W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na smart rozwiązania w swoich domach. Ogrzewanie włączane automatycznie po przekroczeniu odpowiedniej temperatury, automatycznie zasłaniane rolety, a nawet ekspres do kawy uruchamiany za pomocą aplikacji. Nasze domy po brzegi wypełnione są nowoczesnymi, bardzo wygodnymi rozwiązaniami. Światło uruchamia się po wykryciu ruchu i z łatwością dostosowuje się do aktualnie panującej atmosfery. Odpowiednie do pracy, odpowiednie do relaksu. Wszystko jest w zasięgu ręki. Jednak czy myśląc o smart rozwiązaniach w domu, zastanawiasz się także nad podobnymi rozwiązaniami w Twoim ogrodzie? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że na rynku jest mnóstwo ciekawych akcesoriów, które mogą sprawić, że Twój ogród będzie równie „inteligentny”, jak wnętrze Twojego domu?
Z naszego doświadczenia wynika, że jest to temat bardzo często pomijany, a naszym zdaniem, zdecydowanie warto się nad nim pochylić. Wbrew pozorom, zdalne sterowanie oświetleniem ogrodowym jest dużo bardziej przydatne niż sterowanie oświetleniem domowym. W końcu nie zawsze chce Ci się wychodzić na dwór czy nawet do garażu czy przedpokoju, bo tam też umieszczane są włączniki oświetlenia ogrodowego. Zdalne sterowanie lampami ogrodowymi doskonale sprawdza się też podczas urlopu. Takie światło można uruchomić lub wyłączyć z dowolnego miejsca, wystarczy tyko połączenie z internetem. Lampy uruchamiane o różnych porach, bez konkretnego harmonogramu na pewno zniechęcą do odwiedzin nieproszonych gości.
Inteligentne oświetlenie w ogrodzie – nieskończone możliwości
Jeśli nie lubisz iść na skróty i marzysz o systemie łączącym oświetlenie domu i ogrodu, musisz pomyśleć o tym już na etapie projektu. Na rynku dostępne są smart rozwiązania, które obejmują sterowanie nie tylko oświetleniem, ale też ogrzewaniem, domowymi sprzętami, a nawet ogrodowym nawodnieniem – wszystko z poziomu jednej aplikacji.
Wybierając takie rozwiązanie, najważniejsze jest oprogramowanie i dostosowanie do niego instalacji. Później swobodnie można wybierać lampy ogrodowe, które będą współgrały z oprogramowaniem, które wybierzesz.
Spokojnie, nie muszą to być super nowoczesne lampy w przerażających cenach. Wystarczą klasyczne lampy z wymiennymi, żarówkami, do których czasami będzie trzeba dokupić odpowiednie akcesoria – sterowniki lub inne części. Tutaj wszystko będzie zależało od oprogramowania, które wybierzesz.
Zalety takiego rozwiązania:
- Pełna kontrola nad domowym i ogrodowym oświetleniem z poziomu jednej aplikacji
- Duży wybór funkcji i ustawień – od mocy światła, czasu świecenia, po ustawianie harmonogramów i indywidualnych programów światła
Wady takiego rozwiązani:
- Zdecydowanie cena. Trzeba liczyć się z tym, że rozwiązania smart kosztują, szególnie te, które mają obejmować dużą ilość urządzeń.
Plug&Shine – klasyczne lampy ze smart sterownikiem
Kolejnym inteligentnym rozwiązaniem do Twojego ogrodu może być wybór serii oświetlenia, z pozoru klasycznego, które po zamontowaniu odpowiedniego sterownika, staje się oświetleniem inteligentnym.
Jak to działa? Bardzo prosto. Seria Plug&Shine to szereg lamp ogrodowych oraz akcesoriów, które w bardzo prosty sposób można rozmieścić w całym ogrodzie. W sprzedaży dostępne są zarówno reflektory do podświetlania roślin, jak i ledowe listwy do oświetlenia chodnika, o których pisaliśmy w tekście oświetlenie chodnika w ogrodzie. Nie brakuje też słupków ogrodowych i oczek dogruntowych, którymi można podświetlić ogrodzenie i posesję czy trawnik. Wybór jest naprawdę duży. Lampy te należy połączyć przewodami i odpowiednim zasilaczem podłączanym do klasycznego kontaktu o napięciu 230V.
To jednak jeszcze nie jest oświetlenie smart. Jak je odmienić? Wystarczy dokupić do zestawu specjalny sterownik i podłączyć go do instalacji. To on odmienia całe oświetlenie. Pozwala na sterownie poszczególnymi lampami z poziomu aplikacji, umożliwia ustawianie scen świetlnych, zmianę koloru i natężenia światła. Takie rozwiązanie pozwala na zbudowanie smart oświetlenia ogrodu w dowolnym momencie, bez konieczności zmiany instalacji czy wielkich przeróbek. Osoby niezdecydowane na rozwiązania smart mogą wykorzystać system Plug&Shine, jako oświetlenie klasyczne. Jeśli kiedyś zdecydują się na zmianę, wystarczy dokupienie jednego sterownika.
Zalety tego rozwiązania:
- Łatwy montaż i duży wybór opraw dopasowanych do systemu
- Możliwość zmiany klasycznego oświetlenia na system smart w dowolnym momencie
Wady:
- Do systemu nie można wpiąć lamp innego producenta
Inteligentna lampa w klasycznym ogrodzie
Oświetleniowe rozwiązania smart są bardzo ciekawe i kuszące, jednak trzeba liczyć się z tym, że trochę kosztują i wymagają odpowiedniego montażu. Poza tym ogród nie zawsze użytkowany jest w pełni. Niektórzy marzą o inteligentnym oświetleniu na całej działce, innym wystarczy smart rozwiązanie przed drzwiami wejściowymi lub wyłącznie na długości frontowej elewacji. W takim przypadku dostosowywanie oświetlenia w całym ogrodzie, z którego rzadko się korzysta, nie ma sensu. Co w takiej sytuacji? Czy warto zmieniać instalację lub instalować specjalne smart oprogramowanie tylko dla jednej lampy? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie, my jednak mamy coś dla osób, które nie zdecydują się na taki krok.
W sprzedaży dostępne są pojedyncze lampy zewnętrzne, których nie trzeba łączyć w żadne systemy. Można zamontować je, jak klasyczne oświetlenie, bez zbędnych utrudnień i komplikacji. Taką lampą jest zewnętrzny kinkiet Arcus marki Nordlux. Lampa z pozoru klasyczna daje możliwość jej sterowania za pomocą telefonu. Wystarczy zainstalować aplikację producencką, by cieszyć się nowoczesnym oświetleniem smart. Prawda, że proste?
Lampę można zamontować w pojedynkę, można też kupić kilka takich modeli, by oświetlić nimi frontową ścianę domu. Wówczas do aplikacji można podpiąć wszystkie lampy i sterować nimi łącznie lub każdą osobno. Oczywiście marka Nordlux także udostępnia dodatkowe akcesoria, takie jak pilot czy czujnik ruchu, który zwiększy funkcjonalność lamp, ale ich zakup jest tylko opcjonalny. Bez dodatkowych elementów lampa Arcus także doskonale poradzi sobie ze smart oświetleniem.
O rozwiązaniu z podobną funkcjonalnością wspomnieliśmy w artykule kamera zewnętrzna z lampą, czujnikiem ruchu i funkcją nagrywania. Opisywaliśmy tak lampę z funkcją kamery i domofonu, którą wystarczy podłączyć, jak zwykły kinkiet.
Zalety tego rozwiązania:
- Montaż w dowolnym momencie, bez konieczności zmiany instalacji
- Brak konieczności integracji lamp z innymi urządzeniami oświetleniowymi
Wady:
- Ograniczona ilość funkcji sterowania oświetleniem
Lampy na przyjęcie w ogrodzie
Na koniec mamy dla Was dwie oświetleniowe ciekawostki, które z pewnością zostaną docenione przez osoby lubiące ogrodowe przyjęcia. Nowoczesne oświetlenie LED daje coraz więcej możliwości. Dzisiaj lampy pełnią już nie tylko funkcję oświetlenia, ale też dekoracji.
Spójrz na lampę Cube z omawianej już serii Plug&Shine. Daje ona możliwość sterowania światłem i zmianę jego kolorów z poziomu aplikacji. Wystarczy doświetlić nią taras, by w mgnieniu oka zmienić go w taneczny parkiet. Do tego dołącz lampę South Hope z wbudowanym głośnikiem, a udane przyjęcie masz zagwarantowane.
O oświetleniowych nowinkach możesz poczytać też we wpisie oświetlenie wjazdu do domu. Ciekawe i nowoczesne rozwiązania można znaleźć w każdej dziedzinie oświetlenia. Warto być z nimi na bieżąco.
Na rynku pojawia się także coraz więcej mobilnych lamp ogrodowych. Takich, jak Sponge czy Kettle. Są to lekkie lampki ładowane na USB, które z łatwością można zabrać ze sobą na taras, do altanki czy w dowolny zakątek ogrodu.
Rozwiązań jest mnóstwo. Wystarczy tylko zastanowić się, które z nich będzie najlepsze do Twojego ogrodu.