girlandy świetlne

Girlandy świetlne – ozdoba balkonu, parapetu, tarasu i ogrodu


Wielkimi krokami zbliżamy się do sezonu, w którym królują ogródki, tarasy i balkony. Stęsknieni świeżego, ciepłego powietrza każdą wolną chwilę spędzamy na zewnątrz i powoli dostrzegamy, że nasze tarasy i ogródki potrzebują lekkiego liftingu. Jak szybko i niezbyt kosztownie odmienić charakter takiej przestrzeni? Dobrze sprawdzają się modne ostatnio, girlandy świetlne, które nie są drogie, a doskonale radzą sobie z budowaniem przyjemnego nastroju. Dzisiaj podpowiemy Wam, jakie girlandy wybrać i jak wykorzystywać je przez cały rok. Nie tylko w ciepłym sezonie.

Girlanda, czyli co?

Zapewne wiele osób słysząc o girlandach, od razu myśli o popularnych łańcuchach świetlnych, zwanych cotton balls. Nie ma w tym nic dziwnego. To właśnie one rozpowszechniły ten rodzaj oświetlenia dekoracyjnego. Girlandy jednak to nie tylko bawełniane kuleczki ze światłem w środku. Temat jest dużo szerszy. Cechą wspólną jest łańcuch z punktami światła. Dowolność zaczyna się w kloszach. Bawełniane kule to tylko jedna z wielu opcji, jakie są inne? Tutaj możliwości jest nieskończeni wiele. Można pokusić się o girlandy z papierowymi lampionami, z drucianymi kloszami, ze szklanymi kulami lub po prostu z gołymi żarówkami, które też wyglądają bardzo efektownie. Girlandy balkonowe i girlandy ogrodowe muszą być wykonane z trwałych materiałów odpornych na czynniki zewnętrzne, dlatego wybór girland jest coraz szerszy.

Jaką girlandę wybrać?

Jeśli podobają Ci się świetlne girlandy i planujesz zakup, koniecznie weź pod uwagę kilka kwestii.

  • Gdzie chcesz zamontować girlandę

Girlandy, jak każde oświetlenie, dzielą się na te wewnętrzne i zewnętrzne. Jeśli planujesz zamontować swoją girlandę w ogrodzie – na gałęziach drzew czy ogrodzeniu – koniecznie wybierz te dostosowane do pracy na zewnątrz. Inaczej za każdym razem trzeba będzie zwijać światło na noc do domu. Pomyśl też, co się wydarzy, jeśli podczas relaksu na tarasie złapię Cię wiosenny deszczyk. Chowanie lamp w popłochu może nie być niczym przyjemnym.

  • Jak dużo światła potrzebujesz

To kolejny ważny aspekt podczas wyboru dekoracyjnego oświetlenia zewnętrznego. Zastanów się czy girlanda ma pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną, czy też powinna doświetlić przestrzeń przy grillu lub leżak, na którym lubisz sobie wieczorami poczytać. Kupując girlandę świetlą sprawdź, jaką łączną moc mają wszystkie lampki w zestawie. Dobierz też odpowiedni kolor światła. Co prawda girlandy kojarzą nam się z ciepłym, przyjemnym oświetleniem (ok. 2700K). Jednak niektórzy doświetlając nowoczesny taras w minimalistycznym stylu wolą postawić na oświetlenie neutralne (4000K).

  • Długość girlandy

Jest to jeden z ważniejszych punktów. Koniecznie zaplanuj odpowiednią długość girlandy. Zastanów się, gdzie chcesz ją powiesić i przed kupnem zmierz dokładnie to miejsce. Pamiętaj też, że jeśli planujesz owinąć girlandę wokół barierki na balkonie czy tarasowej pergoli, musisz wziąć pod uwagę spory zapas sznura. Długość girlandy jest szczególnie ważna, jeśli wybierasz te zasilane prądem. Długość musisz wymierzyć tak, by wtyczka sięgała do najbliższego kontaktu.

  • Ilość światełek na sznurze

Wiele osób pomija ten punkt, warto jednak zwrócić uwagę na to, jak dużo lampek umieszczonych jest na każdym metrze sznura świetlnego. Prawda jest taka, że kupując girlandę o długości 3 metrów możemy mieć na niej od kilku do kilkunastu światełek. Zastanów się, na jakim efekcie Ci zależy.

