęp.
Pamiętaj, że oświetlenie pokoju dziecka to nie tylko kwestia estetyki. Na pierwszym miejscu postaw jego bezpieczeństwo. Zatroszcz się o odpowiednie, bezpieczne materiały i dobór światła, które pomoże mu się prawidłowo rozwijać. W końcu szczęśliwe dziecko to szczęśliwi rodzice.