Lampy stołowe art deco

Lampy stołowe art deco

Styl art deco swój rozkwit datował na lata międzywojenne. To w konsekwencji oznacza, że oryginalne przedmioty z tamtego okresu nie zawsze zachowały się w ilościach i w stanie, który pozwala cieszyć się każdemu miłośnikowi tej estetyki z obcowania z nimi jako przedmiotami codziennego użytku.
Na potrzeby koneserów tego stylu, który obejmował swym zakresem malarstwo, architekturę i aranżację wnętrz, odpowiadają współcześni kreatorzy, tworzący między innymi lampy stołowe art deco, nawiązujące do rozwiązań sprzed stu lat.
Co więcej, aktualnie produkowane modele doskonale współgrają z oryginalnymi obiektami z tamtej epoki, co świadczy o tym jak żywa jest wciąż inspiracja tamtą estetyką. Na przykład lampa Lemuria wspaniale komponowałby się ze szklaną paterą przedwojennej niemieckiej huty Walther&Sohn.

 

Wyświetlanie wszystkich wyników: 18

Wyświetlanie wszystkich wyników: 18

Jak wiadomo, twórcy hołubiący temu stylowi często posługiwali się zgeometryzowanymi regularnymi kształtami, z dominacją linii prostych i symetrii form takich jak koło, kwadrat czy prostokąt. Dokładnie tak, jak potratowali temat twórcy modelu lampy Xena.

Czym charakteryzują się lampy stołowe art deco?

Projektanci tworzący w stylu art deco nadawali przedmiotom codziennego użytku waloru estetycznego w niespotykanej dotąd skali. Jednocześnie głównym kryterium tworzenia elementów wyposażenia wnętrz, takich jak meble czy lampy stołowe art deco, była ich funkcjonalność. Miały zatem po prostu spełniać swoje podstawowe role użytkowe, a przy tym zdobić wnętrza pomieszczeń, w których były eksponowane i używane. Twórców tamtej epoki niewątpliwie wyróżnia także umiejętność wydobywania z prostych symetrycznych rozwiązań, unikalnych właściwości estetycznych i praktycznych. Za kolejny przykład może tu posłużyć lampa antracytowa Asteria, która choć jest projektem niewątpliwie inspirowanym tamtymi założeniami, to dodatkowo zawiera w sobie najnowocześniejsze rozwiązania technologii ledowej. To doskonały dowód na twórczą inspirację historią, gdzie stare spotyka się z nowym, co pozwala na odważne wykorzystywanie przedmiotów w tym stylu w wielu aranżacjach.

Jaką lampę stołową art deco wybrać?

Lampy stołowe w nurcie art deco charakteryzują się niezwykłą formą i jakością. Z tego względy to bez wątpienia wybór dla prawdziwych koneserów piękna. pozwalają nam na wyczarowanie unikalnych wrażeń estetycznych. Pozwalają one swobodnie nawiązywać do fascynacji historią, a jednocześnie czerpać z dorobku współczesnej techniki i wykorzystywać je w codziennym użytkowaniu.
Niech za przykład posłuży tym razem zjawiskowa lampa Tiffany. Zamknięty w okręgu metalowej konstrukcji miniklosz w formie diamentu, olśniewa prostotą i jednocześnie śmiałością założeń. W świetle dziennym to po prostu artefakt o niespotykanej urodzie i elegancji, a wieczorem, emituje piękne refleksy świetlne.