światło do pisania czytania nauki

Natężenie oświetlenia przy pisaniu i czytaniu? Nauka a wzrok dzieci


Wady wzroku u coraz młodszych dzieci to dzisiejsza zmora rodziców i chociaż wiele osób twierdzi, że to wina telefonów, tabletów i wszelkich ekranów, prawda jest nieco inna. Owszem, ciągły kontakt z elektroniką nie wpływa pozytywnie na wzrok maluchów, ale znaczenie ma też odpowiednie oświetlenie ich miejsc do nauki. Podobnie jest z dorosłymi, długie siedzenie nad dokumentami czy kolejne książki przeczytane w nieodpowiednio doświetlonym miejscu mogą niekorzystanie wpływać nie tylko na wzrok, ale ogólne samopoczucie. Dlatego dzisiaj podpowiemy, jak prawidłowo oświetlić miejsce do pracy, do czytania i do pisania.

Dopasuj światło do wykonywanego zadania

Na początek, odpowiedz sobie na pytanie, do jakiego celu wybierasz lampę. Czy będziesz używać jej podczas pracy przy komputerze, czy szukasz lampy do doświetlenia kącika czytelniczego w salonie, a może wybierasz lampę do nauki dla swojego dziecka? Każda z nich powinna mieć nieco inne funkcje i właściwości. Chodzi głównie o moc i kolor światła, które należy dobrać do wykonywanych zadań.

Praca przy komputerze – niezależnie od tego czy będziesz czytać czy pisać na klawiaturze, światło do pracy przy komputerze powinno być dosyć mocne, w neutralnej barwie (ok. 4000K). To przy takim świetle łatwiej pozostać w skupieniu przez dłuższy czas. Warto pomyśleć też o możliwości zmiany światła na nieco zimniejsze. Taka opcja będzie bardzo przydatna podczas chwil zmęczenia, włączenie światła w chłodnej tonacji poprawi koncentrację w ciężkich momentach.

Moc światła także ma znaczenie. Jeśli będzie go za mało, bardzo szybko można zacząć myśleć o przerwie i krótkiej drzemce. Z kolei zbyt mocne i intensywne światło to ryzyko podrażnienia i bólu głowy. Jakie światło będzie optymalne? Najlepiej sprawdzą się lampy o mocy ok. 500-800 lumenów (czyli ok. 50-60W w starych żarówkach). Takie światło pozwoli na dobre doświetlenie biurka , a co najważniejsze też i ekranu, który stanowi największe zagrożenie dla wzroku.

Nauka – Tutaj sprawa wygląda bardzo podobnie. Światło powinno być wyraźne i chłodne, tak by maluch mógł bez problemu skupić się na swoich szkolnych zadaniach. Neutralna barwa światła (4000K) będzie najbardziej odpowiednia. Z uwagi na to, że dziecko pracuje nie tylko przy komputerze, ale też rysuje, wykleja i wykonuje wiele innych czynności, światło powinno być nieco mocniejsze. Optymalne będzie tutaj ok. 1000lm, czyli ok. 75W w przeliczniku na klasyczne żarówki.

Warto pamiętać też o tym, że światło należy dopasować też do wieku malucha. Nastolatek uczący się kilka godzin przy komputerze będzie potrzebował innego światła niż przedszkolak pracujący nad pracą plastyczną. W przypadku maluszków można pokusić się o nieco cieplejsze, bardziej przytulne światło. Myśląc przyszłościowo, możesz wybrać lampę LED z regulacją natężenia i barwy światła. O takich lampkach dziecięcych pisaliśmy też w tekście lampki nocne LED z regulacją jasności i natężenia światła. Zerknij tam po garść inspiracji.

Oświetlenie do czytania – Tutaj sprawa światła wygląda nieco inaczej. Światło ma doświetlić czytaną książkę. Zazwyczaj nie są to wielkie formaty, nie są też tak szkodliwe, jak ekrany, dlatego tutaj światła może być nieco mniej. Odpowiednia będzie moc tradycyjnej żarówki ok. 40W, co w przeliczeniu na lampy ledowe daje ok. 400-500lm. Co z barwą światła? Tutaj sprawa też nie jest jednoznaczna. Jeśli Twoją lekturą są kolejne dokumenty i raporty do pracy, lepiej wybrać światło neutralne lub zimne, które pomoże Ci się skupić. Jeśli jednak szukasz oświetlenia książek czytanych dla przyjemności, w chwilach wolnych lub tuż przed snem. Lepiej zdecyduje się na cieplejsze światło. Pomoże Ci ono się zrelaksować i nastroi Cię do snu. Jeśli tuż przed zaśnięciem będziesz czytać przy zimnym, intensywnym świetle, możesz mieć problemy z szybkim zaśnięciem.

Nauka a wzrok dzieci

Jest to punkt, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi. W dzisiejszych czasach, kiedy dzieci mają bardzo dużo nauki i już od wczesnych lat muszą korzystać z elektroniki, rodzice coraz częściej doświadczają problemów ze wzorkiem u maluchów. Jak temu zapobiec? Co zrobić by uchronić dziecko przed wadą wzroku? Oczywiście wiele czynników jest niezależnych od nas, ale na niektóre mamy wpływ i na nich warto się skupić.

Po pierwsze koniecznie zadbaj o odpowiednie oświetlenie miejsca nauki. Aspekt natężenia światła, o którym już wspomnieliśmy jest bardzo ważny, ale jest też kilka innych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Po pierwsze światło powinno rozświetlać nie tylko biurko, ale całe pomieszczenie.