Girlandy świetlne  – rodzaje

Wraz z rosnącą popularnością girland, na rynku pojawiło się wiele ciekawych propozycji, spośród których każdy może wybrać oświetlenie idealne do swojej przestrzeni. Te najpopularniejsze to:

  • Girlandy na baterie – są to zazwyczaj lampki do użytku wewnętrznego. Odpowiednie do doświetlenia sypialni czy pokoju dziecka. Zasilane bateriami typu paluszek dają wiele możliwości aranżacyjnych, można zamontować je niemal wszędzie, bez potrzeby podłączania do kontaktu
  • Girlandy na USB  – to także bardzo wygodna i  mobilna wersja girlandy. Tutaj jednak należy ją raz na jakiś czas naładować, jak telefon. Taka girlanda może też pracować z powerbankiem, więc nie ma ryzyka, że nagle wyłączy się podczas wieczornego przyjęcia. Co ciekawe, tego typu girlandy mogą być wykorzystywane zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

  • Girlandy LED – nowoczesne łańcuchy świetlne ze zintegrowanymi punktami świetlnymi. Zazwyczaj girlandy ledowe mają dekoracyjne, ciekawe klosze, których nie warto wymieniać na inne.
  • Girlandy z wymiennymi żarówkami – w tym przypadku jest to łańcuch z miejscem na dowolne  żarówki. Każdy sam może zdecydować czy wybierze mocniejsze czy słabsze światło. Daje to możliwość zmiany oświetlenia na tarasie czy balkonie w każdym sezonie. Pięknie wyglądają tutaj dekoracyjne żarówki typu Edison, w stylu retro.
  • Girlandy solarne – kolejnym ciekawym rozwiązaniem, głównie do ogrodów, są girlandy solarne. Są równie wygodne, jak te zasilane na baterie czy USB, ale przy tym bardzo ekologiczne i bezkosztowe. W zestawie z taką girlandą otrzymuje się mały panel, który należy wystawić na światło słoneczne i gotowe. Wieczorem girlanda będzie cieszyła swoim nastrojowym oświetleniem.

Co zrobić z girlandą po sezonie?

Girlandy świetlne przeżywają swój renesans co roku, w sezonie ogródkowym. Wykorzystujemy je do dekoracji tarasów, ogrodów, pergoli czy balkonów. Prawda jest jednak taka, że takie światło pięknie prezentuje się nie tylko na zewnątrz, ale też w domu. Jak wykorzystać girlandę jesienią i zimą?

Zamontuj girlandę na wezgłowiu łóżka lub tuż nad nim, niech będzie nastrojową alternatywą do klasycznych lampek nocnych

Przygotuj swojemu dziecku namiot, który oświetlisz nastrojową girlandą. Włóż do niego miękki kocyk i poduszki. To będzie idealne miejsce na wieczorne opowiadanie bajek przed snem

Włóż girlandę do dużego, szklanego wazonu, dodaj do niej kilka sezonowych dekoracji. Zimą mogą to być ozdoby świąteczne, jesienią kilka kolorowych liści lub sezonowych roślin. To będzie niezwykła dekoracja stołu w jadalni lub stolika kawowego w salonie

Rozłóż girlandę na szerokim parapecie. To sztuczka często wykorzystywana w Skandynawii, gdzie dużą wagę przykłada się do tego, by dom był przytulny, kiedy dni stają się coraz dłuższe. Takie rozświetlenie okna sprawia, że granica między wnętrzem, a naturą na zewnątrz nieco się zaciera, a w domu panuje łagodniejsza i bardziej przytulna atmosfera.

Zimą idealną dekoracją może okazać się przymocowanie girlandy na kominek. Szczególnie dobrze będą prezentowały się takie, które świecą ciepłym światłem imitującym kolor żywego ognia.

Girlanda – pomysły i inspiracje

Nie zawsze musisz kupować tego typu zestawy dekoracyjne, czy to do ogrodu czy do domu. W innym naszym wpisie – DIY – jak zrobić girlandę, pokazaliśmy kilka ciekawych sposobów i możliwości, które można wykorzystać w zaciszu domowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *