Kupując żarówkę mamy nadzieję, że będzie nam służyła długo. Szczególnie teraz, kiedy producenci ledowych żarówek zapewniają nas o ich długowieczności i wysokiej jakości. Niestety nie zawsze jest tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Czasami żarówki przepalają się zdecydowanie za szybko. Dlaczego tak jest?
Na początek warto zaznaczyć, że mówią o przepalaniu się żarówek używamy sformułowania mocno zakorzenionego w naszym języku, ale niezbyt poprawnego technicznie. Mówiąc o żarówkach LED czy oświetleniu LED, trudno mówić o ich przepalaniu, ponieważ nie mają one żarników. To właśnie te części realnie przepalały się w tradycyjnych żarówkach. To sformułowanie tak mocno utkwiło nam w głowach, ze dzisiaj chyba nie ma osoby, która nie mówi o „przepaleniu się żarówki” nawet jeśli chodzi o usterkę żarówki LED. Z góry przepraszamy, jeśli my też będziemy używali tego sformułowania. Tyle słowem wyjaśnienia, czas przejść do głównego tematu.
Tradycyjne żarówki przepalają się zaraz po włączeniu
Co prawda tradycyjne żarówki żarnikowe są już zdecydowanie w wyparciu, ale warto wiedzieć, co kryje się pod pojęciem przepalonej żarówki. Dlaczego właśnie moment włączania jest najbardziej niebezpieczny dla tradycyjnych żarówek? Już tłumaczymy. Można przyjąć, że wyłączona żarówka ma temperaturę pokojową. W momencie włączania do szklanej bańki dochodzi energia, a znajdujące się wewnątrz żarówki włókno wolframowe bardzo szybko się nagrzewa. Jest to moment, w którym włókno jest najbardziej obciążone i narażone na wielkie naprężenia, co w efekcie często doprowadza do jego przerwania. W tym momencie mamy do czytania ze spaleniem się żarówki.
Jeśli konieczna jest wymiana żarówki na nową, warto wiedzieć, gdzie wyrzucać zwykłe zużyte żarówki. Wbrew pozorom nie jest to temat tak prosty, jak wielu osobom się wydaje.
Dlaczego żarówka LED nie świeci?
Skoro ustaliliśmy już, że żarówka LED nie posiada włókna wolframowego, które mogłoby się przerwać, co sprawia, że również ona potrafi nagle zgasnąć?
To, że żarówka LED nie nagrzewa się do tak skrajnych wartości, jak klasyczne żarówki nie oznacza, że pracuje w zupełnym zimnie. Ona także generuje ciepło, co prawda w znacznie mniejszym stopniu, ale jednak. W tym przypadku nagromadzenie się ciepła także może mieć negatywny wpływ na działanie żarówki.
Żarówki LED posiadają części elektryczne, które nie są odporne na ciepło. Właśnie dlatego bardzo ważne jest to, by żarówka LED była odpowiednio skonstruowana i miała możliwość wentylacji. Bardzo duże znaczenie ma tutaj radiator, w który wyposażona jest każda żarówka LED. Odpowiada on za prawidłowe odprowadzenie ciepła i w wielu przypadkach także za usterkę żarówek słabszej jakości.
Tutaj jednak moment włączenia nie jest tak krytyczny, jak przy klasycznych żarówkach. Usterka może nas zaskoczyć w każdym momencie.
Kolejnym powodem usterki żarówek LED może być z pozoru błaha nieprawidłowość w instalacji elektrycznej lub nawet zabrudzeniem połączeń instalacji. Jeśli często musisz wymieniać żarówki w tej samej lampie, warto skonsultować się z fachowcem i zrobić przegląd instalacji.
Powodem gaśnięcia żarówek LED mogą być także skoki napięcia. Żarówki dostosowane są do pracy w napięciu 220V/230V. Niestety sieć elektryczna w naszym kraju nie jest całkowicie stabilna, a skoki napięcia to coraz częstszy problem dla wrażliwych, nowoczesnych sprzętów, a także żarówek. Taki problem dotyczy głównie osób mieszkających blisko transformatorów, jednak warto mieć to na uwadze.
W przypadku usterki żarówek stosowanych na zewnątrz warto sprawdzić czy są one dostosowane do pracy w trudnych warunkach i mają odpowiednia klasę szczelności. Dotyczy to często żarówek z wbudowanymi czujnikami ruchu, które wykorzystywane są w trudnych warunkach.
Żarówka LED gaśnie powoli
O ile zgaśnięcie żarówki tradycyjnej zawsze było zaskoczeniem, o tyle do wymiany żarówki led możemy się przygotowywać powoli.
Pomijając nagłe zgaśnięcie z powodu usterki, żarówki LED gasną powoli. W miarę użytkowania efektywność diod spada, a światło jest coraz słabsze. To oznacza, że nasza żarówka już niedługo będzie nadawała się do wymiany.
Żywotność danej żarówki zawsze oznaczona jest na opakowaniu. Wybierając tańsze żarówki LED możemy myśleć, że oszczędzamy. Jest to jednak tylko oszczędność pozorna, ponieważ ich żywotność to często ok. 15000h. Z kolei żarówki wysokiej jakości gwarantują żywotność dwa lub trzy razy wyższą. Warto więc poważnie zastanowić się przed zakupem i wybrać żarówkę np. imitujące światło słoneczne, która będzie służyła nam przez lata. Kupując lampę poważnie zastanawiamy się nad jej wyborem, niestety w przypadku zakupu żarówek temat często traktowany jest po macoszemu, co później skutkuje częstymi wymianami żarówek.
Tutaj także warto zastanowić się nad tym, jaka żarówka będzie najlepsza. Warto zainwestować w żarówki dobrych producentów, by cieszyć się nimi długo. Godne polecenia są modele marki Nordlux i Paulmann. Sprawdźcie kilka ciekawych modeli: żarówka Euston, żarówka City Light lub dekoracyjną E27.
Jakość led jest także bardzo ważna, jeśli decydujesz się na zakup lampy z wbudowanym na stałe panelem LED. W końcu nie chcesz, żeby był to zakup na chwilę. Jeśli szukasz lamp LED od sprawdzonych producentów. Sprawdź ofertę dostępną w naszym sklepie.