Lampy punktowe

Lampy punktowe

 

Odpowiednie oświetlenie wnętrza wpływa nie tylko na jego jasność, ale również odbiór przez gości, nastrój domowników, a także funkcjonalność. Warto wiedzieć, że w zależności od rodzaju lamp i zadań, jakie mają spełniać, można wyróżnić kilka funkcji oświetlenia. Są to:

  • Oświetlenie główne – światło z lamp wiszących plafonów i żyrandoli. Oświetlenie ogólne powinno równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. W tej roli doskonale sprawdzą się lampy sufitowe punktowe, szczególnie 3 i 4-punktowe.
  • Oświetlenie zadaniowe – to lampy, które zawieszaną są nad konkretnymi obszarami, wymagającymi dodatkowego oświetlenia: nad biurkiem w gabinecie, blatem w kuchni czy przy lustrze w łazience. Jako oświetlenie funkcyjne sprawdzą się dobrze mniejsze lampy punktowe.
  • Oświetlenie akcentujące – do tej roli warto wybierać lampy, które podkreślą atuty oświetlanego obszaru. Przykładem oświetlenia akcentującego jest światło z kinkietu punktowego TOP nad obrazem.

Wyświetlanie 1–45 z 452 wyników

Wyświetlanie 1–45 z 452 wyników

Lampy punktowe wiszące i sufitowe – do kuchni i nie tylko

Oświetlenie punktowe można wykorzystać w zasadzie w każdej aranżacji, niezależnie od funkcji, jaką ma pełnić. Oświetlenie punktowe to dobre rozwiązanie, szczególnie gdy w aranżacji liczy się funkcjonalność. Duża ilość tego typu lamp posiada bowiem możliwość regulacji kąta padania światła, a więc w prosty sposób można dostosować ją do własnych potrzeb. Z kolei punktowe lampy wiszące prezentują się niezwykle elegancko i ciekawie. Przykładem są choćby lampy wiszące do kuchni 3-punktowe, które nie tylko doskonale oświetlą blat kuchenny, ale dodatkowo prezentują się nowocześnie i stylowo. W przestronnej, połączonej z jadalnią lub salonem kuchni, doskonale prezentuje się na przykład lampa Eye Super, stworzona do punktowego oświetlania większych przestrzeni. W łazience z kolei warto postawić na małe lampy sufitowe punktowe, jak na przykład 3-punktowa lampa Zyli.

Lampy 2-punktowe, kiedy się sprawdzą?

W przypadku nieco mniejszych pomieszczeń lepiej sprawdzą się mniejsze modele lamp, nierzadko o mniejszej ilości punktów świetlnych, na przykład lampy 1- i 2-punktowe. Tego rodzaju lampy są również świetnym źródłem światła uzupełniającego – na przykład zamiast lampki nocnej w sypialni. Tu za wzór może posłużyć stylowy, 2-punktowy kinkiet Como z oryginalnym rozwiązaniem, jakim jest łańcuszkowy wyłącznik światła. Na korytarzu świetnie prezentują się z kolei podwójne spoty Pag. Lampy 2-punktowe to kompaktowy, niezwykle funkcjonalny sposób na to, by dobrze oświetlić każdy zakątek wnętrza, bez zajmowania zbyt dużej ilości przestrzeni na ścianie lub suficie.