kinkiet schodowy

Podświetlenie schodów na zewnątrz – lampy z prostym montażem


Schody zewnętrzne to często wizytówka domu, to na nie zwracają uwagę goście wchodzący na posesję oraz osoby przechodzące obok. Nic dziwnego, że każdemu zależy na tym, by był to reprezentacyjny element podjazdu czy ogrodu. Pytanie tylko, jak oświetlić schody w sposób estetyczny, funkcjonalny i zarazem prosty? Mamy dla Was kilka propozycji. Najlepiej dobrze zaplanować i zaprojektować całe oświetlenie zewnętrzne razem z ogrodem, alejkami, schodami czy bramą wjazdową. Pomysł na lampy do oświetlenia schodów znajdziesz poniżej.

Oczka wpuszczane w schody

Pierwsza opcja na oświetlenie schodów to popularne oczka wpuszczane w schody. Jest to wygodne i praktyczne oświetlenie, które sprawdza się doskonale, jako delikatne podświetlenie podłoża. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego typu oczka należy zaplanować już na etapie tworzenia schodów. Trzeba dobrać odpowiednią wielkość, przygotować instalację i otwory w schodach. Nie jest więc to opcja dla zapominalskich.

Czy montaż jest łatwy? Wymaga on pewnego nakładu pracy, ale nie jest skomplikowany, jak w każdym przypadku opraw zasilanych na prąd, wymaga odpowiedniej instalacji.

Jeśli szukasz łatwego montażu oczek LED na schody wejściowe, serdecznie polecamy Ci serię oświetlenia ogrodowego Plug&Shine, z której montażem poradzi sobie każdy oświetleniowy laik.

Jest to seria, w której można swobodnie dobierać oprawy do całego ogrodu. Następnie należy połączyć je przewodami, które też są dostępne w kolekcji, a na koniec dobrać do nich zasilacz, który można wpiąć do klasycznego gniazdka (te umieszczone na dworze koniecznie muszą mieć podniesioną klasę szczelności).

Co ciekawe, w kolekcji Plug&Shine znajdziesz nie tylko odporne na wodę oczka do montażu w schodach, ale także nowoczesną listwę LED, którą także możesz wykorzystać do doświetlenia schodów. Listwy nie możesz przecinać, więc wykorzystaj ją w całości, ciągnąc wzdłuż schodów ( od góry do dołu). Takie listwy możesz umieścić po dwóch stronach schodów i pociągnąć dalej, do samej bramy lub furtki.

Lampy montowane obok schodów

Kolejną opcją jest montaż nie na samych schodach, ale tuż obok nich są kinkiety na klatkę schodową. Na takie rozwiązanie może sobie jednak pozwolić tylko osoba, której schody wejściowe biegną przy ścianie lub której schody zabezpieczone są bocznymi murkami. Wówczas, właśnie na takich murkach można zastosować wpuszczane oprawy, takie jak Severus czy Beam One. Można też potraktować temat oświetlenia bardziej dekoracyjnie i wybrać eleganckie kinkiety, takie jak Soprano. Na naszym blogu znajdziesz też tekst Wybieramy światło i kinkiety na klatkę schodową, w którym nie brakuje ciekawych propozycji, tym razem na schody wewnętrzne.

Słupki podświetlające schody zewnętrzne

Co jeśli nie masz możliwości zamontowania kinkietów, a schody są już gotowe? Zazwyczaj schody zewnętrzne nie są wysokie, to kilka lub kilkanaście stopni. Jeśli tak jest też w Twoim przypadku, możesz doświetlić je eleganckimi i modnymi ostatnio słupkami ogrodowymi. Są to lampy o wysokości zazwyczaj ok. 1 metra, które możesz zamontować tuż obok schodów. Słupki możesz zamontować bezpośrednio w glebie, odpowiednio je stabilizując. Jeśli jednak obok schodów masz już ułożoną np. kostkę brukową, możesz wybrać słupki z możliwością przykręcenia do twardego podłoża.

