oświetlenie kabiny prysznicowej

Sposoby na oświetlenie kabiny prysznicowej


Kabina prysznicowa jest coraz częściej wybieranym elementem łazienkowych aranżacji. Popularna kiedyś wanna, dzisiaj powoli odchodzi na drugi plan. Zazwyczaj wybierana, jako dodatek do większych łazienek lub całkowicie pomijana spełnia rolę luksusowej przestrzeni do relaksu. Jeśli chodzi o codzienne użytkowanie, prysznic sprawdza się zdecydowanie lepiej.

Razem z modą na kabiny prysznicowe pojawił się też pewien problem. Chodzi o ich oświetlenie. Z punktu widzenia elektryka, jest to przestrzeń bardzo trudna, ponieważ narażona na zalania, zachlapania i ciągłą wilgoć. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego oświetlenia do kabiny prysznicowej jest bardzo ważny i warto zwrócić na to uwagę.

Lampy bezpieczne do kabiny prysznicowej

Planując oświetlenie do łazienki należy pamiętać o czterech strefach tego pomieszczenia. To właśnie według tych stref należy wybierać oświetlenie. Schemat przedstawiamy Wam poniżej

Są to strefy wyznaczone na podstawie ryzyka zachlapania. Na biało zaznaczona jest strefa 3, w której wilgoć nie jest duża, a ryzyko zachlapania prawie zerowe. Tutaj spokojnie można wykorzystać lampy z IP20. Dalej mamy strefę 2 – oznaczoną błękitem. Tutaj wilgoć jest większa, możliwe jest też niewielkie zachlapanie, więc odpowiednie będą lampy z  IP44. Na ciemnoniebieski kolor oznaczona została strefa 1 – IP45, w której zachlapania mogą być nieco silniejsze. Strefa 0 – oznaczona granatowym kolorem, to miejsca, które narażone są na ciągłe zalania wodą, czyli przede wszystkim podłoga w łazience i właśnie kabina prysznicowa. Tutaj jednak należy dobrze to przemyśleć.

Klasa szczelności IP67 zapewnia ochronę przed zalaniem do ok. 30 min. Tyle czasu oprawa będąca pod wodą będzie bezpieczna. Jeśli lubisz długie prysznice, lepiej wybierz oprawy podłogowe o klasie szczelności IP68, są to lampy dostosowane do montażu nawet w oczkach wodnych czy basenach, więc długi czas pod wodą nie będzie dla nich problemem.

Oprawy o podwyższonej szczelności polecamy Ci też zamontować nad prysznicem. Niezależnie od tego, jak wysoka jest Twoja łazienka. Tuż nad prysznicem czy nad wanną zawsze unosi się dużo pary, więc nie warto ryzykować montażu lamp IP20. Te kilka oczek sufitowych czy spotów lepiej wybrać z wyższą szczelnością, zarówno dla swojego bezpieczeństwa, jak i dla dłuższej żywotności lamp.

Czy lampy w kabinie prysznicowej są bezpieczne?

Tak, jeśli zastosujesz się do opisanego przed chwilą schematu i jeśli potraktujesz sprawę instalacji poważnie. Pamiętaj, że woda i prąd to zawsze ryzyko. Nie warto na tym oszczędzać. Jeśli chcesz zainstalować oczka podłogowe w kabinie prysznicowej, zatrudnij do tego wykfalifikowanego elektryka, który zrobi to dobrze. Coraz bardziej popularna staje się kabina prysznicowa bez brodzika. To rozwiązanie ma wiele zalet, ale wyzwaniem jest zamontowanie w niej dobrego oświetlenia. Duże kabiny wymagają więcej światła. Często właśnie w tego typu prysznicach montowane jest nie tylko oświetlenie sufitowe, ale też podłogowe. Pamiętaj, by podejść do tematu poważnie i zamontować oprawy odpowiednie do kontaktu z wodą, szukaj ich w działach z oświetleniem łazienkowym. Wówczas Ty i Twoja rodzina będziecie bezpieczni.

Sposoby na oświetlenie kabiny prysznicowej

Skoro wiemy już, że oświetlenie kabiny prysznicowej może być bezpieczne, czas zastanowić się nad rodzajem oświetlenia. Sposobów jest kilka i warto się z nimi zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji o oświetleniu swojego brodzika.

Oświetlenie sufitowe do kabiny prysznicowej

Najbardziej powszechnym sposobem na oświetlenie prysznica jest montaż oświetlenia sufitowego. Zazwyczaj są to oczka wpuszczane w sufit lub spoty sufitowe. Właśnie takie rozwiązanie polecamy najbardziej. Oczywiście można zdecydować się na plafon czy elegancki, łazienkowy żyrandol. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że takie lampy będzie trzeba często czyścić. Niestety, ale woda ma to do siebie, że lubi brudzić. Osad zostaje wszędzie. Nie tylko na kabinie prysznicowej, ale też na wszystkich elementach, do których dotrze para. Nie ominie to też lamp znajdujących się nad prysznicem. Właśnie dlatego polecamy oprawy wbudowane w sufit. To dobre rozwiązanie szczególnie dla osób pragmatycznych, które nie przepadają za częstym sprzątaniem.

Oczka led w kabinie prysznicowej

Kolejnym sposobem na doświetlenie kabiny jest montaż oczek LED w podłodze lub w ścianach kabiny. Są to podobne lampy jak te, które stosuje się przy oświetleniu oczek wodnych i basenów. To rozwiązanie także bardzo praktyczne, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca i nie przeszkadza podczas kąpieli. Warto jednak wziąć pod uwagę, że oświetlenie zamontowane w podłodze lub w dolnych częściach ściany nie doświetli dobrze całej przestrzeni. Będzie to stanowiło raczej oświetlenie dekoracyjne, więc warto pomyśleć o połączeniu takich oczek z oczkami sufitowymi. Koniecznie trzeba zwrócić też uwagę na to, że oczka podłogowe mogą razić w oczy osobę pod prysznicem, więc tutaj lepiej postawić na delikatne, łagodne światło.

Taśmy LED pod prysznic

Listy i taśmy led szturmem zdobywają nowoczesne aranżacje. Wykorzystywane są już niemal wszędzie. W kuchni, salonie, sypialni, a także w łazience. Odpowiednio dobrana taśma, z wysoką klasą szczelności możesz też spokojnie wykorzystać pod prysznicem. Sposobów jest kilka. Możesz delikatnie podświetlić listwami krawędzie kabiny, możesz wpuścić je w ścianę lub w fugi między płytkami, możesz też wykorzystać je jako dekoracyjne podświetlenie wnęki na kosmetyki. Bardzo dużą zaletą taśm led jest to, że można kupić je w różnych barwach światła, w różnych mocach, a także w różnych długościach, które swobodnie można docinać i układać w różne kształty. To pozwala na stworzenie oryginalnego oświetlenia, które każdy może zaprojektować tak, by dokładnie pasowało do danej łazienki.

Oświetlenie kabiny prysznicowej może wydawać się zadaniem trudnym, ale nie trzeba się do tego zrażać. Szczególnie projektując oświetlenie. Dzisiaj oferta lamp łazienkowych jest tak szeroka, że spokojnie znajdziesz produkty, z którymi stworzysz swoją wymarzoną strefę prysznicową. Pamiętaj jednak o tym, by ostateczną realizację zostawić specjalistom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *