barwy światła kelwiny

Barwy światła – 2700k, 3000k, 4000k, 6000k – co oznaczają?


Kupując oświetlenie zastanawiasz się nad tym, jaki styl będzie pasował do Twojego wnętrza, jaka moc światła sprawdzi się najlepiej w danej przestrzeni. Boisz się, że żarówka będzie za jasna albo za ciemna, ale czy zastanawiasz się też nad kolorem światła? Czy wiesz, jak ważna jest barwa światła i jaką najlepiej wybrać do konkretnego pokoju? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kolor światła wpływa na postrzeganie danego pomieszczenia, a nawet na samopoczucie osób, które się w nim znajdują. Właśnie dlatego przybliżymy dzisiaj ten temat. Jeśli chcesz wiedzieć, jak odnaleźć się w świecie światła i co tak naprawdę oznaczają symbole na  żarówkach, zapraszamy do lektury.

Co to Kelwiny?

Na początku odrobinę techniki. Kelwin to jednostka temperatury w układzie SI, w której mierzona jest temperatura barwowa światła. Nie chodzi jednak o wydzielane przez światło ciepło, a o jego kolor. Im wyższy wskaźnik Kelwinów, tym światło jest zimniejsze (białe). Im wartość jest niższa, tym światło cieplejsze (żółte).

Jak w praktyce przedstawiają się wskaźniki temperatury światła?

  • Barwa zimna – 4600 – 6500 [K]
  • Barwa neutralna – 3300 – 4500 [K]
  • Barwa ciepła – 2200 – 3200 [K]

Gdzie znajdę informację o barwie światła?

Barwa światła to jedna z podstawowych wartość, dlatego nie trudno namierzyć takie oznaczenia na opakowaniach lamp i żarówek. No właśnie. Jeśli kupujesz lampę na tradycyjną żarówkę, nie będzie ona miała oznaczenia dotyczącego barwy światła, ponieważ to od wybranej przez Ciebie żarówki zależą dokładne parametry oświetlenia. Tego typu lampy to tylko oprawki, do których oddzielnie należy dokupić żarówkę. Inaczej sprawa wygląda w lampach z wbudowanym źródłem światła LED. W tym przypadku panele świecące są niewymienne, a moc i kolor światła powinien znaleźć się na opakowaniu lampy.

Informacji o kolorze światła należy szukać tuż obok pozostałych podstawowych informacji, takich jak moc oprawy w Watach i ilości lumenów. Warto pamiętać też o tym, że Kelwiny oznaczone są skrótem „K”, więc należy szukać wartości liczbowej z tą literą, np. 2700K.

Najłatwiej sprawa wygląda podczas zakupów internetowych. Informacji o barwie światła należy szukać na karcie produktu. Są one podane razem z innymi danymi technicznymi, takimi jak wymiary lampy. Jeśli takiej informacji brakuje na karcie produktu, warto skontaktować się z obsługą sklepu.

2700K – żółta barwa światła

Ta wartość światła jest idealna do pomieszczeń, gdzie domownicy wypoczywają. Żarówki o żółtej brawie sprawdzają się najlepiej w lampkach nocnych i dziecięcych. To światło bardzo przytulne i delikatne, przy którym łatwo się zrelaksować i wyciszyć. Bardzo modne są teraz żarówki z ciepłym światłem, które imitują stare, żarnikowe modele. Takie żarówki spokojnie można montować w lampkach bez kloszy. Wyglądają bardzo ładnie, a żółte światło nie razi w oczy.

3000K – ciepłe światło

Często spotykamy się z pytaniem ile kelwinów ma ciepłe światło. Standardowo o ciepłym świetle mówimy w przedziale od 2200K do ok. 3200K. im niższa wartość tym światło jest bardziej żółte. Żarówki w kolorze 3000K to oświetlenie odpowiednie do pomieszczeń domowych, takich jak salon czy kuchnia, ale tutaj tylko w formie oświetlenia centralnego. Barwa jest jeszcze ciepła i przyjemna, ale już nie tak żółta, jak w przypadku 2700K. Można przy niej poczytać, popracować, ale nie sprawia wrażenia światła biurowego.

4000K – białe światło

Białe światło jest coraz częściej wykorzystywane w aranżacjach nowoczesnych, gdzie stawia się na minimalizm i prostotę. Światło w tej barwie to kompromis między ciepłym światłem, a niebieskim, zimnym oświetleniem. Można wykorzystać je w gabinecie, w łazience lub w kuchni. Neutralne światło często wykorzystywane jest też do oświetlenia elewacji lub ogrodu. Warto też zwrócić na nie uwagę wybierając oświetlenie ledowe. Neutralne światło LED to jedno z najczęściej dostępnych rozwiązań oferowanych przez producentów. Dobrze sprawdza się zarówno w domu, jak i w restauracji czy hotelu.

 6000K – światło do pracy

Im wyższa wartość Kelwinów, tym światło jest chłodniejsze, bardziej zbliżone do światła słonecznego- dziennego. Światło w tym kolorze dobrze sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i nauki. Warto zamontować je nad biurkiem, kuchennym blatem i lustrem do wykonywania makijażu, czyli tam, gdzie potrzebne jest wyraźne światło, które dobrze oddaje barwy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przy takim świetle łatwiej się pracuje i dłużej pozostaje się w skupieniu.

Zimne światło, zwane też światłem niebieskim, z uwagi na dobre oddawanie kolorów, wybierane jest do gabinetów kosmetycznych, sklepów i witryn, które mają jak najlepiej wyeksponować towar. To także światło wykorzystywane w akwariach i terrariach, które mają odzwierciedlać dzienny tryb życia zwierząt.

Jaka barwa światła najlepsza dla oczu?

Pozostaje jeszcze pytanie, jaka barwa światła jest najlepsza dla wzroku? Często mówi się o tym, że najzdrowsze światło to te zbliżone do światła dziennego. Oczywiście jest to stwierdzanie prawdziwe, ale warto dokładniej przyjrzeć się temu zagadnieniu, bo przecież zimne światło nie zawsze jest najlepszą opcją, a każdy z nas inaczej postrzega barwy. Ciepła barwa będzie fajnie sprawdzać się w sypialni, zaś najlepszą barwą światła do łazienki będzie ta zimna.

Jak wybrać zdrowe światło dla siebie? Najbardziej przystępnym wskaźnikiem będzie to, czy w danym oświetleniu czujesz się dobrze i widzisz dobrze. Czy nie musisz mrużyć oczy i wytężać wzroku. Jeśli w jasnym pomieszczeniu często boli Cię głowa, czujesz niepokój i suchość w oczach, to znak, że światło jest zbyt jasne i intensywne. Należy wymienić żarówki na łagodniejsze. Z kolei jeśli podczas pracy często łapiesz się na mruganiu, a Twoje oczy są zaczerwienione i łzawią, warto zainwestować w mocniejsze oświetlenie.

Podsumowując, podczas zakupu lampy i żarówki warto zwracać uwagę nie tylko na jej estetykę oprawy  i moc światła, ale także na jego kolor i barwę światła. Wiedząc, która barwa światła pasuje do pomieszczenia, łatwiej jest kupić odpowiednie oświetlenie. To barwa światła sprawi, że w gabinecie będzie łatwiej pracować, a w sypialni lepiej się zrelaksować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *