Opublikowano 6 października, 2020

Podświetlane tabliczki z numerem domu i czujnikiem zmierzchu

podświetlany nr domu

Dzisiaj przygotowaliśmy coś dla właścicieli działek i domów. Jesteśmy ciekawi, ilu z Was zdaje sobie sprawę z tego, że zamontowanie numeru domu to nie tylko kwestia estetyki i wygodny, ale też obowiązek. Niestety, mimo tego, że prawo już od dłuższego czasu jasno to określa, wiele osób nadal nie jest świadomych tego, że za brak tabliczki z numerem domu może dostać mandat. Dlaczego? Wszystko wyjaśniamy w tym tekście. Zapraszamy do lektury.

Numer domu to obowiązek prawny

Wszystko za sprawą ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 roku. Dokładnie chodzi o art. 47b. ust. 1 tej ustawy, według którego

Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.

To jednak nie koniec obowiązków, z ustawy dowiemy się też dokładnie tego, jak ma wyglądać taka tabliczka z numerem domu. Mianowicie, oprócz numeru porządkowego konieczne jest także umieszczenie nazwy ulicy lub placu, przy którym znajduje się nieruchomość. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym nie ma nazw ulic, na tabliczce powinna znaleźć się nazwa danej miejscowości. Dodatkowo warto sprawdzić czy w Twoim mieście nie ma żadnych dodatkowych ustaleń w sprawie numeracji domów. Poszczególne samorządy mają prawo, na drodze uchwały, wprowadzić obowiązek dodania do tabliczki nazwy dzielnicy, osiedla itp.

Gdzie zamontować numer domu

Numer domu powinien znajdować się w miejscu widocznym. Zazwyczaj jest to frontowa ściana budynku. Jednak są od tego wyjątki. Jeśli Twój dom znajduje się w głębi ogrodzonej działki, numer domu musi znaleźć się także na ogrodzeniu, tak by widoczny był z ulicy.

Numer na dom albo mandat

Kolejną sprawą, o której należy pamiętać jest to, że numer domu musi być cały czas widoczny. Zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Oznacza to, że masz obowiązek dbania o czystość numeru domu. Nie może on być zabrudzony i zarośnięty przez rośliny na tyle, by był trudny do odczytania. Oznacza to także, że nocą musi być on oświetlony. Art. 64 Kodeksu wykroczeń wskazuje:

§ 1. Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.

Zapewne nie każdemu podobają się takie zasady, ale warto spojrzeć na to z drugiej strony. Ile razy błąkaliście się po nieznanej miejscowości i denerwowaliście się na to, że nikt nie ma tabliczki z numerem na domu? Ile razy musieliście tłumaczyć kurierowi, jak dojechać do Waszej posesji? Okolica z wyraźnie oznakowanymi budynkami naprawdę jest dużo bardziej przejrzysta. Warto zwrócić też uwagę na aspekt bezpieczeństwa, na przykład w przypadku wezwania służb ratunkowych. Chyba nikt nie chciałby, aby ratownicy medyczni krążyli po okolicy w poszukiwaniu właściwego adresu, kiedy każda minuta może okazać się bardzo cenna.

zewnętrzny kinkiet z numerem domu led

Jak podświetlić numer domu

Jeśli już wszyscy jesteśmy przekonani, że dobrze widoczny numer domu to nie tylko biurokratyczny wymysł, pozostaje zastanowić się, jak w prosty sposób można oznaczyć swój budynek. Opcji jest kilka.

Po pierwsze możesz wybrać tradycyjne tabliczki z numerem domu, na przykład dekoracyjne kute znaki mocowane na elewacji, a następnie doświetlić je małym kinkietem, na przykład lampą Cybo. Można też wybrać podświetlany numer domu, na przykład lampę  L 220, która posiada wbudowany czujnik ruchu i zmierzchu. Lampa dostarczana jest z kompletem cyfr samoprzylepnych, by każdy mógł nakleić na tarczę swój numer domu. W tym przypadku jednak konieczne jest wyprowadzenie instalacji, więc jest to opcja dla osób zapobiegawczych, które dopiero się budują i od początku myślą o instalacji zewnętrznej.

Solarne kinkiety z numerem domu

Jednak co w sytuacji, kiedy dom już stoi, a o numeracji domu pomyślało się już po wykończeniu elewacji bez oświetlenia? Z pomocą przychodzą wygodne i nowoczesne kinkiety solarne z numerem domu, które bez problemu można zamontować na elewacji, na ogrodzeniu lub w dowolnym miejscu z dostępem do słońca. Tego typu kinkiety nie wymagają podłączenia do instalacji. Ładują się w ciągu dnia i świecą w nocy.

kinkiet z numerem domu

Numer domu z czujnikiem zmierzchu

Rozwiązanie idealne dla miłośników praktycznych rozwiązań to kinkiety z wbudowanym czujnikiem zmierzchu. Numer domu musi być oświetlony co noc, kto jednak pamiętał by o tym każdego wieczoru? Wybierając oświetlenie numeru domu, wybierz lampę z wbudowanym czujnikiem zmierzchu, która uruchamia się o zmroku i sama wyłącza się o świcie. Dla jeszcze większej wygodny, zwróć uwagę na numery domu z podświetleniem LED. Tutaj dodatkowo nie musisz też pamiętać o częstej wymianie żarówek. Wbudowane led są energooszczędne i trwałe. To doskonałe, praktyczne i wygodne rozwiązanie.

Kinkiet z numerem do naklejenia

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest kupno lampy z miejscem do naklejenia numeru domu, tak jak w kinkiecie LN1. To rozwiązanie wymaga od nas minimalnego nakładu pracy, a niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim nie jest to produkt na zamówienie, więc kupując lampę w internecie, w razie potrzeby można ją bez problemu zwrócić. Poza tym, ogólnodostępne lampy są dużo tańsze niż te tworzone pod indywidualne zamówienie. Pamiętaj jednak, że w zestawie z lampą znajduje się tylko podstawowy zestaw cyfr i literek, więc jeśli chcesz dodać na tabliczkę z numerem domu jeszcze nazwę ulicy, musisz oddzielnie dokupić arkusz samoprzylepnych liter. Jesteśmy jednak przekonani, że będzie to bardziej przystępna cenowo opcja niż zakup całej lampy z numerem domu produkowanej na zamówienie.

2 komentarze do: “Podświetlane tabliczki z numerem domu i czujnikiem zmierzchu

  1. Proszę o wycenę kinkiety LN1,który miałby numer 2

    1. Do kinkietu dołączony jest arkusz cyfr samoprzylepnych, które należy nakleić na mleczny klosz. Wystarczy złożyć zamówienie w sklepie, bez żadnych modyfikacji lampy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.