Wybierając światło led, koniecznie wybieraj oprawy i żarówki lepszej jakości. Te tańsze często mają efekt migania, co prawda niewidoczny gołym okiem, ale na dłuższą metę bardzo męczący i niekorzystny dla wzroku. W ledach wyższej jakości migotanie jest mocno ograniczone. Zastanów się nad wykorzystaniem lampek dziecięcych z regulacją natężenia światła, które można dostosować do własnych potrzeb.

Rozmawiaj z maluchem i w miarę możliwości uświadamiaj go o skutkach długiego korzystania z ekranu. Wyznacz też czas, w którym może korzystać z urządzeń elektronicznych. Wypracuj z nim nawyk odrywania wzroku od ekranu czy od książki. Pamiętaj, że oczy też się meczą. Zwracaj uwagę dziecka, by raz na jakiś czas spojrzał za okno, spróbował skupić wzrok na czymś innym. Może dobrym sposobem będzie naklejenie kolorowych obrazów na ścianę najbardziej odległą od biurka? Dobrym sposobem jest też zamknięcie powiek na 20-30 sekund. To coś w rodzaju resetu dla wzroku.

Czy wiesz, że najkorzystniejszym światłem dla naszego wzroku jest to naturalne? Zachęcaj dziecko do aktywności na świeżym powietrzu, wyjdźcie razem na spacer lub na rower. Poszukajcie aktywności, w których wzrok będzie mógł odpocząć, nie tylko dziecka, ale też i Twój.

Jako rodzic, pamiętaj też o tym, że masz wpływ na zdrowie swojego dziecka. Zadbaj o jego dietę pełną witamin. Te szczególnie korzystne dla wzroku to witamina C, E i A. Koniecznie dbaj też o regularne kontrole wzroku malucha u okulisty. Szybko wykryta wada wzroku jest dużo łatwiejsza do korekcji.

Lampy do nauki lumeny czy luxy

Zapewne wiele osób zastanawia się dlaczego ilość potrzebnego światła opisaliśmy w lumenach, a nie w luxach. Powód jest prosty, większość producentów podaje właśnie takie dane przy swoich produktach. Owszem, ilość luxów jest istotna, ale często trudna do uzyskania, dlatego warto wiedzieć, jak poruszać się w świecie oświetlenia znając tylko ilość lumenów. Jednak jeśli chcesz wiedzieć, ile luxów powinny mieć lampy do czytania i pisania? Optymalna wartość to ok. 300-500lx, w zależności od warunków pomieszczenia. No właśnie, bo czy każde pomieszczenie wymaga takiego samego oświetlenia? Absolutnie nie.

Dobierz światło do koloru pokoju

Wybierając lampę nie każdy pamięta o tym, że na moc światła wpływa wiele czynników. Ta sama lampa, o tej samej mocy będzie świeciła inaczej w białym pokoju z meblami wykończonymi w połysku, a zupełnie inaczej poradzi sobie w ciemnym wnętrzu z matowymi wykończeniami – te pochłoną dużo więcej światła.  Dlatego kupując lampę zawsze pamiętaj o tym, by dopasować moc światła do swojego wnętrza. Zwracaj uwagę na kolory i na sposób wykończeń, to ma duże znaczenie.

Odpowiednie ustawienie lampy

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru lampy do pisania czy czytania jest jej odpowiednie ustawienie. Tutaj trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • Światło musi być oddalone od biurka o min. 30cm
  • Im wyżej umieścisz lampę, tym szerzej będzie świeciło jej światło. Jeśli zależy Ci na oświetleniu punktowym, wybieraj lampy z regulowanym ramieniem, które w razie potrzeby możesz obniżyć
  • Światło nie może razić Cię w oczy, ani odbijać się od ekranu komputera. Ustaw lampę tak, by doświetlała blat biurka, ale nie świeciła Ci bezpośrednio w twarz. Przy oświetleniu komputera dobrze sprawdzają się lampy biurkowe z długim kloszem umieszczonym nad ekranem.
  • Podczas pisania i czytania doświetlona musi być cała kartka, z której korzystasz. Niewielkie, punktowe światło tylko na fragment strony zdecydowanie się nie sprawdzi. Sprawdź lampy z giętkimi ramionami, które możesz swobodnie ustawiać, np. Explore lub Drop.
  • Staraj się wybierać lampy z regulacją ramienia i klosza. To pozwoli Ci na dostosowanie światła do aktualnie wykonywanych zadań.
  • Zwróć uwagę na lampy ze ściemniaczem lub z kilkoma kolorami światła, wówczas będą to lampy wielofunkcyjne.
  • Światło punktowe nie wystarczy. Koniecznie pamiętaj o tym, że lampka biurkowa czy kinkiet do czytania to nie wszystko. Koniecznie doświetl całe pomieszczenie, choćby delikatnym światłem. Jeśli pokój będzie ciemny, Twoje oczy bardzo szybko się zmęczą.
  • Pamiętaj, że dzieci są wymagające. Zwracaj na uwagę na takie szczegóły, jak długość przewodu lampy, wygodny włącznik czy kolory. Lampę możesz dopasować też do innego oświetlenia w pomieszczeniu.

Szukasz lamp wygodnych dla dzieci? Koniecznie zajrzyj do naszego wpisu oświetlenie nocne dla dzieci wkładane do kontaktu.

Wybierając oświetlenie do czytania, pisania czy pracy przy komputerze, bardzo ważny jest zdrowy rozsądek. Owszem istnieją zasady, które mówią, że taka ilość światła jest najlepsza. Jednak to Ty czytasz w tym pokoju, to Twoje dziecko odrabia lekcje przy takim, a nie innym świetle. Jeśli uznasz, że pomieszczenie jest za ciemne lub za jasne. Dostosuj lampy do Twoich potrzeb. Pamiętaj, że każde wnętrze jest inne i wymaga innego oświetlenia, więc nie można znaleźć złotej zasady na każdą przestrzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *