Opublikowano 23 kwietnia, 2021

Oświetlenie w suficie podwieszanym w salonie. Jakie lampy wybrać?

oświtlenie w suficie podwieszanym

Podwieszany sufit to bardzo efektowne i przy tym modne rozwiązanie, które doskonale pasuje niemal do każdego wnętrza. Na taki sufit możesz zdecydować się zarówno w nowoczesnym, minimalistycznym salonie, jak i klasycznym pokoju dziennym. Jego ostateczny efekt wizualny będzie zależał od tego, jakie oświetlenie w nim zamontujesz. Właśnie o tym chcemy dzisiaj napisać, jakie lampy wybrać do sufitu podwieszanego? Jakie będą bezpieczne i które wyglądają najlepiej?

Zalety podwieszanego sufitu

Na początek kilka słów o tym, dlaczego warto zdecydować się na podwieszany sufit w salonie. Według nas jest to sposób na bardzo elegancki i estetycznie wykończony sufit w salonie, pod którym ukryć można nie tylko instalacje elektryczną, ale także klimatyzację czy karnisze. Długie, lejące zasłony pięknie wyglądają wychodząc wprost „z sufitu”. Dodatkowo taki sufit daje wiele możliwości architektonicznych dekoracji oraz ciekawego oświetlenia. Można tworzyć trójwymiarowe formy z dekoracyjnym podświetlenie, które stanowią doskonała dekorację całego wnętrza.

Na uwagę zasługuje też estetyka. Sufit z płyt karton-gips jest idealnie prosty. Niepotrzebne będą gładzie, docierki i inne, mocno angażujące prace, by uzyskać idealnie gładką powierzchnię.

Rodzaje lamp na podwieszany sufit

Bardzo wiele osób kojarzy sufity podwieszane tylko i wyłącznie z halogenowymi oprawkami sufitowymi. Owszem jest to popularne rozwiązanie, ale nie jest ono jedyne. Prawda jest taka, że na podwieszanym suficie można zamontować każdą lampę sufitową, nie tylko podtynkową, ale także klasyczną, dostosowaną do montażu natynkowego.

Lampy natynkowe na suficie podwieszanym

Zastanawiasz się, jak zamontować klasyczną lampę na podwieszanym suficie? Wbrew pozorom to nic trudnego. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria montażowe. Mowa tutaj o odpowiednich kołkach dostosowanych do ciężkości lampy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kołków. Te najbardziej wytrzymałe to kołki rozporowe oraz tzw parasolki. Takie kołki posiadają specjalne „skrzydełka”, które zapierają się o górną część płyt KG. W ten sposób mogą utrzymać lampy ważące nawet 10kg.

Jeśli marzy Ci się jeszcze cięższy żyrandol, np. z kryształami lub ciężkimi, szklanymi kloszami. To też nie problem.  W takim przypadku jednak warto pomyśleć o tym, aby zamontować go nie tylko do płyty, ale też do znajdującego się nad nią profilu, który wzmocni konstrukcję.

W przypadku naprawdę wymagających lamp wiszących, zawsze możesz zamontować je bezpośrednio do stropu, a dziurę w karton-gipsie zamaskować podsufitką lampy. Dla chcącego nic trudnego.

Listwy i taśmy led

No dobrze, ale czas wrócić do naszego zestawienia. Kolejnym sposobem na efektowne oświetlenie w podwieszanym suficie są wszelkiego rodzaju taśmy i listwy led. Umieszczone w specjalnych profilach mogą stanowić piękne oświetlenie dekoracyjne, które podkreśla kształt sufitu lub  wyznacza strefy w salonie.

Więcej o strefach w salonie możesz przeczytać w poradniku jak zaprojektować oświetlenie w salonie.

Zaletą takiego oświetlenia jest przede wszystkim jego uniwersalność i łatwość aranżacji. Dzisiaj wybór taśm led jest naprawdę szeroki. Można znaleźć taśmy w każdym kolorze i o różnych mocach, można je też układać w dowolne kształty. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Jeśli zależy Ci na oświetleniu led, które będzie pełniło nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też praktyczną, taśmy led umieść w profilach architektonicznych. Na rynku dostępne są profile na tyle szerokie, by pomieścić kilka ledowych listew obok siebie. To znacznie podniesie moc oświetlenia na każdy metr kwadratowy.

Jeśli zależy Ci na bardzo nowoczesnym rozwiązaniu, zastanów się nad rozprowadzeniem ledowego oświetlenia przechodzącego z sufitu na ściany. To wygląda naprawdę bardzo efektownie. Poniżej przygotowaliśmy kilka inspiracji.

Oczka wpuszczane w sufit  – halogeny i led

Kolejnym sposobem na oświetlenie sufitu podwieszanego są oczka sufitowe. Jeszcze do niedawna prym wiodły tutaj halogeny, czyli oprawy pracujące na obniżonym napięciu. Takie oprawy nadal są bardzo popularne, jednak powoli wypierane przez oświetlenie ledowe. Dlaczego? Zapewne z powodu sposobu montażu. Halogeny pracujące na obniżonym napięciu potrzebują transformatora. Jeśli w suficie podwieszanym chcesz zamontować kilka czy kilkanaście halogenów szeregowo, musisz obliczyć, jaką łączną moc będą miały i dobrać do nich odpowiedni transformator. Ważne jest też to, by dobrane do nich żarówki nie przekraczały maksymalnej mocy.

Nowoczesne oczka podtynkowe led mogą doświetlić przestrzeń w taki sam sposób, jak halogeny, ale są przy tym łatwiejsze w montażu i nie potrzebują oddzielnych zasilaczy.

Jeśli planujesz oświetlić salon oczkami sufitowymi, polecamy Ci kolekcję oczek sufitowych Nova. Znajdziesz tam oczka zarówno z wymiennymi żarówkami, jak i takie ze zintegrowanym źródłem światła LED. Dostępne są też nowoczesne oczka sterowane aplikacją na telefon, a także takie o podniesionej szczelności, więc na pewno znajdziesz wśród nich model odpowiedni dla siebie.

Panele podtynkowe LED

Ostatnim rodzajem oświetlenia, jaki Ci dzisiaj zaproponujemy są plafony i panele LED do montażu podtynkowego. Są to nowoczesne oprawy, które w estetyczny sposób licują się z podwieszanym sufitem, a przy tym dają sporo światła. Tego typu plafony i panele doskonale sprawdzają się jako światło bazowe i centralne. Nie tylko w salonie, ale także w przedpokoju czy kuchni. W sprzedaży dostępne są też panele ze zintegrowanymi czujnikami ruchu, które uruchomią się bez używania włącznika. To rozwiązanie może nie należy do najbardziej dekoracyjnych, ale nie jest też czymś nieestetycznym. Uznajemy to za światło bazowe, bardzo uniwersalne i subtelne, które może stanowić bazę do dalszych, bardziej dekoracyjnych opraw oświetleniowych w salonie. Warto przemyśleć też takie rozwiązanie.

Podwieszany sufit to rozwiązanie dla każdego

Mamy nadzieję, że tym krótkim tekstem przekonaliśmy Cię do tego, że nie trzeba obawiać się podwieszanych sufitów. Nie muszą Ci się one kojarzyć wyłącznie z ledowymi taśmami w różnych kolorach. Mogą to być także bardzo eleganckie i stylowe elementy klasycznych wnętrz. Wszystko zależy od tego, na jakie oświetlenie się zdecydujesz, a jak już wiemy, możliwości jest bardzo wiele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.