Opublikowano 4 maja, 2021

Jak i czym wyczyścić kryształowe lampy?

jak wyczyścić kryształowe lampy

Kryształowe lampy i żyrandole to jeden z najbardziej dekoracyjnych rodzajów oświetlenia dostępnych na rynku. Taki żyrandol zamontowany w salonie czy w sypialni zupełnie odmienia aranżację. Przepięknie odbija światło i nadaje wnętrzu elegancji, stylu i szyku. Nic więc dziwnego, że tak chętnie wybieramy tego typu oświetlenie, nie tylko do wnętrz klasycznych czy glamour, ale także nowoczesnych. Właśnie w takich aranżacjach, minimalistycznych i stonowanych, kryształowe lampy pełnią rolę głównej dekoracji, na której każdy zawiesza swój wzrok. Pozostaje jednak pytanie, jak zadbać o kryształowe lampy, by nawet po długim czasie, stale zachwycały swoim blaskiem? Jak je czyścic i jak je pielęgnować? Oto kilka cennych wskazówek.

Usuwaj zabrudzenia na bieżąco

Niestety, ale bardzo częstym błędem w pielęgnacji kryształowego oświetlenia glamour, ale nie tylko, jest brak regularności. O ile lampy stołowe czy podłogowe sprzątamy w miarę regularnie, ponieważ zbierający się na nich kurz jest zazwyczaj bardzo widoczny w codziennym użytkowaniu, tak o lampach wiszących i żyrandolach przypominamy sobie raz czy dwa razy do roku, przy okazji sezonowych porządków. To duży błąd! Kurz szczególnie lubi takie miejsca, a długo nieodkurzany może mocno zadomowić się na lampie i zmatowić ją na dobre. Dlatego bardzo ważne jest to, by zabrudzenia z lamp sprzątać w miarę na bieżąco, najlepiej przy każdym odkurzaniu pomieszczenia. Dzisiaj, kiedy na rynku dostępnych jest mnóstwo praktycznych i poręcznych urządzeń, jak chociażby lekkie, ręczne odkurzacze, taki zabieg naprawdę nie musi być męczący i czasochłonny. Wystarczy delikatnie odkurzyć lampę raz w tygodniu, by ta cały czas cieszyła nas swoim pięknym blaskiem. Jeśli nie posiadasz ręcznego odkurzacza, doskonale sprawdzi się też miękka ściereczka lub specjalna szczotka do zbierania kurzu.

Jeśli Twój żyrandol wisi nad miękkim i puszystym dywanem, pamiętaj o jego zabezpieczeniu na czas odkurzania kryształów. Na dywanie rozłóż stary ręcznik, ściereczkę lub po prostu makulaturę. Na koniec tylko zwiń ją ostrożnie i wyrzuć do kosza razem z resztkami kurzu.

Raz na jakiś czas wyczyść kryształy na mokro

Pomimo regularnego odkurzania lampy, kryształy raz na jakiś czas zasługują na gruntowe sprzątanie. Jeśli chcesz, by błyszczały jak nowe, nie ma wyjścia. Konieczne jest dokładne mycie. Jak się do tego zabrać? Pamiętaj, że lampa to urządzenie elektryczne. Pierwszym krokiem, bezwarunkowo, musi być odłączenie lampy od prądu.

Jeśli masz taką możliwość, raz na kilka miesięcy, zdemontuj całą lampę, by zaserwować jej porządne czyszczenie. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, postaraj się wykonać wszystkie opisane poniżej kroki na zamontowanej lampie. Pamiętaj jednak, że prąd to nie zabawka. Zachowaj szczególną czujność i ostrożność.

Jeśli uda Ci się zdemontować lampę, sprawdź, na jakie części możesz ją rozłożyć. Tutaj im więcej tym lepiej. Lampa rozłożona na małe części będzie łatwiejsza do dokładnego wyczyszczenia.

UWAGA! Jeśli Twój żyrandol czy lampa składa się ze sznurów kryształów różnej długości, postaraj się ich nie mieszać, by nie mieć problemu z ponownym złożeniem lampy. Możesz też robić zdjęcia podczas demontażu, by później wiedzieć, co gdzie ponownie zamontować.

Kryształowe lampy to nie tylko szkło, pamiętaj więc, że metalowej bazy nie możesz traktować tak samo, jak kryształowych elementów.

Zacznij od kryształów, bo te będą wymagały od Ciebie najwięcej pracy. Na początek odkurz je z powierzchownych zabrudzeń. Później każde szkiełko umyj w wodzie z płynem do naczyń.

UWAGA! Do mycia kryształów używaj tylko zimnej wody! Ciepła sprawi, że kryształy brzydko zmatowieją

Wyczyszczenie kryształów może być czasochłonne, ale już w trakcie pracy myśl o pięknych efektach. Jeśli chcesz je jeszcze wzmocnić, po myciu możesz wypolerować kryształki, by pozbyć się ewentualnych smug i zacieków. Użyj do tego miękkiej ściereczki, dobrze sprawdzi się tu mikrofibra lub miękka bawełna. Zwróć uwagę na to, by tkanina nie była szorstka i nie zostawiła na kryształkach mikro zarysowań. Do polerowania możesz użyć też nieco alkoholu lub octu, który wzmocni efekt połysku.

Na rynku dostępne są też specjalne płyny do czyszczenia kryształów, ale jeśli nie chcesz ich kupować, domowe sposoby też będą skuteczne.

Kiedy kryształki sobie już dosychają, czas przejść do podstawy. Tutaj metoda pracy zależeć będzie od tego, z czego wykonana jest lampa. Jeśli jest to tworzywo sztuczne, możesz potraktować je wodą z płynem do naczyń. Jeśli jednak jest to metal, sprawa wygląda nieco inaczej. Do czyszczenia żelaznego oświetlenia wykorzystywana jest nafta, w przypadku mosiądzu dobrze sprawdza się woda ze spirytusem, z kolei do chromowanych elementów można wykorzystać wodę z mydłem. Każdorazowo warto sprawdzić, z czego dokładnie wykonana jest lampa i dostosować do tego sposób czyszczenia.

Pamiętaj o wszystkich elementach oświetlenia

Dokładne wyczyszczenie żyrandola to jednak nie koniec. Podczas generalnych porządków nie zapominaj też o żarówkach! W końcu to z nich płynie światło i nawet doskonale wyczyszczone kryształki nie będą mogły wyglądać idealnie, jeśli doświetlać je będzie zakurzona żarówka. Przy czyszczeniu żarówek zwróć uwagę na to, by nie pozostawić na nich żadnych smug i tłustych śladów, choćby ze środków czyszczących. Takie ślady mogą prowadzić do osłabienia żarówki i jej szybszego zużycia.

Kiedy już wszystkie elementy będą czyste, nie śpiesz się z ponownym montażem lampy. Wytrzyj wszystko dokładnie i daj jej czas. Niech wszystkie elementy na spokojnie doschną. Nie chcesz chyba, by po włączeniu światła okazało się, że coś jednak nie był do końca suche. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Czystą lampą zdążysz się jeszcze nacieszyć.

Zobacz piękne, kryształowe lampy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.