Oświetlenie zewnętrzne domu to bardzo ważna sprawa, nie tylko ze względu na estetykę, ale też na bezpieczeństwo. W nocy ciężko jest poruszać się po podwórku w całkowitej ciemności nie tylko gościom, ale nawet samym mieszkańcom. Poza tym dodatkowe oświetlenie sprawia, że nieproszeni goście mniej chętnie zaglądają na posesję, więc z tego punktu widzenia oświetlenie zewnętrzne także jest pomocne.
Oświetlenie w podbitce czy warto?
Swego czasu oświetlenie w podbitce było bardzo modne i zdecydowanie najczęściej wybierane, jako doświetlenie domu na zewnątrz. Dzisiaj nieco wypierane przez oświetlenie elewacyjne, nadal jest jednym z częściej spotykanych w naszej rodzimej architekturze. Jakie są jego zalety i wady? Czy warto decydować się na oświetlenie w podbitce? Mamy na ten temat kilka informacji.
Oświetlenie w podbitce na pewno jest bardzo efektywne. Może równomiernie doświetlić przestrzeń wokół domu, a przy tym jest stosunkowo tanim rozwiązaniem. Oczywiście wszystko zależy od tego, na ile punktów świetlnych się zdecydujesz.
No właśnie, wiele osób umieszcza lampy w podbitce zdecydowanie za gęsto. Punkty montowane są nawet to 1 metr, co zdecydowanie przewyższa zapotrzebowanie. Nie ma sensu oświetlać domu aż tak mocno. Światło w podbitce ma poprawiać widoczność wokół domu, a nie rozświetlać go na całą ulicę, ponieważ to zdecydowanie nie wygląda zbyt elegancko.
Oczka w podbitce możesz umieścić co kilka metrów, możesz też montować je tylko w newralgicznych miejscach lub na załamaniach, tak by każde doświetlało inny kierunek.
Punktowe światło do podbitki
Pamiętaj też o tym, że lampy w podbitce montowane są wysoko. Zanim wiązka dotrze do podłoża, część światła się rozproszy. Aby światło było efektywne wybieraj oczka o większej mocy i takie z wąskim kątem padania. Dobrze sprawdzają się te z wiązką w granicach 60 stopni. Wówczas więcej światła dotrze do samego dołu. Jeśli wybierzesz oczka z szerokim kątem padania światła, promienie rozesłane szeroko mogą w znikomym stopniu dotrzeć do parteru.
Listwy led w podbitce
Spotkaliśmy się też z projektami, w których podbitki oświetlane były nie punktowymi oczkami, a całymi listwami LED. My jednak nie jesteśmy zwolennikami takiego rozwiązania. Tu, tak samo jak w przypadku dużej ilości oczek, dom może okazać się rozświetlony zdecydowanie za mocno.
Jeśli w trakcie użytkowania oświetlenia w podbitce stwierdzisz, że światła jest za dużo, bez problemu możesz zrezygnować z kilku pojedynczych oczek. W przypadku listwy led takie rozwiązanie nie będzie już proste.
Na koniec jeszcze trzeba wspomnieć o podstawowej wadzie tego typu oświetlenia. Chodzi o trudny dostęp do lamp zamontowanych na takiej wysokości. Jeśli któreś z oczek się przepali lub uszkodzi, trudno będzie na bieżąco je wymieniać. W większości przypadków kończy się to tak, że oświetlenie jest częściowo niesprawne do momentu, aż nazbiera się więcej takich opraw do wymiany.
Jak tego uniknąć? Zdecydowanie warto postawić tu na jakość. Nie wybieraj najtańszych oczek dostępnych w sprzedaży. Lepiej zainwestuj w trwałe oczka sufitowe LED o długiej żywotności, które będą świeciły przez długie lata.
Lampy IP44 do oświetlenia podsufitki
Nie zapominaj także o tym, że lampy zewnętrzne muszą mieć odpowiednią klasę szczelności. Oczka umieszczone w podbitce nie są narażone na bezpośrednie zalania, więc spokojnie możesz wybierać oprawy oznaczone symbolem IP44. Oczywiście możesz też postawić na jeszcze wyższy stopień ochrony, ale według nas nie ma potrzeby przepłacać.
Kinkiety zamiast lamp w podbitce
Jeśli jednak zdecydujesz, że oświetlenie w podbitce nie jest dla Ciebie. Dobrym rozwiązaniem okażą się eleganckie kinkiety elewacyjne, których oferta jest coraz szersza. Tego typ kinkiety zazwyczaj nie dają aż tak wyraźnego światła – są bardziej dekoracyjne, ale radzą sobie z doświetleniem przestrzeni wokół domu.
Kinkiety elewacyjne dobierz do architektury
Osoby wybierające światło w podbitce nie mają dużego pola do popisu jeśli chodzi o estetykę. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z kinkietami elewacyjnymi. Tutaj możliwości się nie kończą. Pełna paleta kolorów, kształtów i wzorów. Można wybierać spośród prostych, nowoczesnych form lub pięknych klasycznych lamp stylizowanych na dawne lampiony. Można zdecydować się na oprawy świecące punktowo na elewację lub na modele ze szklanymi kloszami rozpraszającymi światło… wszystko zależy od tego, w jakiej stylistyce wykończony jest dom. Lampy należy dobrać tak, by współgrały nie tylko z elewacją i stylem domu, ale też z ogrodem. Wszystko powinno stanowić spójną całość.
Słabsze światło do kinkietów elewacyjnych
Wybierając oświetlenie elewacyjne pamiętaj, że znajduje się ono zdecydowanie niżej niż światło w podbitce, więc spokojnie możesz wybrać do niego słabsze światło. Zwróć też uwagę na to, by promienie nie znajdowały się bezpośrednio na linii wzroku. Jeśli tak jest, wybieraj modele z osłoniętymi żarówkami, które delikatnie stłumią bezpośrednie światło.
Kinkiety elewacyjne – kierunek światła
Decydując się na kinkiety, dobrze przemyśl kierunek światła. Pięknym rozwiązaniem są kinkiety pionowe, które tworzą delikatne, dekoracyjne smugi na elewacji. Musisz jednak uważać, ponieważ takie oświetlenie odkryje wszystkie Twoje tajemnice. Jeśli elewacja jest nierówna, takie światło podkreśli każde niedociągnięcie. W takiej sytuacji może więc lepiej wybrać światło kierowane w stronę ogrodu?
Zalety kinkietów elewacyjnych
Zdecydowaną zaletą takich kinkietów jest łatwy dostęp do oświetlenia. W każdej chwili możesz wymienić żarówkę lub nawet przemyć oprawy. Kolejną zaletą jest to, że możesz wybrać lampy nie tylko z czujnikiem zmierzchu, ale też ruchu. Dzięki temu lampy uruchamiane będą tylko wtedy, gdy będzie taka potrzeba. Możesz też tworzyć odpowiednie sekwencje oświetlenia. Na przykład kilka lamp może świecić cały czas. Tylko część z nich możesz połączyć z czujnikiem ruchu, który uruchomi je w razie potrzeby. Możliwości jest naprawdę wiele.
Nowoczesne rozwiązania w oświetleniu elewacji
Czujniki ruchu i zmierzchu to tylko początek wielkiej oferty nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego. Coraz prężniej rozwijająca się branża oświetlenia led co chwilę zaskakuje nas ciekawymi rozwiązaniami, jak chociażby kinkiety z wbudowanymi kamerami czy wideodomofonami. Lampa po wykryciu ruchu nie tylko się uruchamia, ale także zaczyna nagrywać, a Ty możesz na bieżąco oglądać to na swoim telefonie. Przed wyborem oświetlenia warto zapoznać się z aktualną ofertą lamp zewnętrznych, czasami można zaskoczyć się ciekawymi rozwiązaniami.
Solarne oświetlenie elewacji bez instalacji
Na koniec warto wspomnieć też o tym, że na oświetlenie elewacji nigdy nie jest za późno. Nawet jeśli mieszkasz w domu, w którym prąd nie został wyprowadzony na zewnątrz, to jeszcze nie koniec świata. W sprzedaży pojawia się coraz więcej ciekawych lamp solarnych, które pięknie doświetlają nie tylko elewacje, ale też ogród. Takie lampy nie potrzebują dostępu do prądu. Wystarczy zamontować je w miejscu, które przez kilka godzin dziennie ma dostęp do słońca i gotowe. Lampa ładuje się w ciągu dnia i świeci po zmroku. Rozwiązanie szybkie, wygodne i zdecydowanie energooszczędne!