lampy do małej sypialni

Jak oświetleniem powiększyć wizualnie małą sypialnię


Sypialnia to przestrzeń prywatna, do której nie zapraszamy wielu osób. Niestety w praktyce oznacza to, że na sypianie przeznaczamy pomieszczenia małe, często nieustawne i trudne w aranżacji. Dopiero później okazuje się, że zaprojektowanie i urządzenie takiej przestrzeni wymaga szczególnej uwagi i ostrożności. Warto zawczasu zaplanować, jak taką małą sypialnię zaaranżować i co zrobić, by nie wydawała się taka ciasna. Dobrym sposobem jest jej odpowiednie doświetlenie, które zniweluje niezbyt ustawne miejsca i formy. O czym warto pamiętać doświetlając małą sypialnię? Zapraszamy do lektury.

Zadbaj o odpowiednią bazę

Na początek ustalmy jedno, oświetlenie może zdziałać naprawdę dużo w małych przestrzeniach, ale Ty też musisz się postarać i ułatwić sobie zadanie odpowiednią bazą do takiej aranżacji. Mowa tutaj o odpowiednich kolorach. W małej sypialni postaw na jasne kolory. Może niekoniecznie musi to być biel, ale wszelkiego rodzaju beże, pastele i popielate szarości będą tutaj wskazane. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tekście Na jaki kolor pomalować pokój żeby wydawał się większy. Jasne kolory zdecydowanie lepiej odnajdują się małych przestrzeniach. Nie pochłaniają światła, a odbijają je, przez co Twoja sypialnia stanie się optyczni większa, łagodniejsza i bardziej przestronna, a przecież o to w tym wszystkim chodzi.

Jeśli zadbasz już o kolory, możemy przejść do oświetlenia, na jakie lampy postawić w małej sypialni?

Wielkość lamp ma znaczenie

oświetlenie łóżka w sypialni
artenadecoracao. com.br

Po pierwsze, w małej sypialni nie ma miejsca na ogromne żyrandole. Nawet jeśli od zawsze marzyło Ci się oświetlenie rodem z pałacowej sypialni, pełne kryształów i połyskujących szkiełek. Musisz zdecydować się na nieco okrojoną wersję. Owszem, wszelkiego rodzaju szkiełka, które będą odbijały promienie światła, sprawdzą się tutaj idealnie, ale zdecydowanie w pomniejszonej wersji. Wybieraj lampy eleganckie, ale niezbyt duże. Postaw raczej na pojedyncze klosze lub smukłe ramiona żyrandoli w minimalistycznej formie, np. lampa Gigi lub Rubens. Pamiętaj, że duża lampa na środku małego pokoju może przytłoczyć całe wnętrze.

Super opcją w małej sypialni będzie oświetlenie centralne w formie prostego plafonu lub oczek sufitowych. Spokojnie, jest to tylko baza, którą można uzupełnić o kilka bardziej dekoracyjnych lamp, ale umieszczonych w nieco odpowiedniejszych miejscach. Niekoniecznie na środku całej sypialni.

Gdzie zamontować lampy w sypialni?

Jeśli chcesz zamontować lampy w sypialni, nie ma problemu, ale wykorzystaj je jako oświetlenie nocne. Dwie lampy wiszące po obu stronach łóżka będą pięknie się prezentowały, nie podzielą Twojej małej przestrzeni – bo zamontujesz je stosunkowo blisko ściany, a do tego zaoszczędzisz miejsce na szafce nocnej. Same korzyści prawda? W takim przypadku możesz też zrezygnować z szafek nocnych, jeśli Twoja sypialnia jest naprawdę mała.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są też modne ostatnio kinkiety z wbudowanymi półeczkami, np. Dakota. One także oszczędzą Ci miejsca na stojące szafki nocne. Tego typu lamki montujesz tak, by w razie potrzeby doświetliły Ci wieczorną lekturę i by wygodnie było sięgać po drobiazgi znajdujące się na półeczce. Ciekawą opcją są tego typu lampki z wbudowanymi portami USB, np. kinkiet Rack, dzięki temu nie musisz też martwić się o gniazdko, aby naładować telefon przed snem. Rozwiązanie idealne do małej sypialni w bloku, gdzie każdy centymetr wolnej przestrzeni ma znaczenie.

Klasyczna lampa nocna jako oświetlenie dodatkowe

Marzy Ci się tradycyjna lampka nocna ustawiona na stoliku? Nie ma problemu, ale wybierz model w metalicznym kolorze lub ze szkła, np. Stockholm lub Lagos. Chodzi o to, by wykończenie było w połysku. Dzięki temu lampka będzie lepiej odbijała światło i nieco oszukiwała przestrzeń.

Wyrównaj wizualnie sypialnię za pomocą światła

Niestety, mała sypialnia to często też problem z jej kształtem. Jeśli twoja sypialnia jest wąska i długa, spróbuj skierować więcej światła na krótszą ścianą. Możesz doświetlić ją dekoracyjnymi kinkietami lub sufitowymi reflektorkami. Dzięki temu optycznie wyrównasz proporcje pokoju. Jeśli pokój jest za niski, skieruj światło na sufit. Możesz to łatwo osiągnąć wybierając lampy z otwartymi kloszami. To też pomoże w zachowaniu odpowiednich proporcji.

Istotnym czynnikiem może okazać się tutaj optymalna barwa światła w sypialni. Pomieszczenia o nietypowym kształcie lepiej doświetlić mocnym zimnym światłem, ale nie wolno przesadzić bowiem ciężko będzie się w niej wyciszyć i uspokoić. Światło może razić i być zbyt intensywne.

Mała sypialnia na poddaszu – jak ją powiększyć?

Pisaliśmy już o tym jak oświetlić sypialnię w bloku, ale nie ma co ukrywać, większość małych sypialni znajduje się właśnie na poddaszu, a pomieszczenia ze skosami to bolączka podczas urządzania wnętrz. To właśnie te pomieszczenia często są mocno niedoświetlone z uwagi na to, że trudno doświetlić przestrzeń w kącie, tuż pod skosem. Jak poradzić sobie z takim problemem? Możesz zdecydować się na dekoracyjne, delikatne podświetlenie skosów girlandami świetlnymi, które stworzą w Twojej sypialni niesamowity, bardzo przytulny klimat. Możesz też znaleźć najbardziej ciemny kąt na poddaszu i ustawić tam lampę stojącą, której światło kierowane jest w górę, np. klasyczną lampę Cadiz. Zobaczysz, jaki niesamowity efekt stworzysz takim małym zabiegiem. Tak doświetlony kącik nie będzie już straszył.

Lustra powiększą wizualnie małą sypialnię!

Lustro to najlepsze, co możesz zrobić dla swojej małej sypialni. Zamontuj je tak, by odbijało się w nim światło lampy. Wzmocnisz tym samym efekt świetlny i zatrzesz granice pomieszczenia. Sprawisz, że sypialnia nabierze głębi, będzie bardziej przestronna i efektowna. Nie bój się dużych luster. Możesz zamontować je na drzwiach szafy lub postawić w rogu pokoju. Sprawdź, jak odmieni to Twoją małą sypialnię.

Mała sypialnia – o czym warto pamiętać stosując sztuczki wizualne?

  • Wybieraj jasne kolory ścian
  • Zdecyduj się na mniejsze lampy, które nie przytłoczą wnętrza
  • Wybieraj oświetlenie w połysku – szkło i metal to dobry wybór
  • Doświetlaj ciemne przestrzenie, by wyrównać proporcje pomieszczenia
  • Ustaw lustro tak, by odbijało światło lampy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *