Szukasz pomysłu na estetyczne i funkcjonalne oświetlenie niedużej sypialni? W takim razie to jest tekst idealny dla Ciebie. Znajdziesz tutaj kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią Ci aranżację tej ważnej przestrzeni. Jakie światło będzie najlepsze, jakie lampy wybrać i gdzie je zamontować, aby były efektowne i funkcjonalne. Zapraszamy do lektury.
Jak stworzyć klimatyczną sypialnię?
Sypialnia to przestrzeń prywatna, do której nie każdy ma dostęp. To miejsce, w którym można wypocząć po trudach dnia i przygotować się na kolejne wyzwania. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby to miejsce było przytulne i klimatyczne. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim odpowiednim oświetleniem. Sypialnia nie może być prześwietlona i zbyt jasna. Oczywiście, dobre oświetlenie jest potrzebne podczas sprzątania czy wyboru garderoby, ale poza tym warto mieć możliwość włączenia delikatniejszego światła, bardziej nastrojowego. Właśnie dlatego, nawet w bardzo małej sypialni, ważne jest zamontowanie kilku punktów świetlnych, których można używać zamiennie.
Oprócz oświetlenia centralnego, które oświetla cały pokój, postaw na kilka mniejszych lamp, które dadzą Ci delikatniejsze światło. Wybierz lampę stołową lub kilka mniejszych kinkietów i ciesz się nastrojową atmosferą każdego dnia.
Jaki typ lamp będzie najlepszy do małej sypialni?
W aranżacjach niedużych pomieszczeń bardzo ważne jest to, żeby dobrać odpowiednie oświetlenie. Muszą być to lampy, które dobrze doświetlą wnętrze, ale nie podzielą go optycznie czy też nie przytłoczą i pomniejszą. Jaki rodzaj lamp będzie najlepszy? W tym przypadku proponujemy postawić na lampy sufitowe. W doskonały i równomierny sposób rozświetlą wnętrze, a przy tym nie zajmą dużej przestrzeni. Nie będą też przeszkadzały w codziennym użytkowaniu. Niestety mała sypialnia to zazwyczaj łóżko, duża szafa, komoda. Wolnej przestrzeni nie ma zbyt dużo, więc lampy wiszące mogłyby tylko przeszkadzać. Czy to w zmianie pościeli, czy też podczas otwierania szafek. Jedynym wyjątkiem są lampki wiszące montowane zamiast klasycznych lamp stołowych ustawianych na szafkach obok łóżka. Takie lampki nie przeszkadzają, a zamontowane blisko ściany nie zaburzą też przestrzeni. To bardzo modny i efektowny sposób na dodatkowe oświetlenie w sypialni.
Nie lubisz klasycznych plafonów? Spokojnie, jest wiele innych, ciekawych rozwiązań. Zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu. Lampy sufitowe to nie tylko plafony. Zamiast niego możesz wybrać kilka mniejszych oczek lub spotów sufitowych i równomiernie oświetlić nimi wnętrze. Możesz też postawić na coś zupełnie nowoczesnego. Ledowe ringi mocowane tuż pod sufitem lub stalowe instalacje z odsłoniętymi żarówkami. Możliwości jest bez liku. Jeśli już zdecydujesz się na oświetlenie centralne, czas pomyśleć o dodatkowych punktach światła zadaniowego. Chodzi tu nie tylko o lampki nocne, których oczywiście nie można pominąć, ale także o doświetlenie szafy, czy dodatkowe źródło światła dla miłośników nocnego czytania. W tym przypadku także warto wybierać lampy o niewielkich kloszach, najlepiej w jasnych kolorach, tak by nie przytłoczyły aranżacji. Jeśli nie masz miejsca na stoliki nocne, wybierz oświetlenie w formie wspomnianych już lamp wiszących lub kinkietów montowanych nad łóżkiem. To rozwiązanie bardzo lubiane przez osoby lubiące czytać w łóżku. Dwa kinkiety zamontowane po bokach łóżka można włączać niezależnie i nakierować tak, by oświetlały czytaną książkę, ale nie przeszkadzały drugiej osobie.
Jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu pomieszczenia, wybierz kilka dekoracyjnych punktów świetlnych. Kinkiety, oczka sufitowe czy reflektorki skieruj na zacienione miejsca lub wnęki. Taki zabieg sprawi, że mała sypialnia będzie wydawała się dużo przestronniejsza.
Na ile lamp postawić w niewielkiej sypialni?
Wszystko zależy od tego, jak dużo czasu w niej spędzasz i jakie funkcje powinna pełnić. Najważniejsze jest to, by nie popełnić podstawowego błędu, czyli: mała sypialnia = jedna lampa. Zdecydowanie, jest to błędne myślenie, które sprawi, że wnętrze będzie wydawało się płaskie, bez wyrazu, a do tego będzie mało funkcjonalne. Oświetleniowe minimum to lampa centralna i lampki nocne. Jeśli zależy Ci na przyjemnym klimacie, dobierz do tego dekoracyjny kinkiet, a jeśli chcesz by sypialnia była funkcjonalna – zamontuj reflektor sufitowy skierowany w odmęty dużej szafy. Nie ograniczaj się. Sypialnia to Twoja przestrzeń. Zrób tak, by czuć się w niej dobrze.
Barwa światła i kolor ścian – weź to pod uwagę
Jeszcze kilka lat temu był to temat, nad którym można było zastanowić się już po zakupie lamp. Dzisiaj jednak, w dobie oświetlenia led, jest to kwestia do przemyślenia jeszcze przed zakupem. Nowoczesne lampy z wbudowanymi panelami led nie dają możliwości wymiany żarówki, tak jak było to kiedyś. Podejmując decyzję o zakupie musisz wiedzieć, czy chcesz oświetlić sypialnię światłem ciepłym czy zimnym oraz jakiej mocy oczekujesz. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że rodzaj światła należy dopasować także do koloru ścian. Jest to szczególnie ważne w małych pomieszczeniach. Jeśli Twoja sypialnia jest jasna, do osiągnięcia wymarzonego efektu potrzebujesz mniej lamp. Jeśli jednak postawisz na ciemne, mocno absorbujące kolory ścian, musisz liczyć się z tym, że do oświetlenia sypialni będziesz potrzebować więcej lamp.
Ważna jest też kolorystyka światła. Ciepła barwa sprawia, że kolory są przytulniejsze, bardziej przyjemne i głębsze, takie światło wydobywa z nich to, co najlepsze. Z kolei światło o chłodnym zabarwieniu przełamuje ciepłe kolory ścian i podkreśla te w zimnych tonacjach. Pastelowe ściany oświetlone zimnym światłem wydają się dużo bardzie rozbielone i chłodniejsze.
Pozostaje pytanie, jakie kolory wybrać? My zdecydowanie polecamy jasne ściany i ciepłe światło. Sypialnia to przestrzeń, w której liczy się atmosfera relaksu i ukojenia, a nie ma nic przyjemniejszego niż światło o ciepłym, żółtawym zabarwieniu, które pomaga w uspokojeniu myśli.
Dlaczego jasne ściany? Ponieważ mała sypialnia wymaga ładu i harmonii, a ciemne kolory ścian bardzo szybko mogłyby zaburzyć ten efekt. Jeśli marzą Ci się ciemne kolory w małej sypialni, wybierz tylko jedną ścianę i pomaluj ją na mocny kolor, a później doświetl ją dodatkowymi lampami. Pozostałe ściany pozostaw w jasnej tonacji, to pozwoli Ci na zachowanie stylowej przestrzeni.
Podsumowanie
Pamiętaj o tym, że nieduża sypialnia wymaga od Ciebie podwójnej uwagi podczas aranżacji. Skup się na doborze odpowiednich kolorów, materiałów i detali, które nie przytłoczą niewielkiego wnętrza. Postaw na schludny minimalizm. Doświetl pomieszczenie kilkoma różnymi punktami światła, by wydobyć z niego przyjemną głębie, a wszystko nabierze zupełnie nowego wyrazu. Jesteśmy przekonani, że poradzisz sobie z tym doskonale, a Twoja sypialnia stanie się Twoją oazą spokoju.