Jeśli takie rozwiązanie Ci odpowiada, polecamy Ci takie modele, jak GL 80 LED iHF lub WAY Nightautomatic, który posiada przewód z wtyczką – doskonałe rozwiązanie na ostatnią chwilę.

Solarne lampy na schody zewnętrzne

No dobrze, przedstawiliśmy Wam kilka dostępnych opcji, ale każda z nich wymaga instalacji elektrycznej wyprowadzonej na zewnątrz. Co jeśli takiej instalacji nie ma? Nic straconego. Mamy dla Was doskonałą informację. Każda z opisanych przez nas możliwości oświetlenia dostępna jest także w wersji solarnej. Czy to  oprawy wpuszczane w podłoże, czy słupki ogrodowe, nie ma żadnego problemu.

Lampy solarne nie wymagają od Ciebie prowadzenia żadnych przewodów, nie wymagają rozkopywania podjazdu. Wystarczy zamontować je w odpowiednim miejscu i pozostawić do naładowania baterii. Prościej chyba się już nie da prawda? Przygotowaliśmy dla Was kilka solarnych propozycji.

Na początek oprawy najazdowe, czyli takie, które możecie umieścić w schodach. Mamy dwie propozycje. Mniejsza to Solar Cube, nieco większa to Solar Box. Lampy doskonale prezentują się w schodach z kostki brukowej, są odporne na wodę i ciężar do 500kg.

Szukasz kinkietów do oświetlenia schodów? Nie ma problemu, w ofercie lamp solarnych znajdziesz wiele ciekawych modeli, nasza propozycja to elegancka i subtelna oprawa Elliot, której światło kierowane jest w dół – idealna do oświetlenia schodów. Podobną funkcjonalność zapewni lampa Dayton, a jeśli zależy Ci dodatkowo na czujniku ruchu, wybierz kinkiet Eloise. Jeśli lubisz rozwiązania takie, jak czujnik ruchu, koniecznie poznaj lampy na schody z czujnikiem ruchu. Na pewno znajdziesz tam lampę, która przyda Ci się do oświetlenia schodów lub ciągów komunikacyjnych w domu.

Na koniec jeszcze propozycja słupków ogrodowych, które także możesz mieć bez instalacji. Wystarczy je zamontować w miejscu z dostępem do słońca i gotowe. Nasza propozycja to lampa Soley z wbudowanym czujnikiem ruchu. Doskonała do oświetlenia zewnętrznych schodów.

Na schodach zewnętrznych w łatwy sposób można poradzić sobie z brakiem instalacji, co jednak zrobić z takim problemem w domu? Przeczytasz o tym w Lampki ledowe na schody. Ten tekst udowadnia, że nawet dla osób, które zawczasu nie przemyślały odpowiedniej instalacji dostępne są ciekawe i praktyczne rozwiązania.

Oświetlenie zewnętrzne musi być bezpieczne

Niezależnie od tego czy wybierzesz oprawy na prąd, czy lampy solarne. Pamiętaj o tym, że muszą być one dostosowane do zewnętrznych warunków atmosferycznych, ale powinny być jednocześnie energooszczędne.

O ile kinkiety czy słupki mogą mieć klasę szczelności IP44 lub IP54, o tyle lampy zamontowane w schodach, na których czasami może stać kałuża, koniecznie musza posiadać klasę szczelności IP65, to zagwarantuje Ci, że woda nie dostawnie się do środka i nie dojdzie do zwarcia.

Oświetlenie zewnętrzne ma zapewniać nam bezpieczeństwo, także na schodach czy wejściach do domu. Musisz wziąć pod uwagę to, że światło będzie się tam palić praktycznie całą noc. Niezbędne będzie tutaj zastosowanie oświetlenia LED. Można je wspomóc zestawami solarnymi, które dodatkowo zminimalizują pobór energii elektrycznej co w ostatecznym rozrachunku będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *