ergonomiczna kuchnia

Odległość między szafkami stojącymi a wiszącymi w kuchni


Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie, przez wiele osób określane sercem całego domu. Powinna być elegancka, przytulna, ale przede wszystkim funkcjonalna i praktyczna. Domownicy spędzają w niej dużo czasu i często nie zdają sobie sprawy z tego, że ten czas dałoby się mocno zoptymalizować. Jak? na to pytanie odpowiemy w tym tekście. Warto już na wstępnie zaznaczyć, że znaczenie mają takie aspekty, jak rozmieszczenie szafek czy sprzętów kuchennych, ale też wzrost domowników.

Wysokość stojących szafek kuchennych

Na początek podstawy, czyli jakiej wysokości powinny być szafki kuchenne? Najbardziej popularna i najczęściej wykorzystywana wysokość stojących szafek kuchennych to 85cm – 90cm.  Oczywiście jest to opcja standardowa, którą można dostosować do swoich potrzeb, a dokładniej do swojego wzrostu. Wiadomo, że trudno będzie dopasować blaty do każdego domownika. Najlepiej zastanowić się, kto korzysta z nich najczęściej i to do tej osoby je dostosować.

Jak dobrać wysokość blatów? Stań z rękoma wzdłuż ciała i zegnij łokcie. Blaty powinny mieć wysokość ok. 15cm niższą niż wysokość Twoich łokci.

Wysokość wiszących szafek kuchennych

Ok, wiesz już jaką wysokość powinny mieć szafki stojące, co z wiszącymi? Jaka odległość między blatem a szafkami w kuchni będzie najbardziej optymalna? Tutaj też warto zwrócić uwagę na wzrost domowników, jednak standardowo odległość między szafkami stojącymi, a wiszącymi w kuchni to ok. 55cm – 60cm. Warto też zastanowić się nad tym czy koniecznie potrzebujesz łatwego dostępu do wszystkich szafek wiszących? Jeśli tak, zdecyduj się na niższą zabudowę.

My polecamy Ci jednak szafki wysokie do samego sufitu. Powodów jest kilka. Po pierwsze koniec z kurzem zbierającym się na szafkach, po drugie to zdecydowanie więcej miejsca na przechowywanie. Takie rzeczy jak świąteczna zastawa czy foremki na świąteczne pierniki spokojnie możesz schować w górne szafki. Praktycznym rozwiązaniem jest też posiadanie małej drabinki na 2 lub 3 stopnie, z której możesz korzystać w razie potrzeby. W sklepie możesz znaleźć też drewniane stopnie, które na co dzień mogą pełnić funkcję roboczego taboretu.  

Sprawą oczywistą jest to, że każda kuchnia jest inna. Sugerowana przez nas odległość między szafkami jest optymalna, ale co, jeśli ktoś nie może sobie na nią pozwolić, bo np. kuchnia jest za niska, ale marzy mu się więcej miejsca na szafki? Jaka jest minimalna odległość między szafkami w kuchni? Naszym zdaniem jest to ok. 45cm. Taka odległość pozwoli Ci jeszcze w miarę swobodnie pracować przy blacie roboczym, ale też umożliwi Ci zamontowanie dodatkowego oświetlenia kuchennego i blatów, co także jest bardzo ważne. Blaty robocze muszą być dobrze doświetlone, by praca przy nich była wygodna i zdrowa dla Twoich oczu. Takie światło robocze można w łatwy sposób zamontować pod szafkami wiszącymi, o czym pisaliśmy w tekście Jak oświetlić i zamontować lampy led w meblach kuchennych. Jednak jeśli szafki będą za nisko, światło nie zdąży się rozproszyć i nie będzie spełniało swojej funkcji. Jeśli w Twojej kuchni zdecydujesz się tylko na szafki stojące, spokojnie możesz zaplanować oświetlenie blatów w postaci kinkietów lub reflektorków sufitowych. Planując oświetlenie w kuchni, warto przeczytać Jak oświetlić małą kuchnię by ją optycznie powiększyć? Z tego tekstu dowiecie się, jak szybko i łatwo podkreślić zalety kuchni i sprawić, by wydawała się przestronniejsza.

Praktyczne rozmieszczenie mebli kuchennych

Omówiliśmy już wysokość szafek i blatów kuchennych, ale czy to jedyny punkt, na który trzeba zwrócić uwagę? Zdecydowanie nie. Aby kuchnia była funkcjonalna, koniecznie przyjrzyj się bliżej tematowi trójkąta roboczego. Co to takiego? Jest to zasada, według której najważniejsze sprzęty kuchenne, czyli lodówka, kuchenka i zlew powinny znajdować się na rogach trójkąta i powinny stanowić bazę poszczególnych stref kuchennych. Jak zaplanować kuchnię?

Na początek strefa przechowywania żywności. Tzn. lodówka i wszelkie szafki na przechowywanie produktów suchych, takich jak mąka, kasza czy cukier.

Kolejna strefa to „zmywanie”, czyli zlew oraz kosz na śmieci. Ta strefa powinna znajdować się pomiędzy lodówką, a strefą największym blatem roboczym. Z jednej strony wracając z zakupów wiele produktów chcesz umyć, a później włożyć do lodówki. Z drugiej strony podczas przygotowywania posiłków – krojenia, mielenia itp. też potrzebujesz częstego dostępu do zlewu. Została jeszcze jedna strefa główna, czyli gotowanie. Tutaj powinna znaleźć się kuchenka oraz piekarnik. To ostatnia strefa, później już tylko wszystko wykładasz na talerz i gotowe.

O czym pamiętać planując strefy w kuchni?

Główne sprzęty nie powinny znajdować się obok siebie, najlepiej oddzielić je choćby blatem (ok. 40cm). To ułatwi funkcjonowanie w kuchni kilku osób jednocześnie. Poza tym blat roboczy – postaraj się wygospodarować w kuchni chociaż jeden dłuższy blat, ok.80cm, bez żadnych większych sprzętów. To pozwoli Ci na swobodne przygotowanie bardziej skomplikowanego dania czy deseru.

Pamiętaj też, że nawet bardzo mała, dobrze zaplanowana kuchnia może być idealna. Z kolei te duże może i wyglądają okazale, ale pomyśl sobie, ile trzeba się nachodzić, od jednej szafki do drugiej… Jeśli masz kuchnię otwartą na salon, pamiętaj, że część talerzy czy świąteczną zastawę możesz trzymać w komodzie w salonie. O otwartych kuchniach pisaliśmy więcej w tekście Jakie lampy i oświetlenie wybrać do salonu z aneksem kuchennym? To coraz bardziej popularne rozwiązanie, warto się nad nim zastanowić przy projektowaniu swojego wnętrza.

Kuchnia w liczbach, jak zaplanować ergonomiczną kuchnię

 85 – 90cm – to optymalna wysokość szafek stojących w kuchni

55 – 60cm – to odległość szafek wiszących od blatów

100 – 115cm – to wysokość baru lub wyspy kuchennej

75cm – to wysokość stołu jadalnianego

50 – 70cm – to wysokość oświetlenia nad stołem

100 – 120 cm to odległość wyspy kuchennej od blatów (jeśli masz mniej miejsca, lepiej zrezygnuj z wyspy)

200cm – to optymalna odległość lodówki od zlewozmywaka

270cm – to optymalna odległość zlewozmywaka od kuchenki

40cm – to odległość, którą warto zostawić pomiędzy sprzętami kuchennymi

50cm – to minimalna odległość kuchenki od okna

80cm – to optymalna długość głównego blatu roboczego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *