oświetlenie oczka wodnego i basenu

Oświetlenie oczek wodnych i basenów – rozwiązania i propozycje


Marzysz o pięknym ogrodzie, w którym będzie można odpocząć po ciężkim dniu? Koniecznie zaplanuj w nim oczko wodne z niewielką kaskadą. Chyba nie ma nic przyjemniejszego niż delikatny szum wody tuż za domem. Jesteś osobą aktywną? W takim razie może basen? Planując basen czy oczko wodne w ogrodzie, warto pomyśleć też o jego aranżacji i oświetleniu i z tym dzisiaj do Was przychodzimy. Przygotowaliśmy dla Was kilka porad i propozycji oświetlenia oczka wodnego i basenu. Na co zwrócić uwagę i od czego zacząć? Wszystko znajdziecie poniżej.

Oczko wodne – od czego zacząć

Na początek plan. Jeśli jesteś na etapie projektowania ogrodu i z tyłu głowy chodzi Ci pomysł oczka wodnego,  pomyśl o tym już teraz i przygotuj odpowiednią do tego instalację elektryczną. To naprawdę oszczędzi Ci później kilku komplikacji. Oczywiście oczka nie musisz robić od razu, ale gotowa instalacji ułatwi Ci to zadanie nawet za jakiś czas, szczególnie jeśli myślisz o oczku z pompą i oświetleniem. Pomyśl sobie, że po zaaranżowaniu wymarzonego ogrodu decydujesz się na oczko wodne i potrzebujesz przeciągnąć do niego instalację elektryczną. Wizja rozkopanego trawnika nie jest najwspanialsza. Oczywiście istnieją sposoby, żeby to obejść, ale o tym za chwilę. Na ten moment bardzo mocno zachęcamy Cię do stworzenia planu już we wczesnym etapie projektowania domowego otoczenia

Dekoracja oczka wodnego

Samo stworzenie oczka wodnego nie jest procesem bardzo skomplikowanym. Możesz pokusić się o samodzielne wykopanie oczka lub zlecić to odpowiedniej ekipie. Schody zaczynają się podczas aranżacji tej wodnej przestrzeni. Trzeba zdecydować czy ma to być nowoczesne oczko o prostej, regularnej formie, z wysokimi, dekoracyjnymi trawami wokół. A może romantyczne, nieco nieregularne z mostkiem i liliami na tafli wody. Zależnie od tego, jaki styl oczka wodnego wybierzesz, musisz dobrać do niego odpowiednie oświetlenie ogrodowe. Z czego możesz wybierać? Jest kilka rodzajów lamp do oczek wodnych.

Sprawdź też najlepsze sposoby na oświetlenie kabiny prysznicowej.

Lampy do oczek wodnych – rodzaje

Reflektory naziemne / nadbrzeżne – są to lampy montowane wokół oczka wodnego. Mają za zadanie podświetlić rośliny rosnące wokół oraz samą taflę wody. Ich zaletą jest to, że bardzo łatwo można nakierować je w odpowiednim kierunku, zazwyczaj bowiem mocowane są do gruntu za pomocą szpikulca i łatwo je przestawić. Dużą zaletą tego oświetlenia jest też to, że nie jest całkowicie zanurzane w wodzie. Oczywiście narażone jest na zachlapania i zalania, ale nie na stałe zanurzenie. Dzięki temu oprawy te mogą być mniej szczelne niż te podwodne.

Reflektory maskowane – to kolejny rodzaj reflektorów naziemnych, te jednak charakteryzują się tym, że źródło światła ukryte jest np. w kamieniu lub ogrodowych figurach. To rozwiązanie idealne dla osób, które chcą dyskretnie zamaskować źródło światła. Tutaj jednak regulacja kąta padania promieni nie zawsze jest już taka łatwa.

Reflektory podwodne – są to wszelkiego rodzaju oprawy montowane na dnie sadzawek i oczek wodnych. Ich celem jest podkreślenie koloru wody oraz ukazanie podwodnego świata. Takie lampy sprawdzają się szczególnie dobrze, jeśli woda jest przejrzysta. Tutaj jednak trzeba pamiętać o tym, by wybierać oprawy dostosowane do użycia podwodnego i odporne na długotrwałe zanurzenie. Sprawdź reflektor Plug&Shine.

Lampy pływające – ostatnim rodzajem oświetlenia są lampy pływające na tafli wody. Są to zazwyczaj kuliste klosze, które unoszą się na wodzie i tworzą bajkową aurę w ogrodzie. Wyglądają niczym świetlne rośliny unoszące po powierzchni.

Które lampy wybrać do swojego oczka? Możesz swobodnie mieszać wszystkie lampy, by nadać oczku ciekawego charakteru. Oświetlenie pływające dobrze prezentuje się na oczkach swobodnych, bardziej naturalnych. Tutaj dobrze sprawdzają się też reflektory maskowane, które podświetlają rośliny oczka wodnego. W nowoczesnych, przejrzystych oczkach warto wykorzystać oświetlenie podwodne i reflektorki naziemne w nowoczesnych formach

Lampy do basenu

Nieco inaczej niż w przypadku oczka wodnego wygląda sytuacja z oświetleniem basenu. Tutaj zdecydowanie nie sprawdzą się reflektory czy lampy pływające po powierzchni, bo najzwyczajniej będą przeszkadzały w pływaniu. Podobnie jest z lampami wokół basenu. Podczas zabawy można się o nie potknąć i przewrócić. Dlatego w tym przypadku polecamy tylko dwie formy podświetlenia.

  1. Oczka wpuszczane w podłoże – niezależnie od tego czy montowane obok basenu, na jego dnie czy na ścianach. Najważniejsze jest to, by nie odstawały od podłoża i nie stwarzały zagrożenia. Pamiętaj też, by dobrać je odpowiednio do stopnia zalania. Te na dnie basenu muszą mieć stopień ochrony IP68, oczka wokół basenu mogą być nieco mniej szczelne – IP67.
  2. Listwy LED – drugą opcją oświetlenia basenu są nowoczesne listwy LED. Podobnie, jak w przypadku oczek, muszą być dokładnie zlicowane z podłożem, by nie stwarzać zagrożenia. Takie oświetlenie prezentuje się bardzo nowocześnie i ciekawie. Może też stanowić wspaniałą dekorację, jeśli wybierzesz taśmy led w kolorach RGB. Tutaj szczelność opraw wygląda tak samo, jak w przypadku oczek świetlnych.

Zasilanie lamp do oczek wodnych i basenów

Bardzo ważnym aspektem podczas wyboru oświetlenia wodnego jest zasilanie. Musisz pamiętać o tym, że lampy mające styczność z wodą powinny pracować na obniżonym bezpiecznym zasilaniu  (12V lub 24V). to zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo całej instalacji. Takie lampy jednak potrzebują transformatora. Zsumuj moc wszystkich opraw, które wykorzystasz w oczku, dodaj do nich ok. 10 – 15% zapasu i taką wartością sugeruj się podczas wyboru odpowiedniego transformatora. Pamiętaj też, by wybrać model odporny na warunki atmosferyczne.

Nie zapomnij też o tym, że przewody powinny znajdować się na odpowiedniej głębokości (50 – 70cm pod ziemią). Powinny być odpowiednio zabezpieczone i okryte kolorową folią, by w razie późniejszego przekopywania ogródka dać sygnał, że zbliżamy się do instalacji.

Warto też pomyśleć o tym, aby oświetlenie oczka wodnego i basenu stworzyć na oddzielnym obwodzie, aby w razie awarii nie stracić prądu także w domu.

Przeczytaj też poradnik o tym jak wykonać podświetlenie wanny łazienkowej. Może być pomocny by zrozumieć zamysł i idee tego typu oświetlenia.

Solarne lampy do oczka wodnego

Osoby, które nie mają poprowadzonej instalacji elektrycznej w ogrodzie, nie muszą rezygnować z  oczka wodnego. Na rynku dostępnych jest coraz więcej solarnych lamp wodnych. Reflektory nadbrzeżne, a nawet lampy pływające połączone są z baterią solarną znajdującą się na brzegu i pięknie doświetlają oczka wodne. To rozwiązanie bardzo szybkie i wygodne, szczególnie jeśli oczko wodne znajduje się z dala od domu i doprowadzenie do niego instalacji elektrycznej byłoby problematyczne.

Szczelność lamp do oczka wodnego i basenu

Bardzo ważny podczas wyboru lamp jest też stopień szczelności lamp IP. Koniecznie zwracaj na to uwagę podczas zakupu:

IP68 – lampy podwodne narażone na długie zanurzenia

IP67 – lampy pływające narażone na zalania, ale nie na zanurzenie

IP44 – reflektory naziemne narażone na zachlapania.

Oświetlenie oczka wodnego – galeria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *