Często przeglądane:

Poradnik doboru oświetlenia:

Jak należy dobrać lampy i oświetlenie do pokoju dziecięcego? Jaka barwa światła oraz na jaki rodzaj lamp postawić? Pokój dziecka to jego centrum dowodzenia, w którym robi bardzo wiele rzeczy. Od swobodnej zabawy, po trudną i czasochłonną naukę. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, by oświetlenia pokoju dziecięcego nie kończyć na jednej lampie centralnej. Potrzebne jest także światło odpowiednie do nauki oraz światło nocne, które wprowadzi maluch w senny klimat. Oświetlenie dodatkowe pokoju – równie ważne, co oświetlenie centralne. Powinno dorastać z wiekiem dziecka i dostosowywać się do jego potrzeb. Po pierwsze. Delikatne światło nocne. Lampa, która pozwoli maluchowi w spokoju zasnąć, a Tobie przeczytać bajkę na dobranoc. Może to być tradycyjna lampa nocna, ale też subtelny kinkiet. To rozwiązanie jest dobre, jeśli Twój maluch ma dużo energii i klasyczna lampa często mogłaby spadać ze stolika. Takie światło powinno być bardzo delikatne, powinno tworzyć półmrok, który pozwoli wyciszyć się maluchowi.

UWAGA: bardzo ważne, by nie zostawiać włączonego światła na całą noc. Jeśli maluch lubi zasypiać przy lampce, wyłącz ją, kiedy już będzie spał. Całkowita ciemność pozwala na lepszy wypoczynek, a w przypadku niemowlaków jest wręcz niezbędna, ponieważ pozwala na odpowiedni rozwój wzroku.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Lampy sufitowe dla dzieci

Dziecięce kinkiety i lampy ścienne

Lampy biurkowe do nauki i zabawy

 

Lampy wiszące  do pokoju dziecięcego

Jakie lampy wybrać do pokoju dziecka?

Pokój dziecka zmienia się wraz z jego wiekiem, począwszy od wieku niemowlęcego, aż do momentu, gdy w końcu osiąga pełnoletność. Dodatkowo wystrój i oświetlenie będzie zależało od tego czy pokój należy do dziewczynki czy chłopca. Dla kogo urządzasz pokój – dla niemowlaka, małej dziewczynce, czy może młodzieńcowi?

W zależności od wieku dziecka potrzebować możesz oświetlenia i lampek nocnych dla dziecka, oświetlenia sufitowego jak żyrandol czy lampa wisząca, kinkietów na ścianę, lampek biurkowych do nauki, oświetlenia dodatkowego do zabawy. Poniżej odpowiemy na kilka zadanych tutaj pytań i zwrócimy uwagę na to, jakie oświetlenie powinno się znaleźć w pokoju dziecięcym.

Jak wybrać lampki nocne dla niemowląt?

Oprócz górnego oświetlenia w postaci lampy sufitowej, żyrandola czy też kinkietów, niemowlęta potrzebować będą lampek nocnych, które palić się będą właściwie przez cały jego niemowlęcy okres. Musi to być lampa, która nie będzie emitować zbyt zimnego i jasnego światła. Najlepiej byłoby, gdyby był to model led z możliwością regulacji natężenia.

Nie jest to jednak koniecznością bowiem dobrze tę rolę spełni również lampka wkładana do gniazdka lub niewielka lampka stojąca – położona na parapecie, podłodze przy łóżeczku czy w innym łatwo dostępnym miejscu.

Nie montuj kinkietów i innych lamp bezpośrednio nad głową dziecka by go nie oślepiać i nie rozbawiać w momencie, kiedy przyjdzie pora na sen.

Jakie oświetlenie będzie najlepsze do nauki?

Jeśli urządzasz pokój dziecku, które uczęszcza już do szkoły, musisz postawić na kilka typów lamp. Tym dodatkowym będzie właśnie lampa do nauki. Najczęściej jest to model biurkowy z włącznikiem, który nie zajmuje zbyt wiele miejsca i ma możliwość regulowania – zniżania, podwyższania i przekręcania na boki. Taka lampa będzie dobrze się sprawdzać przy pisaniu, czytaniu czy malowaniu.

Chcąc zachęcić dziecko do nauki we własnym pokoju, możesz postawić na dotykową lampę biurkową. Oprócz tego są modele z możliwością przyciemniania i zmieniania kolorów co dla dziecka będzie ciekawym bajerem, który przyciągnie go do odrabiania prac domowych czy zabawy.

Jeśli masz możliwość, możesz wybrać również taśmy led mocowane nad głową dziecka. Ważne jest to by była ona zamocowana z przodu. Montaż bezpośrednio nad głową może być kłopotliwe w momencie, gdy dziecko będzie się pochylać nad swoim zeszytem czy książką.

Jaką barwę światła wybrać do pokoju dziecięcego?

Wybierając barwę do pokoju dziecka, musisz znać wszelki rodzaj czynności jakie tam wykonuje – zabawa, nauka, gry, spotkania z kolegami, sen. Dla każdy z nich może być wymagana inna barwa światła.

Do nauki pożądana będzie zimna i pobudzająca. Do snu idealna będzie ciepła i relaksująca, zaś do zabaw może być to neutralna. Zwróć na to szczególną uwagę w momencie, gdy planujesz zakup dziecięcej lampy led. Często jest tak, że nie ma możliwości wymiany zintegrowanego panela w lampie. Jeśli masz obawy co do barwy światła, postaw na lampy z typowymi żarówkami, które w każdym momencie można dokupić i wymienić na inne.

Które oświetlenie do zabawy będzie najlepsze?

Zabawa i nauka to dwie podstawowe czynności odbywające się w pokoju dziecka. Jednak w przypadku zabawy masz wiele możliwości doboru odpowiedniego oświetlenia – żyrandole, kinkiety, lampy podłogowe czy reflektorki led. Tak na prawdę pokój dziecinny powinien posiadać możliwie najwięcej punktów oświetleniowych. Mogą to być np.: 2 kinkiety, jedna lampa sufitowa, jedna lampa biurkowa i nocna. Jeśli posiadasz sufit podwieszany, możesz obsadzić w nim oczka z żarówkami RGB zmieniające kolory. Na parapecie postawisz lampkę biurkową, a na ścianach przy łóżku powiesić kinkiety.

Zwróć uwagę na wielkość pokoju dziecinnego i to ile światła dziennego zagląda do niego na co dzień. Niekiedy małe pokoiki można ograniczyć do 1 lampy sufitowej, kinkietu i lampki biurkowej.