oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów – jak dobrać lampy Led na schody?


Jeśli wydaje Ci się, że schody to miejsce, któremu nie musisz poświęcaj dużej uwagi podczas aranżacji wnętrza i wyboru oświetlenia, niestety, ale jesteś w błędzie. Co prawda schody nie zajmują dużej przestrzeni, jednak są bardzo ważne. Nie tylko z punktu widzenia estetyki Twojego domu czy mieszkania, ale także z uwagi na bezpieczeństwo domowników.

Schody powinny być eleganckie, zadbane, ale też praktyczne i przede wszystkim bezpieczne. Właśnie dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór oświetlenia w tym miejscu. Jak dobrać odpowiednie plafony LED na klatkę schodową? Wszystko zależy od estetyki samych schodów oraz całego wnętrza, a także od ich kształtu. Jakie są opcje? Jest ich sporo. Możesz zdecydować się na klasyczne plafony lub lampy wiszące, możesz wybrać kinkiety lub coś bardziej nowoczesnego – ledowe taśmy ukryte w podstopniach, a nawet w poręczach. W całej tej ofercie można się zagubić. Dlatego najpierw zastanów się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najbardziej praktyczne. Aby ułatwić Ci zadanie, mamy kila wskazówek.

Dobierz oświetlenie do stylu schodów

Niby oczywiste, ale jednak warto o tym wspomnieć. Pamiętaj, że schody to część Twojego wnętrza, nie traktuj ich pobłażliwie. Zadbaj, by stały się wizytówką Twojego domu. Jeśli urządzasz wnętrze w klasycznym stylu, nie doświetlaj schodów nowoczesnymi listwami led w chłodnej barwie światła. Zdecyduj się na coś bardziej klasycznego. Mogą to być eleganckie kinkiety z abażurami lub lampy wiszące na długich przewodach, tak by każdy mógł je zauważyć. Wybieraj lampy w klasycznych formach i ponadczasowej kolorystyce. Może brąz lub złoto? Lampy dopasuj tak, by współgrały z pozostałymi pomieszczeniami. Nowoczesne rozwiązania, takie jak listwy led czy oczka wbudowane w schody lepiej sprawdzają się we współczesnych aranżacjach. Na przykład na schodach wykończonych w betonie lub wykonanych ze stali.

Wybierz oświetlenie odpowiednie do kształtu schodów

Kolejnym aspektem, który musisz wziąć pod uwagę jest kształt Twoich schodów. Okrągłe spokojnie doświetlisz jedną lampą sufitową lub wiszącą. Schody w linii prostej także możesz oświetlić jedną lampą, która dobrze doświetli wszystkie stopnie. Jednak jeśli posiadasz schody dwubiegowe lub trójbiegowe, konieczne będzie więcej punktów światła. W tym przypadku nie uda Ci się doświetlić całej klatki schodowej jedną lampą. Tutaj sprawdzą się właśnie kinkiety lub podświetlenie stopni schodów.  Możesz rozważyć też oczka ścienne, np. model Edge lub Modern, które rozświetlą przestrzeń tuż nad stopniami.

Schody otwarte czy zamknięte – jak je oświetlić?

Światło musisz dostosować też do tego, czy schody są otwarte na salon czy też stanowią oddzielne pomieszczenie. Jeśli schody są zamknięte, światło umieszczone na ścianie będzie odbijało się od ściany przeciwległej. To dobre rozwiązanie, ponieważ na klatce będzie wydawało się jaśniej. Jednak jeśli schody są otwarte, musisz pamiętać o tym, że światło umieszczone na ścianie klatki schodowej będzie rozchodziło się także po salonie. Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ umieszczając oczka w ścianie, promienie mogą oślepiać osoby będące w salonie. Tutaj koniecznie zwróć uwagę na to, by takie światło nie było zbyt jasne – by nie raziło w oczy. Przy otwartych schodach, lepiej doświetlić je taśmami led na stopniach lub kinkietami, których światło skierowane jest pionowo, tak jak w przypadku kinkietu Mitos lub Loya.

Schodowy włącznik światła do lamp

Niezależnie od tego, jaki typ oświetlenia wybierzesz, pamiętaj o podstawowej rzeczy. Koniecznie zainstaluj schodowy włącznik światła, który umożliwi Ci włączanie i wyłączanie światła zarówno na dole, jak i na górze. Niestety zdarzają się inwestorzy, którzy zapominają o tej ważnej kwestii i zazwyczaj kończy się to nieprzyjemnymi przeróbkami w instalacji.

Schodowe lampy włączane automatycznie

Jeśli jesteś dopiero na etapie projektowania instalacji, możesz też pomyśleć o ciekawym rozwiązaniu, jakim są lampki włączane automatycznie, po wykryciu ruchu. To rozwiązanie nie tylko bardzo praktyczne i energooszczędne, ale też efektowne. Lampy kolejno uruchamiające się po wykryciu ruchu na poszczególnych stopniach wyglądają niczym z luksusowych rezydencji, a tak naprawdę, wcale nie muszą dużo kosztować.

Propozycje oświetlenia na schody

Aby ułatwić Wam wybór oświetlenia na schodach, zebraliśmy dla Was kilka ciekawych inspiracji. Zobaczcie, które z rozwiązań najbardziej przypadnie Wam do gustu

Klasyczne kinkiety i lampy na schodach

Bardzo eleganckie, stylowe, ponadczasowe rozwiązanie. Pasuje do wnętrz w stylu klasycznym, angielskim i vintage. Warto pamiętać, że klasyczna stylistyka wcale nie wyklucza nowoczesnych rozwiązań. Wystarczy zamontować dodatkowy czujnik ruchu lub włącznik czasowy, by kinkiety uruchamiały się dopiero, kiedy ktoś wejdzie na schody.

Oczka ścienne na schodach

Oczka i lampy LED to rozwiązanie bardziej nowoczesne, bardzo praktyczne i przy tym eleganckie. Najważniejsze przy wyborze tego typu oświetlenia jest zaprojektowanie go już na wczesnym etapie prac. Po wykończeniu schodów i pomalowaniu ściany trudno byłoby zamontować takie oświetlenie.

Oczka led wbudowane w schody

Kolejnym rozwiązaniem jest montaż oczek LED w stopniach schodów. O czym tutaj warto pamiętać? Po pierwsze światło będzie kierowane w górę, więc nie może być za mocne – łatwo będzie spojrzeć bezpośrednio w lampkę, co nie zawsze jest przyjemne. Tutaj bardzo ważna jest też klasa szczelności oprawy. Musisz pamiętać, że na schody czasami coś może się wylać, po za tym lampy, po których będą chodzić domownicy narażone są też na wstrząsy i zgniecenia. Musisz wybrać oprawy odporne na takie warunki.

Nowoczesne oświetlenie Led w schodach

Modnym i wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie w schodach taśmy LED. Możesz zamontować ją pod stopniem lub na podstopniu. Tutaj też pamiętaj o odpowiednim kierunku światła. Ustaw je tak, by nie raziło osób wchodzących po schodach. Zalety tego rozwiązania? Łatwy montaż i łatwa regulacja światłem. Taśmy led możesz dostać w niemal każdym kolorze i o każdej mocy.

Ledowe paski w ścianie

Ostatnim hitem oświetleniowym są też taśmy led montowane nie w schodach, ale w ścianach. Trzeba przyznać, że wygląda to bardzo efektownie i nowocześnie. Trend jest stosunkowo nowy, ale da się go zobaczyć już w wielu projektach. Tutaj zasady działania są takie, jak przy oczkach ściennych czy kinkietach. Światło nie może być zbyt intensywne. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że taśma led może ciągnąć się od samych schodów, po sam sufit. Nawet jeśli światło będzie delikatne, jego ilość sprawi, że całe schody będą dobrze doświetlone.

Sprawdź również: Oświetlenie schodów na zewnątrz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *