Oświetlenie obrazów

Oświetlenie obrazów

Kolor

Materiał

 

Zbliżone kategorie

Przyjęło się, że wąskie, podłużne kinkiety nazywamy oświetleniem obrazów – i choć nie jest to błędna nomenklatura, to może ograniczać możliwości tego niezwykłego i funkcjonalnego rozwiązania. Kinkiety do obrazów równie dobrze sprawdzą się bowiem jako oświetlenie lustra w łazience czy fotografii na ścianie. Możliwości jest naprawdę wiele. Część oświetleniowa lampy zwykle delikatnie odstaje od ściany, by odpowiednio i równomiernie oświetlać przestrzeń pod spodem. Dzięki temu ozdoby i dekoracje zyskują odpowiednią oprawę świetlną, ciesząc oko i robiąc wrażenie na gościach.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 39

Wyświetlanie wszystkich wyników: 39

Jak dopasować kinkiet do obrazów?

Oświetlenie dzieł sztuki to świetny pomysł, dzięki temu są one lepiej widoczne i piękniej zdobią wnętrze. Ta sama zasada dotyczy fotografii na ścianie, a nawet lustra w łazience czy przedpokoju.  Żeby jednak efekt był zadowalający, należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu kinkietu do oświetlanego obiektu. Po pierwsze design: pamiętaj, że zdobne kinkiety do obrazów są ozdobą samą w sobie, dlatego jeśli decydujesz się na wybór eleganckiego oświetlenia ze zdobieniami, jak kinkiet Renoir, to zawieś go nad bardziej stonowanymi obrazami i zdjęciami. Nie chodzi tu o monochromatyczne czy inne nowoczesne dzieła, ale delikatne obrazy, bez mnóstwa detali – tak by obydwa elementy ładnie ze sobą harmonizowały. Do oświetlenia modernistycznych dzieł sztuki, wybieraj równie nowoczesne i minimalistyczne kinkiety do obrazów.

Drugim aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest wielkość oświetlanego obrazu, a dokładnie jego szerokość. Kinkiet nie powinien być krótszy niż obraz. Linia światła powinna być co najmniej tak samo długa jak rama zdjęcia lub obrazu, a najlepiej nieco szersza. Nie ma co jednak przesadzać i w drugą stronę. Dodatkowo zadbaj o to, by lampa była zawieszona w taki sposób, by z obu stron obrazu wystawała tak samo (obraz ma być zawieszony dokładnie po środku).