skrzynka na listy z numerem domu

Skrzynka na listy z numerem domu i podświetleniem LED


Pozostając w temacie obowiązków właścicieli nieruchomości, poruszymy dzisiaj temat skrzynek na listy. Kto z Was zdaje sobie sprawę z tego, że posiadanie skrzynki na listy jest obowiązkowe? Czy jesteście świadomi tego, że za jej brak grozi Wam mandat? No i czy jesteście pewni, że Wasze skrzynki spełniają wszystkie normy, które zostały opisane w Prawie pocztowym? Jeśli nie, to zapraszamy do lektury

Skrzynka na listy – prawo czy obowiązek?

Jeszcze kilka lat temu nikt nie zwracał uwagi na to czy przed domem znajduje się skrzynka na listy. Listonoszom nie przeszkadzało to, że muszą zapukać do każdego domu i mieszkania, by wręczyć nawet te najmniej ważną korespondencję. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy listonosze często są w niedoczasie, a bezpośredni kontakt z odbiorcami stanowi niemałe zagrożenie, temat skrzynek na listy wraca ze zdwojoną siłą. Właśnie w tym trudnym okresie wiele osób dowiedziało się o tym, że posiadanie skrzynki na listy to obowiązek, który narzuca na nas ustawa z dnia 23 listopada 2012 o prawie pocztowym:

Art. 40. 1. Właściciel lub współwłaściciele:

1) nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny,

2) budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość

– są obowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową spełniającą wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5.

Skrzynka powinna znajdować się przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości. Na przykład bramie wjazdowej, furtce lub ogrodzeniu.

Jaką skrzynkę na listy zamontować?

Obowiązek posiadania skrzynki pocztowej to nie wszystko, Rozporządzenie Ministra Administracji z dnia 3 kwietnia 2014r mówi także o tym, jakie dokładnie wymogi powinna spełniać skrzynka. Mianowicie:

  • Konstrukcja i materiał skrzynki mają zapewniać ochronę korespondencji. Zarówno przed zalaniem, jak i kradzieżą.
  • Skrzynka nie może mieć ostrych krawędzi, które mogłyby być niebezpieczne dla osoby dostarczającej pocztę.
  • Elementy skrzynki, które ulegną zniszczeniu muszą być łatwo wymienne.
  • Skrzynka musi pomieścić przesyłkę o wymiarach 229 mm x 324 mm.
  • Skrzynka musi pomieścić przesyłki o łącznej grubości 60mm.
  • Otwór skonstruowany jest tak, by uniemożliwić wyjęcie korespondencji bez otwarcia skrzynki.
  • Wymiary:

1) szerokość:

a) nie mniej niż 230 mm i nie więcej niż 280 mm – w przypadku skrzynek, w których przesyłki listowe umieszczane są krótszą krawędzią przesyłki,

b) nie mniej niż 325 mm i nie więcej niż 400 mm – w przypadku skrzynek, w których przesyłki listowe umieszczane są dłuższą krawędzią przesyłki;

2) wysokość – nie mniej niż 30 mm i nie więcej niż 45 mm

Co więcej, skrzynkę należy oznaczyć cyframi arabskimi, zgodnie z numeracją nieruchomości, aby jednoznacznie przyporządkować ją do danego domu lub mieszkania.

Co grozi za brak skrzynki na listy?

Zapewne wiele osób myśli teraz o tym, że przez wiele lat nie miało skrzynki na listy, więc nie widzi też konieczności, by teraz ją montować. Może warto to jednak przemyśleć, ponieważ za brak skrzynki ustawodawca przewiduje karę.

Art. 127. 1. Karze pieniężnej podlega, kto nie realizuje obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej albo umieszcza oddawczą skrzynkę pocztową niespełniającą wymogów, o których mowa w art. 40.

2. Karę pieniężną wymierza się po przeprowadzeniu kontroli wszczętej na podstawie zawiadomienia o naruszeniu obowiązków, o których mowa w ust. 1.

3. Wysokość kary pieniężnej wynosi od 50 złotych do 10 000 złotych. Ustalając wysokość kary pieniężnej, Prezes UKE bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu.

4. Prezes UKE może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek.

Co prawda w większości przypadków można liczyć na niski wymiar kary, jednak po co narażać się na niepotrzebny stres? Poza tym nigdy nie wiadomo, na jaką osobę się trafi i czy na pewno uda się załatwić wszystko bez grzywny.

skrzynka na listy solarna

Jaką skrzynkę na listy wybrać?

Możesz wybrać podstawową wersję, która spełnia wszystkie ustawowe wymogi, ale warto pomyśleć też o skrzynce na listy z podświetleniem LED. Dlaczego warto zainwestować w taki model? Wszystko za sprawą kolejnego ustawowego obowiązku, według którego każda nieruchomość musi posiadać podświetlany numer domu. O tym obowiązku pisaliśmy w tekście podświetlane tabliczki z numerem domu i czujnikiem zmierzchu.

Jeśli musisz inwestować i w skrzynkę na listy, i numer domu, może warto połączyć te dwa wydatki. Wybierając skrzynkę z podświetleniem led pamiętaj o tym, że musi mieć ona dostęp do instalacji elektrycznej. To rozwiązanie dobre, jeśli skrzynka zamontowana jest na elewacji domu lub na ogrodzeniu z doprowadzoną instalacją. Zwróć też uwagę na zasilanie. W sprzedaży dostępne są skrzynki 230V i 12V.

Skrzynki na listy z solarnym podświetleniem

Jednak co, jeśli Twoja skrzynka nie będzie miała dostępu do prądu? Czy musisz zrezygnować ze skrzynki z numerem domu? Niekoniecznie. W sprzedaży coraz częściej pojawiają się skrzynki na listy z podświetleniem solarnym. Taką skrzynkę możesz zamontować, gdzie chcesz. Wystarczy, że panel będzie miał dostęp do słońca, by zasilić ledowe podświetlenie.

Ciekawą opcją są też skrzynki na listy z podświetlanym numerem domu i czujnikiem zmierzchu. Takie rozwiązania dają pełen komfort użytkowania. Nie trzeba martwić się o zarządzanie oświetleniem. Wystarczy zamontować skrzynkę i niczym się nie przejmować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *