Do czytania

Do czytania

 

Przyjęło się, że lampy do czytania to wyłącznie lampki stołowe na biurko, które wykorzystywane są najczęściej przy pracy, nauce i odrabianiu lekcji. Ale czytać można w zasadzie wszędzie – w strefie wypoczynkowej w salonie, w łóżku, jadalni czy gabinecie. To nie miejsce czytania ma znaczenie, a odpowiednie jego oświetlenie. Znając swoje zwyczaje zaprojektuj oświetlenie w taki sposób, by móc czytać wszędzie tam, gdzie masz na to ochotę. Rolę lampy do czytania może w takim wypadku spełniać zarówno lampa stołowa jak i kinkiet czy lampa podłogowa. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia oraz sposobu aranżacji wnętrza. Nasze lampy do czytania są przede wszystkim funkcjonalne – duża część z nich umożliwia uniwersalność zastosowania. Lampa może być zarówno ozdobą wnętrza, lampą do czytania jak i światłem uzupełniającym główne oświetlenie w danym pomieszczeniu. Sprawdź nasze fantastyczne lampy do czytania i dobierz coś dla siebie.

Wyświetlanie 1–45 z 125 wyników

Wyświetlanie 1–45 z 125 wyników

Na co zwracać uwagę kupując lampę do czytania?

O ile zwykle zakupy lampy wiążą się z dobieraniem pod kątem designu  wnętrza i funkcji, jaką ma spełniać urządzenie, o tyle w przypadku lampy do czytania, fundamentalne znaczenie mają jej parametry i funkcjonalność. Przede wszystkim warto wybierać lampy (niezależnie czy jest to kinkiety, lampa podłogowa czy stołowa), które mają funkcję regulowania kąta padania światła. Umożliwi to dostosowanie strumienia świetlnego do aktualnych potrzeb. Lampę bez regulacji trzeba by było ustawić lub zawiesić w taki sposób, by dobrze oświetlała pomieszczenie, a dodatkowo światło odpowiednio doświetlało strony książki, zeszytu lub magazynu. O wiele lepiej jest wybrać lampę, do której nie musisz się dostosowywać, bo ona dostosuje się do Ciebie.

Drugim ważnym aspektem są parametry światła. W niektórych modelach lamp istnieje możliwość wymiany żarówki na taką, która spełni wymogi niezbędne do zdrowego dla oczu czytania. Jeśli jednak wybierasz nowoczesną lampę do czytania bez możliwości wymiany żarówki, zwróć uwagę na następujące aspekty:

  • barwa światła (do czytania najlepiej sprawdzi się oświetlenie o neutralnej lub zimnej barwie światła)
  • natężenie światła (przy czytaniu natężenie światła powinno mieścić się w granicach 300-500 lx),
  • strumień świetlny,
  • współczynnik oddania barw.