Opublikowano 1 września, 2019

Oszczędzanie energii na oświetleniu – żarówki energooszczędne

żarówki energooszczędne - wymiana

Zanim do Polski zawitała nowa unijna dyrektywa ramowa 2005/32/WE (ekoprojekt) ustanawiająca ogólne warunki ustalania wymogów dla produktów wykorzystujących energię (następnie zmieniona dyrektywą 2009/125/WE), wielu producentów jak i odbiorców elementów oświetlenia wspólnym tonem przemawiała, że ekoprojekt to oszustwo, a wyeliminowanie z rynku typowych żarówek w zamian za te ledowe to lobby zagranicznych firm, których zadaniem jest zniszczenie naszych rodzimych – polskich.

Ekoprojekt w branży oświetleniowej wniósł spore zmiany dla:

  • lamp fluorescencyjnych bez wbudowanego statecznika,
  • dla lamp wyładowczych dużej intensywności i opraw oświetleniowych służących do zasilania takich lamp,
  • lamp kierunkowych,
  • lamp z diodami elektroluminescencyjnymi i powiązanego wyposażenia,
  • bezkierunkowych lamp do użytku domowego,

Ciężko ludziom przyzwyczajać się do zmian, tym bardziej jeśli nie ma się o nich zbyt dużego pojęcia. Jak ostatecznie ekoprojekt wpłynął na nasze wydatki związane ze zużyciem energii elektrycznej na oświetlenie mieszkań, domów i gospodarstw? Przyjmując, że jeszcze 10 lat temu każdy z nas w swoim domu posiadał żarówki tradycyjne, ekoprojekt wywołał swojego rodzaju rewolucję.

ekoprojekt dla oświetlenia - ministerstwo enerii gov

Wyposażenie gospodarstw domowych w żarówki

W roku 2015 przeprowadzone zostały badania statystyczne na temat rodzaju oraz ilości żarówek przypadających średnio na jedno gospodarstwo domowe w naszym kraju. Pokazały one, że średnio każdy z nas ma w domu 15,7 żarówki.  W przebadanej licznie przypadków w 2015 roku niemal 74% gospodarstw domowych miało zainstalowane jeszcze żarówki tradycyjne.

Przypomnieć należy, że to w 2014 roku nastąpił przełom w rozwoju technologii LED, gdy to trzech naukowców: Isamu Akasaki, Hiroshi Amanoi, Shuji Nakamura wynaleźli diodę świecącą kolorem niebieskim. To zapoczątkowało szybki rozwój całej branży oświetleniowej.

Najnowsze dane szacunkowe z 2017 roku pokazują, że liczba gospodarstw, w których zainstalowane były nadal żarówki tradycyjne spadła zaledwie o 5%. To pokazuje, że wciąż Polacy mają szansę na dodatkowe oszczędności dzięki mniejszym wydatkom na energię elektryczną potrzebną do oświetlenia swoich domów.

Ile pieniędzy można oszczędzić na żarówkach LED?

 

Jeszcze kilka lat temu zakup żarówki energooszczędnej był wydatkiem rzędu 20 zł za sztukę, gdzie żarówka tradycyjna kosztowała około 1,5 zł. Obecnie zakup żarówki energooszczędnej to już niekiedy kwota 5 zł, gdzie ich żywotność i odporność na warunki jest wielokrotnie wyższa od tych żarnikowych. Zapewne w tamtych czasach sama cena żarówki mogła odstraszać kupujących, bowiem zakup 1 szt. stanowił niekiedy 1/5 całego wydatku miesięcznego na oświetlenie mieszkania. W czasie, gdy energia elektryczna drożeje, a żarówki LED są coraz tańśze, nikt nie powinien zastanawiać się nad wymianą wszystkich egzemplarzy w danym gospodarstwie domowym.

Do prostej analizy możemy przedstawić prosty przykład z założeniami:

  • w mieszkaniu A mamy 10 żarówek tradycyjnych 100W, a w mieszkaniu B 10 żarówek LED 20W – oba typy dają tyle samo światła
  • zakup żarówek tradycyjnych to koszt 15 PLN, zaś żarówek LED to 50 PLN
  • w mieszkaniu A i B żarówki świecą taką samą ilość czasu
  • koszt energii elektrycznej to 0,6 PLN za 1kWh

W mieszkaniu A zużyto 1000 kWh co z kosztem zakupu żarówek tradycyjnych daje nam -> (10 x 1,5 PLN) + (1000 x 0,6 PLN) = 615 PLN.

W mieszkaniu B zużyto 200 kWh co z kosztem zakupu żarówek LED daje nam -> (10 x 5 PLN) + (200 x 0,6 PLN) = 170 PLN.

Oszczędności szacunkowe na wymianie żarówek na typ LED

Przyjmując, że nadal nie posiadasz w swoim mieszkaniu żarówek energooszczędnych, w twoim rachunku za energię elektryczną znaleźć się może nawet 30% kosztów przypadające na oświetlenie. Wymieniając żarówki na LED, oszczędność na energii elektrycznej wynieść może nawet 25%. Kwota zaoszczędzona w 2 miesiące z pewnością pokryje wartość zakupu tych nowych.

Co dodatkowo dają żarówki energooszczędne LED?

To przede wszystkim barwa światła [K] oraz liczba lumenów [lm]. Ilością kelwinów możemy dostosować barwę światła do konkretnego pomieszczenia. W sypialni warto zdecydować się np. na cieplejszą i wyciszającą (2700 – 3200 K), zaś w pokoju gdzie pracujemy lub uczą się dzieci najlepiej zastosować tę zimną pobudzającą (4600 – 6500 K).

Liczba lumenów danej żarówki będzie odpowiadała „jasności” czyli wyemitowanemu strumieniowi świetlnemu i tym samym odpowiadać będzie za zużycie energii, którą w tym przypadku producenci oznaczają jako moc w [W]. Często na etykietach żarówek LED można znaleźć zapis 6W = 60W co ma oznaczać różnicę w poborze energii dla żarówki energooszczędnej i tej tradycyjnej.

Nadal nie przekonują cię argumenty za wymianą żarówek tradycyjnych na energooszczędne?

Poznaj podobne analizy i porównania: ziemianarozdrozu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.